Tworzenie stron internetowych

Nowy Staw

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy online które przyciągną klientów w mieście Nowy Staw. Zapewniemy dokładne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Miejsce w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Nowy Staw - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Nowy Staw" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Nowy Staw warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Nowy Staw" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Nowy Staw" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Nowy Staw i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Nowy Staw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Nowy Staw
Kolegiata Żuławska
Kolegiata Żuławska
Herb
Herb Nowego Stawu
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Powiat malborski
Gmina Nowy Staw
gmina miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1343
Burmistrz Jerzy Szałach
Powierzchnia 4,67[1] km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

4 349[2]
931,3 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 55
Kod pocztowy 82-230
Tablice rejestracyjne GMB
Położenie na mapie powiatu malborskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu malborskiego
Nowy Staw
Nowy Staw
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Nowy Staw
Nowy Staw
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nowy Staw
Nowy Staw
Ziemia54°08′08″N 19°00′48″E/54,135556 19,013333
TERC
(TERYT)
2209074
SIMC 0932904
Urząd miejski
ul. Bema 1
82-230 Nowy Staw
Strona internetowa

Nowy Staw (dawniej Nytych[3], niem. Neuteich[4]) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie malborskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Staw, położone na Żuławach Wiślanych nad rzeką Świętą. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa elbląskiego. Według danych z 31 grudnia 2004 r. miasto miało 3896 mieszkańców.

Kalendarium[edytuj]

Kościół kolegialny św. Mateusza
Pomennonicki dom podcieniowy
Klasycystyczne drzwi domu przy pl. Kościuszki 7

Demografia[edytuj]

  • Piramida wieku mieszkańców Nowego Stawu w 2014 roku[2].


Piramida wieku Nowy Staw.png

Zabytki[edytuj]

  • Założenie urbanistyczne miasta – pochodzące już ze średniowiecza z charakterystycznym prostokątnym, wydłużonym placem rynkowym o wymiarach 42x250 m, dłuższym bokiem przylegającym do głównej arterii komunikacyjnej. Równolegle do rynku, w sposób charakterystyczny dla miasta rolniczego, wytyczono po wschodniej i zachodniej stronie po jednej ulicy gospodarczej, które łączą się po północnej stronie założenia. po trzy przecznice połączyły rynek z tymi ulicami.
  • Dawne umocnienia obronne – zachowane jedynie w postaci resztek fos obronnych. Miasto nigdy nie posiadało murów obronnych. W połowie XV wieku miasto posiadało dwie duże bramy: gdańską, zwaną też Św. Ducha od strony północno-zachodniej, oraz malborską od strony południowo-zachodniej. Ta ostatnia była strzeżona przez Basztę Sowią rozebraną w 1803 r.
  • Kolegiata św. Mateusza – kościół wzmiankowany po raz pierwszy w 1400 r.; największy na Żuławach; trzynawowa bazylika. Nad prezbiterium znajduje się piękne sklepienie gwieździste wykonane w latach 1573-1574. Zakrystia dwukondygnacyjna, ze sklepieniem gwieździstym i krzyżowym. Drewniana nadbudowa wieży północnej w 1704 r. Wewnątrz okazały ołtarz główny z 1609 r. pochodzący z kościoła św. Katarzyny w Braniewie oraz późnogotycka figura Madonny z dzieciątkiem z około 1500 r. Od 2004 r. zabytek i jego wyposażenie jest poddawane sukcesywnym zabiegom renowacyjnym.
  • Dawny kościół ewangelicki, obecna "Galeria Żuławska" – wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1803-1804 na miejscu ratusza spalonego w 1802. W 1864 roku dobudowano wieżę nazywaną ze względu na swój charakterystyczny kształt "ołówkiem". Przy przebudowie w latach 1898-1899 dobudowano zakrystię i zamurowano wejście do starych, być może średniowiecznych piwnic. Po wojnie nie używany do celów kultowych (pełnił funkcje magazynu i sklepu meblowego). W latach 2011-2012 poddany rekonstrukcji i adaptacji na galerię sztuki (koszt: 6 mln zł). Pod szklaną posadzką wyeksponowane zostały relikty dawnego ratusza.
  • Dom podcieniowy – przy ulicy Gdańskiej z 1820 r. Drewniany, z piętrową nadstawką podcieniową o konstrukcji szkieletowej oparta na 6 słupach. Posiada klasycystyczne drzwi wejściowe.
  • Domy przy Rynku, ul. Kościuszki, Placu Pułaskiego – pochodzące z XIX wieku i początku XX wieku charakteryzujące się zabudową frontową. Zachowała się, pomimo zmian, skromna neoklasycystyczna zabudowa kalenicowa o konstrukcji najczęściej ryglowej. W niektórych domach przetrwał układ wnętrz sprzed pożaru w 1802 r. Na uwagę zasługują kunsztownie rzeźbione, dwuskrzydłowe drzwi klasycystyczne w kamienicy przy pl. Kościuszki 7.
  • Domy przy ulicy Mickiewicza – Jedyne w mieście domy szczytowe. Zasługuje na uwagę dom nr 13 z połowy XIX wieku z neogotycką fasadą o szczycie schodkowym.
  • Dom przy ul. Jana Pawła II 7 – Jedyny w mieście dom secesyjny, murowany, dwupiętrowy z ryglowanym szczytem i drewnianą werandą.
  • Budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 przy ul. Mickiewicza 51 – Mieściła się w nim pierwsza na Żuławach średnia szkoła rolnicza, założona w 1946 roku. Główny gmach wzniesiony w 1898 r. jako dom dla sierot.
  • Zabytkowe zakłady przemysłowe - słodownia i cukrownia, mieszczące się w południowej części miasta. Słodownia powstała w 2. poł. XIX w. i jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu zabytków w kraju[5]. Cukrownia pochodzi z 1878 r. i była wielokrotnie modernizowana.

