Tworzenie stron internetowych

Górażdże

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony www które przyciągną klientów w mieście Górażdże. Zapewniemy dokładne podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dobrze wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Górażdże - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Górażdże" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Górażdże warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Górażdże" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Górażdże" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Górażdże i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Górażdże

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Górażdże
Dwa piece szybowe do wypału wapna
Dwa piece szybowe do wypału wapna
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo opolskie
Powiat krapkowicki
Gmina Gogolin
Liczba ludności (2006) 1073
Strefa numeracyjna 77
Kod pocztowy 47-316
Tablice rejestracyjne OKR
SIMC 0494930
Położenie na mapie gminy Gogolin
Mapa lokalizacyjna gminy Gogolin
Górażdże
Górażdże
Położenie na mapie powiatu krapkowickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu krapkowickiego
Górażdże
Górażdże
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Górażdże
Górażdże
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Górażdże
Górażdże
Ziemia50°31′48″N 18°00′32″E/50,530000 18,008889

Górażdże (dodatkowa nazwa w j. niem. Goradze) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Gogolin.

Nazwa[edytuj]

Nazwa miejscowości wywodzi się od polskiego słowa góra[1]. Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowości na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako najstarszą zanotowaną nazwę miejscowości wymienia Górazdz podając jej znaczenie „Bergdorf”, czyli po polsku „Górna wieś”[1]. W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie prowincji śląskiej wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie wymieniona jest jako Gorasdze oraz Gorażdz[2].

W 1935 roku zmieniono nazwę z Goradze na Waldenstein[3].

Historia wydobycia wapna[edytuj]

We wsi już w pierwszej połowie XIX wieku rozpoczęto intensywne wydobycie wapieni triasowych do produkcji wapna. Z tego okresu zachowało się kilka szybowych pieców wapienniczych[4]. Otwarcie linii kolejowej OpoleKędzierzyn w 1845, ze stacją w Górażdżach umożliwiło dalszy rozwój przemysłu. W latach 60. XX wieku zaczęto rozbudowywać kamieniołomy, w związku ze zwiększeniem produkcji wapna i otwarciem w 1966 nowego zakładu wapienniczego. W 1973-1977 zbudowano Cementownię Górażdże (umiejscowioną w sąsiedniej wsi Chorula), jedną z większych i nowocześniejszych w kraju. Bazuje ona na wydobyciu w kamieniołomie Górażdże. W 1993 zakład wapienniczy i cementownię przejęła firma HeidelbergCement. Wkrótce potem przeprowadzono szereg modernizacji zakładów wydobywczych i produkcyjnych. Obecnie we wsi działa jeden z większych w Polsce kamieniołomów wapienia[4] oraz duży zakład wapienniczy należący do LHOIST S.A.

Zabytki[edytuj]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[5]:

  • dwa piece szybowe do wypału wapna, z 1823 r.

Przypisy

  1. ab Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch’s Buchhandlung, 1888, s. 28.
  2. Alphabetisch-Statistisch-Topographische Uebersicht aller Dörfer, Flecken, Städte und andern Orte der Königl. Preuß. Provinz Schlesien..., s. 198.
  3. Landkreis Gross Strehlitz.
  4. ab Robert Niedźwiedzki, Joachim Szulc, Marek Zarankiewicz, 2012: Przewodnik geologiczny. Kamienne skarby Ziemi Annogórskiej. Wyd.: Stowarzyszenie Kraina św. Anny, strony 74-75. ​ISBN 978-83-63036-04-1​.
  5. Rejestr zabytków nieruchomych woj. opolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 9.12.2012]. s. 47.
'