Tworzenie stron internetowych

Brześć Kujawski

Zobacz naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy internetowe które przyciągną klientów w mieście Brześć Kujawski. Zapewniemy wyjątkowe podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i dobre wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, ładnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają klienta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania z wysokiej półki jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Brześć Kujawski - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Brześć Kujawski" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Brześć Kujawski warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Brześć Kujawski" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Brześć Kujawski" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Brześć Kujawski i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Brześć Kujawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Brześć Kujawski (ujednoznacznienie).
Brześć Kujawski
Ratusz w Brześciu Kujawskim
Ratusz w Brześciu Kujawskim
Herb
Herb Brześcia Kujawskiego
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Powiat włocławski
Gmina Brześć Kujawski
gmina miejsko-wiejska
Prawa miejskie przed 1250
Burmistrz Wojciech Bolesław Zawidzki
Powierzchnia 7,04 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

4 697[1]
667,2 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 54
Kod pocztowy 87-880
Tablice rejestracyjne CWL
Położenie na mapie powiatu włocławskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu włocławskiego
Brześć Kujawski
Brześć Kujawski
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Brześć Kujawski
Brześć Kujawski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Brześć Kujawski
Brześć Kujawski
Ziemia52°36′18″N 18°53′53″E/52,605000 18,898056
TERC
(TERYT)
0418044
SIMC 0985444
Urząd miejski
pl. Łokietka 1
87-880 Brześć Kujawski
Strona internetowa

Brześć Kujawski[2]miasto w Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Brześć Kujawski. Położone nad rzeką Zgłowiączką, na krańcu Pojezierza Wielkopolskiego.

31 grudnia 2010 r. miasto miało 4603 mieszkańców[3].

Dawna siedziba książąt kujawskich. Miasto królewskie lokowane w 1250 roku położone było w XVI wieku w województwie brzeskokujawskim[4]. Miejsce popisów szlachty województwa brzeskokujawskiego I Rzeczypospolitej[5]. Miasto rządowe Królestwa Kongresowego, położone było w 1827 roku w powiecie brzeskim, obwodzie kujawskim województwa mazowieckiego[6]. Obecnie miasto jest ośrodkiem drobnego przemysłu metalowego i materiałów budowlanych.

Położenie[edytuj]

Brześć Kujawski znajduje się w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego. Miasto leży w północnej części Pojezierza Kujawskiego[7]. Historycznie na Kujawach.

Przez miasto przepływa rzeka Zgłowiączka. W północnej części Brześcia znajduje się jezioro Cmentowo.

Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia miasta wynosiła 7,04 km²[8].

Historia[edytuj]

Brześć Kujawski, panorama miasta w 1657 roku, miedzioryt wg rysunku Erika Dahlbergha

Ślady osadnictwa z epoki neolitu. Od XIII w. ważny gród obronny, siedziba książąt kujawskich. W 1250 uzyskał prawa miejskie. Brześć kilkunastokrotnie zmieniał w ciągu swych dziejów nazwę i pod tym względem uzyskał chyba pierwsze miejsce w Polsce. Pominąwszy nazwy, których brzmienie usiłowano w dokumentach pogodzić z pisownią łacińską, nazw o polskim brzmieniu i polskiej pisowni, używanych w mowie potocznej ludu, było aż siedem: Brzest, Brzeszcze, Brzesko, Breszcze, Brzeczk, Brzeście i wreszcie – Brześć.

23 kwietnia 1228 r. w Brześciu odbyła się uroczysta ceremonia nadania zakonowi krzyżackiemu ziemi przez Konrada Mazowieckiego. Było to uposażenie tymczasowe, w skład którego wchodziły 4 wsie oraz zamek Dybów. Wzajemne stosunki szybko uległy pogorszeniu, co miało znaczący wpływ na Brześć i okoliczne ziemie. Już w roku 1308 wybuchł pierwszy groźny zatarg o Gdańsk i Pomorze pomiędzy Władysławem Łokietkiem a Zakonem. Strony konfliktu zjeżdżały się w Brześciu kilkakrotnie – w latach 1311, 1320 i 1435 – nie osiągając jednak porozumienia.

Jan Matejko Władysław Łokietek zrywający układy z Krzyżakami w Brześciu Kujawskim” – obraz z 1879 r.

Dnia 10 lutego 1321 r. odczytano w Brześciu wyrok papieski, nakazujący Zakonowi zwrot zagrabionej ziemi pomorskiej. Krzyżacy wyrok ten odrzucili. Wkrótce też, w 1332 roku, podczas wyprawy wojennej przyłączyli Brześć do swojego państwa. Miasto powróciło pod panowanie polskie na mocy pokoju w Kaliszu w 1343 roku. Jednak Brześć przez blisko 100 lat żył nadal pod groźbą najazdów, które powtarzały się kilkakrotnie, nawet po bitwie grunwaldzkiej. Krzyżacy po raz ostatni oblegali Brześć w 1431 roku, nie zdobywając go tym razem.

