Tworzenie stron internetowych

Trzcianka

Oceń naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony internetowe które przyciągną klientów w mieście Trzcianka. Zapewniemy indywidualne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i z dbałością o detale wykonanie zapewni Ci sukces. Miejsce w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, ładnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Trzcianka - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Trzcianka" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Trzcianka warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Trzcianka" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Trzcianka" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Trzcianka i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Trzcianka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia hasła Trzcianka.
Trzcianka
Ratusz
Ratusz
Herb Flaga
Herb Trzcianki Flaga Trzcianki
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Powiat czarnkowsko-trzcianecki
Gmina Trzcianka
gmina miejsko-wiejska
Data założenia XII
Prawa miejskie 1731
Burmistrz Krzysztof Czarnecki
Powierzchnia 18,30 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

17 242[1]
942,2 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 67
Kod pocztowy 64-980
Tablice rejestracyjne PCT
Położenie na mapie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego
Trzcianka
Trzcianka
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Trzcianka
Trzcianka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Trzcianka
Trzcianka
Ziemia53°02′30″N 16°27′40″E/53,041667 16,461111
TERC
(TERYT)
3002074
SIMC 0967162
Hasło promocyjne: Zielony kawałek Wielkopolski
Urząd miejski
ul. Sikorskiego 7
64-980 Trzcianka
Strona internetowa
BIP

Trzcianka (niem. Schönlanke) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Trzcianka. Siedziba sądu, prokuratury rejonowej i delegatury starostwa powiatowego. Położone na Pojezierzu Wałeckim, nad rzeką Trzcianką i czterema jeziorami.

Według danych z 2015 roku miasto liczyło 17 164 mieszkańców[2].

Położenie[edytuj]

Trzcianka jest położona w północno-zachodniej części Polski i województwa wielkopolskiego, w północnej części powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Miasto leży w południowej części Pojezierza Wałeckiego[3]. Otoczone jest lasami, które zajmują niecałe 50% powierzchni gminy[4].

W granicach miasta znajdują się jeziora: połączone kanałem Sarcze i Długie oraz Okunie. Przez miasto przepływa rzeka Trzcianka.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. pilskiego.

Według danych z 1 stycznia 2010 r. powierzchnia miasta wynosiła 18,30 km²[5]. Trzcianka stanowi 4,89% powierzchni gminy[6].

Według danych z 2010 r., miasto zajmuje obszar 18,3 km², w tym: użytki rolne – 42,28%, lasy – 45,95%[6].

Najbliższe duże miasta to: Piła (25 km) Poznań (90 km), Gorzów Wielkopolski (110 km), Bydgoszcz (120 km), Szczecin (170 km). Odległość z Trzcianki do Warszawy wynosi 375 km, a do Berlina 225 km.

Demografia[edytuj]

  • Ludność Trzcianki na przestrzeni wieków.

(*) – dane szacunkowe

  • Piramida wieku mieszkańców Trzcianki w 2014 roku [1].


Piramida wieku Trzcianka.png

Toponimia[edytuj]

Nazwa „Trzcianka” pojawia się w źródłach pisanych od XVI wieku. Pierwotna nazwa dwuczłonowa Trzciana Łąka „łąka porośnięta trzciną”, oznaczająca miejsce, w którym założono osadę, uległa w późniejszych latach ściągnięciu do formy współczesnej. Nazwa niemiecka Schönlanke jest adaptacją fonetyczną połączoną z adideacją pierwszego członu do przymiotnika schön „Piękny”[13].

Obecna nazwa została administracyjnie zatwierdzona 7 maja 1946[14]

Historia miasta[edytuj]

Mauzoleum żołnierzy radzieckich zburzone 8.09.2017 r. na podstawie uchwały radnych i starań burmistrza Krzysztofa Czarneckiego[15] za zgodą Piotra Glińskiego, wicepremiera rządu RP[16]
 Osobny artykuł: Kalendarium historii Trzcianki.

