Tworzenie stron internetowych

Błonie

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy internetowe które przyciągną klientów w mieście Błonie. Zapewniemy wyjątkowe podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i fachowe wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dobrze wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania z wysokiej półki jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Błonie - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Błonie" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Błonie warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Błonie" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Błonie" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Błonie i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Błonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia nazwy.
Błonie
Centrum Błonia widoczne z lotu ptaka
Centrum Błonia widoczne z lotu ptaka
Herb
Herb Błonia
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat warszawski zachodni
Gmina Błonie
gmina miejsko-wiejska
Aglomeracja warszawska
Prawa miejskie 1338
Burmistrz Zenon Reszka
Powierzchnia 9,12 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

12 392[1]
1 363,3 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 22
Kod pocztowy 05-870 do 05-872
Tablice rejestracyjne WZ
Położenie na mapie powiatu warszawskiego zachodniego
Mapa lokalizacyjna powiatu warszawskiego zachodniego
Błonie
Błonie
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Błonie
Błonie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Błonie
Błonie
Ziemia52°11′48″N 20°37′01″E/52,196667 20,616944
TERC
(TERYT)
1432014
SIMC 0920249
Urząd miejski
Rynek 6
05-870 Błonie
Strona internetowa
BIP

Błonie (jid. בלוינא Bloyna, hebr. בלוניה Blonye[2]) – miasto w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim (dawniej powiat błoński), siedziba gminy miejsko-wiejskiej Błonie, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, 18 km na zachód od granic Warszawy, nad rzeką Rokitnicą.

Według danych GUS w 2014 miasto liczyło 12 479 mieszkańców, a cała gmina Błonie 21 216[3].

Miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego[4] położone w drugiej połowie XVI wieku w powiecie błońskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego[5]. Miasto rządowe Królestwa Kongresowego, położone było w 1827 roku w powiecie błońskim, obwodzie warszawskim województwa mazowieckiego[6].

Historia[edytuj]

 Osobny artykuł: Historia Błonia.
Rynek, pierzeja północna

Miejscowość wzmiankowana już w XI w., lecz znaleziono tu też ślady osadnictwa z VIII wieku[7]. W 1257 Konrad II, książę mazowiecki i czerski ufundował, istniejący do dziś, kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy i osadził w nim kanoników regularnych laterańskich z Czerwińska[8].

2 maja 1338 miasto otrzymało prawa magdeburskie, w 1380 książę mazowiecki Janusz I Starszy wydał przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim. Od XV wieku do 1867 siedziba powiatu błońskiego zarządzanego przez magnata Radosława Nalepę. W XVI wieku ośrodek piwowarstwa i szewstwa. Miasto zostało zniszczone podczas wojen szwedzkich. W latach 1807–1815 Błonie należało do Księstwa Warszawskiego, następnie zaś do Królestwa Polskiego. Podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej istniało getto żydowskie, w którym przebywało około 3 tys. Żydów.

Demografia[edytuj]

Podział ze względu na osiedla
Fontanna na rynku miejskim

Piramida wieku mieszkańców Błonia w 2014 roku[1].
Piramida wieku Blonie.png

Zabytki[edytuj]

Klasycystyczny Ratusz, (proj. Henryk Marconi)
 • Kościół pw. Trójcy Św., wczesnogotycki z 1257, przebudowany w czasach baroku, dzwonnica z XVIII w. (nr rej.: 1002/129 z 9.06.1958)
 • Ratusz klasycystyczny z 1842 proj. Henryka Marconiego, architekta pochodzenia włoskiego, jednego z najlepszych polskich architektów pierwszej połowy XIX wieku
 • Remiza straży pożarnej z 1905
 • Cmentarz żydowski z XIX wieku
 • Cmentarz parafialny założony w 1760 przy ul. Towarowej (nr rej.: 1335 z 8.12.1989)
 • Dworek Poniatówka z przełomu XVIII i XIX wieku. Letnia rezydencja księcia Józefa Poniatowskiego (nr rej.: 1261-A z 6.05.1985).
 • Grodzisko - w miejscu dawnego kasztelańskiego grodu. Podczas prac archeologicznych odnaleziono na nim relikty ceglanego budynku ze śladami charakterystycznej dla 2. ćwierci XIII w. obróbki nacięciami ukośnymi lub w jodełkę. Fundatorem mógł być książę Konrad Mazowiecki lub jego syn Siemowit I[9][10]

