Tworzenie stron internetowych

Brwinów

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony www które przyciągną klientów w mieście Brwinów. Zapewniemy wyjątkowe podejście do Twojego biznesu. Atrakcyjne ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Strona internetowa jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Brwinów - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Brwinów" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Brwinów warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Brwinów" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Brwinów" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Brwinów i w całej Polsce!



Reklama internetowa - Marketing www

Chcesz aby Twoja strona/sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Brwinów" lub "pewna firma Brwinów" mogli trafić do twojej witryny? Poznaj ofertę Malinemarketing dla Brwinów. Zyskaj profesionalneą reklamę i promocję dla Twojej firmy w Brwinów.

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Brwinów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Brwinów (ujednoznacznienie).
Brwinów
Kościół św. Floriana na rynku
Kościół św. Floriana na rynku
Herb
Herb Brwinowa
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat pruszkowski
Gmina Brwinów
gmina miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1950
Burmistrz Arkadiusz Kosiński
Powierzchnia 10,06 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

13 311[1]
1 317,9 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 22
Kod pocztowy 05-840
Tablice rejestracyjne WPR
Położenie na mapie powiatu pruszkowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu pruszkowskiego
Brwinów
Brwinów
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Brwinów
Brwinów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Brwinów
Brwinów
Ziemia52°08′33″N 20°43′03″E/52,142500 20,717500
TERC
(TERYT)
1421034
SIMC 0920284
Urząd miejski
ul. Grodziska 12
05-840 Brwinów
Strona internetowa
BIP

Brwinów wymowa imiasto w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Brwinów, 25 km od centrum Warszawy. Miasto wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej.

Według danych z 30 czerwca 2012 r. miasto liczyło 12 989 mieszkańców.

Lokalny ośrodek usługowy; drobny przemysł m.in. meblarski. Wydział Zootechniki SGGW – w 2002 roku przeniesiony do Warszawy, zlikwidowany Zespół Szkół Agroekonomicznych[2]. Przez miasto przebiegają linie kolejowe nr 1 WarszawaKatowice i nr 447 WarszawaGrodzisk Mazowiecki, a także drogi wojewódzkie: nr 720 (BłonieNadarzyn), nr 719 (WarszawaŻyrardów) i autostrada A2.

Brwinów bierze udział w corocznym Festiwalu Otwartych Ogrodów.[3]

Wieś szlachecka Brwinowo położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie błońskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego[4].

Położenie[edytuj]

Do 1954 siedziba gminy Helenów, a w latach 1927–1949 także gminy Letnisko-Brwinów. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. warszawskiego. Miasto znajduje się w obrębie Równiny Łowicko-Błońskiej.

Demografia[edytuj]

  • Piramida wieku mieszkańców Brwinowa w 2014 roku[1].


Piramida wieku Brwinow.png

Historia[edytuj]

Pomnik na rynku upamiętniający bitwę pod Brwinowem
Ratusz

Na terenach obecnego Brwinowa życie ludzkie istniało już ok. 8000 lat p.n.e. Natrafiono tutaj na ślady jednego z największych w ówczesnej Europie ośrodków hutnictwa opartego o znaczne zasoby rudy darniowej.

Nazwa Brwinów znana jest od XV w. W 1406 roku występuje jako Brwinowo, w 1429 – jako Brwynowo. Według historyków u jej podstaw leży staropolskie birzwo – belka, tram, drzewo, gwarowe: berwina, kładka.

Według etymologii opartej na miejscowej tradycji źródłosłów ten miałby się wywodzić od określenia "borowy nów". Wspomniany tu już rok 1406 to najdawniejsza znana data z dziejów Brwinowa. W akcie erekcyjnym ogłoszonym w tym właśnie roku biskup poznański wymienia między innymi wieś Brwinowo. W XVIII i XIX w. krzyżowały się tutaj dwa szlaki: tzw. droga królewska prowadząca z Warszawy do Piotrkowa Trybunalskiego, miejsca sejmików szlacheckich oraz lokalny trakt ze stolicy do Grodziska.

14 czerwca 1845 roku przez Brwinów przejechał pierwszy pociąg Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Rozwój kolei stał się punktem zwrotnym w historii Brwinowa zarówno pod względem gospodarczym, jak i społecznym. W latach poprzedzających wybuch I wojny światowej Brwinów liczył już ponad 2 tys. mieszkańców.

W 1927 Brwinów otrzymał status letniska. Powołany został lokalny samorząd i wybrany wójt. W 1929 Brwinów gościł prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Miejscowość rozwijała się, powstawały wille i pałacyki. Osiedlili się tutaj m.in. Jarosław Iwaszkiewicz, Zygmunt Bartkiewicz, Stefan Kiedrzyński.

We wrześniu 1939 roku rozegrała się pod Brwinowem bitwa 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej z wojskami niemieckimi, która opóźniła marsz hitlerowców na Warszawę.

 Osobny artykuł: Bitwa pod Brwinowem.

W Brwinowie w okresie międzywojennym mieszkała duża społeczność żydowska - kilkadziesiąt rodzin zajmowało się handlem, prowadziło jatki, istniała także inteligencja żydowska; w Brwinowie funkcjonowała prywatna bóżnica. Nieliczne osoby przeżyły prześladowania Holokaustu[5].

Prawa miejskie Brwinów uzyskał w 1950 roku[6].

Burmistrzowie[edytuj]

  • 1990–1998 – Jan Witkowski
  • 1998–2002 – Maciej Nowicki
  • 2002–2010 – Andrzej Guzik
  • od 2010 – Arkadiusz Kosiński[7]

Zabytki[edytuj]

Kwatera żołnierzy września 1939 na cmentarzu
Pałac Wierusz-Kowalskich

Cechą charakterystyczną miasta Brwinowa jest zabudowa willowa i pałacowa pochodząca z przełomu XIX i XX w., oraz XX-lecia międzywojennego.