Tereny znajdujące się na północ od Noteci, pomiędzy Drawą a Łomnicą na przełomie wieków XIII i XIV były własnością Czarnkowskich. Dokument Bolesława Wstydliwego z 1245 roku, który według historyków określany jest falsyfikatem, potwierdza przynależność tych terenów do rodu Czarnkowskich. W dokumencie wymienione są z nazwy wsie: Biała (Bialla), Gulcz (Goliasza) i Rozdróżka (Rossdrussga), czyli Trzcianka. Położona miała ona być przy trakcie z Poznania do Kołobrzegu. Zdaniem niektórych badaczy krzyżowały się tu również drogi lokalne, stąd też jej pierwotną nazwą miało być określenie Rozdróżka. Poświadczenia z późniejszych lat, uwiarygadniają dokument Bolesława Wstydliwego: Władysława Łokietka z 1323 r., Zygmunta Starego z 1546 r. oraz Zygmunta Augusta z 1548 r. :
W imię Pana Amen. Na wieczną pamiątkę.... Dlatego my Zygmunt August z Bożej Łaski Król Polski, Wielki Książę Litwy jako też ziemi Krakowskiej, Sandomierskiej (...) Niniejszym podajemy do wiadomości wszystkim, którym należy, obecnym i przyszłym, którzy o tym wiedzieć powinni, że stawił się osobiście szlachetny Stanisław Sędziwój z Czarnkowa... Przedstawił pismo na pergaminie z podpisem przez świętego księcia Pana Zygmunta I Króla Polski, ojca naszego. (...) i prosił aby je naszym królewskim autorytetem potwierdzić i ratyfikować, umocnić i odnowić. (...) Treść tego słowo w słowo jest ta: (...) Chcemy zasługi tegoż Sędziwoja, naszego umiłowanego, naszą łaską wynagrodzić (...). Od tego czasu wsie nasze Bialla, Goliasza i Rossdrussga (...) jemu oraz następcom dajemy, przekazujemy, zatwierdzamy aby mogli je posiadać, sprzedać, podarować lub zamienić (...).[7].

Historia miejscowości sięga jednak co najwyżej początków XVI wieku. Prawa miejskie magdeburskie Trzciance nadał 3 marca 1731 król Polski August II Mocny. W latach 1738–1755 Trzcianka była własnością Stanisława Poniatowskiego (ojca ostatniego króla Polski).

Powojenna Trzcianka – widok na park przy p. Pocztowym oraz na obecną ul. Sikorskiego w miejscu, gdzie znajduje się rondo Solidarności

Intensywnie rozwinęło się tu osadnictwo niemieckie (sukiennictwo) i żydowskie (handel wełną). W XVIII był to jeden z największych ośrodków sukienniczych Wielkopolski, posiadając ponad 200 warsztatów tkackich. W 1772 miasto znalazło się pod zaborem pruskim, by w 1807 wejść w granice Księstwa Warszawskiego. Od 1815 ponownie stało się częścią Prus, a wraz z nimi od 1871 Niemiec. W połowie XIX gdy wybudowano linię kolejową, miasto ożywiło się gospodarczo. Powstało wiele nowych fabryk i zakładów powodując tym samym rozwój miasta. Ze względu na dominację ludności niemieckiej traktat wersalski pozostawił w 1919 Trzciankę w granicach Rzeszy. W okresie międzywojennym miasto było stolicą powiatu Netzekreis.

27 stycznia 1945 Trzciankę zajęły wojska radzieckie i po 173 latach powróciła ona w granice państwa polskiego. Ludność miasta została wysiedlona do Niemiec i zastąpiona polskimi osadnikami. Na początku 1945 r., w związku z działaniami Pełnomocnika Rządu na Obwód Trzcianecki, przywrócono również przedrozbiorową nazwę miasta – Trzcianka[11]. W 1965 rozebrano wznoszący się na pl. Armii Czerwonej (obecnie pl. Pocztowy) kościół ewangelicki z l. 1843–1847[11][9].