Od XIV wieku Brześć był stolicą województwa brzeskiego, które po unii lubelskiej przemianowano na brzeskokujawskie. Istniało ono aż do czasów rozbiorów. Był także siedzibą sądów szlacheckich: ziemskiego i grodzkiego, które w mieście urzędowały aż do rozbiorów[9].

Przez cały okres wojen z zakonem krzyżackim królowie polscy często odwiedzali to miasto bądź to podczas prowadzonych z Krzyżakami walk, bądź też układów. Wojna trzynastoletnia toczyła się już poza granicami ziemi brzesko-kujawskiej, a do murów Brześcia w okresie następnych 200 lat nie miała już dotrzeć żadna nawałnica wojenna.

Brześć w XVI i XVII w. stanowił ośrodek handlu zbożem, podupadły po wojnach szwedzkich. W 1793 miasto znalazło się w zaborze pruskim, od 1807 w Księstwie Warszawskim, a od 1815 w Królestwie Polskim. Podczas okupacji hitlerowskiej w mieście znajdowało się getto. Niemcy podczas okupacji zmienili nazwę miasta na Brest-Kujawien (1939-1942), po czym na Brest (Wartheland) (1943-1945).

Miejscowość została wyzwolona spod władzy niemieckiej przez Armię Czerwoną 20 stycznia 1945.

Do kwietnia 2008 działał również przemysł cukrowniczy, jednak we wrześniu 2008 cukrownia w Brześciu Kujawskim została zamknięta.

Demografia[edytuj]

  • Piramida wieku mieszkańców Brześcia Kujawskiego w 2014 roku [1].


Piramida wieku Brzesc Kujawski.png

Zabytki[edytuj]

  • gotycki kościół św. Stanisława Biskupa zbudowany po 1332, rozbudowany w XV w., regotycyzowany w 1908 według projektu T. Pajzderskiego; wewnątrz polichromie J. Makarewicza z lat 1925-1927 i witraże z lat 1908-1911, projektowane przez K. Krzyżanowskiego,
  • kościół podominikański z 2 połowy XIV w., przebudowany w latach 1922-1928 z wprowadzeniem elementów neobarokowych,
  • pozostałości murów miejskich z XIV w. (wtopione w późniejsze budynki mieszkalne)
  • klasycystyczny ratusz z 1824, według projektu H. Marconiego,
  • budynek dawnego więzienia (do 1914), wzniesiony na miejscu zamku królewskiego Kazimierza Wielkiego z XIV w., rozbudowanego przez Władysława Jagiełłę, w obecnej postaci wybudowany przez Prusaków około 1800 r. Po 1918 r. przebudowany na cele szkolne[10].
  • liczne domy z XVIII-XIX w., m.in.:
    • pl. Łokietka 2, klasycystyczny z 1. poł. XIX w.
    • pl. Łokietka 5, 6, 7, z przełomu XVIII i XIX w., przekształcone
    • pl. Łokietka 8, z 1797 r., barokowo-klasycystyczny
    • ul. Narutowicza 7, 9, klasycystyczne z 1. poł. XIX w.
    • ul. Narutowicza 13, z poł. XIX w.
    • ul. Reymonta 20, klasycystyczny z poł. XIX w.
    • ul. Reymonta 27, barokowy z XVIII w.
  • zespół budynków cukrowni z końca XIX w.

Gospodarka[edytuj]

W mieście znajduje się firma KFMR Krukowiak.

Transport[edytuj]

Węzeł drogowy. W mieście krzyżują się drogi krajowe i wojewódzkie:

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Brzesc_Kujawski, w oparciu o dane GUS.
  2. Nazwa została przyjęta w czasach I Rzeczypospolitej dla odróżnienia od Brześcia Litewskiego, stolicy województwa brzeskolitewskiego.
  3. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2010 r.). , 2011-06-10. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1734-6118. 
  4. Zenon Guldon, Jacek Wijaczka, Skupiska i gminy żydowskie w Polsce do końca XVI wieku, w: Czasy Nowożytne, 21, 2008, s. 182.
  5. Antoni Sozański, Wykład politycznej geografii, rządu i administracyi dawnej Polski przy końcu istnienia całego państwa (1648-1772), Kraków 1889, s. 8.
  6. Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego, z wyrażeniem ich położenia i ludności, alfabetycznie ułożona w Biórze Kommissyi Rządowéy Spraw Wewnętrznych i Policyi. T. 1 : A-Ł, Warszawa 1827, s. 45.
  7. Jerzy Kondracki, Andrzej Richling: Atlas Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa: Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, 1994.
  8. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.. , 2013-07-26. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1505-5507. 
  9. M. Pawlikowski, Sądownictwo grodzkie w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, Strzałków 2012, tenże, Sądownictwo ziemskie w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, Strzałków 2012.
  10. Zamek Królewski

Linki zewnętrzne[edytuj]

'