Tworzenie stron internetowych

Białystok

Zobacz naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony internetowe które przyciągną klientów w mieście Białystok. Zapewniemy dokładne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i fachowe wykonanie zapewni Ci sukces. Adres w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dokładnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają klienta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania z wysokiej półki jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Białystok - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Białystok" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Białystok warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Białystok" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Białystok" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Białystok i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Białystok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w woj. podlaskim. Zobacz też: inne znaczenia hasła Białystok.
Białystok
Dom Koniuszego, Ratusz, pałac Branickich, rynek Kościuszki, sobór św. Mikołaja, kościół św. Rocha, pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej
Dom Koniuszego, Ratusz, pałac Branickich, rynek Kościuszki, sobór św. Mikołaja, kościół św. Rocha, pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej
Herb Flaga
Herb Białegostoku Flaga Białegostoku
Państwo  Polska
Województwo  podlaskie
Powiat Miasto na prawach powiatu
Gmina gmina miejska
Aglomeracja białostocka
Data założenia 1320
Prawa miejskie 27 lipca 1691
Prezydent Tadeusz Truskolaski
Powierzchnia 102,12[1] km²
Wysokość 120–160 m n.p.m.
Populacja (31.12.2016)
• liczba ludności
• gęstość

296 628[2]
2902 os./km²
Strefa numeracyjna
85
Kod pocztowy 15-XXX
Tablice rejestracyjne BI
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Białystok
Białystok
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Białystok
Białystok
Ziemia53°08′07″N 23°08′44″E/53,135278 23,145556
TERC
(TERYT)
2061011
SIMC 0922410
Hasło promocyjne: Wschodzący Białystok
Urząd miejski
ul. Słonimska 1
15-950 Białystok
Strona internetowa
BIP
Położenie Białegostoku na mapie powiatu białostockiego

Białystok (wymowa i (lit. Balstogė, biał. Беласток, ukr. Білосток, jid. ביאַליסטאָק, ros. Белосток) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Polsce, położone na Nizinie Północnopodlaskiej, nad rzeką Białą. Jest stolicą województwa podlaskiego i siedzibą władz ziemskiego powiatu białostockiego.

Według danych z 31 grudnia 2016 r. miasto liczyło 296 628 mieszkańców[2].

Wśród miast wojewódzkich Polski, Białystok jest drugim miastem pod względem gęstości zaludnienia i jedenastym pod względem liczby ludności[3]. Białystok pełni funkcję administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum regionu. Miasto z przyległymi gminami tworzy aglomerację białostocką.

Położenie[edytuj]

Białystok leży na Wysoczyźnie Białostockiej, będącej częścią makroregionu Nizina Północnopodlaska. Znajduje się w centralnej części województwa podlaskiego. Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia miasta wynosi 102,12 km²[4]. Historycznie Białystok leży na Podlasiu. Uwarunkowania geograficzne (miasto leży w sąsiedztwie Białorusi, Litwy i Rosji) i historyczne sprawiły, że Białystok jest miejscem, gdzie od wieków żyli wspólnie ludzie różnych kultur, wyznań i narodowości, co ukształtowało specyficzny charakter miasta.

Warunki naturalne[edytuj]

Miasto jest położone nad rzeką Białą, będącą lewym dopływem Supraśli.

Klimat[edytuj]

Zgodnie z podziałem rolniczo-klimatycznym Polski Romualda Gumińskiego, Białystok położony jest w dzielnicy podlaskiej. Klimat jej jest wyraźnie chłodniejszy od innych dzielnic nizinnych. Średnie temperatury stycznia mieszczą się w granicach od -4 do –6 °C, należą one do najniższych w Polsce. Średnia temperatura roczna wynosi ok. +7 °C. Liczba dni mroźnych wynosi od 50 do 60, z przymrozkami od 110 do 138 dni, a czas zalegania pokrywy śnieżnej od 90 do 110 dni. Średnie sumy opadów rocznych oscylują wokół wartości 550 mm, a okres wegetacyjny trwa 200 do 210 dni[5].

Przyroda[edytuj]

Znajduje się w obszarze funkcjonującym pod nazwą Zielone Płuca Polski (dawne tereny województw: białostockiego, łomżyńskiego, olsztyńskiego, ostrołęckiego i suwalskiego). Około 32% jego powierzchni zajmują tereny zielone. Parki i skwery oraz 1779 ha lasów znajdujących się w granicach miasta tworzą specyficzny i zdrowy mikroklimat. W obrębie Białegostoku znajdują się dwa rezerwaty przyrody o powierzchni łącznej 105 ha, będące pozostałościami Puszczy Knyszyńskiej. Aglomeracja miejska sąsiaduje z Narwiańskim Parkiem Narodowym. Takie usytuowanie rezerwatów przyrody w bezpośrednim sąsiedztwie miasta jest unikatowe. Ze względu na te walory w 1993 r. Białystok jako pierwsze miasto w Polsce został przyjęty do międzynarodowego projektu Sieci Zdrowych Miast prowadzonego przez Światową Organizację Zdrowia[6]. Na terenie miasta znajdują się 2 rezerwaty przyrody:

Zieleń miejska[edytuj]

 Osobny artykuł: Tereny zielone w Białymstoku.
Parki w Białymstoku
Dywan kwiatowy Park Planty
Fontanna w parku Planty
Schody prowadzące do pomnika Bohaterów Ziemi Białostockiej w Białymstoku położonego na terenie Parku Centralnego

Historia[edytuj]

Szkic parku Branickich autorstwa Pierre Ricaud de Tirregaille z widokiem na pałac – rycina z 1752 roku

Pierwsza pisana wzmianka o Białymstoku pochodzi z 1426 r. W miejscu obecnego Rynku Kościuszki krzyżowały się drogi do Suraża, Wasilkowa oraz Choroszczy i to wokół tego skrzyżowania zaczęła samowolnie powstawać zabudowa. Około 1547 r. w miejscu dzisiejszego klasztoru Sióstr Miłosierdzia wybudowano drewniany kościół, przy którym w 1578 r. stanęła karczma. W latach 1617–1626 z fundacji marszałka Piotra Wiesiołowskiegozbudowano zachowany do dziś Stary Kościół Farny. To on wzniósł w Białymstoku murowany gotycko-renesansowy zamek, który po gruntownej przebudowie w latach 90. XVII wieku, stał się barokową rezydencją magnackiego rodu Branickich znaną do dziś jako pałac Branickich. Z 1727 r. pochodzi pierwsza wzmianka o białostockiej cerkwi, która znajdowała się w miejscu obecnej Katedry św. Mikołaja. Miasto prywatne, położone w ziemi bielskiej województwa podlaskiego posiadało prawo magdeburskie w 1745 roku[7]. W 1745 roku rozpoczęto budowę białostockiego ratusza. Całość założenia urbanistycznego Białegostoku przypisywana jest architektom związanym z dworem hetmana Jana Klemensa Branickiego. W 1769 w pobliżu Białegostoku konfederaci barscy stoczyli z armią carską przegraną bitwę pod Olmontami. W XIX wieku miejscowość zmieniła charakter z rezydencjonalnego na administracyjny i przemysłowy. W latach 1807–1915 Białystok znajdował się w granicach Imperium Rosyjskiego. Do 1842 r. miasto było stolicą obwodu białostockiego, następnie przyłączono je do guberni grodzieńskiej. Po powstaniu listopadowym w pobliżu miasta ustalono granicę celną między Kongresówką a Rosją, co wywołało gwałtowną falę migracji ekonomicznej łódzkich fabrykantów. Przyczyniło się to do dynamicznego rozwoju prowincjonalnego wówczas miasteczka. W tym okresie rozrastający się Białystok zyskał miano Manchesteru Północy. W 1862 r. przez Białystok przeprowadzono Kolej Warszawsko-Petersburską, która także przyczyniła się do rozwoju gospodarczego miasta. W 1892 uruchomiono w mieście system wodociągów. W latach 1915–1919 miasto znajdowało się pod okupacją niemiecką. W 1920 Wojsko Polskie stoczyło zwycięską bitwę białostocką z Armią Czerwoną, uwalniając miasto spod wschodniej okupacji. Do 1939, już w niepodległej Polsce, miasto było stolicą województwa białostockiego. W pierwszej połowie 1936 roku doszło tam do ekscesów o podłożu antysemickim[8].

