Tworzenie stron internetowych

Chludowo

Zobacz naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy internetowe które przyciągną klientów w mieście Chludowo. Zapewniemy dokładne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i fachowe wykonanie zapewni Ci sukces. Strona internetowa jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dobrze wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Chludowo - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Chludowo" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Chludowo warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Chludowo" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Chludowo" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Chludowo i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Chludowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chludowo
Chludowo
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat poznański
Gmina Suchy Las
Liczba ludności (2009) 1259 osób
Strefa numeracyjna (+48) 61
Kod pocztowy 62-001
Tablice rejestracyjne PZ
SIMC 0595358
Położenie na mapie gminy Suchy Las
Mapa lokalizacyjna gminy Suchy Las
Chludowo
Chludowo
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu poznańskiego
Chludowo
Chludowo
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Chludowo
Chludowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Chludowo
Chludowo
Ziemia52°33′26″N 16°50′45″E/52,557222 16,845833
Strona internetowa miejscowości

Chludowowieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Suchy Las.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Geografia[edytuj]

Miejscowość położona w północnej części Gminy Suchy Las, 19 km od Poznania, która liczy 1259 mieszkańców.

Nazwa[edytuj]

Miejscowość pod obecnie używaną nazwą Chludowo wymieniona jest w łacińskim dokumencie wydanym w Poznaniu w 1280 roku sygnowanym przez króla polskiego Przemysła II[1].

Historia[edytuj]

Pierwsze ślady pobytu człowieka znaleziono tu z okresu wpływów rzymskich. W piśmiennictwie wspomnienia o Chludowie pojawiają się między XIII-XV wiekiem. W roku 1252 Chludowo zostało nadane klasztorowi Cysterek z Owińsk.

W Chludowie znajduje się modrzewiowy kościół pw. Wszystkich Świętych, który został zbudowany w 1736 po pożarze poprzedniego wzniesionego w 1710 roku, poświęcony w 1744 roku przez sufragana poznańskiego bpa Józefa Kierskiego we wspomnienie Mateusza Ewangelisty 21 września. Zbudowany jest na planie krzyża z dwoma bocznymi kaplicami. Pierwotny wystrój był barokowy z charakterystyczną dla ówczesnego budownictwa "tęczową belką". W ołtarzu znajduje się figura Matki Bożej Królowej Pokoju. Na szczycie dachu umieszczono tabliczkę z blaszanym hełmem i chorągiewką, na której wytłoczono rok powstania kościoła – 1736. Od 1945 roku kościołem opiekują się Misjonarze Werbiści, których nowicjat mieści się na terenie parafii.

W 1879 roku wybudowano i oddano do użytku linię kolejową nr 354 łączącą Poznań i Piłę oraz znajduje się przystanek kolejowy. Przez Chludowo przebiega droga krajowa nr 11 która prowadziła przez centrum wsi, w 1981 roku został oddany nowy szerszy odcinek tej drogi który omija najgęściej zabudowaną cześć miejscowości dzieląc w ten sposób Chludowo na dwie części.

Na przełomie wieków w Chludowie działała mleczarnia, która kilka lat temu została odnowiona i obecnie istnieje w niej teraz hotel i restauracja "Ogród Przysmaków" (dawniej "Ogród Smaków").

Chludowo od strony wschodniej otacza poligon wojskowy Biedrusko, który został utworzony na początku XX wieku przez armię pruską. 7500 hektarowy obszar podmiejski, o unikatowym i nieskażonym cywilizacją bogactwie flory i fauny. Niepowtarzalnie piękny krajobraz upodobali sobie filmowcy. W 1974 roku realizowano na poligonie sceny do filmu "Kazimierz Wielki" Ewy i Czesława Petelskich. Kręcono tu także w roku 1998 sceny do filmu Jerzego Hoffmana pt. "Ogniem i Mieczem", a w 2000 roku amerykańska ekipa filmowa realizowała tu niektóre sceny "Dowodu życia" Taylora Hackforda. Wieś graniczy z następującymi miejscowościami: Maniewo, Świerkówki, Wargowo, Zielątkowo i Golęczewo.

W Chludowie od 1934 roku istnieje Zgromadzenie Księży Werbistów. Zostało przeznaczone na pierwszy w Prowincji Polskiej nowicjat dla kleryków i braci. Wcześniej mieszkał tu przywódca Narodowej Demokracji, Roman Dmowski, który zakupił resztówkę w 1922. W 1940 roku Niemcy utworzyli w domu obóz przejściowy dla zakonników i księży z okolicy. Potem dom zamieniono na przychodnię i obiekt wojskowy. Po groźnym pożarze, w latach 1956-58 podjęto odbudowę domu. Od 1978 roku mieści się tutaj na powrót nowicjat dla kleryków i braci zakonnych. Dom Księży Werbistów otoczony jest parkiem, którego centralnym miejscem jest staw. Oprócz drzew m.in. buków , pnączy i krzewów, mieszkają tutaj gołębie hodowlane, przepiórki, łabędzie, kaczki, gęsi, bażanty, pawie, króliki miniaturowe. W budynkach Zgromadzenia znajduje się Muzeum Etnograficzne Misyjne, w którego zbiorach znajdują się przeróżne przedmioty z misji.