Niektóre z zabytków to[8]:

  • Willa "Chałupka" (1898) przy ul. Batorego, według projektu Oskara Sosnowskiego.
  • Willa "Janina" (1909–11) przy skrzyżowaniu ulic Leśnej i Słonecznej.
  • Dworek "Zagroda" (1905) przy ul. Grodziskiej. Dawniej mieszkał tu pisarz Zygmunt Bartkiewicz. Obecnie siedziba Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa.
  • Dom rodziny Wernerów (1914) przy ul. Słonecznej. Znajduje się tu tablica upamiętniająca ukrycie radu przez prof. Wacława Wernera w czasie okupacji hitlerowskiej.
  • Dom "Pod Wiatrakiem" (1912) przy ul. Żwirowej, według projektu Oskara Sosnowskiego.
  • Pałacyk rodziny Tobołków (1927) przy wejściu do parku miejskiego. W latach 1939–44 w domu tym mieściła się siedziba Gestapo.
  • Dom "Amerykanka" (1925) przy Rynku, obecnie mieszczą się w nim sklepy.
  • Pałac rodziny Wierusz-Kowalskich (1909) przy ul. Dworskiej, obok parku miejskiego, według projektu Stanisława Grochowicza. Dawniej należał do SGGW, następnie w 2015 aktem notarialnym gmina Brwinów przejęła nieruchomość; prace rewitalizacyjne zaplanowano na lata 2016-2017[9].
  • Budynek apteki (1911) przy ul. Grodziskiej.

Na cmentarzu w Brwinowie znajdują się m.in. groby Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, aktora Wacława Kowalskiego, archeologa-egiptologa Kazimierza Michałowskiego oraz historyka Jaremy Maciszewskiego.

Religia[edytuj]

Do zabytków sakralnych należy kaplica na brwinowskim cmentarzu z połowy XIX wieku.

W Brwinowie ma siedzibę parafia św. Floriana. Przy rynku położony jest kościół parafialny św. Floriana, którego budowa rozpoczęła się w 1927, a który został konsekrowany 13 czerwca 1967 przez prymasa Stefana Wyszyńskiego. Powstał on na miejscu poprzedniego, drewnianego. Pierwsze wzmianki o parafii św. Floriana pochodzą z 1423 roku. Od 1993 Brwinów jest siedzibą dekanatu brwinowskiego[10]. Na terenie parafii znajduje się klasztor sióstr klarysek-kapucynek[11][12].

Osoby związane z Brwinowem[edytuj]

Grób Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów na cmentarzu w Brwinowie

Od 2006 roku w Brwinowie przechowywane jest archiwum literackie pisarza, dziennikarza i reportera Lucjana Wolanowskiego (1920-2006)[13].

Gminy partnerskie[edytuj]

Gmina Brwinów od 2003 utrzymuje stosunki partnerskie z włoską gminą Torre Cajetani[14], a od 2008 r. również z gminą Trzebiatów w województwie zachodniopomorskim[15].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Brwinow, w oparciu o dane GUS.
  2. Likwidacja szkół rolniczych » Pierwszy Portal Rolny
  3. Mateusz Makowski, Festiwal Otwarte Ogrody w gminie Brwinów, brwinow.pl [dostęp 2016-07-09].
  4. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze, Warszawa 1895, s. 278, Mazowsze w drugiej połowie XVI wieku ; Cz.1, Mapa, plany, Warszawa 1973, k. 4.
  5. Historia - Społeczność żydowska przed 1989 - Brwinów - Wirtualny Sztetl, www.sztetl.org.pl [dostęp 2016-07-09].
  6. Słowniczek krajoznawczy wraz z najważniejszymi informacjami praktycznymi. W: Marek Dąbrowski, Roman Kościński, Zbigniew Kozłowski, Zygmunt Malinowski, Wiesław Szczepanek: Trasy kolarskie wokół Warszawy. Warszawa: Zakład Wydawniczo-Propagandowy PTTK, 1981, s. 64.
  7. PKW. Wyniki w powiecie pruszkowskim. [dostęp 2010-12-06].
  8. Zabytki architektury Brwinowa. Brwinow.com. [dostęp 14 sierpnia 2009].
  9. Michał Larkowski, Pałac Wierusz-Kowalskich: marzenia się spełniają, brwinow.pl [dostęp 2016-07-09].
  10. Z dziejów brwinowskiej parafii. [dostęp 2014-08-12].
  11. Klasztor sióstr klarysek. www.klaryski-kapucynki.pl. [dostęp 2013-02-02].
  12. 10 lat od wypadku – świadectwo nawrócenia Radosława Pazury. www.youtube.com, 2013-01-24. [dostęp 2013-02-02].
  13. Archiwum Lucjana Wolanowskiego w Brwinowie. [dostęp 21 kwietnia 2010].
  14. Uchwała nr 121-IV Rady Miejskiej w Brwinowie z dnia 11 września 2003 roku w sprawie nawiązania stosunków partnerskich gminy Brwinów z gminą Torre Cajetani. Rada Miejska w Brwinowie, 2003-09-11. [dostęp 2012-10-16].
  15. Uchwała nr XXVIII/235/2008 z dnia 6 czerwca 2008 r. Rady Miejskiej w Brwinowie w sprawie podjęcia współpracy przez Gminę Brwinów z Gminą Trzebiatów.. Rada Miejska w Brwinowie, 2008-06-06. [dostęp 2012-10-16].

Linki zewnętrzne[edytuj]

'