Tworzenie stron internetowych

Wadowice

Zobacz naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony internetowe które przyciągną klientów w mieście Wadowice. Zapewniemy szczególne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Miejsce w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania na czasie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Wadowice - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Wadowice" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Wadowice warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Wadowice" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Wadowice" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Wadowice i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Wadowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wadowice
Plac Jana Pawła II(widok od strony południowej)
Plac Jana Pawła II
(widok od strony południowej)
Herb
Herb Wadowic
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Powiat wadowicki
Gmina Wadowice
gmina miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1430
Burmistrz Mateusz Klinowski
Powierzchnia 10,54 km²
Wysokość 263-318[1] m n.p.m.
Populacja (2017)
• liczba ludności
• gęstość

19 056[2]
1 808 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 33
Kod pocztowy 34-100
Tablice rejestracyjne KWA
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Wadowice
Wadowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wadowice
Wadowice
Ziemia49°52′57″N 19°29′40″E/49,882500 19,494444
TERC
(TERYT)
1218094
SIMC 0926921
Urząd miejski
pl. Jana Pawła II 23
34-100 Wadowice
Strona internetowa

Wadowice (średniowieczna nazwa niem. Frauenstadt[3]) – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, siedziba władz powiatu wadowickiego i gminy miejsko-wiejskiej Wadowice. Położone jest w zachodniej części na Pogórzu Śląskim, południowej w Beskidzie Małym, nad rzeką Skawą. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 28, droga krajowa nr 52 i linia kolejowa nr 117.

Według danych z 31 grudnia 2016 r. Wadowice miały 18 516 mieszkańców[4].

Miasto, po raz pierwszy wzmiankowane w 1325 r.[5], początkowo było niewielkim ośrodkiem, lecz od końca XVIII w., wraz z budową traktu łączącego Lwów z Wiedniem, a także przeniesieniem przez władze austriackie siedziby cyrkułu, zaczęło się szybciej rozwijać. Obecnie – jako miasto rodzinne papieża Jana Pawła II – stanowi ważny ośrodek pielgrzymkowy.

Geografia[edytuj]

Położenie[edytuj]

Miasto położone jest w zachodniej części na Pogórzu Śląskim, południowej w Beskidzie Małym, nad rzeką Skawą.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa bielskiego. Obecnie położone jest w zachodniej części województwa małopolskiego, w powiecie wadowickim, w gminie miejsko-wiejskiej Wadowice.

Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia Wadowic wynosiła 10,54km²[6].

Ukształtowanie powierzchni i geologia[edytuj]

Wadowice leżą na terenie Pogórza Śląskiego, stanowiącego część Beskidu Małego. Obszar miasta charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem wysokości względnej: w zachodniej części wzniesienia dochodzą do 318 m n.p.m., obniżając się w kierunku wschodnim – najniżej położony punkt miasta znajduje się w północnej części doliny Skawy i leży około 263 m n.p.m.[1]

Wadowice są położone we wschodniej części niecki górnośląskiej, która jest wypełniona utworami pochodzącymi z górnego karbonu. Nad nimi znajdują się utwory z kenozoiku – wzdłuż dolin głównych rzek, tj. Skawy i Choczenki, znajdują się piaski, żwiry, mady rzeczne oraz torfy i namuły, natomiast w pozostałej części miasta, położonej wyżej, obszar wypełniają lessy[7].

Klimat[edytuj]

Klimat Wadowic ze względu na położenie miasta w obniżeniu charakteryzuje się dużym wpływem czynników zarówno oceanicznych, jak i kontynentalnych. Miasto leży w Karpackim regionie klimatycznym[8]. Średnia roczna temperatura powietrza w wieloleciu 1971-2000 wynosiła 8 °C. Najcieplejszym miesiącem był lipiec, w którym temperatura w omawianym okresie wynosiła 17 °C, natomiast w najzimniejszym miesiącu – styczniu – temperatura średnio nie przekraczała –1 °C. Suma rocznych opadów w wieloleciu 1971-2000 wynosiła ok. 750 mm[9].

