Tworzenie stron internetowych

Miechów

Poznaj naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje wyzytówki online które przyciągną klientów w mieście Miechów. Zapewniemy profesjonalne podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i dobre wykonanie zapewni Ci sukces. Strona internetowa jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają klienta do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Miechów - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Miechów" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Miechów warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Miechów" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Miechów" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Miechów i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Miechów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne miejscowości o nazwie Miechów.
Miechów
Herb
Herb Miechowa
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Powiat miechowski
Gmina Miechów
gmina miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1290
Burmistrz Dariusz Marczewski
Powierzchnia 15,49 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

11 722[1]
756,7 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 41
Kod pocztowy 32-200
Tablice rejestracyjne KMI
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Miechów
Miechów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Miechów
Miechów
Ziemia50°21′28″N 20°01′57″E/50,357778 20,032500
TERC
(TERYT)
1208054
SIMC 0947225
Urząd miejski
ul. Sienkiewicza 25
32-200 Miechów
Strona internetowa

Miechówmiasto w woj. małopolskim, w powiecie miechowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Miechów. Położone w Wyżynie Miechowskiej nad potokiem Miechówką. Liczy 11 497 mieszkańców (31 grudnia 2010)[2].

Miechów położony jest przy międzynarodowej trasie nr 7 (E77), w odległości ok. 45 km od Krakowa i 80 km od Kielc.

Centralnym elementem miasta, widocznym już z daleka, jest potężna bryła kościoła z charakterystyczną wieżą zwieńczoną hełmem w postaci kuli. Kula ta symbolizuje Ziemię. Pod koniec października 2006 roku na hełmie wieży ustawiono figurę Chrystusa Zmartwychwstałego.

Miasto założone w końcu XVI wieku w powiecie ksiąskim województwa krakowskiego było własnością klasztoru bożogrobców w Miechowie[3].

Położenie[edytuj]

Powierzchnia miasta wynosi 15,49 km² (1 stycznia 2011)[4].

Miechów położony jest w centralnej części Wyżyny Miechowskiej. Leży w dolinie potoku Miechówki, lewego dopływu Cichej (której ujściowy odcinek jest często błędnie utożsamiany z Miechówką).

Zanieczyszczenie powietrza: Położenie geograficzne utrudnia wentylację miasta, przez co spowija je smog, szczególnie w sezonie grzewczym. Miechów znajduje się w czołówce rankingu polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem[5].

Historia[edytuj]

Miasto uzyskało prawa miejskie w 1290 roku.

W styczniu 1734 roku doszło do bitwy pod Miechowem, w której polskie siły pokonały oddział saksoński, w czasie wojny o sukcesję polską.

W 1819 roku, na skutek kasaty zakonu bożogrobców w zaborze rosyjskim, Miechów opuścili ostatni zakonnicy na czele z proboszczem kościoła Grobu Bożego i ostatnim prepozytem zakonu (w jednej osobie) Tomaszem Nowiną-Nowińskim[6].

Przez długi czas w Miechowie nie wolno było zamieszkiwać Żydom. Oficjalnie potwierdził to dekret proboszcza generalnego zakonu Bożogrobców Mateusza Buydeckiego z 1767 roku. Zaborcze władze carskie zniosły to ograniczenie dopiero w 1862 roku, w ramach reformy Aleksandra Wielopolskiego[7]. Po osiedleniu się Żydów powstała Synagoga w Miechowie.

W czasach zaborów Miechów znalazł się w granicach kolejno: województwa krakowskiego z siedzibą w Krakowie (1793 r.), województwa krakowskiego z siedzibą w Kielcach (1816 r.) i guberni kieleckiej (1841 r.) aż do 1915 roku Miechów w latach 1844–1867 przejściowo wchodził w skład guberni radomskiej.

W czasie zaboru rosyjskiego w Miechowie, ze względu na bliskość granic Rosji, stacjonował kilkusetosobowy oddział żołnierzy rosyjskich. Dawne koszary mieszczą się przy obecnej ul. Sienkiewicza[potrzebny przypis].

W czasie zaboru rosyjskiego w centrum Miechowa, przy obecnym placu im. T. Kościuszki, powstała cerkiew prawosławna dla urzędników i żołnierzy rosyjskich. Po wycofaniu się Rosjan została ona rozebrana przez miejscową ludność. Na jej miejscu po II wojnie światowej wybudowano Pomnik Partyzantów Ziemi Miechowskiej.

Z Miechowem związani byli posłowie do Dumy Państwowej Imperium Rosyjskiego: Jan Bielawski i Mateusz Manterys, którzy należeli do inicjatorów powołania miechowskiej Spółki Rolniczej „Jutrznia”.

9 maja 1919 roku doszło w mieście do pogromu Żydów w rezultacie którego pobito ponad stu z nich (dwóch na śmierć)[8].

Ze względu na ukształtowanie terenu Niemcy przygotowywali tereny w okolicy Miechowa do obrony, m.in. budując bunkry betonowe i ziemne, okopy, wycinając drzewa w dolinie Szreniawy. Zwiad Armii Czerwonej uzyskał informacje o tych działaniach, dlatego przeprowadzono uderzenia na północy i południu.

Przez kilka miesięcy po II wojnie światowej jego burmistrzem Miechowa był Tomasz Karkowski.

W 1955 roku z powiatu miechowskiego wydzielono powiat proszowicki. W tym kształcie powiat istniał do 1975 roku, kiedy został wprowadzony dwustopniowy podział administracyjny, a powiaty zniknęły z mapy Polski. W latach 1975–1998 miasto należało do woj. kieleckiego.

