Tworzenie stron internetowych

Sokołów Małopolski

Zobacz naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony internetowe które przyciągną klientów w mieście Sokołów Małopolski. Zapewniemy profesjonalne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i fachowe wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, kreatywnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania na czasie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Sokołów Małopolski - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Sokołów Małopolski" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Sokołów Małopolski warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Sokołów Małopolski" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Sokołów Małopolski" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Sokołów Małopolski i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Sokołów Małopolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sokołów Małopolski
Sokołów Małopolski
Herb
Herb Sokołowa Małopolskiego
Państwo  Polska
Województwo  podkarpackie
Powiat rzeszowski
Gmina Sokołów Małopolski
gmina miejsko-wiejska
Aglomeracja rzeszowska
Prawa miejskie 1569
Burmistrz Andrzej Mariusz Ożóg
Powierzchnia 15,54[1] km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

4087[2]
263,0 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 17
Kod pocztowy 36-050
Tablice rejestracyjne RZE
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Sokołów Małopolski
Sokołów Małopolski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sokołów Małopolski
Sokołów Małopolski
Ziemia50°13′57″N 22°07′15″E/50,232500 22,120833
TERC
(TERYT)
1816114
SIMC 0974966
Urząd miejski
ul. Rynek 1
36-050 Sokołów Małopolski
Strona internetowa
BIP

Sokołów Małopolskimiasto w woj. podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Sokołów Małopolski. Jest jednym z miast aglomeracji rzeszowskiej. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 19, oraz dwie drogi wojewódzkie: 875 i 881.

Według danych z 2010 r. miasto zamieszkiwało 4048 osób.

Ośrodek usługowy; drobny przemysł: metalowy, drzewny i spożywczy.

Położenie[edytuj]

Sokołów Małopolski leży na skrzyżowaniu historycznych szlaków handlowych: „krakowskiego” z Tarnowa przez Krzeszów i „Madziarskiego” z Sandomierza przez Rzeszów i Duklę na Węgry. Usytuowane w węźle pięciu gościńców, w widłach Wisły i Sanu, na Płaskowyżu Kolbuszowskim w granicach Kotliny Sandomierskiej, w odległości 24 kilometrów na północ od Rzeszowa i 128 kilometrów na południe od Lublina. W pobliżu znajduje się Port Lotniczy w Jasionce (11 km).

Teren gminy leży na obszarze dawnej Puszczy Sandomierskiej, a najbardziej wartościowe fragmenty tego kompleksu leśnego zostały objęte ochroną krajoznawczą tworząc Sokołowsko-Wilczowolski Obszar Chronionego Krajobrazu. Miasto i Gmina Sokołów Małopolski posiada łagodny klimat, z niewielką ilością opadów.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. rzeszowskiego.

Południowo-zachodni narożnik rynku w Sokołowie po pożarze 25-26 lipca 1904 r. Po lewej ruiny dawnej apteki
Przedwojenny sokołowski rynek wraz z kościołem i jego starą wieżą w tle
[1] Dawna Synagoga, obecnie Dom Kultury, [2] Rynek

Historia[3][edytuj]

Początek miastu Sokołów Małopolski dała stara osada łowiecka i targowa w Puszczy Sandomierskiej, powstała prawdopodobnie w XIV wieku. W 1569 roku Jan z Pilczy Pilecki otrzymał od Zygmunta Augusta prawa miejskie dla Sokołowa i nakreślił renesansowe rozplanowanie sieci ulic z centralnie położonym obszernym rynkiem. Miasto zostało ulokowane na prawie chełmińskim, a mieszkańcy zwolnieni byli z podatków na najbliższych 20 lat. Rozwój miasta zostaje przerwany w roku 1608, kiedy to Sokołów zniszczył i ograbił Stanisław Stadnicki z Łańcuta zwany „Diabłem Łańcuckim”. Miasto rozwijało się szybko, uzyskując status prężnego ośrodka rzemieślniczego, którego wyroby szewskie, stolarskie, garncarskie, tkackie i kowalskie słynęły w szerokiej okolicy. W roku 1641 wydany zostaje ponadto dekret powołujący do życia w Sokołowie cech wspólny obejmujący bednarzy, stolarzy, kołodziejów i garncarzy.

W roku 1657 Sokołów po raz kolejny zostaje zniszczony, tym razem za sprawą węgierskich wojsk pod wodzą księcia Siedmiogrodu, Jerzego II Rakoczego. Miasto zostaje wtedy spalone, a wraz z nim miejscowy kościół. Po 1772 Sokołowszczyzna wraz z samym Sokołowem wcielona zostaje do zaboru austriackiego. Mimo licznych tragicznych wydarzeń miasto wzrasta i w połowie XIX wieku zostaje stolicą powiatu sokołowskiego.[potrzebny przypis] Niepomyślny koniec XIX wieku i pierwsza połowa wieku XX przyhamowują jednak rozwój gospodarczy miasta.

W 1863 (pożar dzielnicy żydowskiej), a następnie 25 lipca 1904 roku w wielkim pożarze, w ciągu zaledwie trzech godzin Sokołów doszczętnie spłonął, co zmusiło dużą część mieszkańców do opuszczenia miasta. Zmniejszyła się również liczba ludności żydowskiej w mieście, szczególnie tej bogatszej, która udaje się na emigrację m.in. do Stanów Zjednoczonych.