W październiku 1939 Białystok przyłączono do Białoruskiej SRR i nadano mu status stolicy obwodu białostockiego. Od września 1939 r. do wybuchu wojny radziecko-niemieckiej Białystok był jednym z dwóch głównych (obok Lwowa) ośrodków działania polskich komunistów, którzy po 1945 roku objęli władzę w Polsce. Przywódcą tego środowiska był Alfred Lampe, pod przywództwem którego działali m.in.: Janina Broniewska, Paweł Finder, Małgorzata Fornalska, Marceli Nowotko, Jakub Berman, Czesław Skoniecki i Leon Lipski[9].

W czerwcu 1941 do Białegostoku wkroczyły wojska niemieckie. Od lipca 1941 do lipca 1944 był on ośrodkiem administracyjnym Okręgu Białostockiego. Pod koniec lipca 1941 roku w mieście utworzono getto, w którym w 1943 r. wybuchło powstanie. Ostatecznie białostoccy Żydzi zginęli w obozach zagłady w Treblince i na Majdanku. Po zajęciu miasta, w dawnych koszarach 10 Pułku Ułanów Litewskich hitlerowcy utworzyli obóz dla jeńców radzieckich. Pierwotnie przetrzymywano tam ok. 10–12 tys. jeńców, którzy na skutek ekstremalnych warunków bytowych, głodu i chorób masowo ginęli. Obóz zlikwidowano jesienią 1943 roku[10]. W lipcu 1944 miały miejsce ciężkie walki o wyzwolenie Białegostoku spod okupacji hitlerowskiej, w wyniku których miasto poważnie ucierpiało. Po II wojnie światowej odbudowane miasto na zawsze utraciło swój poprzedni charakter, będący dziedzictwem parowiekowej jego historii. Dzięki powojennym migracjom ludności wiejskiej Białystok powiększył się, kilkukrotnie przewyższając liczbę swoich mieszkańców sprzed 1939 r. W tym okresie powstały liczne uczelnie i nowe ośrodki przemysłowo-usługowe.

Od 1999 r. stolica województwa podlaskiego i obecnie dynamicznie się rozwija. W 2006 Białystok wchłonął 4 kolejne miejscowości.

Architektura[edytuj]

Zespół pałacowo-parkowy Branickich
Tympanon Pałacu Branickich wraz z herbem rodowym, wyżej rzeźba, tzw. Grupy Atlasa
Brama główna – (wieża Gryfa) wejście do zespołu pałacowo-parkowego w Białymstoku, widok z pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Ogród przed Pałacem Branickich
Wieża zegarowa
Jedna z wielu rzeźb w ogrodzie Pałacu BranickichAkteon
Pawilon Włoski w Parku Branickich
Kamienice Białegostoku
Kamienica Jossema, obecnie Hotel Aristo
Pierzeja zachodnia Rynku Kościuszki
Kamienica, Rynek Kościuszki 7 – obecnie bank
Dawna szkoła żydowska (1905 r.), ul. Pałacowa 3
Kamienica, ul. Ciepła 1
Hotel Villa Tradycja

Zabytki[edytuj]

Budynki gotyckie:

Budynki renesansowe:

Budynki barokowe:

Obiekty powstałe w XIX wieku:

Pałac Nowika jest punktem Szlaku Esperanto i Wielu Kultur, Szlaku Białostockich Fabrykantów oraz Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego

Obiekty powstałe w XX wieku:

Obiekty niezachowane:

Turystyka[edytuj]

Hotele
Hotel Gołębiewski
Hotel Cristal
Hotel Branicki
Hotel Turkus
Hotel Gromada

Szlaki turystyczne[edytuj]

Część z zabytków została oznakowana na pięciu turystycznych szlakach tematycznych utworzonych w mieście w latach 2008–2010:

W maju 2011 dodatkowo powstały[14]:

 • Szlak rodu Branickich
 • Szlak architektury drewnianej w Białymstoku
 • Szlak białostockich świątyń
 • Szlak białostockich fabrykantów

Alternatywę dla pieszych szlaków stanowi „Białostocki Audiobus. Dźwiękowy przewodnik do słuchania w autobusach komunikacji miejskiej” – utworzony w 2011 roku szlak turystyczny oparty na trasach linii autobusowych numer 2 i 10.

Rynek Kościuszki[edytuj]

Pod koniec roku 2007 otwarto plac miejski za Ratuszem (pomiędzy ul. Suraską i Rynkiem Kościuszki). W marcu 2008 r. UM przedstawił plan remontu ścisłego centrum. Według tego planu w roku 2009 Rynek Kościuszki, Suraska i Kilińskiego nabrały charakteru miejskiego centrum. Rynek został wyłożony kostką i płytami granitowymi, znajduje się tam stylowe oświetlenie oraz donice z kwiatami i ławki[potrzebny przypis][15][16]. Historia Rynku Kościuszki sięga roku 1753, kiedy to po pożarze miasta jego przebudową zajął się ówczesny właściciel Białegostoku – Jan Klemens Branicki. Do najważniejszych zachowanych obiektów z tego okresu należy Ratusz z wieżą zegarową, ukończony w 1761 roku. Dawniej pełnił on funkcje usługowo-handlowe, znajdowały się w nim kramy kupieckie, w większości należące do ludności żydowskiej. W roku 1939 radzieccy okupanci zburzyli Ratusz, a na jego miejscu planowano wybudowanie pomnika Józefa Stalina. W latach 1954–1958 odbudowano rozebrany budynek. Obecnie mieści się w nim główna siedziba Muzeum Podlaskiego[17]. Przy Rynku Miejskim znajduje się także cekhauz – hetmańska zbrojownia. Jest to barokowo-klasycystyczny budynek w kształcie typowego dla XVIII wieku dworku szlacheckiego. W swojej historii był wykorzystywany głównie jako magazyn sprzętu strażackiego. Dziś znajduje się tu Archiwum Państwowe[17]. Do najefektowniejszych obiektów na Rynku Kościuszki zalicza się budynek dawnej austerii, czyli karczmy. Jest to budowla dwukondygnacyjna, pokryta mansardowym dachem z lukarnami, ze ściętym narożem z balkonem ozdobionym portykiem i frontonem wspartym na dwóch kolumnach. Obecnie mieści się w niej restauracja Astoria, która stanowi wraz z sąsiednim budynkiem część kompleksu gastronomiczno-usługowego pod nazwą Centrum Astoria. W jego skład wchodzi cukiernia z tarasem widokowym, na którym serwowana jest kawa i desery. W piwnicach Astorii znajduje się pub, a na parterze stylowy bar. Ponadto w Centrum Astoria znajdują się sale konferencyjno-bankietowe. Przy wschodniej pierzei Rynku wznosi się zespół katedralny Wniebowzięcia NMP, w którego skład wchodzi XX-wieczna bazylika wybudowana w stylu neogotyckim, barokowa plebania zbudowana w 1761 roku oraz XVII-wieczny kościółek farny, który jest najstarszym zachowanym zabytkiem murowanym w mieście[17]. Przy zachodniej pierzei Rynku znajdują się kolorowe fasady odbudowanych po wojnie kamieniczek. w których mieszczą się galerie, kawiarnie, puby, księgarnia i sklepy[17].

