Tworzenie stron internetowych

Dobroń

Poznaj naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje wyzytówki online które przyciągną klientów w mieście Dobroń. Zapewniemy szczególne podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Miejsce w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, kreatywnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania z wysokiej półki jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Dobroń - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Dobroń" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Dobroń warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Dobroń" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Dobroń" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Dobroń i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Dobroń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Dobroń”.
Dobroń
Kościół św. Wojciecha w Dobroniu
Kościół św. Wojciecha w Dobroniu
Państwo  Polska
Województwo łódzkie
Powiat pabianicki
Gmina Dobroń
Liczba ludności (2006) 1210
Strefa numeracyjna (+48) 43
Kod pocztowy 95-082
Tablice rejestracyjne EPA
SIMC 0990758
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Dobroń
Dobroń
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dobroń
Dobroń
Ziemia51°38′17″N 19°14′41″E/51,638056 19,244722

Dobrońwieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, w gminie Dobroń[1].

Leży nad rzeką Grabią, przy linii kolejowej między Pabianicami i Łaskiem.

W miejscowości istnieje straż pożarna która została założona w 1911 roku.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie sieradzkim.

W 2005 roku do wsi włączono: Dobroń-Osiedle (osada), Dobroń Poduchowny (wieś), Zakrzewki (wieś). Zniesiono także części wsi Dobroń: Stary Dobroń, Żabieniec[2].

Miejscowość jest siedzibą gminy Dobroń. Liczy obecnie wraz z gminą około 6000 mieszkańców.

Historia[edytuj]

Znana jest od 1398 r. Istnienie wsi odnotował także w swoich kronikach Jan Długosz.

W okresie przedrozbiorowym wieś ta stanowiła część dóbr pabianickich kapituły krakowskiej. Był tu folwark, młyn i karczma. Po II rozbiorze Polski dobra przejęły władze pruskie i podarowały je Francuzowi de Saint Paterne, który był tu przez 50 lat. Następnie majątek został kupiony przez Ludwika Mamrotha, później – Teodozję Kossobudzką z d. Zakrzewską. W 1897 r. na przetargu majątek nabył Zdzisław Keller, a po 1914 r. Władysław Kucharski.

W 1982 r. archeolodzy odkryli w Dobroniu osadę kultury pucharów lejkowych sprzed ok. 2,5 tys. lat p.n.e. Wieś składa się z Dobronia Dużego, Małego, Poduchownego, Dobronia Osiedla, rozbudowującego się osiedla Szczerki i Zakrzewek. Pomiędzy Dobroniem a Chechłem występuje wał wydmowy, tzw. „Góry Dobrońskie”.

Zabytki[edytuj]

We wsi znajduje się kościół świętego Wojciecha zbudowany w latach 1763-1779 wg projektu ks. Sebastiana Sierakowskiego. Budowla drewniana, modrzewiowa o konstrukcji zrębowej, szalowana, na planie krzyża, z trójkątnie zamkniętym prezbiterium. Wewnątrz trzy ołtarze barokowe, rokokowa chrzcielnica, cenne żyrandole. Wśród naczyń liturgicznych złocona puszka z 1736 r. Drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej. Kapliczka św. Jana Nepomucena z XVIII wieku, obecnie przeniesioną do kościoła. W 1960 r. odrestaurowano wnętrze kościoła. Podjęli się tego plastycy: Kazimierz Walik i Eligiusz Baranowski, obaj z Torunia. Wokół kościoła stare lipy.

Na cmentarzu grób kilku nieznanych żołnierzy polskich, poległych we wrześniu 1939 r. w walce z Niemcami.

Transport[edytuj]

Od 1927 r. wieś ma stację kolejową. Z Pabianicami i Łaskiem łączy Dobroń miejska komunikacja autobusowa.

Kultura[edytuj]

Spotyka się tu jeszcze stroje ludowe zbliżone do sieradzkich. Rozwija się sztuka ludowa, zwłaszcza tkactwo, plastyka obrzędowa i zdobnictwo. Sukcesy, nawet za granicą, odnosi miejscowy zespół pieśni i tańca „Dobroń”- prowadzący swą działalność od 1958 roku.

W Dobroniu działa także od 1902 roku orkiestra dęta. Co roku bierze ona udział w obchodach święta Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Sport[edytuj]

Od 1949 roku działa w Dobroniu Ludowy Zespół Sportowy. Od 1970 roku po zmianie nazwy Ludowy Klub Sportowy, a od 1981 roku L K S ISKRA Dobroń. Klub prowadzi sekcje piłki siatkowej i piłki nożnej. W latach 70. brał udział w meczach barażowych o wejście do II ligi centralnej w piłce siatkowej, a w latach 90. uczestniczył w rozgrywkach klasy okręgowej w piłce nożnej. Największym sukcesem sekcji piłki nożnej jest awans w 1997 r. do 4.ligi kalisko-sieradzkiej. Nawiązana została w tym czasie współpraca z klubem SV Dorpen z Niemiec. Do najbardziej znanych działaczy klubu należeli Włodzimierz Sysio, Franciszek Antoniak, Tomasz Glonek i Stanisław Więclewski. Obecnie drużyny klubu uczestniczą w rozgrywkach piłki nożnej klasy A seniorów województwa łódzkiego oraz w klasach młodzieżowych.W 2010 roku drużyna seniorów gościła drużynę Peak Villa Thurles z Irlandii. Prezesem klubu od 1981 roku jest Janusz Szerffel.

Od 1999 działa Ludowy Klub Sportowy „LUKS” Dobroń, który został założony przy Publicznym Gimnazjum w Dobroniu. Klub jest kontynuacją sekcji siatkarskiej ISKRY Dobroń (największy sukces – awans do II Ligi), zajmuje się szkoleniem młodzieży z terenu gminy oraz Pabianic i Łasku. Obecnie klub bierze udział w rozgrywkach ŁZPS. Prezesem klubu jest mgr Dariusz Jakóbek.

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 października 2004 r. w sprawie ustalenia i zmiany urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektu fizjograficznego (Dz.U. z 2004 r. Nr 229, poz. 2312)

Linki zewnętrzne[edytuj]

'