Edukacja[edytuj]

W skład publicznych placówek oświatowych wchodzą:

 • 6 przedszkoli[11]
 • 3 szkoły podstawowe (Dwie publiczne, jedna prywatna)
 • 2 gimnazja
 • Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Błoniu
 • Zespół Szkół im. Melchiora Wańkowicza, w którego skład wchodzą: branżowa szkoła I stopnia, technikum, liceum ogólnokształcące, liceum ogólnokształcące dla dorosłych i szkoła policealna

Kultura[edytuj]

Centrum Kultury nocą

W skład placówek kulturalnych wchodzą:

 • Centrum Kultury
 • Galeria Sztuki „Dziupla” w Centrum Kultury
 • Biblioteki w Błoniu

Gospodarka i handel[edytuj]

Deptak w parku miejskim „Bajka”

W Specjalnej Strefie Przemysłowej Pass swoje hale magazynowe mają tacy światowi potentaci usług logistycznych, jak ProLogis, Panattoni, FM Logistic, czy Metropol Group o łącznej powierzchni 500 tys. m². Jest to 20% całej powierzchni magazynowej w Polsce. W budowie jest kolejne 150 tys. m².[potrzebny przypis]

W Błoniu swoje siedziby mają takie firmy jak Polbita Sp z o.o., właściciel marki Drogerie Natura, Pekaes S.A, Bantex, Eurocash czy ZPOW Dawtona.

W mieście znajdują się supermarkety i hipermarkety Tesco, Top Market, Biedronka, Intermarché, restauracja McDonald’s, a także galeria handlowo-usługowa „Galeria Błonie”.

Przemysł[edytuj]

W mieście znajdują się dawne zakłady Mera-Błonie. Na miejscu Mery Błonie w latach 1912–1952 istniała Fabryka Zapałek. Jej pierwszym właścicielem był Czesław Tabor. W czasie międzywojennym fabryka była jedną z pięciu wielkich fabryk podobnej produkcji. Zatrudniała 300 osób, a ze względu na groźbę pożaru istniała fabryczna straż pożarna składająca się z około 30 strażaków. Zakład otaczał swoich pracowników, jak i ich rodziny opieką socjalną. Powstał żłobek przyzakładowy, zapewniający dzieciom opiekę lekarską i pielęgniarską, na Utracie urządzono przystań kajakową wyposażoną w kajaki i odpowiedni sprzęt. Fabryka prowadziła na koszt własny wycieczki krajoznawcze po Polsce oraz była aktywna w życiu miasta biorąc udział w obchodach i uroczystościach.

Fabrykę zlikwidowano w 1952 i utworzono na jej miejscu Zakłady Mechaniki Precyzyjnej z produkcją przeznaczoną dla wojska. Na początku 1959 produkcję zlikwidowano, a od 4 kwietnia 1959 zakłady rozpoczęły produkcję zegarków naręcznych na licencji radzieckiej. Zegarki te były znane w całej Polsce, istniało nawet promocyjno-satyryczne hasło: „Sprzedaj pług, sprzedaj konie, kup zegarek marki Błonie”. W Błoniu produkowano zegarki o nazwach: Alfa, Arras, Atlas, Bałtyk, Blonex (wersja eksportowa), Błonie, Super Błonie, Delfin, Dukat, Jantar, Kurant, Lech, Polan, Wars oraz Zodiak. Zakłady w Błoniu były montownią, podzespoły były importowane z ZSRR. Dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych rozpoczęto produkcję płyt i mostków mechanizmów. Nie były już sygnowane znakiem pierwszej moskiewskiej fabryki zegarów, lecz własnym logo Błonia: wycinkiem wieńca zębatego w prostokątnym polu z zaokrąglonymi rogami. Z powodu problemów z importem podzespołów podjęto decyzję o zakończeniu produkcji zegarków.

