Tworzenie stron internetowych

Chocianów

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje wyzytówki online które przyciągną klientów w mieście Chocianów. Zapewniemy szczególne podejście do Twojego biznesu. Atrakcyjne ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, ładnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają klienta do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Chocianów - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Chocianów" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Chocianów warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Chocianów" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Chocianów" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Chocianów i w całej Polsce!



Reklama internetowa - Marketing www

Chcesz aby Twoja strona/sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Chocianów" lub "pewna firma Chocianów" mogli trafić do twojej witryny? Poznaj ofertę Malinemarketing dla Chocianów. Zyskaj profesionalneą reklamę i promocję dla Twojej firmy w Chocianów.

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Chocianów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Chocianów (ujednoznacznienie).
Chocianów
Kościół św. Józefa Oblubieńca
Kościół św. Józefa Oblubieńca
Herb Flaga
Herb Chocianowa Flaga Chocianowa
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Powiat polkowicki
Gmina Chocianów
gmina miejsko-wiejska
Data założenia 1284
Prawa miejskie 1894
Burmistrz Franciszek Skibicki
Powierzchnia 7,31 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

8 074[1]
897,1 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 76
Kod pocztowy 59-140
Tablice rejestracyjne DPL
Położenie na mapie powiatu polkowickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu polkowickiego
Chocianów
Chocianów
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Chocianów
Chocianów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Chocianów
Chocianów
Ziemia51°25′02″N 15°54′05″E/51,417222 15,901389
TERC
(TERYT)
0216014
SIMC 0954060
Hasło promocyjne: Zawitaj, Zobacz, Zostań
Urząd miejski
ul. Ratuszowa 10
59-140 Chocianów
Strona internetowa
BIP

Chocianów (tuż po wojnie Kaczanów[2], niem. Kotzenau[3]) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Chocianów. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. legnickiego.

Według danych z 31 grudnia 2012 miasto liczyło 8274 mieszkańców.[4]

Miasto leży we wschodniej części Borów Dolnośląskich na zachód od Lubina i północ od Chojnowa. Na północ od Chocianowa znajdują się Lasy Chocianowskie.

Historia[edytuj]

Zabudowa rynku w Chocianowie
Park pałacowy jesienią

W 1297 powstał w Chocianowie zamek strzegący granicy księstwa legnickiego, wybudowany przez księcia Bolka Surowego, wtedy też powstała wokół zamku pierwsza osada. Od 1444 w rękach prywatnych, przy czym żaden z rodów nie władał Chocianowem długo. W pierwszych latach XVIII wieku otrzymał prawa miejskie, które jednak utracił już w 1742.

Gwałtowny rozwój miasta zaczął się w połowie XIX wieku. W dwóch pożarach (maj i wrzesień) 1847 spłonęło prawie całe miasteczko i nastąpiła całkowita odbudowa. Jednocześnie w 1854 Anton Schlittgen i Hasse zbudowali hutę żelaza „Maria”, bazującą początkowo na miejscowych, bardzo ubogich i niedużych złożach rud darniowych, a następnie na importowanych ze Szwecji wysokoprocentowych magnetytowych rudach żelaza. Wkrótce potem, dzięki obecności huty, powstało kilka innych zakładów wytwarzających produkty z żeliwa i otworzono linię kolejową. W 1894 Chocianów odzyskał prawa miejskie i w 1899 zbudowano ratusz miejski. Na początku XX wieku miasto zgazyfikowano (1906) i zelektryfikowano (1924). W okresie międzywojennym w miejskiej hucie pracował chemik Carl Bosch, laureat nagrody Nobla z 1931, który również wynajmował mieszkanie w budynku nr 2 w rynku. Powstał też wtedy duży tor motocyklowy, gdzie odbywały się ogólnoniemieckie wyścigi motocykli. W czasie wielkiego kryzysu huta została zamknięta w 1931 i nie działała do 1936.

W czasie II wojny światowej w Chocianowie Niemcy urządzili obóz pracy, będący filią Groß-Rosen, obsługujący fabrykę silników lotniczych działającą na terenie huty.

W 1951 założono w tej fabryce Fabrykę Urządzeń Mechanicznych CHOFUM, działającą do dziś. W 1955 roku, staraniem sztabu Północnej Grupy Wojsk Radzieckich, w miejscu zbiorowej mogiły żołnierzy radzieckich na Placu Wolności, których zwłoki przeniesiono na cmentarz wojenny wzniesiono pomnik[5].

Zabytki[edytuj]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[6]:

  • układ urbanistyczny, z pierwszej ćw. XVIII w.
  • kościół pomocniczy pw. św. Józefa Oblubieńca, z 1865 r., 1680 r., klasycystyczny z renesansowymi elementami wystroju, np. chrzcielnica z 1585 r. pochodzącymi ze starszej świątyni
  • cmentarz katolicki, obecnie komunalny, z lat 1731-1945,
  • zespół pałacowy, z lat 1728-32, XIX/XX w.:

Demografia[edytuj]

Piramida wieku mieszkańców Chocianowa w 2014 roku [1].
Piramida wieku Chocianow.png

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Chocianow, w oparciu o dane GUS.
  2. Pierwsza powojenna mapa Polski wydana przez WIG Sztabu Generalnego w roku 1945.
  3. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. Nr 142, poz. 262)
  4. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym. Stan w dniu 31 XII 2012.
  5. Rada Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa ”Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939- 1945”, Sport i Turystyka 1988, ISBN 83-217-2709-3, str. 403
  6. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 25.9.2012]. s. 137.
  7. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 4 czerwca 2014.
  8. Site officiel de la mairie de Juvigné en Mayenne 53.

Bibliografia[edytuj]

  • U. Romaniuk, Długa droga do miasta, „Słowo Polskie”, 29.03.2007.
  • artykuł w „Odkrywcy” o tajnej jednostce w Chocianowie.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'