Hydrografia[edytuj]

Obszar Wadowic jest położony w trzech zlewniach: Choczenki (zachodnia część miasta), Skawy (wschodnia część) i Radoczanki (północna część). Choczenka i Radoczanka są dopływami Skawy, która płynąc w kierunku północnym uchodzi do Wisły. W Wadowicach, po północnej stronie, znajduje się kilka stawów[10].

Ochrona środowiska[edytuj]

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia w 2016 roku Wadowice zostały sklasyfikowane jako dwudzieste najbardziej zanieczyszczone miasto Unii Europejskiej[11].

Północne części miasta, tj. część doliny Skawy oraz stawy, są chronione jako obszar Natura 2000 Dolina Dolnej Skawy. Dolinę Skawy wypełnia zwarty kompleks leśny, zarządzany przez Nadleśnictwo Andrychów[12][13].

Historia[edytuj]

Wadowice w granicach Korony Królestwa Polskiego jako Vadowice na mapie Wacława Grodzieckiego wydrukowanej w 1592 roku.
Wadowice na mapie Księstwa Oświęcimskiego i Zatorskiego – mapa Abrahama Orteliusa z 1603 r.
Urząd Miejski z fragmentem placu Jana Pawła II
Budynek Muzeum Miejskiego i Centrum Informacji Turystycznej

Nazwa miasta została zapisana w spisie świętopietrza z XIV w. jako Wadowicze. Dokument biskupstwa krakowskiego pochodzi z 1326 roku, ale dotyczy sytuacji z roku 1325. Są w nim wymienione wszystkie kościoły w diecezji krakowskiej i jest też wśród nich kościół w Wadowicach jako filia parafialna kościoła z Mucharza. Kolejna wzmianka o mieście pochodzi z 27 lutego 1327 r., kiedy to w akcie hołdu lennego złożonego królowi czeskiemu Janowi Luksemburskiemu przez księcia oświęcimskiego Jana I Scholastyka wymienione są miasta i miasteczka, w tym miasteczko (oppidum) Wadowicz[14][15][16].

Podczas rządów księcia oświęcimskiego Kazimierza, w 1430 r. wielki pożar doszczętnie strawił Wadowice. Aby szybko odbudować miasto, książę Kazimierz na mocy przywileju z 10 listopada 1430 r. nadał Wadowicom prawo chełmińskie. Nadanie Wadowicom tego prawa było ewenementem, gdyż stosowano je przede wszystkim w Prusach i na Pomorzu. Prawdopodobnie książę Kazimierz chciał pobudzić aktywność wadowiczan i nadał im prawo, które było bardziej elastyczne od prawa magdeburskiego i prawa średzkiego (łac. ius novi fori). Przywilej książęcy zapewniał mieszkańcom Wadowic znaczne korzyści, np. zostali oni zwolnieni od wszelkich powinności na rzecz księcia przez okres sześciu lat. Wadowiczanie uzyskali również prawo do wolnego targu wraz z prawem jednej mili, tj. swobodnym i wyłącznym prawem prowadzenia działalności krawieckiej, szewskiej i sukienniczej oraz karczmarskiej i piwowarskiej.

W 1445 r. powstało księstwo zatorskie, w którego granicach znalazły się Wadowice. W latach 1482–1493 miasto pozostawało pod rządami Władysława z rodu Piastów[16].

W 1772 r., w wyniku pierwszego rozbioru Polski, Wadowice wcielono do Imperium Habsburgów. Wtedy też, za sprawą wybudowanego pod koniec XVIII w. Pierwszego Galicyjskiego Traktu Handlowo-Pocztowego, który łączył Lwów z Wiedniem, tempa nabrał rozwój miasta. W 1819 r. Wadowice stały się siedzibą władz rozległego cyrkułu wadowickiego, obejmującego 3380km², 10 miast, 2 osady targowe i 340 wsi z ludnością liczącą 350 tys. osób. Pierwszym naczelnikiem obwodu wadowickiego był Ludwik de Sertes, a miasto liczyło wówczas 2500 mieszkańców. 1 czerwca 1888 r. uruchomiono linię kolejową Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała Główna, która przebiegała przez Wadowice[15][16].