Demografia[edytuj]

Ludność Białegostoku[edytuj]

 Osobny artykuł: Ludność Białegostoku.
 • Wykres liczby ludności miasta Białegostoku w ciągu ostatnich 150 lat[18]

Największą populację Białystok odnotował 30 czerwca 2016 roku – według danych GUS 296 628 mieszkańców[2].

 • Piramida wieku mieszkańców Białegostoku w 2014 roku[19].


Piramida wieku Bialystok.png

Powierzchnia Białegostoku[edytuj]

Zmiany granic miasta Białegostoku na przestrzeni lat

     – granice Białegostoku w roku 1691, pow. 0,43 km²
     – obszar przyłączony w roku 1749, pow. 1,20 km²
     – obszar przyłączony w roku 1845, pow. 6,00 km²
     – obszar przyłączony w roku 1877, pow. 10,00 km²
     – obszar przyłączony w roku 1919, pow. (42,00) 44,00 km²
     – obszar przyłączony w roku 1954, pow. 71,00 km²
     – obszar przyłączony w roku 1973, pow. 89,00 km²
     – obszar przyłączony w roku 1980-81, pow. 89,75 km²
     – obszar przyłączony w roku 2002, pow. 93,96 km²
     – obszar przyłączony w roku 2006, pow. 102,12 km²

Mniejszości narodowe[edytuj]

Konsulat Generalny Republiki Białorusi w Białymstoku

Białorusini[edytuj]

Białystok to ośrodek kulturalno-społeczny Białorusinów (według spisu powszechnego z 2002 roku mieszka ich tutaj prawie 7,5 tys., co stanowi 2,5% mieszkańców Białegostoku). Działają tu Konsulat Białorusi oraz takie organizacje jak: Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Związek Młodzieży Białoruskiej, Związek Białoruski w RP, Białoruskie Stowarzyszenie Literackie „Białowieża”, Białoruskie Towarzystwo Historyczne, Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich, Białoruskie Zrzeszenie Studentów, Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Białoruś, Towarzystwo Kultury Białoruskiej. W Białymstoku odbywają się także ogólnopolskie imprezy kulturalne m.in. Festiwal „Piosenka Białoruska” oraz Święto Kultury Białoruskiej. Działa niezależne białoruskie Radio Racja, nadające sygnał także na Białoruś. Wydawane są tu białoruskie czasopisma: Niwa, Białoruskie Zeszyty Historyczne, Pravincyja oraz Czasopis.

Rosjanie[edytuj]

Rosjanie to mniejszość narodowa, która liczy około 10–15 tys. osób, mieszkających głównie w Białymstoku, na Suwalszczyźnie i Mazurach. W Białymstoku działa ich główna organizacja – Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe, organizujące Dni Kultury Rosyjskiej.

Tatarzy[edytuj]

W Białymstoku mieszka ok. 1800 Tatarów. Działa Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej (oddział podlaski), wydawane jest czasopismo „Życie Tatarskie”. W planach jest stworzenie w stolicy województwa podlaskiego Instytutu Historii Tatarów.

Pozostałe narodowości[edytuj]

W Białymstoku mieszkają również: Romowie (działa Centralna Rada Romów w Polsce, ukazuje się ich miesięcznik „Rrom p-o Drom)” oraz Ukraińcy (według spisu powszechnego z 2002 roku w Białymstoku mieszka 417 Ukraińców; działają: Związek Ukraińców Podlasia, Związek Ukraińskiej Młodzieży Niezależnej).

Gospodarka[edytuj]

Zespół apartamentowców mieszkalno-usługowych przy ul. Tysiąclecia 10
Wieżowiec mieszkalny (17 pięter, wys.46,5 m) położony przy ul. Waszyngtona 36
Browar Dojlidy, ul. Dojlidy Fabryczne 28
Yuniversal Podlaski Sp. z o.o. – deweloper z Białegostoku realizujący inwestycje w budownictwie, m.in. w Warszawie
Siedziba Kuriera Porannego przy ul. Świętego Mikołaja 1
Galerie i centra handlowe
Dawna Fabryka pluszów później Fabryka Wyrobów Runowych „Biruna” SA, obecnie Alfa Centrum Białystok
Zielona Kamienica
Pasaż
Trzy Kłosy

Białystok jest dużym ośrodkiem przemysłu włókienniczego, rozwinięty jest też przemysł elektromaszynowy (elektroniczny, maszynowy i metalowy), drzewny, spożywczy (największy w Polsce Polmos), materiałów budowlanych, huta szkła oraz elektrociepłownia.

Miasto jest ośrodkiem handlu, głównie ze wschodem. Działa tu Centrum Promocji Rynku Wschodniego. W Białymstoku odbywają się międzynarodowe Targi Tekstylno-Odzieżowe, Żywności i Przetwórstwa, Konsumpcyjne, Rolno-Spożywcze. W Białymstoku znajduje się: 7 hipermarketów, 27 supermarketów, 18 centrów handlowych (Atrium Biała, Alfa Centrum, Galeria Jurowiecka, Auchan Produkcyjna, Auchan Hetmańska, Outlet Center, Outlet Białystok, Galeria Zielone Wzgórze, Galeria M, Galeria Antoniuk, CH Panorama, Dom Handlowy Wenus, Centrum Handlowe Park, CH Sienny Rynek Centrum Handlowe, CH Zielona Kamienica, Centrum Handlowe Fasty, Centrum Handlowe M2, Podlaskie Centrum Rolno-Towarowe), 19 marketów elektronicznych, marketów budowlano-dekoracyjnych[potrzebny przypis][20]. W miejscowości działało państwowe gospodarstwo rolnePaństwowe Gospodarstwo Ogrodnicze Białystok[21].

W końcu listopada 2010 liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Białymstoku obejmowała ok. 14,8 tys. mieszkańców, co stanowi stopę bezrobocia na poziomie 12,0% do aktywnych zawodowo[22]. Według GUS w październiku 2013 roku stopa bezrobocia wynosiła 13,6% – najwięcej z miast wojewódzkich.

Transport[edytuj]

Białystok to największy węzeł komunikacyjny północno-wschodniej Polski. Przez miasto przebiega linia kolejowa Rail Baltica o znaczeniu europejskim (Warszawa – Suwałki – Kowno – Ryga – Tallinn).