Gospodarka[edytuj]

Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Trzciance (stara część)

Wybudowano wysypisko odpadów, oczyszczalnię ścieków miejskich o przepustowości 4000 m³[17].

W Trzciance rozwinął się w ostatnich latach przede wszystkim przemysł aluminiowy. Swoje siedziby mają tu:

  • Sapa Aluminium (Tłocznia profili aluminiowych, anodownie i obróbka profili aluminiowych)
  • Copal (systemy aluminiowe oraz obróbka aluminium)
  • Zobal (wyroby aluminiowe)

Ponadto w mieście działają firmy takie, jak:

  • Northstar Poland (kominki, piece)
  • Joskin Polska (maszyny rolnicze)
  • Al-Trans (transport krajowy i międzynarodowy)
  • Alsanit (Wyposażenia Inwestycji)
  • Autostacja (okręgowa stacja kontroli pojazdów)
  • LUBMOR (budownictwo okrętowe i lądowe)

W Trzciance są zlokalizowane przedsiębiorstwa z branży handlowej, filie i oddziały banków, towarzystw ubezpieczeniowych i leasingowych. W mieście zlokalizowanych jest kilka sklepów wielkopowierzchniowych (Piotr i Paweł, Mila, Netto, Biedronka, Intermarché, Bricomarché) a także dwa chińskie markety. W grudniu 2010 r. została otwarta pierwsza w mieście galeria handlowa.

Edukacja[edytuj]

Szkoły podstawowe[edytuj]

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. W. Broniewskiego
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. M. Kopernika
  • Katolicka Szkoła Podstawowa im. Siostry Faustyny Kowalskiej

Gimnazja[edytuj]

  • Gimnazjum nr 1 im. Juliusza Słowackiego
  • Gimnazjum nr 2 im. Ziemi Trzcianeckiej
  • Gimnazjum Katolickie im. Siostry Faustyny Kowalskiej

Szkoły średnie[edytuj]

  • Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Sienkiewicza
  • Zespół Szkół Technicznych im. Noblistów Polskich

Szkoły wyższe[edytuj]

  • Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi filia w Trzciance

www.ahe.lodz.pl

Szkoły językowe[edytuj]

  • Prywatna Szkoła Języków Obcych Avans
Szkoły w Trzciance
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika na ul. Broniewskiego
Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Faustyny Kowalskiej na ul. Spokojnej
Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica przy ul. Żeromskiego
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Henryka Sienkiewicza przy ul. Sikorskiego

Kultura[edytuj]

Trzcianka jest centrum kulturalnym, w którym wiele się dzieje z zakresu kultury. W mieście istnieją instytucje kulturalno-oświatowe dla mieszkańców miasta i powiatu.

  • Instytucje:
    • Trzcianecki Dom Kultury – organizuje wiele przedsięwzięć kulturalnych, do których należą m.in. Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Portret”, Dni Trzcianki, Noc Świętojańska, Dożynki Gminne, Przegląd Filmów „Wampiriada”, czy też Wielkie Malowanie.
    • Młodzieżowy Dom Kultury – organizuje on czas wolny dla dzieci i młodzieży. W MDK działają liczne zespoły wokalne i artystyczne, które osiągają sukcesy na ogólnopolskich konkursach m.in. Ogólnopolskim Festiwalu „Śpiewolandia”.

Muzeum organizuje liczne imprezy, z których najbardziej efektowny jest organizowany w plenerze Piknik Muzealny,

aby być na bieżąco z wystawami czasowymi i imprezami kulturowymi organizowanymi przez Muzeum zapraszamy na www.mzntrzcianka.pl.

W Trzciance mieści się również:

  • Hala Sportowo-Widowiskowa – w hali odbywają się miejskie akademie, koncerty, występy kabaretów oraz mecze piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki i zajęcia aikido. Znajduje się tu także siłownia, sauna oraz sala do aerobiku,
  • Kino Osiedlowe - po modernizacji otwarte 27 stycznia 2017, cyfrowe, ze 147 miejscami siedzącymi[18].

