Tworzenie stron internetowych

Dubicze Cerkiewne

Zobacz naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony www które przyciągną klientów w mieście Dubicze Cerkiewne. Zapewniemy profesjonalne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i z dbałością o detale wykonanie zapewni Ci sukces. Miejsce w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, kreatywnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Dubicze Cerkiewne - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Dubicze Cerkiewne" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Dubicze Cerkiewne warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Dubicze Cerkiewne" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Dubicze Cerkiewne" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Dubicze Cerkiewne i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Dubicze Cerkiewne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dubicze Cerkiewne
Cerkiew prawosławna pw. Opieki Przenajświętszej Maryi Panny
Cerkiew prawosławna pw. Opieki Przenajświętszej Maryi Panny
Państwo  Polska
Województwo podlaskie
Powiat hajnowski
Gmina Dubicze Cerkiewne
Liczba ludności (2011) 276
Strefa numeracyjna (+48) 85
Kod pocztowy 17-204
Tablice rejestracyjne BHA
SIMC 0027915
Położenie na mapie gminy Dubicze Cerkiewne
Mapa lokalizacyjna gminy Dubicze Cerkiewne
Dubicze Cerkiewne
Dubicze Cerkiewne
Położenie na mapie powiatu hajnowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu hajnowskiego
Dubicze Cerkiewne
Dubicze Cerkiewne
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Dubicze Cerkiewne
Dubicze Cerkiewne
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dubicze Cerkiewne
Dubicze Cerkiewne
52°39′N 23°26′E/52,650000 23,433333

Dubicze Cerkiewnewieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Dubicze Cerkiewne. Miejscowość jest siedzibą gminy Dubicze Cerkiewne i parafii prawosławnej Opieki Matki Bożej. Nazwa wsi pochodzi od nazwy osobowej „dub” (biał. dąb).

Wieś królewska starostwa kleszczelowskiego w ziemi bielskiej województwa podlaskiego w 1795 roku[1]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.

Wieś w 2011 roku zamieszkiwało 276 osób[2].

Legendy[edytuj]

Pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej

Z legend wynika, że w XVI wieku na obszar obecnej wsi przywędrowało z północnej Litwy plemię Krywiczów i założyło tu obóz. Ponieważ miejsce uznali za piękne i urocze, Krywicze postanowili pozostać tu na dłużej, a potem i na stałe. Prawdopodobnie w pobliżu znajdował się las dębowy, w pobliżu którego osiedlali się zwykle członkowie tego plemienia i od którego nadano też nazwę miejscowości[3].

Według miejscowej legendy od powstania wsi istniała tu zawsze cerkiew. Istnieją też legendy o skarbie Napoleona, schowanym w okolicach wsi[3].

Historia[edytuj]

Gminny Ośrodek Zdrowia

Wieś założono około 1532 roku. Po raz pierwszy wzmiankowana jest w 1568 roku, kiedy to król Zygmunt August, przekazując miasto Kleszczele z przedmieściami w dzierżawę podkomorzemu drohickiemu Stanisławowi Chądzyńskiemu, dołączył do dzierżawy 6 wsi starostwa bielskiego: Żarywiec (Dubicze Cerkiewne), Obychodnik (Grabowiec), Czochy (Czechy Orlańskie), Jelonkę, Suchą Wolę (Suchowolce) i Rudę (Rutkę). Te przyłączone wsie tworzyły wołoszcz kleszczelską.

W okresie międzywojennym wieś należała do gminy Orla. Według spisu ludności z 30 września 1921 roku w Dubiczach Cerkiewnych mieszkało 196 osób w 46 domach, 191 osób podało narodowość białoruską, 5 osób – polską[4]. 196 osób było wyznania prawosławnego[4]. W 1927 roku pojawili się we wsi baptyści, a w 1928 – zielonoświątkowcy.

W czerwcu 1941 roku pomiędzy Dubiczami i wsią Grabowiec miała miejsce potyczka wojsk niemieckich z wojskami radzieckimi, w wyniku której częściowo spłonęły obie wsie. W 1956 roku wieś została zelektryfikowana i utworzono bibliotekę. W 1977 roku we wsi zbudowano budynek Urzędu Gminy oraz Ośrodek Zdrowia.

W 1985 we wsi wzniesiono pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej. Na pomniku umieszczono nazwiska 27 żołnierz poległych w latach 1941-44[5]. Pomnik sporządził Mikołaj Korch, rzeźbiarz pochodzący z Kraśkowszczyzny[6].

Atrakcje turystyczne[edytuj]

Izba tradycji OSP
  • Cerkiew prawosławna pw. Opieki Przenajświętszej Marii Panny z 1948 roku, powstała na miejscu XVII-wiecznej cerkwi unickiej, która spłonęła w czasie II wojny światowej.
  • Cmentarz prawosławny z XIX wieku[7]
  • Zalew Bachmaty z plażą

Kościoły[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Karol de Perthées , Mappa Szczegulna Woiewodztwa Podlaskiego, 1795
  2. Wieś Dubicze Cerkiewne » mapy, GUS, nieruchomości, szkoły, kod pocztowy, edukacja, kierunkowy, przedszkola, demografia, statystyki, www.polskawliczbach.pl [dostęp 2016-09-11].
  3. ab Historia Dubicz Cerkiewnych
  4. ab Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej : opracowany na podstawie wyników pierwszego powszechnego spisu ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych. T. 5, Województwo białostockie, 1924, s. 24.
  5. Wykaz obiektów upamiętniających żołnierzy i partyzantów sowieckich na terenie Polski. Stan na 2009 rok, s. 17.
  6. Mikołaj Korch – mistrz korzeni Starostwo Powiatowe w Hajnówce
  7. Andrzej Michałowski, Alicja Sulimierska, Elżbieta Baniukiewicz: Studia i Materiały. Wykaz zabytkowych cmentarzy w Polsce. Województwo Białostockie. Warszawa: Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu. Narodowa Instytucja Kultury, 1996, s. 24.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'