Drogi[edytuj]

Drogi w Białymstoku

Przez Białystok przebiega międzynarodowa drogowa trasa europejska E67, pokrywająca się na terenie kraju z drogą krajową nr 8, łącząca kraje Europy Zachodniej ze Skandynawią, znana też pod nazwą Via Baltica. W mieście krzyżuje się ona z drogą krajową nr 19. Z Białegostoku biegnie również droga krajowa nr 65, którą można dojechać do przejścia granicznego z Białorusią (Bobrowniki-Bierestowica). W skrócie:

Dodatkowo wokół Białegostoku przewidywana jest realizacja dwóch dróg ekspresowych:

 • droga ekspresowa S8 – aktualnie w Łyskach (9–10 km na zachód od miasta) rozpoczyna się ok. 20 km odcinek oficjalnie nazwany odcinkiem Stare Jeżewo – Białystok. W przyszłości trasa ma połączyć Białystok z Warszawą i Wrocławiem.
 • droga ekspresowa S19 – trasa będąca aktualnie w fazie projektowej, ma połączyć granicę polsko-białoruską z Białymstokiem, Lublinem i Rzeszowem. Przy Białymstoku ma tworzyć obwodnicę, która ominie miasto od strony zachodniej przechodząc przez okolice miejscowości m.in. Zalesiany, Tołcze, Choroszcz (gdzie będzie się krzyżować z droga S8).

Transport kolejowy[edytuj]

XIX-wieczny Dworzec kolejowy w Białymstoku – widok od strony peronów

W Białymstoku krzyżują się następujące linie kolejowe: linia kolejowa nr 6 (ZielonkaKuźnica Białostocka), nr 38 (BiałystokBartoszyce), nr 32 (Białystok – Czeremcha) oraz linia kolejowa nr 37 (Białystok – Zubki Białostockie).

 Osobny artykuł: Białystok (stacja kolejowa).

Białystok posiada bezpośrednie połączenia kolejowe między innymi z: Warszawą, Olsztynem, Krakowem, Gdańskiem, Katowicami, Wrocławiem, Bielskiem-Białą oraz Jelenią Górą. Pociągi lokalne docierają do Suwałk, Ełku, Sokółki, Kuźnicy, Czeremchy, Łap, Szepietowa, Czyżewa, a do niedawna również do Małkini. Rozwinięty jest również transport autobusowy, obsługiwany zarówno przez przedsiębiorstwo PKS Białystok, które utrzymuje wiele linii dalekobieżnych (m.in. do Warszawy, Zielonej Góry, Gdańska, Szczecina, Lublina, Gołdapi, Suwałk) oraz lokalnych do większości miast i wsi województwa podlaskiego, jak i przewoźników prywatnych, obsługujących połączenia m.in. do Warszawy, Moniek, Bielska Podlaskiego, Czeremchy, Czarnej Białostockiej i Tykocina oraz Krynek.

22 września 2014 roku z inicjatywy stowarzyszenia Kolejowe Podlasie w celu zbadania możliwości uruchomienia w Białymstoku SKM, na jeden dzień eksperymentalnie uruchomiono 23 bezpłatne pociągi specjalne relacji Białystok BacieczkiBiałystok StarosielceBiałystokBiałystok Fabryczny, z których skorzystało 1551 osób[23].

Komunikacja miejska[edytuj]

Solaris Urbino 12 w barwach KPK Białystok
Ścieżka dla rowerów, przystanek autobusowy komunikacji miejskiej w Białymstoku przy ul. Wiejskiej.

Aglomerację białostocką obsługuje Zarząd Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Białystok jest największym miastem w Polsce posiadającym tylko jeden rodzaj komunikacji miejskiej, autobusową. W ramach komunikacji organizowanej przez UM w Białymstoku operują trzy przedsiębiorstwa autobusowe: Komunalny Zakład Komunikacyjny, Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, istniały także spółki Abra, BIATRA. Białostocka komunikacja miejska wyróżnia się prowadzeniem mobilnego systemu informacji o rozkładzie jazdy, który jest dostępny także dla osób niewidomych i słabowidzących – Ginger. 21 października 2016 roku, Białystok posiadał 49 linii autobusowych, w tym 29 linii miejskich dziennych (1–29), 6 linii nocnych (N1–N6) oraz 14 linii podmiejskich (100–108, 110, 200–202)[24]. W czerwcu 2009 powstał Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku.

Infrastruktura rowerowa[edytuj]

W Białymstoku od połowy lat 90. wybudowano ponad 40 km dróg rowerowych. Przyjęty w połowie lat 90. XX w. tzw. AZ Plan zakładał pokrycie całego miasta gęstą siecią ścieżek, jednak część projektu nie została zrealizowana. Obecnie przy prawie każdej większej inwestycji drogowej jest tworzona wydzielona droga dla rowerów. Liczba ścieżek rowerowych wzrasta dzięki ujmowaniu w ramach inwestycji drogowych również sąsiadujących traktów rowerowych. Istnieje również plan połączenia ścieżką rowerową wszystkich województw Polski Wschodniej, dzięki czemu Białystok znalazłby się w ciągu „północ – południe” rowerowej komunikacji.

Transport lotniczy[edytuj]

Na obszarze miasta istnieje lotnisko sportowe Aeroklubu Białostockiego. Od wielu lat trwają dyskusje co do miejsca lokalizacji, celowości i zakresu działania nowego lotniska, gdyż z uwagi na położenie miasta nie będzie miało ono charakteru portu lotniczego.
Decyzją z dnia 31 lipca 2009 r. zarząd województwa postanowił, iż podlaskie lotnisko regionalne, będzie budowane w Sanikach, znajdujących się około 27 km od centrum Białegostoku. Około 14 km na południowy zachód od miasta leży lądowisko Turośń Kościelna, natomiast 12 km na południe lądowisko Lewickie. W 2013 przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie oddano do użytku sanitarne lądowisko Białystok-Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

Kultura[edytuj]

W Białymstoku działa ponad 570 organizacji pozarządowych (w tym 56 towarzystw i związków m.in. Białostockie Towarzystwo Naukowe, Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne). Białystok w 2010 r. przegrał rywalizację o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Nie znalazł się na tzw. „krótkiej liście” miast-kandydatów.

Muzea i galerie[edytuj]

Białystok jest największym ośrodkiem kulturalnym w północno-wschodniej Polsce. Działa tu największe w województwie Muzeum Podlaskie, posiadające oddziały w Białymstoku (Muzeum Historyczne, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Białostockie Muzeum Wsi), w Choroszczy (Muzeum Wnętrz Pałacowych), w Supraślu, Tykocinie oraz Bielsku Podlaskim. W Białymstoku działają także: Muzeum Wojska oraz Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu w Białymstoku. Mieści się tu również jedna z najlepszych polskich galerii sztuki współczesnej – Galeria Arsenał. Drugą miejską galerią jest Galeria im. Sleńdzińskich, posiadająca największy w Polsce zbiór dzieł sztuki i pamiątek archiwalnych polskiego rodu artystów z Wilna. Ponadto działa tu 19 prywatnych galerii sztuki.