W listopadzie 1918 r. miasto powróciło do odrodzonej Polski. W okresie międzywojennym rozwijała się oświata i kultura. W tym okresie, w domu przy ul. Kościelnej 7 urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II[16].

Podczas II wojny światowej miasto było pod okupacją niemiecką. Administracyjnie Wadowice zostały włączone do III Rzeszy. W okresie tym obowiązywała nazwa Wadowitz. Planowane wprowadzenie starej (pochodzącej z okresu lokacji miasta) nazwy Frauenstadt nie doszło do skutku. Wadowice zostały wyzwolone 21 stycznia 1945 roku przez oddziały 38 armii 4 Frontu Ukraińskiego (na cmentarzu znajdują się mogiły ok. 1500 żołnierzy radzieckich)[17].

W 1975 r., w związku z reformą administracyjną, Wadowice przestały pełnić funkcję stolicy powiatu. 16 października 1978 r. wadowiczanin kardynał Karol Wojtyła wybrany zostaje papieżem. Jan Paweł II odbył trzy pielgrzymki do miasta: w 1979, 1991 i 1999 r.[15][16]

Zabytki[edytuj]

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II

Pomniki[edytuj]

  • Pomnik Papieża Jana Pawła II na rynku,
  • Pomnik Jana Pawła II przy kościele św. Piotra w Wadowicach,
  • Krzyż Katyński, odsłonięty 22 kwietnia 2010 r.,
  • Pomnik upamiętniający stulecie harcerstwa w Polsce, odsłonięty 18 września 2010 r.,
  • Pomnik żołnierzy 12 pułku piechoty (nazywany pomnikiem nieznanego żołnierza),
  • Popiersie Emila Zegadłowicza przy budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Wadowicach,
  • Pomnik pomordowanych nauczycieli,
  • Pomnik św. Rafała Kalinowskiego przy klasztorze karmelitów.

Sport, turystyka i rekreacja[edytuj]

Kluby sportowe[edytuj]

  • MKS Skawa Wadowice – piłka nożna, koszykówka, siatkówka, tenis stołowy,
  • PUKS Karol Wadowice – piłka nożna, pływanie, koszykówka, turystyka,
  • LKS Zaskawianka Wadowice– piłka nożna,
  • KS Aquila – kolarstwo,
  • Wieża Wadowice – klub szachowy,
  • Kick-boxing Sport-Kurs,
  • Kick-boxing Mawashi,
  • ALPS Wadowice, Stowarzyszenie na Rzecz Upowszechniania Kultury Fizycznej i Sportu – siatkówka (młodziczki, kadetki i kadeci),
  • Formma Gym Wadowice Klub MMA – mieszane sztuki walki.

Obiekty sportowe[edytuj]

  • Stadion Miejski im. Czesława Panczakiewicza (MKS Skawa),
  • Kryta pływalnia Delfin,
  • ORLIK,
  • Boisko sportowe LKS Zaskawianka Wadowice,
  • Ujeżdżalnia przy WDW Podhalanin,
  • Hala sportowa z zapleczem przy Zespole Szkół Publicznych nr 3,
  • Hala sportowa z zapleczem przy Zespole Szkół Publicznych Nr 1.

Imprezy i zawody cykliczne[edytuj]

  • Bieg Powsinogi,
  • Reggae Most,
  • Pikniki na Wenecji,
  • Sylwester na rynku,
  • Bieg Wadowicki,
  • Wadowicki Półmaraton Górski.