Zespoły muzyczne[edytuj]

W mieście działa kilka zespołów muzycznych:

  • Chór Parafialny Pasjonata
  • Chór Dziecięcy
  • Zespół Cykady
  • Zespół Małolaty
  • Grupa wokalna Divino Canto
  • Zmaza
  • Loty
  • The Broken Guitars
  • Bez Jahzgh
  • The Synki
  • ZijenSu

Zespoły teatralne[edytuj]

W mieście działa Teatr Poezji Lotka – zespół teatralny działający od 2005 r. przy Młodzieżowym Domu Kultury. Instruktorem zespołu jest Włodzimierz Ignasiński, pełniący również rolę dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury. W dorobku teatru znajduje się 5 spektakli:

  • Rzecz o chlebie
  • Kto widział błazna
  • Promieniowanie ojcostwa
  • Zrozumieć Słowackiego
  • Madonny bieszczadzkie.

Teatr osiągnął wiele sukcesów na arenie ogólnopolskiej i wojewódzkiej. Do najważniejszych należą:

  • Złota Igła na VI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych Igła[19]
  • Złoty Gwóźdź – nagroda główna na X Regionalnym Mityngu Teatralnym im. Sławka Kuczkowskiego w Gnieźnie (kwiecień 2010)
  • I nagroda na Wojewódzkim Konkursie Teatrów Młodzieżowych Melpomena 2007[20] w Środzie Wielkopolskiej
  • Wyróżnienie na Ogólnopolskim Kramiku Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Heca 2006 w Płocku.

Nazwa zespołu stanowi nawiązanie do Liceum Ogólnokształcącego w Trzciance, skąd co roku przybywają młodzi aktorzy oraz do lotki jako przedmiotu, która pozwala wzbić się ponad przeciętność.

Media[edytuj]

W mieście od 1990[21] roku działa telewizja kablowaTelewizja Lokalna Trzcianka (TVL Trzcianka) mająca status niekomercyjnego i niedochodowego towarzystwa (TTUKST).

Oprócz reemisji polskich i zagranicznych stacji telewizyjnych, od 1992 roku TVL Trzcianka produkuje własny lokalny program telewizyjny. Główne wydanie pojawia się raz w tygodniu - w każdy poniedziałek o godzinie 20:00, a powtórki nadawane są co 4 godziny. Stacja emituje serwis informacyjny, magazyn kulturalny, serwis sportowy oraz magazyn „Na sygnale”. W programie poruszane są sprawy ważne dla miasta, jak i gminy Trzcianka. Retransmitowane są sesje Rady Miasta i Powiatu, a także miejskie uroczystości. W niedzielę natomiast nadawana jest msza. Przez kablówkę świadczone są także usługi dostępu do internetu i telefonii – operatorem tych usług jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa[22].

Trzcianka ma także kilka serwisów informacyjnych, takich jak:

  • Trzcianecki.pl – trzcianecki portal internetowy (aktualności, dyskusje, zdjęcia, filmy, ogłoszenia oraz katalog firm)
  • Trzcianka.pl – oficjalny serwis Miasta i Gminy Trzcianka
  • Trzcianka.info – mieszkańcy piszą o swoim mieście – forum z informacjami

Od 2013 roku, Miasto i Gmina Trzcianka prowadzi stronę na facebooku, gdzie najczęściej umieszczane są aktualności i ciekawostki na temat miasta i gminy.

Turystyka[edytuj]

Plaża nad Sarczem, tzw. stara plaża

Nad jeziorem Sarcze znajduje się kompleks rekreacyjno-sportowy, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Park Ryb Słodkowodnych. Przy Ośrodku działają: wypożyczalnia sprzętu wodnego, korty tenisowe, przystań żeglarska oraz boisko. Kompleks dysponuje dwugwiazdkowym hotelem i domkami kempingowymi[23]. W mieście jest też kilka pensjonatów.