Teatry i filharmonia[edytuj]

Dzięki Białostockiemu Teatrowi Lalek oraz Wydziałowi Sztuki Lalkarskiej warszawskiej Akademii Teatralnej Białystok uzyskał miano polskiego centrum sztuki lalkarskiej. Oprócz BTL-u istnieje tu także Teatr Dramatyczny oraz kilkanaście teatrów prywatnych (w tym Teatr Wierszalin z Supraśla oraz Teatr K3 z Białegostoku). Miasto posiada również filharmonię. Miasto wraz z Urzędem Marszałkowskim planuje budowę Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki, w skład którego wchodzić mają: Opera i Filharmonia Podlaska, rozbudowany teatr lalek oraz multikino.

Chóry[edytuj]

Kina[edytuj]

Biblioteki[edytuj]

Na terenie Białegostoku znajduje się 17 czynnych bibliotek:

 • Książnica Podlaska[25]
 • Dział zbiorów specjalnych – Czytelnia i Wypożyczalnia Książki Mówionej[25]
 • Filia nr 1 Książnicy Podlaskiej[26]
 • Filia nr 2 Książnicy Podlaskiej[27]
 • Filia nr 3 Książnicy Podlaskiej[28]
 • Filia nr 4 Książnicy Podlaskiej[29]
 • Filia nr 5 Książnicy Podlaskiej[30]
 • Filia nr 6 Książnicy Podlaskiej[31]
 • Filia nr 7 Książnicy Podlaskiej[32]
 • Filia nr 8 Książnicy Podlaskiej[33]
 • Filia nr 9 Książnicy Podlaskiej[34]
 • Filia nr 11 Książnicy Podlaskiej[35]
 • Filia nr 12 Książnicy Podlaskiej[36]
 • Filia nr 13 Książnicy Podlaskiej[37]
 • Filia nr 14 Książnicy Podlaskiej[38]
 • Filia nr 15 Książnicy Podlaskiej[39]
 • Filia nr 17 Książnicy Podlaskiej[40]

Inne ośrodki kultury[edytuj]

W Białymstoku działa kilkanaście bibliotek. Największe z nich to Książnica Podlaska oraz Biblioteka Uniwersytecka. Osoby starsze i niepełnosprawne mogą bezpłatnie korzystać z biblioteki Fundacji Edukacji i Twórczości, która oferuję usługę „Książka na telefon” skierowaną do osób nie będących w stanie dotrzeć osobiście do wypożyczalni. Pozostałe instytucje kulturalne to min. Białostocki Ośrodek Kultury, Centrum Kultury Prawosławnej, Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, Dom Kultury „Śródmieście”, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

Imprezy cykliczne[edytuj]

Obchody święta Policji w Białymstoku
 • Festiwal Przedsiębiorczości BOSS w Białymstoku
 • Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich
 • Białysztuk – prezentacja inicjatyw teatralnych
 • Original Source Up To Date – festiwal muzyki elektronicznej i hip-hopowej
 • Podlaskie Spotkania Teatrów Lalkowych
 • Międzynarodowy Dzień Teatru
 • Dni Hiszpańskie w Białymstoku
 • Dni Kultury Studenckiej – Juwenalia
 • Dni Miasta Białegostoku
 • Dni Sztuki Współczesnej
 • Dzień Munduru – piknik rekonstrukcyjny
 • Klub Sztuki Opery i Filharmonii Podlaskiej
 • Jesień z Bluesem
 • Zaduszki Bluesowe
 • Białostockie Spotkania Folkowe
 • Festiwalu Polskiej Kultury Niezależnej UNDERGROUND.pl
 • Filmowe Podlasie Atakuje
 • Pokazy filmowe Szorty i Cinema Off
 • Podlaski Festiwal Krótkich Filmów Niezależnych ŻubrOFFka
 • Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych
 • Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej
 • Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (tylko koncert galowy)
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej – Hajnówka (tylko koncert galowy)
 • Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego
 • Letnie Koncerty w Ogrodach Branickich
 • Katedralne Koncerty Organowe
 • Dni Kultury Chrześcijańskiej
 • Liga Kabaretów Białostockiej Pustyni Kabaretowej
 • Białostockie Dni Zamenhofa
 • Białostocka Wiosna Muzyczna
 • Festiwal Muzyki Barokowej
 • Moniuszkowski Festiwal Podlasia
 • Międzynarodowy Przegląd Orkiestr Dętych
 • „Frankofonia na Wiosnę”
 • Festiwal Piosenki Żeglarskiej Kopyść
 • Międzynarodowy Turniej Tańca „Złote Pantofelki”
 • Białostocka Masa Krytyczna
 • Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
 • Tydzień Nauk Humanistycznych
 • Centralia
 • Dzień Kultury Ulicy
 • Rap Piknik – przegląd różnych nurtów kultury hip-hopowej
 • Ulica Dla Hospicjum
 • MyStage Rock Festival – przegląd młodych zespołów rockowych
 • Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych – Inicjatorem jest Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie „AKTYWNI”
 • Wampiriada – studenckie honorowe krwiodawstwo

Festiwale mniejszości narodowych:

 • Ogólnopolski Festiwal „Piosenka Białoruska”
 • Festiwal Piosenki Polskiej i Białoruskiej „Białystok – Grodno”
 • Święto Kultury Białoruskiej
 • Dni Kultury Rosyjskiej
 • Festiwal Kultury Ukraińskiej Na Podlasiu „Podlaska Jesień”
 • Urodziny Rafała Lipki

Bezpieczeństwo publiczne[edytuj]

W Białymstoku znajduje się centrum powiadamiania ratunkowego[41].

W Białymstoku znajduje się utworzony w 1996 zakład karny. Pojemność jednostki wynosi 299 miejsc[42].

Szpitale w Białymstoku
Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie przy ul. Ogrodowej 12
Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 24a
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku
Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Warszawskiej 18 (szpital gruźliczy)
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Białymstoku

Szpitale publiczne[edytuj]

 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku (tworzą go 3 szpitale)
 • Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku
 • Samodzielny Szpital Miejski im. PCK w Białymstoku
 • Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku
 • Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie
 • Szpital MSW w Białymstoku

Szpitale niepubliczne[edytuj]

Prywatna Klinika Położniczo-Ginekologiczna ul. Parkowa 6 w Białymstoku

Oświata i nauka[edytuj]

Uczelnie
Pałac Branickich zwany Wersalem Północy – siedziba Uniwersytetu Medycznego
Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej na ul. Wiejskiej 45A
Centrum Nowoczesnego Kształcenia
Domy studenta na terenie kampusu PB przy ul. Zwierzynieckiej 4, 6 (DS4-Delta), 8 (DS3-Gamma), 12 (DS2-Beta) i 14 (DS1-Alfa)
Wydział Prawa UwB na ul. Mickiewicza 1
Wydział Pedagogiki i Psychologii UwB przy ul. Świerkowej 20
Katedra Teologii Katolickiej UwB na ul. Warszawskiej 50

Uczelnie[edytuj]

Instytucje naukowo-badawcze[edytuj]

Historia oświaty[edytuj]

Kamienica czynszowa – ul. Sienkiewicza 14, obecnie w gestii Akademii Teatralnej im. A. ZelwerowiczaWydział Sztuki Lalkarskiej z siedzibą w Warszawie

