Tworzenie stron internetowych

Raszków

Zobacz naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy online które przyciągną klientów w mieście Raszków. Zapewniemy szczególne podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Miejsce w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, ładnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania z wysokiej półki jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Raszków - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Raszków" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Raszków warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Raszków" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Raszków" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Raszków i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Raszków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w województwie wielkopolskim. Zobacz też: Raszków.
Raszków
Rynek, ratusz i fonatanna
Rynek, ratusz i fonatanna
Herb Flaga
Herb Raszkowa Flaga Raszkowa
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Powiat ostrowski
Gmina Raszków
gmina miejsko-wiejska
Burmistrz Jacek Bartczak
Powierzchnia 2,05[1] km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

2 092[2]
1 020,5 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 62
Kod pocztowy 63-440
Położenie na mapie powiatu ostrowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu ostrowskiego
Raszków
Raszków
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Raszków
Raszków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Raszków
Raszków
Ziemia51°43′15″N 17°43′37″E/51,720833 17,726944
TERC
(TERYT)
3017064
SIMC 0937310
Urząd miejski
Rynek 32
63-440 Raszków
Strona internetowa

Raszkówmiasto w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w Kaliskiem, siedziba gminy Raszków.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa kaliskiego. Według danych z 31 grudnia 2009 miasto liczyło 2079 mieszkańców[3].

Położenie[edytuj]

Raszków leży na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Ołobokiem; 27 km na zachód od Kalisza i 11 km od Ostrowa Wielkopolskiego, na skrzyżowaniu dróg powiatowych Ostrów Wielkopolski-Raszków-Dobrzyca-Jarocin i Krotoszyn-Raszków-Lewków.

Historia[edytuj]

Stara zabudowa w centrum

Znany od 1403 jako wieś rycerska[4]. Prawa miejskie otrzymał w 1444 r. Lokowany na prawie niemieckim. Przywilej lokacyjny wystawił Wojciech "de Raschkowo" zaznaczający założenie miasta "na surowym kamieniu". Przypuszczalnie były też wcześniejsze, nieudane próby lokacji. W 1540 r. Raszków kupili bracia Chwalczewscy. Jerzy został biskupem łuckim, Piotr kasztelanem biechowskim. Stanisław Chwalczewski, najbardziej z Raszkowem związany, tłumacz i historyk, osiadł tu pod koniec życia i przetłumaczył na język polski "Kronikę" Macieja Miechowity. Do XIX w. Raszków należał do najznaczniejszych miast w dawnych powiatach: kaliskim, a później odolanowskim. Podczas budowy trzeciego kościoła (dwa poprzednie już nie istniały) znaleziono tutaj pokaźny skarb. Wybudowany w 1878 r. kościół ewangelicki rozebrano pod koniec lat 60. W roku 1880 urodził się tu Kazimierz Bajoński, ekonomista i działacz społeczny. XX w. W czasach pruskich Raszków był silnym ośrodkiem polskości:

  • 1839 – szlachta powiatów odolanowskiego i pleszewskiego z Wojciechem Lipskim z Lewkowa na czele założyła w Raszkowie kasyno obywatelskie, wkrótce przeniesiono tu także bibliotekę polską z Ostrowa,
  • 1848 – powstanie Ligi Polskiej, aktywny udział w Wiośnie Ludów,
  • 1854 – powstanie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego (reaktywowane w 1991 r.),
  • 1875 – węzeł kolejowy zlokalizowano w sąsiednim Ostrowie, ponieważ jeden z właścicieli ziemskich nie zgodził się na budowę stacji w Raszkowie na swoim gruncie[potrzebny przypis]. Położenie na uboczu głównych szlaków przyczyniło się do stopniowego ograniczania roli miasta,
  • 1876 – powstanie spółdzielczego Banku Ludowego,
  • 1921 – w Raszkowie urodził się Marian Kołodziej, polski artysta plastyk, scenograf teatralny i filmowy.

Demografia[edytuj]

  • Piramida wieku mieszkańców Raszkowa w 2014 roku [2].


Piramida wieku Raszkow.png

Gospodarka[edytuj]

Raszków jest niewielkim ośrodkiem, głównie handlowym, o znaczeniu gminnym. Zlokalizowany jest tu drobny przemysł oparty na przetwórstwie spożywczym.

Zabytki i osobliwości[edytuj]

  • ratusz na Rynku, wybudowany w XIX w., przebudowany w 1992 roku, dach czterospadowy, drewniana wieżyczka zegarowa, na ścianie tablice pamiątkowe:
    • ku czci ofiar hitlerowskich obozów koncentracyjnych (ks. proboszcz Paweł Winnicki, komendant w Powstaniu Wielkopolskim Józef Noculak, kupiec Jan Bestry, nauczyciel Jan Drobnik, porucznik Władysław Płaczkowski) wykonana przez Elżbietę Rychlik z Przybysławic,
    • ku czi ofiar II wojny światowej, oraz represji stalinowskich (7.10.2011),
  • przed ratuszem:
    • obelisk ku czci powstańców wielkopolskich,
    • głaz pamiątkowy z tablicą o treści: Nieugięcie szlachetni bądźcie Raszkowianie / Niech ten obelisk będzie kamieniem milowym między dawnymi a nowymi laty / 5.VI.1994[5],
  • kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego z lat 1885-1887, neogotycki, z tablicą pamiątkową (w kruchcie) ku czci powstańców wielkopolskich,
  • domy w Rynku, zwykle piętrowe (parter i I kondygnacja), w większości z dachami dwuspadowymi, często z klasycyzującymi elewacjami, najstarsze pochodzą z XIX w.[potrzebny przypis],
  • pomnik Zbawicielowi Świata z 2000 w formie podwójnego obelisku z dużym, metalowym krzyżem.

Przyroda[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Dane Głównego Urzędu Statystycznego: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2008 r.). [dostęp 3.10.2009].
  2. ab http://www.polskawliczbach.pl/Raszkow, w oparciu o dane GUS.
  3. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2009 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2010-06, s. 104. ISSN 1734-6118. [dostęp 16 lipca 2010].
  4. Ostrów Wielkopolski - dzieje miasta i regionu, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1990, s. 91, ISBN 83-210-0851-8.
  5. teksty z tablic in situ

Linki zewnętrzne[edytuj]

'