Kard. Karol Wojtyła wielokrotnie odwiedzał Miechów, a jako papież podniósł godność kościoła do rangi bazyliki mniejszej 10 kwietnia 1996 roku.

Demografia[edytuj]

  • Piramida wieku mieszkańców Miechowa w 2014 roku [1].


Piramida wieku Miechow.png

Zabytki[edytuj]

Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[9].

Dzielnice i osiedla mieszkalne w Miechowie[edytuj]

Miechów oficjalnie nie jest podzielony na dzielnice, jego obszary nazywane są jedynie umownie, lub od nazwy osiedla.

  • Kolonijki – obszar cechujący się zabudową jednorodzinną, osiedle to jest położone na znacznym obszarze, zajmując tym samym sporą część miasta, w połowie XX wieku przebiegała na tych terenach linia kolejki wąskotorowej.
  • Osiedle Kolejowe – osiedle odznaczające się zabudową mieszaną, położone jest w zachodniej części miasta, tuż przy miechowskiej stacji PKP.
  • Os. XXX-lecia PRL – drugie co do wielkości osiedle mieszkaniowe w Miechowie cechujące się zabudową wielorodzinną, wybudowane w czasach PRL-u.
  • Os. Wł. Sikorskiego – największe osiedle miasta, zamieszkuje je ponad 4000 mieszkańców co stanowi około 30% ogółu zameldowanych w Miechowie. Na osiedlu tym znajduje się Szkoła Podstawowa nr 2, Gimnazjum nr 1 oraz hala sportowa wraz z kompleksem boisk w tym Orlik.
  • Os. Żeromskiego – osiedle domów jednorodzinnych w południowo-wschodniej części miasta.
  • Centrum – centralna część miasta, która jest sektorem zarówno handlowo-usługowym, jak i turystycznym, znajduje się tam Bazylika Bożogrobców, jak i domy handlowe Kłos i Bartosz, Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz zaplecze hotelowo-gastronomiczne.

Komunikacja[edytuj]

Przez Miechów przechodzi linia kolejowa nr 8. W mieście znajduje się stacja kolejowa z której istnieją połączenia m.in. do Warszawy, Krakowa, Przemyśla, Szczecina, Olsztyna, Zakopanego.

Edukacja[edytuj]

  • dwie szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej,
  • gimnazjum nr 1 im. Macieja Miechowity,
  • liceum ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki,
  • liceum ekonomiczne,
  • prywatne gimnazjum Omega (działające w budynku LO),
  • szkoły niepubliczne ZDZ w Kielcach,
  • zespół szkół zawodowych,
  • zespół szkół mechanicznych,
  • szkoła rolnicza,
  • Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Michała Kleofasa Ogińskiego
  • Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu – Wydział Zamiejscowy,
  • dwie szkoły języka obcego.

Organizacje[edytuj]

W Miechowie działają organizacje, których zadaniem jest promocja i rozwój miasta i ziemi miechowskiej:

  • Fundacja Ziemi Miechowskiej,
  • Miechowskie Towarzystwo 1163 Roku.

Wieloletnią tradycją cieszy się działająca od 1902 r. orkiestra dęta od 1957 r. nosząca nazwę „Sygnał”.

Wspólnoty religijne[edytuj]

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Miasta partnerskie[13]:

Osoby związane z Miechowem[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

Film Strach z 1975 r. w reżyserii Antoniego Krauzego został nakręcony w Miechowie. W filmie miasto występuje pod fikcyjną nazwą Dębniki, jednak jest rozpoznawalne już w pierwszych scenach, między innymi dzięki charakterystycznemu wyjściu z peronu do miasta.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Miechow, w oparciu o dane GUS.
  2. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2010 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2011-06-10. ISSN 1734-6118.
  3. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008, s. 104.
  4. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2011 r. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2011-08-10. ISSN 1505-5507.
  5. Nowy Targ, Sucha Beskidzka i Proszowice wśród najbardziej rakotwórczych miast w Polsce. „Dziennik Polski”, 2015-01-05. Warszawa. 
  6. Gach P.P., Kasata zakonu Bożogrobców na ziemiach polskich w XIX wieku. [w:] Bożogrobcy w Polsce. Instytut Wydawniczy „Pax”, Warszawa 1999, s. 113–127.
  7. Cmentarze żydowskie w Polsce – Miechów Dostęp: 19 września 2011 r.
  8. Andrzej Krajewski „Pożyczki nie dla mazgajów”, Dziennik Gazeta Prawna 27/29 września 2013.
  9. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 31 marca 2017; 7 miesięcy temu.
  10. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 14 stycznia 2017.
  11. Rocznik Świadków Jehowy 1996, s. 54.
  12. Dom Pomocy Społecznej „Betania” w Miechowie. [dostęp 2014-08-27].
  13. miechow.eu.

Bibliografia[edytuj]

  • Bożogrobcy w Polsce. Praca zbiorowa. Wyd. Miechowskie Towarzystwo 1163 roku, Instytut Wydawniczy „Pax”, Miechów – Warszawa 1999, s. 272. ​ISBN 83-211-1261-7​.
  • Guzik J., Działacze i partyzanci ziemi miechowskiej 1939–1945. Wyd. Związek Bojowników o Wolność i Demokrację, Koło Gminne – Wawrzeńczyce 1983, s. 92.
  • Szymański J., Miechów i Pińczów wraz z regionem. Wstępem i komentarzem opatrzyła Barbara Trelińska. Wyd. Muzeum Narodowe w Kielcach, Kielce 1983, s. 240. Seria: Corpus inscriptionum Poloniae, t. 1. Województwo kieleckie. Pod red. Józefa Szymańskiego, z. 4.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'