We wrześniu i listopadzie 1939 roku w Białymstoku było 55 szkół wszystkich typów, w tym 6 gimnazjów państwowych, 6 gimnazjów prywatnych, liceum pedagogiczne i liceum handlowe. Po wejściu Białegostoku w skład Białoruskiej SRR władze radzieckie na ich bazie w roku szkolnym 1940/1941 zaczęły tworzyć technika, „dziesięciolatki”, „siedmiolatki” i szkoły początkowe. Wszystkie szkoły prywatne upaństwowiono. W ten sposób starano się upodobnić szkolnictwo do systemu panującemu w innych częściach ZSRR. Zmiany przerwał wybuch wojny niemiecko-radzieckiej[43]. Najstarszą uczelnią w Białymstoku jest Uniwersytet Medyczny (zał. 1950, 3900 studentów), zarządzający dwoma szpitalami klinicznymi: Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym i Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym. Dzięki Klinice Ginekologii UMB (pierwsze w Polsce zapłodnienie in vitro) oraz Kriobankowi Białystok jest znanym ośrodkiem leczenia niepłodności. Do grona najlepszych w Polsce placówek badających alergie pokarmowe należy III Klinika Chorób Dziecięcych UMB. Politechnika Białostocka powstała w 1964 r. i obecnie jest największą uczelnią techniczną (15 tys. studentów) w północno-wschodniej Polsce. W 1968 r. powstała filia Uniwersytetu Warszawskiego, która w 1997 r. przekształcona została w samodzielny Uniwersytet w Białymstoku (16 tys. studentów). Jest to największa uczelnia w województwie podlaskim. Białostockie środowisko muzyczne dążyło do utworzenia uczelni muzycznej, mającej być kontynuatorką tradycji Konserwatorium Wileńskiego. Udało się to w 1974 roku. Powstała wtedy filia warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (później Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina). Filia dostała już od macierzystej uczelni zgodę na usamodzielnienie się. W 1975 r. powstał Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, który z Białostockim Teatrem Lalek, rozsławił miasto i uczynił je polskim centrum sztuki lalkarskiej. Po 1990 roku w Białymstoku zaczęły powstawać uczelnie prywatne (obecnie jest ich 12), są to m.in. Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania (zał. 1993, jedna z najlepszych niepaństwowych uczelni magisterskich w Polsce) oraz Wyższa Szkoła Ekonomiczna (1996). Uczelnie niepubliczne – Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku 1996, najlepsza polska uczelnia zawodowa 2005 i 2007 według rankingu „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw”). Została założona przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Od roku akademickiego 2008/2009 istnieje tam możliwość kształcenia na studiach drugiego stopnia (studia magisterskie) na kierunku „administracja”. W Białymstoku działa również Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne, a także Sekcja św. Jana Chrzciciela Papieskiego Wydziału Teologicznego, która prowadzi Studium Teologii.

Lokalne media[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Media w Białymstoku.

Religia[edytuj]

Chrześcijaństwo[edytuj]

Katolicyzm[edytuj]

Miasto jest stolicą metropolii i archidiecezji białostockiej Kościoła rzymskokatolickiego. Powstanie diecezji, a następnie archidiecezji i metropolii białostockiej zakończyło okres tymczasowej administracji kościelnej na ziemiach białostocczyzny należących przez wieki do diecezji wileńskiej, a które po II wojnie światowej pozostały w granicach Polski. Papież Jan Paweł II w dniu 5 czerwca 1991 r., w czasie wizyty w Białymstoku ogłosił decyzję o utworzeniu diecezji białostockiej[44]. W dniu 25 marca 1992 r., Jan Paweł II w bulli Totus Tuus Poloniae populus dokonał reorganizacji metropolii i diecezji polskich. Dokumentem tym podniósł diecezję białostocką do rangi archidiecezji i ustanowił metropolię białostocką, składającą się z archidiecezji białostockiej oraz diecezji łomżyńskiej i drohiczyńskiej. Utworzenie diecezji białostockiej (1991) i podniesienie jej do rangi arcybiskupstwa, a Białegostoku do godności stolicy metropolii (1992), było ukoronowaniem procesu usamodzielniania się tego Kościoła lokalnego[44]. Pierwszym arcybiskupem metropolitą białostockim w dniu 25 marca 1992 r. został mianowany dotychczasowy biskup białostocki dr Edward Kisiel, któremu papież w czasie uroczystej mszy w bazylice św. Piotra na Watykanie dnia 29 VI 1992 r. wręczył paliusz arcybiskupi. Abp Kisiel poprowadził uroczysty ingres do Bazyliki Metropolitalnej Białostockiej 4 października 1992[44] Miasto posiada 36 parafii, które znajdują się 6 dekanatach. W Białymstoku znajduje się również Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne oraz filia Papieskiego Wydziału Teologicznego. Na Uniwersytecie w Białymstoku istnieje Międzywydziałowa Katedra Teologii Katolickiej.

Prawosławie[edytuj]

Miasto jest stolicą diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Białystok jest największym skupiskiem wyznawców prawosławia w Polsce. Istnieje tu 12 parafii prawosławnych[a] (w tym 1 wojskowa). Działają m.in. Centrum Kultury Prawosławnej, Radio Orthodoxia, Bractwo Świętych Cyryla i Metodego, Bractwo Młodzieży Prawosławnej, Chór AKSION oraz Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS. Diecezja posiada także własną przychodnię. Wydawane są czasopisma: „Arche. Wiadomości Bractwa”, „Fos” oraz „Przegląd Prawosławny”. Odbywają się liczne prawosławne festiwale, m.in. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej oraz Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej. W strukturach Uniwersytetu w Białymstoku działa Katedra Teologii Prawosławnej. W pobliskim Supraślu znajduje się Akademia Supraska oraz męski Klasztor Zwiastowania Bogurodzicy, a w podbiałostockiej wsi Zwierki – żeński Klasztor Narodzenia Bogurodzicy. W Białymstoku znajduje się największa w Polsce świątynia prawosławna, Cerkiew Świętego Ducha. W 2007 w Białymstoku utworzono Prawosławną Szkołę Podstawową im. Świętych Cyryla i Metodego.

Protestantyzm[edytuj]

W Białymstoku działalność prowadzą następujące kościoły protestanckie: parafia luterańska, 2 zbory zielonoświątkowe, 2 zbory baptystów, zbór Kościoła Bożego w Chrystusie oraz zbór Adwentystów Dnia Siódmego.

Mormoni[edytuj]

Świadkowie Jehowy[edytuj]

Wolni Badacze Pisma Świętego[edytuj]

Islam[edytuj]

W stolicy województwa mieszkają również muzułmanie, jest ich ponad 2 tys. (gł. Tatarzy). Działa tu Centrum Islamskie, Dom Modlitwy oraz organizacje: Muzułmańska Gmina Wyznaniowa, Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich oraz Muzułmańskie Stowarzyszenie Kształtowania Kulturalnego. Wydawane jest czasopismo „Pamięć i trwanie”. Budowane jest także Centrum Kultury Islamu oraz meczet.

Synagogi
Synagoga Cytronów obecnie galeria

Judaizm[edytuj]

W 1931 roku w Białymstoku mieszkało 40 tysięcy Żydów na ok. 100 tysięcy mieszkańców, funkcjonowało ponad 60 synagog oraz innych placówek żydowskich. W 2008 roku w mieście z inicjatywy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku utworzono turystyczno-edukacyjny Szlak Dziedzictwa Żydowskiego[46].

 Zobacz też: Synagogi Białegostoku.