Przez Trzciankę przebiegają trasy:

Architektura[edytuj]

  • Obiekty wpisane do rejestru zabytków[25]:
    • Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, 1914–1915; Budynek trójnawowy, bazylikowy z asymetrycznie usytuowaną wieżą. Ołtarz główny z pierwszej połowy XVIII wieku w stylu barokowym. Dwa ołtarze boczne rokokowe z końca XVIII wieku. W środkowym polu ołtarza głównego mieści się neobarokowy obraz św. Jana Chrzciciela z końca XIX, a w nawie głównej, na jednym z filarów podziwiać można późnobarokową rzeźbę Chrystusa Króla. W lewym ołtarzu bocznym znajduje się obraz Matki Bożej i św. Jacka Odrowąża.
    • park pałacowy z pierwszej połowy XVIII; w latach 1896-1970 mieściła się w parku siedziba Nadleśnictwa Trzcianka, znajdowała się też winnica z początku XIX w.
    • dom z pierwszej połowy XIX w. przy ul. Żeromskiego 36 a
Architektura Trzcianki
Zabytkowy dom przy ul. Żermoskiego 36a, należący do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka
Siedziba Nadleśnictwa Trzcianka na ul. Ogrodowej
Kapliczka z 1811 r., tzw. „Boża Męka” na rogu ulic Grunwaldzkiej i Ogrodowej, postawiona na cześć przemarszu wojsk Napoleona
Budynek Biblioteki Pedagogicznej oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, wybudowany w 1905 r. dla przemysłowca A. Levy’ego
Kamienica na ul. Matejki
Bloki przy ul. Dąbrowskiego
Galeria handlowa „Abita” na rogu placu Pocztowego i ul. Żeromskiego
  • Obiekty historyczne[7]:
    • dom z 1777 przy ul. E. Orzeszkowej 3
    • murowana kapliczka tzw. Boża Męka z 1811 przy ul. Grunwaldzkiej, postawiona na cześć przejść wojsk Napoleona
    • dawna rytualna łaźnia żydowska z przełomu XVIII/XIX wieku przy ul. Wita Stwosza 6
    • przebudowane lamusy tkackie przy ul. Mochnackiego – domy przełomu XVIII/XIX
    • późnoklasycystyczny budynek z przełomu XVIII/XIX, dzisiejsza siedziba Muzeum Ziemi Nadnoteckiej, ul. S. Żeromskiego
    • domy kalenicowe z pierwszej połowy XIX przy ul. S. Żeromskiego
    • budynek dawnego sądu (obecnie Szkoły Katolickiej) z 1851
    • budynek dworca kolejowego, wybudowany w 1852
    • budynek Urzędu Miejskiego przy ul. W. Sikorskiego, zaadaptowany w 1854 na ratusz i rozbudowany w 1908
    • neogotycki budynek poczty z 1893
    • budynek Nadleśnictwo Trzcianka, wybudowany w stylu eklektycznym w XIX w.
    • secesyjna willa z 1905 r., obecnie siedziba Biblioteki Pedagogicznej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
    • gmach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, wzniesiony w latach 1913–1915 jako Evangelische Volksschule
    • budynek dawnego Urzędu Powiatowego, wybudowany około 1925
    • budynek dawnej szkoły rolniczej z lat 1925–1926, obecnie siedziba Sądu Rejonowego

Pomniki[edytuj]

Pomnikiem jest:

Dawne (nieistniejące) już pomniki:

  • pomnik wdzięczności poległym w wojnie francusko-pruskiej 1870–1871 – wybudowany w 1902
  • pomnik wdzięczności poległym w wojnie 1914–1918
  • mauzoleum – wybudowane w 1945 w miejscu pochówku 56 żołnierzy Armii Czerwonej, będącym cmentarzem wojennym[26], zburzone 8.09.2017 r. na podstawie uchwały radnych i starań burmistrza Krzysztofa Czarneckiego[15] za zgodą Piotra Glińskiego, wicepremiera rządu RP[16]

Pomniki przyrody znajdujące się w rejestrze Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody to[27]:

Większe osiedla[edytuj]

