Tworzenie stron internetowych

Drawsko Pomorskie

Poznaj naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje wyzytówki online które przyciągną klientów w mieście Drawsko Pomorskie. Zapewniemy szczegółowe podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i z dbałością o detale wykonanie zapewni Ci sukces. Adres w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dobrze wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania z wysokiej półki jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Drawsko Pomorskie - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Drawsko Pomorskie" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Drawsko Pomorskie warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Drawsko Pomorskie" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Drawsko Pomorskie" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Drawsko Pomorskie i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Drawsko Pomorskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Drawsko Pomorskie
Widok na miasto
Widok na miasto
Herb Flaga
Herb Drawska Pomorskiego Flaga Drawska Pomorskiego
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat drawski
Gmina Drawsko Pomorskie
gmina miejsko-wiejska
Data założenia VII w.
Prawa miejskie 1297
Burmistrz Zbigniew Ptak
Powierzchnia 22,33 km²
Wysokość 160 m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

11 750[1]
526,2 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 94
Kod pocztowy 78-500
Tablice rejestracyjne ZDR
Położenie na mapie powiatu drawskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu drawskiego
Drawsko Pomorskie
Drawsko Pomorskie
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Drawsko Pomorskie
Drawsko Pomorskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Drawsko Pomorskie
Drawsko Pomorskie
Ziemia53°31′53″N 15°48′40″E/53,531389 15,811111
TERC
(TERYT)
3203024
SIMC 0949862
Urząd miejski
ul. Sikorskiego 41,
78-500 Drawsko Pomorskie
Strona internetowa

Drawsko Pomorskie (niem. Dramburg) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, siedziba powiatu drawskiego oraz gminy miejsko-wiejskiej Drawsko Pomorskie. Od roku 1946 na południe od miasta znajduje się Poligon Drawski, jeden z największych poligonów w Polsce i Europie.

Według danych z 30 czerwca 2009 roku miasto miało 11 419 mieszkańców[2].

Położenie[edytuj]

Miasto leży nad rzeką Drawą na Pojezierzu Drawskim. Przez Drawsko Pomorskie przechodzi droga krajowa nr 20 oraz linia kolejowa nr 210. Przez miasto przebiegała też wąskotorowa linia kolejowa Stara Dąbrowa – Drawsko Pomorskie. W granicach miasta znajduje się niewielkie jezioro Okra oraz ok. 3 km od miasta jezioro Lubie.

Odległość do Morza Bałtyckiego wynosi stąd około 90 kilometrów, do stolicy województwa – Szczecina jest stąd zaś ok. 85 km.

W Drawsku wyróżnia się takie części miasta jak: Jankowo, Koleśno, Okrze, Zdroje[3]. W skład miasta wchodzą następujące dawne miejscowości: Gogółczyn, Kłosy. Wyróżnia się także osiedla mieszkaniowe: Os. Łobeskie, Os. Toruńskie, Os. Grottgera i Os. Złocienieckie.

W latach 1946-1950 miasto administracyjnie należało do województwa szczecińskiego, w latach 1950–1975 do tzw. dużego województwa koszalińskiego, a w latach 1975-1998 do tzw. małego województwa koszalińskiego.

Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia miasta wynosi 22,33 km²[4].

Demografia[edytuj]

  • Piramida wieku mieszkańców Drawska Pomorskiego w 2014 roku[1].


Piramida wieku Drawsko Pomorskie.png

Historia[edytuj]

Drawsko Pom mural.jpg
Cmentarz wojenny w Drawsku Pomorskim

Drawsko Pomorskie otrzymało prawa miejskie 8 marca 1297, chociaż gród i osada istniały już od VII wieku. Ziemie te zostały włączone do powstającego państwa polskiego przez Mieszka I. Później tereny te stały się własnością margrabiów brandenburskich jako obszary tzw. Nowej Marchii. Pierwszym sołtysem Drawska został Arnold von Goltz[5][6][7].