Miasto po tych zdarzeniach wyraźnie podupada, a w okresie międzywojennym staje się to coraz bardziej widoczne. Likwidowane zostają urzędy, zniesiony zostaje urząd podatkowy, a w mieście nie zostaje wybudowana żadna fabryka, podczas gdy miasto leżało w obrębie Centralnego Okręgu Przemysłowego, nie powstała również planowana linia kolejowa, która miała przebiegać przez Sokołów.

W 1944 roku w pobliskim lesie w Turzy NKWD przeprowadzało egzekucje żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Demografia[edytuj]

  • Piramida wieku mieszkańców Sokołowa Małopolskiego w 2014 roku[2].
Piramida wieku Sokolow Malopolski.png

Zabytki[edytuj]

Miasto od samego początku swojego istnienia wyróżniało się spośród innych z okolicy dużym placem handlowym. Było to bezpośrednio związane z nadziejami jakie wiązał dla miasta jego pierwszy właściciel Jan Pilecki. Po dziś dzień Sokołów zachował swój pierwotny układ ulic, który oficjalnie został wpisany do Rejestru Zabytków, jednak w wyniku pożarów (szczególnie tego z 1904 roku) nie przetrwało zbyt wiele budowli z dawniejszych okresów. Miasto posiada zwartą zabudowę z XIX i XX wieku.

W XVII wieku Sokołów posiadał wały ziemne wraz z pięcioma bramami wjazdowymi i fosą. Ich fragmenty zachowały się obecnie jedynie w plebańskim ogrodzie oraz od strony wschodniej miasta przy ulicy Zawale. Budowa fortyfikacji była w tamtym czasie próbą obrony przeciw rozmaitym najazdom. Wcześniej miasto nękali między innymi Węgrzy oraz Tatarzy, pustosząc również okoliczne miejscowości.

W Sokołowie znajduje się również najlepiej zachowany w województwie podkarpackim nowy cmentarz żydowski z 300 nagrobkami z XVII-XX wieku. Przy ul. Kochanowskiego na miejscu starszego cmentarza żydowskiego stoi odbudowany ohel z macewami ku pamięci sokołowskiego rabina Meilecha Weichselbauma.

Warto obejrzeć kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1908–1916 według projektu Jana Sas Zubrzyckiego. Nowy hełm wyniosłej wieży tego kościoła, zniszczonej w wyniku działań wojennych w lipcu 1944 roku projektował prof. Wiktor Zin. W miasteczku znajduje się drugi filialny kościół pw. Ducha Świętego wybudowany w II połowie XIX wieku. Na obrzeżach Sokołowa znajduje się wiele bardzo interesujących XVIII-to wiecznych krzyży i figur. W gminie znajdują się cztery zabytkowe kościoły, z których na największe uznanie zasługuje drewniany kościółek z XVII wieku w Wólce Niedźwiedzkiej.

Wybrane obiekty zabytkowe Sokołowa Małopolskiego
Magistrat w Sokołowie Małopolskim
Budynek "Starej Poczty" przy ul.Podstawskiego


Transport i komunikacja[edytuj]

W mieście krzyżują się drogi krajowe i wojewódzkie:

Przez Sokołów Małopolski w przyszłości przebiegać będzie droga ekspresowa S19 wraz z obwodnicą miasta. Miasto posiada bardzo dobre połączenia autobusowe z Rzeszowem i Stalową Wolą.

Miasta partnerskie[edytuj]

Sport[edytuj]

Kryta pływalnia przy ul.Pileckich

Kluby sportowe[edytuj]

Obiekty sportowe[edytuj]

Rekreacja[edytuj]

Okolice Sokołowa Małopolskiego posiadają dużą liczbę ścieżek, które idealnie nadają się do letniej turystyki rowerowej i pieszej. W zimie natomiast leśne ścieżki w okolicy Turzy wykorzystywane są przez amatorów biegów narciarskich. Przez miasto, w którym zlokalizowana jest mała baza hotelowa i restauracja, przebiega niebieski szlak turystyczny z Głogowa Młp. do Leżajska[11]. W Wólce Niedźwiedzkiej oddano do użytku zbiornik wodny "Niedźwiadek" o powierzchni 8,0 ha lustra wody z przyległym obszarem rekreacyjnym. Podobny zbiornik znajduje się także tuż obok osiedla "Pod Lasem"[12].

Szkoły[edytuj]

  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, ul. Lubelska 37 – link
  • Zespół Szkół im. Jana Pawła II, ul. Lubelska 41 – link
  • Niepaństwowa Szkoła Muzyczna I i II st., ul. Lubelska 41 – link

Instytucje i organizacje kulturalne[edytuj]

  • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim – link
  • Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Sokołowie Małopolskim – strona oficjalna
  • Fundacja Wspierania Edukacji Artystycznej w Sokołowie Małopolskim – link
  • Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej – link

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Miejscowość jest siedzibą parafii św. Jana Chrzciciela, należącej do dekanatu Sokołów Małopolski, diecezji rzeszowskiej. W mieście znajduje się też Sala Królestwa miejscowego Chrześcijańskiego Zboru Świadków Jehowy[13].

Ludzie związani z Sokołowem[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Sokołowem Małopolskim.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]

'