  • os. ks. Bolesława Domańskiego
  • os. Artura Grottgera
  • os. Jana Kasprowicza
  • os. Joachima Lelewela
  • os. Leśne
  • os. Modrzewiowe
  • os. Obotryckie
  • os. Juliusza Słowackiego
  • os. Stanisława Poniatowskiego
  • os. XXV-lecia
  • os. XXX-lecia
  • os. Zacisze

Sport[edytuj]

Stadion piłkarski OSiR

W Trzciance działa 6 klubów sportowych:

  • MKS Sapa Lubuszanin z IV ligowym zespołem piłkarskim (gr. kujawsko-pom. – wielkopolska) założonym w 1948 oraz sekcją podnoszenia ciężarów
  • LZS z A-klasowym zespołem piłkarskim
  • MKS MDK z sekcjami: szachową, żeglarską i siatkarską (MKS MDK Trzcianka – III liga).
  • UKS Kajak – klub kajakowy
  • Harcerski Ośrodek Wodny przy MKS MDK Trzcianka z przystanią położoną nad jeziorem Sarcz
  • Klub Sportów Motorowych i Motorowodnych Trzcianka

W Trzciance działają 4 akademie piłkarskie dla młodych miłośników piłki nożnej:

  • Akademia Piłkarska Bambinis
  • Akademia Piłkarska Piotra Reissa
  • Akademia Przedszkolaka
  • Akademia Lubuszanina Trzcianka

Wspólnoty religijne[edytuj]

Na terenie miasta działalność religijną prowadzą następujące kościoły i związki wyznaniowe:

Komunikacja[edytuj]

Rondo Solidarności
Rondo Niepodległości na skrzyżowaniu ulic Staszica z Sikorskiego

Transport drogowy[edytuj]

Miasto posiada dogodny układ komunikacyjny, krzyżują się w nim: droga wojewódzka nr 178 i droga wojewódzka nr 180.

Kolej[edytuj]

Przez stację Trzcianka przechodzi niezelektryfikowana linia kolejowa nr 203 (część dawniej Pruskiej Kolei Wschodniej) łącząca stację Tczew ze stacją graniczną Kostrzyn (Kostrzyn nad Odrą). W chwili obecnej Trzcianka posiada bezpośrednie połączenia z Krzyżem, Piłą i Chojnicami (przewoźnik – Przewozy Regionalne).

Komunikacja autobusowa[edytuj]

Trzcianka ma połączenia autobusowe z:

Transport lotniczy[edytuj]

W 2012 przy ul. Sikorskiego oddano do użytku sanitarne lądowisko.

Administracja[edytuj]

 Osobny artykuł: Burmistrzowie Trzcianki.

Trzcianka należy do Związku Miast Polskich.

Urzędy i instytucje[edytuj]

Sąd Rejonowy w Trzciance, wybudowany w latach 1925-1926 jako szkoła rolnicza. Przy wejściu głównym widoczne płaskorzeźby, symbolizujące siew i zbiór.
  • Urząd Miasta i Gminy Trzcianka
  • Starostwo Powiatowe Delegatura w Trzciance
  • Powiatowy Urząd Pracy w Czarnkowie Filia w Trzciance
  • Komisariat Policji w Trzciance
  • Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej
  • Sąd Rejonowy
  • Prokuratura Rejonowa
  • ZUS Oddział Piła Inspektorat Czarnków Punkt Informacyjny w Trzciance
  • Trzcianeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
  • Nadleśnictwo Trzcianka
  • Urząd Skarbowy Filla w Trzciance (Budynek TTBS ulica Żeromskiego)

Miasta partnerskie[edytuj]