Transport[edytuj]

Przez miasto przebiega linia kolejowa nr 256 Szymankowo – Nowy Dwór Gdański, wybudowana w 1886 r. Linia kolejowa jest obecnie wykorzystywana do przewozów towarowych, po zawieszeniu przewozów pasażerskich 10 lipca 1989 r. W 2009 r., dzięki współpracy przewoźnika Arriva PCC (obecnie Arriva RP) i Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych, reaktywowano wakacyjną linię turystyczną do Nowego Dworu Gdańskiego. W odległości 2 km od miasta przebiega droga krajowa nr 55 Nowy Dwór Gdański Stolno. Nowy Staw jest węzłem dróg powiatowych. Miasto do 1996 r. było połączone z siecią linii wąskotorowych (750 mm) Żuławskiej Kolei Dojazdowej z Lisewem Malborskim oraz Nowym Dworem Gdańskim. W 2007 r. Rada Powiatu Malborskiego podjął uchwałę o zamiarze przejęcia linii kolejowej nr 256 oraz o planowanej reaktywacji przewozów pasażerskich do Szymankowa i Nowego Dworu Gdańskiego. W planach jest także odbudowa linii wąskotorowej do Nowego Dworu Gdańskiego i Malborka.

Do miejscowości dojeżdżają busy prywatnych przewoźników: przedsiębiorstwa transportowego "Latocha" na trasie: Nowy Staw - Dębina - Malbork, Nowy Staw - Kościeleczki - Malbork, Nowy Staw - Lubstowo - Malbork, przedsiębiorstwa transportowego "Linia Niebieska" na trasie Malbork - Lichnowy oraz przedsiębiorstwa transportowego "Lisebus" na trasie Nowy Staw - Tczew.

Przemysł[edytuj]

Nowy Staw jest ośrodkiem obsługi żuławskiego regionu rolniczego. Istnieje szereg firm i instytucji zajmujących się usługami dla rolnictwa, m.in. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, Zakład Eksploatacji Centralnego Wodociągu Żuławskiego i Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Chemirol Sp. z o.o. W latach 1877–2007 funkcjonowała tutaj cukrownia "Nowy Staw", zlikwidowana w ramach restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej.

Od początku lat 90. XX w. przemysł w Nowym Stawie przeżywa kryzys. Zamknięto słodownię, cegielnię, mleczarnię, Państwowy Ośrodek Maszynowy, młyn gospodarczy. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” ograniczyła sieć swoich punktów usługowych. Na terenie gminy zaplanowano przeprowadzenie poszukiwań złóż gazu ziemnego.

Na terenie gminy w 2012 r. rozpoczęto budowę farmy wiatrowej, zakończoną w kwietniu 2013 roku uruchomieniem 19 turbin wiatrowych o maksymalnej mocy 2,05 MW każda, plus w dalszym terminie dodatkowych 3 turbin[6]. Łącznie maksymalna moc 22 turbin wynosi 45,1 MW[7]. W 2015 roku budowano farmę wiatrową Nowy Staw II[8] z 14 wiatrakami o maksymalnej mocy 2 MW każdy. Łącznie uruchomiono w Nowym Stawie 36 turbin wiatrowych[9].

Zespół Szolno - Przedszkony, w skład którego wchodzi: Przedszkole, Szkoła Podstawowa nr 2 podzielona na dwa budynki (0-3 oraz 4-6), Gimnazjum.

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Sport[edytuj]

  • Klub sportowy Grom Nowy Staw (IV liga piłki nożnej)

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Miasta partnerskie: Wilster  Niemcy[potrzebny przypis]

Honorowi Obywatele Miasta Nowy Staw[edytuj]

Osoby urodzone w Nowym Stawie[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Dane Głównego Urzędu Statystycznego: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2008 r.). [dostęp 1.10.2009].
  2. ab http://www.polskawliczbach.pl/Nowy_Staw, w oparciu o dane GUS.
  3. Dz.U. 1945 nr 33 poz. 196
  4. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. Nr 142, poz. 262)
  5. Zabytki Nowego Stawu na stronie miejskiej
  6. Nowy Staw. Farma wiatrowa należąca do RWE Renewables została przyłączona do sieci. 2013-04-22.
  7. Radosław Konczyński: Kolejne wiatraki w okolicach Nowego Stawu (zdjęcia). RWE ma już 36 turbin wiatrowych. 2015-10-21.
  8. Tak powstawał Park Wiatrowy Nowy Staw II (zdjęcia). malbork.naszemiasto.pl, 2016-01-29.
  9. Uruchomiono II etap farmy wiatrowej Nowy Staw. 2016-01-28.
  10. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 29 stycznia 2013.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'