Zakład Mechaniki Precyzyjnej „Mera-Błonie”, (1973)

W 1970 Zakłady Mechaniki Precyzyjnej przekształcono w Zakłady Mechaniki Precyzyjnej „Mera-Błonie”, lokując tu produkcję urządzeń peryferyjnych do maszyn cyfrowych. Fabryka rozpoczęła produkcję komputerowych drukarek wierszowych na które licencja została kupiona na przełomie 1968-1969 od angielskiej firmy ICL. Dała ona początek produkcji całej rodzinie tego typu drukarek już zakładowej konstrukcji. W 1972 ZMP „Mera-Błonie” uzyskał licencję na drukarkę mozaikową DZM180 i pochodne od francuskiej firmy Logabax. Obecnie w halach po byłej fabryce „Mera–Błonie” swoją linię produkcyjną ma firma MBS Computergraphik Sp. z o.o. Firma ta produkuje parkometry, selektory monet i tzw. „biletomaty” na skalę ogólnopolską. Urządzenia obsługują strefy parkingowe oraz prowadzą dystrybucję biletów i kart miejskich w całej Warszawie, a także m.in. w Chorzowie, Ciechanowie, Gdańsku, Wałbrzychu czy Zielonej Górze. W stolicy jest ich 1280, w kolorze niebieskim i brązowym.

Na terenie byłych zakładów „Mery” swoją fabrykę ma również Delphi Poland S.A. W błońskim zakładzie produkuje się pochłaniacze par paliw, filtry powietrza, zawory recyrkulacji gazów spalinowych, zawory regulacyjne podciśnienia powietrza w kolektorze dolotowym, moduły zasilania paliwem (zintegrowane ze zbiornikiem paliwa) oraz konwertery katalityczne/katalizatory. Części te dostarczane są do m.in. BMW, Fiata, Forda, Opla, Peugeota, Citroëna, Rovera, Saaba i Volvo.

W Błoniu na 8-hektarowej działce, do końca 2010, kosztem 15 mln euro, swoją pierwszą fabrykę w Polsce i 15. na świecie zbuduje spółka Soprema – producent systemów hydroizolacyjnych dla budownictwa i inżynierii lądowej[12].

Transport i komunikacja[edytuj]

Położenie miasta na tle gminy i powiatu

W mieście krzyżują się drogi krajowe i wojewódzkie:

Nr drogi Przebieg
DK92-PL.svg Warszawa – Błonie – KutnoPoznańRzepin
DW579-PL.svg Nowy Dwór Mazowiecki – Błonie – Grodzisk Mazowiecki
DW720-PL.svg NadarzynBrwinów – Błonie

1,5 kilometra od granic gminy przebiega także autostrada A2.

Przez miasto przebiega linia kolejowa nr 3 WarszawaFrankfurt nad Odrą ze stacją Błonie. Na terenie miasta funkcjonuje parking typu PARKUJ I JEDŹ (P+R).

Sport i rekreacja[edytuj]

Skwer przy Os. Wyszyńskiego

W mieście znajdują się cztery kluby sportowe:

 • Błonianka Błonie (piłkarski + sekcja ciężarowców)
 • LKS OLYMP Błonie (tenis, warcaby, lekka atletyka)[13]
 • UKS BETA (siatkarski)
 • KS Passovia Pass (piłkarski)

Przy Alei C. K. Norwida, w Parku Bajka znajduje się skatepark, z którego korzysta kilkuset deskorolkowców i miłośników rolek, czy BMX.

W okresie międzywojennym w Błoniu działały trzy kluby piłkarskie: KS Błonianka Błonie, KS TUR Błonie, Makabi Osiek[14].