W Chludowie znajduje się szkoła podstawowa i gimnazjum im. Mariana Żelazka (werbisty, misjonarza) oraz przedszkole. Nadanie imienia odbyło się 15 czerwca 2002 roku. W 1988 roku oddano do użytku nowy Ośrodek Zdrowia.

Od roku 1946 istnieje orkiestra dęta[2]. Od 2000 roku przy szkole podstawowej istnieje Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie. Od 2009 roku przy klasztorze oo. Werbistów działa Werbistowskie Centrum Młodych, które organizuje coroczne Misyjne Święto Młodych.

Ulice w Chludowie[edytuj]

Nazwa ulicy Pochodzenie nazwy Ważne obiekty
Biedruszczana Prowadzi przez poligon w kierunku Biedruska Brak
Chojnicka Prowadzi w kierunku nie istniejącej już Chojnicy Brak
Cmentarna Prowadzi wzdłuż cmentarza Cmentarz Chludowa
Czereśniowa Dawniej na całej długości rosły czereśnie Brak
Dworcowa Przy tej ulicy znajduje się dworzec kolejowy Dworzec kolejowy, budynek starej mleczarni przerobiony na hotel i restaurację
Ekologiczna Nieznane Brak
Golęczewska Prowadzi w kierunku Golęczewa Oczyszczalnia ścieków, sklep sieci Dino
Kościelna Przy tej ulicy znajduje się kościół Kościół parafialny, Zgromadzenie Księży Werbistów w byłym pałacu otoczonym parkiem, mur dzielący niegdyś wieś na część niemiecką i polską
Leśna Pod lasem Brak
Łagiewnicka Prowadzi w kierunku nie istniejących Łagiewnik Brak
Łąkowa Nieznane Jedna z najstarszych ulic we wsi otaczająca od północy i wschodu tereny przykościelne
Maniewska Prowadzi w kierunku Maniewa Brak
Medyczna Za ośrodkiem zdrowia Brak
Nad Torem Prowadzi na nasypie wzdłuż toru kolejowego Brak
Obornicka Prowadzi w kierunku Obornik Poczta, cmentarz parafialny, bank, sklep
Polna Nieznane Brak
Poznańska Prowadzi w kierunku Poznania Ośrodek zdrowia
Romana Dmowskiego Na cześć mieszkającego ówcześnie w Chludowie Romana Dmowskiego Brak
Rynek Tak nazywano miejsce, wokół którego znajdowały się przypałacowe budynki gospodarskie ponad stuletnie domy o oryginalnym kształcie i stary młyn
Sosnowa Nieznane Brak
Słoneczna Nieznane Brak
Strumykowa Prowadzi wzdłuż strumienia. Brak
Szkolna Przy tej ulicy znajduje się Szkoła Zespół szkół im. Mariana Żelazka, biblioteka, sklep
Szosa Poznańska Fragment DK11, obwodnica Chludowa Stacja benzynowa grupy Lotos
Tysiąclecia Nazwa nadana w tysiąclecie Państwa polskiego OSP, Zajezdnia autobusowa ZKP
Wargowska Prowadzi w kierunku Wargowa Brak
Wodna Przy tej ulicy znajduje się staw Brak
Za Parkiem Prowadzi wzdłuż tylnej części parku Stary, metalowy, kuty płot, otaczający park von Treskowów
Zapłocie Nieznane Brak

Ciekawostki[edytuj]

  • W 2002 roku Chludowo obchodziło 750-lecie istnienia.
  • W okresie powojennym Chludowo kilkakrotnie zdobywało pierwsze miejsce i wyróżnienie w konkursie "Wzorowa wieś", "Wzorowy sołtys". Szczególnie godne zapamiętania jest nazwisko sołtysa Tadeusza Jankowskiego, któremu poświęcono tablicę pamiątkową odsłoniętą w czerwcu 2003 roku.
  • Dzięki inicjatywie mieszkańców, w latach 80. XX w., w czynie społecznym wyasfaltowano większość ulic.

Przypisy

  1. "Kodeks dyplomatyczny Wielkopolski", tom I, Biblioteka Kórnicka, Poznań 1877, str.465-66.
  2. Orkiestra Dęta Chludowo

Bibliografia[edytuj]

  • Biuletyn Informacyjny Gminy Suchy Las
  • Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Przyrody w Drozdowie
  • Strona gminy Suchy Las
'