Buddyzm[edytuj]

Baha’i[edytuj]

Pierwsze artykuły o bahaitach w lokalnej prasie ukazały się w drugiej połowie 1991 roku po wizytach bahaitów esperantystów oraz innych nauczycieli z Polski i zza granicy. W lipcu 1992 roku pierwszym białostockim bahaitą został Jan Zimnoch. We wrześniu utworzone zostało pierwsze Lokalne Zgromadzenie Duchowe składające się z dziewięciu dorosłych bahaitów, w tym czterech czarnoskórych studentów medycyny. W październiku 1992 roku odbyła się na terenie Szkoły Gastronomicznej Jesienna Szkoła Baha’i, na którą przyjechało kilkadziesiąt osób z Polski i zza granicy. W kolejnych latach bahaici zorganizowali kameralne spotkania modlitewne, spotykali się na świętach, uczestniczyli też w międzynarodowych projektach, m.in. spotykali się z bahaitami ze wspólnot Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji i Ukrainy. Na dzień dzisiejszy w Polsce mieszka ok. 400 wyznawców, z czego kilkunastu w Białymstoku[47].

Sport i rekreacja[edytuj]

Kluby i organizacje sportowe[edytuj]

Lista drużyn biorących udział w rozgrywkach wojewódzkich i ogólnopolskich (stan na 04.07.2017r.):

Klub Sport Data
powstania
Liga Stadion/Boisko/Hala Trener Strona www
Jagiellonia Białystok Piłka nożna 1920 Ekstraklasa Stadion Miejski w Białymstoku Ireneusz Mamrot www
BKS Jagiellonia Białystok Piłka nożna 1927 Klasa A gr. II Stadion MOSP w Białymstoku Wiesław Jancewicz www
Hetman Białystok Piłka nożna 1948 Klasa okręgowa boisko boczne przy Stadionie Miejskim w Białymstoku Mirosław Mojsiuszko www
Piast Białystok Piłka nożna 1997 Klasa okręgowa boisko boczne przy Stadionie Miejskim w Białymstoku Marek Sawicki www
PKK Żubry Białystok Koszykówka 2003 II Liga Hala sportowa VI LO Jakub Jakubiec www
Lowlanders Białystok Futbol amerykański 2006 PLFA I boisko boczne przy Stadionie Miejskim w Białymstoku Łukasz Lewandowski, Tomasz Żukowski www
ADH Białystok Hokej na lodzie 2005 II Liga Lodowisko BOSiR Dan Cherry www
Podlasie Białystok lekka atletyka 1962 Ekstraklasa LA Stadion „Zwierzyniec” w Białymstoku Jan Zalewski www
Dojlidy Białystok Tenis stołowy 2002 Superliga Hala sportowa Zespołu Szkół Rolniczych Marcin Jarkowski www
 • Cresovia Białystok - kajakarstwo
 • Klub Judo Politechniki Białostockiej [48] - judo
 • Jagiellonia Judo Club Białystok [49]- judo
 • Human Białystok [50] - Kick-boxing
 • AZS WSFiZ
 • AZS PB
 • AZS WSAP
 • Aeroklub Białostocki – szybownictwo, skoki spadochronowe
 • Stowarzyszenie Klub Balonowy Białystok
 • Automobilklub Podlaski
 • Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji – tenis ziemny, lodowisko, lekka atletyka
 • Podlaski Klub Taekwondo „So-san” – karate
 • Białostocki Ośrodek Japońskich Sztuk Walki „SHOBUKAI” – karate
 • Podlaskie Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych „Start” Białystok – tenis, siatkówka, lekka atletyka, pływanie
 • Międzyszkolny Osiedlowy Klub Sportowy „Słoneczny Stok” – tenis stołowy, piłka ręczna, lekka atletyka
 • Akademia Piłkarska „Talent” – piłka nożna
 • Białostocki Klub Karate Kyokushin „KANKU” – karate
 • UKS 19 Bojary Białystok – lekka atletyka
 • Juvenia Białystok – lekka atletyka, łyżwiarstwo szybkie
 • LUKS Atletic Białystok- lekka atletyka
 • UKS Wygoda Białystok – kolarstwo, piłka nożna[51]
 • Stowarzyszenie Gimnastyki Artystycznej i Tańca „BIS” – gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, taniec sportowy
 • Podlaski Klub Paralotniowy – paralotniarstwo
 • Klub Biegowy „Pędziwiatr” – bieganie
 • YMAA Białystok - chińskie sztuki walki - Taijiquan i Shaolin

Obiekty sportowo-rekreacyjne[edytuj]

Stadion BOSIR „Zwierzyniec”
Lodowisko BOSiR w Białymstoku
Hala widowiskowo-sportowa Politechniki Białostockiej
Stadiony i hale sportowe
Baseny[52]
 • MOSiR Pływalnia nr 1 – ul. Włókiennicza 4 (kryta)
 • MOSiR Pływalnia nr 1 – ul. Mazowiecka 39 c (kryta)
 • MOSiR Pływalnia nr 1 – ul. Stroma 1a (kryta)
 • Pływalnia Domu Pomocy Społecznej – ul. Baranowicka 203 (kryta)
 • Basen Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego „Mleczak” – ul. Zwycięstwa 28 (kryty)
 • Basen „Tropicana” (kompleks rekreacyjny) – Hotel Gołębiewski, ul. Pałacowa 7 (kryty)
 • Basen „Maniac Gym” – ul. Warszawska 79a (kryty)
Korty tenisowe
 • Korty tenisowe BOSIR „Centrum Tenisowe Zwierzyniec” – ul. 11 Listopada 28
 • Korty Tenisowe „Richi” – ul. Antoniuk Fabryczny 4
 • Korty Tenisowe Politechniki Białostockiej – ul. Wiejska 45
 • Korty Towarzystwa Tenisowego „Stanley” – ul. Niedźwiedzia 56A
Inne
 • Ośrodek Sportów Wodnych „Dojlidy” – ul. Plażowa 1
 • Areoklub białostocki – ul. Ciołkowskiego 2
 • Centrum Zabaw dla Dzieci FIKOLAND & RE-kreacja – ul. Handlowa 1a
 • Centrum Sportu i Rekreacji „Maniac Gym” – ul. Warszawska 79A
 • Skatepark w Parku im. Jadwigi Dziekońskiej
 • Skatepark Węglowa – ul. Węglowa 8
 • Lodowisko (w okresie letnim rolkowisko) BOSiR – ul. 11 Listopada 28
 • Strzelnica sportowa – ul. Produkcyjna 113
 • Strzelnica sportowa „UKS Kaliber” – ul. Grunwaldzka 18
 • Strzelnica sportowa Zespół Szkół Metalowo-Drzewnych – ul. Stołeczna 21
 • Strzelnica sportowa Zespół Szkół Mechanicznych – ul. Broniewskiego 14
 • Strzelnica sportowa V Liceum Ogólnokształcące – ul. Miodowa 5

Wojsko[edytuj]

Stacjonuje tu 18 Pułk Rozpoznawczy (ul. Kawaleryjska).