Wspólnoty religijne[edytuj]

Kościół Starokatolicki Mariawitów Trójcy Przenajświętszej

W mieście prowadzą działalność następujące wspólnoty religijne:

Miasta partnerskie[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

 • W kamienicy, na rogu ulicy Warszawskiej i 3 Maja, w 1945 znajdował się powstańczy szpital[17].
 • Przed wybuchem powstania warszawskiego w mieście produkowano orzełki na czapki i mundury powstańców.[potrzebny przypis]
 • Radziecki obóz przejściowy, do którego trafił Wilm Hosenfeld, niemiecki oficer, który uratował Władysława Szpilmana, o którym mowa w filmie „Pianista” (reż. Roman Polański), znajdował się w Błoniu[18].
 • Błonie było planem filmu „Książątko” w reżyserii Konrada Toma z 1937[19].
 • Ulice Błonia stały się również planem filmowym polsko-brytyjskiej koprodukcji „Ceremonia pogrzebowa” (1984), reż. Jacek Bromski.[potrzebny przypis]
 • Nakręcono również film „Zmowa” (1988), reż. Janusz Petelski.[potrzebny przypis]
 • W mieście nakręcono kilka scen do filmu „Świadek koronny”.[potrzebny przypis]
 • W 2006 roku Niemiecka telewizja ZDF, nagrała w Błoniu film dokumentalny o ofiarach II wojny światowej.[potrzebny przypis]
 • KS Błonianka Błonie w latach powojennych posiadała jeden z najlepszych stadionów piłkarskich na Mazowszu i jedną z najlepszych muraw w Polsce.[potrzebny przypis]
 • Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin (IHAR) w Radzikowie wyhodował w 1982 pierwszą w Polsce odmianę pszenżyta nazwie „Lasko”.
 • Dworzec kolejowy w Błoniu jak na niewielką stację posiada ogromny budynek z nie mniejszą poczekalnią i rozległą antresolą.[potrzebny przypis]
 • Przez Błonie przebiegała trasa 67 Tour de Pologne, w ramach którego przed Ratuszem rozegrana została Lotna Premia[20].
 • Błoński kościół pw. Świętej Trójcy znajduje się na „lokalnym szlaku powiatu warszawskiego zachodniego” administrowanym przez Lokalną Organizację Turystyczną Skarbiec Mazowiecki. Na szlaku tym organizacja testuje różne narzędzia ułatwiające turystom zwiedzanie. Przed kościołem postawiono tablicę informacyjną. Udostępniono też aplikację GPS prowadzącą po szlaku.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Blonie, w oparciu o dane GUS.
 2. Baza JewishGen
 3. Dorota Szałtys, Joanna Stańczak: Roczniki Branżowe, Rocznik Demograficzny 2015. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2015-10-07. (pol. • ang.)
 4. Adolf Pawiński, Mazowsze, Warszawa 1895, s. 38.
 5. Mazowsze w drugiej połowie XVI wieku ; Cz.1, Mapa, plany, Warszawa 1973, k. 4.
 6. Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego, z wyrażeniem ich położenia i ludności, alfabetycznie ułożona w Biórze Kommissyi Rządowéy Spraw Wewnętrznych i Policyi. T. 1 : A-Ł, Warszawa 1827, s. 26.
 7. Mapa gminy Błonie, przewodnik turystyczny po zabytkach, Agencja REGRAF
 8. Oficjalny serwis internetowy Miasta i Gminy Błonie
 9. Kiersnowska „Kwartalnik Historii Kultury Materialnej” tom XIX rok 1971, nr 3, s. 447-462
 10. - Galicka, Sygietyńska rozdziale „Sztuka romańska [na Mazowszu](X-XIII w.)” w: „Dzieje Mazowsza do 1526 roku”, red. A. Gieysztor, H. Samsonowicz, Warszawa 1994, s. 167.
 11. Strona gminy, przedszkola
 12. W skrócie – Budownictwo. „Rzeczpospolita”, s. B4, 2009-12-09 (pol.). 
 13. Strona LKS OLYMP Błonie
 14. Błonie na dawnej fotografii, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej, Błonie 2003
 15. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 18 stycznia 2017.
 16. blonie.pl :: Oficjalny serwis internetowy Miasta i Gminy Błonie
 17. Tablica pamiątkowa umieszczona na kamienicy
 18. Wilm Hosenfeld: "Staram się ratować każdego”. Życie niemieckiego oficera w listach i dziennikach. Warszawa: Oficyna Wydawnicza „Rytm”, 2007, s. 993. ISBN 9788373992771.
 19. Błonie na dawnej fotografii, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej, Błonie 2003
 20. 67. Tour de Pologne: pierwsza premia w Błoniu

Linki zewnętrzne[edytuj]

'