Piesze szlaki turystyczne[edytuj]

Transport[edytuj]

Transport drogowy[edytuj]

Transport kolejowy[edytuj]

Klasztor Ojców Karmelitów Bosych i Sanktuarium św. Józefa

Przez miasto przechodzą dwie linie kolejowe: 103 Trzebinia – Wadowice oraz 117 Kalwaria Zebrzydowska LanckoronaBielsko-Biała Główna. W mieście znajduje się stacja kolejowa Wadowice, z której (według rozkładu jazdy z okresu 2015/16) odjeżdżały pociągi regionalne do stacji: Bielsko-Biała Główna i Kraków Główny. Połączenia obsługują Przewozy Regionalne[18][19].

Transport lotniczy[edytuj]

W 2013 r. na terenie firmy Maspex oddano do użytku śmigłowcowe lądowisko Maspex-Wadowice, a przy ul. Karmelickiej – sanitarne lądowisko Wadowice-Szpital.

Około 6 km na południowy wschód od miasta znajduje się również prywatne lądowisko TDJ S.A. Klecza.

Struktury wyznaniowe[edytuj]

Osoby związane z Wadowicami[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Wadowicami.

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Miasta i gminy partnerskie[22]:

Demografia[edytuj]

  • Piramida wieku mieszkańców Wadowic w 2014 roku[23].
Piramida wieku Wadowice.png

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. ab Geoportal. Mapa topograficzna. Skala 1:10 000 (pol.). [dostęp 2014-04-24].
  2. Ideo, Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2017 r., „stat.gov.pl” [dostęp 2017-08-12] (pol.).
  3. Wadowice w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. XII: Szlurpkiszki – Warłynka. Warszawa, 1892.
  4. Rejestr mieszkańców gminy Wadowice, Urząd Miejski w Wadowicach
  5. Marcin Płaszczyca, Wadowicze – najstarsza nazwa miasta ukryta w dokumentach Watykanu, archiwum.wadowice24.pl [dostęp 2017-09-20] (pol.).
  6. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2011 r.. , 2011-08-10. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1505-5507. 
  7. Centralna Baza Danych Geologicznych. Geoportal (pol.). Państwowy Instytut Geologiczny. [dostęp 2014-04-24].
  8. Klimat w Polsce (pol.). www.wiking.edu.pl. [dostęp 2014-04-24].
  9. Klimat (pol.). Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. [dostęp 2014-04-24].
  10. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. Geoportal (pol.). [dostęp 2014-04-24].
  11. Przerażający raport ws. jakości powietrza. Polskie miasta na czele listy. 2016-05-14.
  12. Geoserwis GDOŚ (pol.). Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2014-04-24].
  13. Lasy Państwowe. Mapa (pol.). [dostęp 2014-04-24].
  14. Colmar Grünhagen (red.), Konrad Wutke (red.): Codex Diplomaticus Silesiae T.22 Regesten zur schlesischen Geschichte 1327-1333. Breslau: E. Wohlfarth’s Buchhandlung, 1903, s. 7 [4620]. (łac.)
  15. abc Powiat Wadowicki. Portal informacyjny: Historia (pol.). www.wadowicki.iap.pl. [dostęp 2014-04-24].
  16. abcde Marcin Witkowski: Historia miasta (pol.). www.wck.wadowice.pl. [dostęp 2014-04-24].
  17. ”Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939- 1945” Sport i Turystyka 1988, ​ISBN 83-217-2709-3​, str. 88
  18. Wadowice. Plakatowy rozkład jazdy pociągów ważny od 2014-03-09 do 2014-04-26. . PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (pol.). 
  19. Ogólnopolska Baza Kolejowa: Wadowice (pol.). bazakolejowa.pl. [dostęp 2014-04-24].
  20. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 2 stycznia 2015.
  21. Sala Królestwa Świadków Jehowy – Wadowice, Miplo.pl.
  22. Urząd Miasta Wadowice (dostęp 2 czerwca 2013 r.).
  23. Rejestr mieszkańców gminy Wadowice, Urząd Miejski w Wadowicach

Linki zewnętrzne[edytuj]

'