Osoby związane z Trzcianką[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Trzcianka, w oparciu o dane GUS.
  2. ab Trzcianka - położenie i ludność. Oficjalna strona internetowa miasta Trzcianka. [dostęp 2017-01-15].
  3. Jerzy Kondracki, Andrzej Richling: Atlas Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa: Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, 1994.
  4. Urząd Miejski Trzcianki: Miasto i Gmina Trzcianka. Informator turystyczny. Trzcianka: Urząd Miejski Trzcianki, s. 7. ISBN 978-83-922171-6-9.
  5. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2010 r.. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2010-08-20. ISSN 1505-5507.
  6. ab Struktura terenów Trzcianki. [dostęp 2011-04-03].
  7. abc Jan Dolata, Elżbieta Gajda, Henryk Rogacki: Trzcianka. Zarys dziejów. Część I (do 1945 roku). Poznań: Wydawnictwo „Korab”, 1994. ISBN 83-901269-2-3.
  8. Zajchowska Stanisława: Powiat trzcianecki wczoraj i dziś. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1961, s. 89, 119.
  9. ab Piotr Maluśkiewicz: Trzcianka i okolice. Poznań: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1989. ISBN 83-03-02947-9.
  10. Hlebionek Marcin: Z dziejów parafii w Trzciance. Trzcianka: Biblioteka Publiczna Parafii św. Jana Chrzciciela, 1995, s. 12. ISBN 83-903708-0-8.
  11. abc Jan Dolata, Elżbieta Gajda, Henryk Rogacki: Trzcianka. Zarys dziejów. Część II (po 1945 roku). Poznań: Wydawnictwo „Korab”, 1994. ISBN 83-901269-2-3.
  12. Dolata Jan, Gajda Elżbieta, Kosowicz Maria,: Kronika ziemi trzcianeckiej. Trzcianka: Muzeum im. Wiktora Stachowiaka, 1995, s. 113.
  13. Maria Malec: Słownik etymologiczny nazw geograficznych Polski. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, s. 245. ISBN 83-01-13857-2.
  14. Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. (M.P. z 1946 r. Nr 44, poz. 85).
  15. ab W kilka minut zburzyli radzieckie mauzoleum. "Ostatni bastion komunizmu padł na pysk"
  16. ab Zburzyli radzieckie mauzoleum. Zgodę na to wydał wicepremier Piotr Gliński
  17. Burmistrz Trzcianki.. Oficjalna strona miasta Trzcianka. [dostęp 2011-04-03].
  18. Kino Osiedlowe, Trzcianka
  19. VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów Małych. [dostęp 2010-09-28].
  20. Uczestnicy – Teatr Poezji LOTKA. [dostęp 2012-03-02].
  21. ttukst.pl
  22. smtvsat.pl
  23. OSiR Trzcianka.
  24. Międzynarodowa Trasa Rowerowa R-1.
  25. Rejestr zabytków województwa wielkopolskiego.
  26. КАТАЛОГ захоронений советских воинов, военнопленных и гражданских лиц,погибших в годы Второй мировой войны и погребенных на территории Республики Польша, Варшава – Москва 2003
  27. Pomniki przyrody na terenie gminy Trzcianka. Gmina Trzcianka. [dostęp 2011-04-05].
  28. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 6 stycznia 2015.
  29. Miasta partnerskie Trzcianki. Oficjalna strona miasta Trzcianka. [dostęp 2011-04-03].
  30. Wpisani w dzieje Trzcianki. Wirtualne Muzeum Trzcianki. [dostęp 2011-12-30].
  31. Henryk Stokłosa – edukacja. Oficjalna strona Henryka Stokłosy. [dostęp 2011-07-10].
  32. ab Wiesława Szczygieł-Kusowska: 1945-2005. 60-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Trzciance. Ta nasza młodość, ten szczęsny czas... Moja Szkoła. IV Zjazd Absolwentów. Wałcz: Oficyna Wydawnicza „Nie Byle Co”, 2005, s. 58, 84. ISBN 83-922855-0-6.
  33. Siatkarki reprezentacji. Klaudia Kaczorowska. [dostęp 2011-02-27].
  34. Drużyna 17 Waliński Marcin. [dostęp 2011-06-19].

Bibliografia[edytuj]

  • Piotr Maluśkiewicz: Trzcianka i okolice. Poznań: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1989. ISBN 83-03-02947-9.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'