Administracja[edytuj]

Oficjalna pieczęć prezydenta miasta

Białystok ma status miasta na prawach powiatu. Mieszkańcy wybierają do Rady Miasta Białystok 28 radnych. Organem wykonawczym władz jest prezydent miasta. Siedziba władz miasta znajduje się na ul. Słonimskiej. Prezydenci Białegostoku: II Rzeczpospolita

III Rzeczpospolita

Rada Miasta[edytuj]

Ugrupowanie Kadencja 2002-2006[53] Kadencja 2006-2010[54] Kadencja 2010-2014[55] Kadencja 2014-2018[56]
Liga Polskich Rodzin 8
Sojusz Lewicy Demokratycznej 10 (SLD-UP) 4 (LiD) 4 1
Białostockie Porozumienie Prawicy 5
Prawo i Sprawiedliwość 5 12 8 15
Platforma Obywatelska 12 16 6
KWW Tadeusza Truskolaskiego 6

W 2007 roku władze miasta powołały do życia Młodzieżową Radę Miasta, która jest organem samorządowym młodzieży zamieszkałej na terenie Białegostoku i uczącej się w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w mieście. Młodzieżowa Rada jest apolitycznym organem konsultacyjnym dla organów samorządu miejskiego[57]. Urząd Wojewódzki mieści się na ulicy Mickiewicza. Białystok należy do kilku organizacji miejskich: Unia Metropolii Polskich, Euroregion Niemen, Fundacja Zielone Płuca Polski (siedziba), Eurocities.

Podział administracyjny[edytuj]

Uchwałą Nr XXXI/331/04 z 25.10.2004r. uchwalono nowy podział miasta na osiedla. Białystok podzielony jest na 28 osiedli, z których każde posiada swoją radę i zarząd. Do zadań organów osiedla należy dbanie o potrzeby mieszkańców, m.in. załatwianie spraw związanych z życiem osiedla, zapewnianie ścisłego współdziałania z organami władz miasta w sprawach związanych z osiedlem, wyrażanie opinii, o które zwrócą się organy miasta, organizowanie prac mieszkańców na rzecz osiedla, współdziałanie z jednostkami organizacyjnymi.

Miasta partnerskie[edytuj]

Urodzeni w Białymstoku[edytuj]

Ludwik Zamenhof – twórca języka esperanto
Albert Sabin – lekarz, wynalazca szczepionki przeciwko wirusowi polio
Ryszard Kaczorowski – ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie
 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Białymstokiem.

Honorowi obywatele Białegostoku[58][59][edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

 1. Łącznie z parafiami w Fastach i Zaściankach, obejmującymi swoim zasięgiem część Białegostoku.

Przypisy

 1. Urząd Statystyczny w Białymstoku – Stan geodezyjny i kierunki wykorzystania powierzchni miasta.
 2. abc Liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 3. [1] GUS.
 4. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.. „Powierzchnia i Ludność w Przekroju Terytorialnym”, 2013-07-26. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1505-5507. 
 5. Białystok – Klimat – INFORMATOR BIAŁOSTOCKI.
 6. Zielone Płuca Polski.
 7. Józef Maroszek, Rzemiosło w miastach podlaskich, w: Studia nad produkcją rzemieślniczą w Polsce (XIV-XVIII w.), Maria Kwapień, Józef Maroszek, Andrzej Wyrobisz, Wrocław 1976, s. 95.
 8. Szymon Rudnicki: „Żydzi w parlamencie II Rzeczypospolitej”, Wydawnictwo Sejmowe 2015, ​ISBN 978-83-7666-363-0​, s. 464.
 9. Anna Sobór-Świderska: „Jakub Berman. Biografia komunisty”, IPN Warszawa 2009, s. 54, ​ISBN 978-83-7629-090-4​.
 10. „Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939–1945”, Sport i Turystyka 1988, ​ISBN 83-217-2709-3​, s. 67.
 11. Miasto Białystok: Budowa Muzeum Pamięci Sybiru (pol.). 2013-02-22. [dostęp 2013-10-31].
 12. Szlak esperanto i wielu kultur [dostęp 12 października 2009].
 13. Szlak śladami błogosławionego księdza Michała Sopoćki [dostęp 12 października 2009].
 14. Szlak esperanto i wielu kultur [dostęp 3 października 2010].
 15. Koncepcje 3D.
 16. Białystok – Promocja, głupcze – Wiadomości24.
 17. abcd Rynek w Białymstoku – Polska turystyka wycieczki noclegi.
 18. Ludność Białegostoku.
 19. Polska w liczbach, Bialystok, w oparciu o dane GUS.
 20. Inwestorzy zagraniczni.
 21. Dz.U. z 1990 r. Nr 51, poz. 301.
 22. Liczba bezrobotnych oraz stopa bezrobocia według województw, podregionów i powiatów (stan w końcu listopada 2010 r.) (pol.). Główny Urząd Statystyczny, 2011-01-26. [dostęp 2010-01-26].
 23. Podsumowanie projektu „Podlaska kolej na tak” – Rynek Kolejowy, www.rynek-kolejowy.pl [dostęp 2016-01-12].
 24. Białostocka Komunikacja Miejska. BKM – Bliżej Celu (pol.). komunikacja.bialystok.pl. [dostęp 2014-10-11].
 25. ab Godziny otwarcia – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 26. Filia nr 1 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 27. Filia nr 2 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 28. Filia nr 3 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 29. Filia nr 4 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 30. Filia nr 5 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 31. Filia nr 6 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 32. Filia nr 7 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 33. Filia nr 8 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 34. Filie nr 9 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 35. Filia nr 11 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 36. Filia nr 12 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 37. Filia nr 13 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 38. Filia nr 14 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 39. Filia nr 15 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 40. Filia nr 17 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 41. Wykaz NKA dla lokalizacji Ab. Służb Alarmowych 112 (pol.). uke.gov.pl. [dostęp 2014-12-27].
 42. Zakład Karny Białystok. sw.gov.pl. [dostęp 2015-01-04].
 43. Jaszcze da wajny. W: Armija Krajowa... s. 12.
 44. abc Archidiecezja Białostocka.
 45. Dane według wyszukiwarki zborów na oficjalnej stronie Świadków Jehowy (www.jw.org), dostęp z 2 stycznia 2015.
 46. kronika projektu Szlak Dziedzictwa Żydowskiego [dostęp 21 lipca 2009].
 47. http://www.bahai.org.pl/.
 48. Klub Judo Politechniki Białostockiej
 49. Jagiellonia Judo Club
 50. Human Białystok klub sportowy
 51. UKS „WYGODA” Białystok. [dostęp 5 January 2011].
 52. Baseny w Białymstoku.
 53. Państwowa Komisja Wyborcza: Wybory samorządowe. wybory2002.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-15].
 54. Geografia wyborcza – Wybory samorządowe – Państwowa Komisja Wyborcza. wybory2006.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-15].
 55. Wybory Samorządowe 2010 – Geografia wyborcza – Województwo podlaskie – – m. Białystok. wybory2010.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-15].
 56. Wyniki wyborów samorządowych 2014. Nowi radni. Oficjalne wyniki PKW. poranny.pl. [dostęp 2015-10-15].
 57. Uchwała Nr XIX/197/07 Rady Miasta Białegostoku z dnia 26 listopada 2007 roku.
 58. Honorowi Obywatele Białegostoku.
 59. Honorowi Obywatele Białegostoku.
 60. abc Honorowi obywatele miasta.
 61. Uchwała nr LIV/626/14 Rady Miasta Białegostoku z dnia 20.01.2014. [dostęp 2014-06-16].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

'