1 listopada 1877 dotarła do Drawska linia kolejowa z Runowa. W okresie międzywojennym zapewniała ona połączenie m.in. z Berlinem (1 pociąg pospieszny dziennie z czasem przejazdu 5 godzin). Komunikacę lokalną zapewniała kolej wąskotorowa do Ińska (czas przejazdu 3 godziny) oraz kursujące w środy i soboty autobusy do Połczyna-Zdroju.[potrzebny przypis]

Drawsko Pomorskie zostało wyzwolone (Bitwa o Drawsko) 4 marca 1945 r. przez 4 dywizję piechoty im. Jana Kilińskiego (10,11,12 pułk piechoty) we współdziałaniu z radziecką 364 dywizją piechoty 3 armii uderzeniowej oraz 19 brygadą piechoty zmotoryzowanej 1 armii pancernej gwardii (1 Front Białoruski). Podczas walk według oficjalnych danych zginęło 16 żołnierzy polskich, a 26 zostało rannych. Należy jednak przypuszczać, iż liczba poległych polskich żołnierzy była większa, gdyż Burmistrz Drawska J. Zieliński podawał, iż na terenie miasta było 40 grobów żołnierzy polskich[8]. Walki żołnierzy polskich o Drawsko zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic po 1945 r. "DRAWSKO 4 - 5 III 1945".

W 1946 r. wprowadzono urzędowo nazwę Drawsko, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Dramburg[9]. W 1948 r. zmieniono nazwę na Drawsko Pomorskie[10].

W 2001 r. do miasta przyłączono obszar o łącznej powierzchni 90,18 ha[11].

Zabytki[edytuj]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[12][13]:

Ponadto:


Zabytki Drawska Pomorskiego
Kościół Zmartwychwstania
Siedziba władz powiatu
Willa w Parku Chopina (proj. Walter Gropius)
Dawny magazyn soli


Oświata[edytuj]

Szkoła podstawowa (na pierwszym planie pomnik upamiętniający żołnierzy radzieckich)

W Drawsku Pomorskim znajdują się następujące placówki oświatowe:

  • przedszkole
  • Szkoła Podstawowa im. mjra Henryka Sucharskiego
  • Gimnazjum im. Adama Mickiewicza
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych[14]
    • Liceum Ogónokształcące - ul. Złocieniecka 25
    • Technikum i Zasadnicza Szkoła Zawodowa - ul. Połczyńska 7
  • Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
  • Europejskie Centrum Edukacji i Turystyki - Prywatna Policealna Szkoła dla Dorosłych

Imprezy cykliczne[edytuj]

  • Drawskie Targi "Mój Ogród" (od 2005)
  • Rajd Bobra - turystyczny rajd nawigacyjny samochodów osobowych (od 2008).

Osoby związane z Drawskiem Pomorskim[edytuj]

Osoby urodzone w Drawsku Pomorskim[edytuj]

Administracja[edytuj]

Urząd Gminy i Miasta - Drawsko Pomorskie

Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Mieszkańcy Drawska Pomorskiego wybierają do swojej rady miejskiej dziesięciu radnych (10 z 15). Pozostałych pięciu radnych wybierają mieszkańcy terenów wiejskich gminy Drawsko Pomorskie. Organem wykonawczym jest burmistrz. Siedzibą władz jest budynek przy ul. Sikorskiego.

Części miasta: Jankowo, Koleśno, Okrze, Zdroje.

Gmina Drawsko Pomorskie utworzyła w obrębie miasta 2 jednostki pomocnicze, zwane osiedlami (tj. Osiedle Nr 1 Samorządu Mieszkańców w Drawsku Pomorskim i Osiedla Nr 2). Organem uchwałodawczym w obu jest ogólne zebranie osiedla. Organem wykonawczym jest zarząd osiedla, który składa się z 9 osób, z przewodniczącym na czele. Zarząd wybierany jest przez ogólne zebranie osiedla[15][16].

Mieszkańcy Drawska Pomorskiego wybierają posłów na Sejm z okręgu wyborczego nr 40, senatora z okręgu wyborczego nr 99, a posłów do Parlamentu Europejskiego z okręgu wyborczego nr 13.

Drawsko Pomorskie jest członkiem Związku Miast Polskich, Komunalnego Związku Celowego Gmin Pomorza Zachodniego "Pomerania" oraz Stowarzyszenia Gmin Pojezierza Drawskiego.

Miasto jest siedzibą Starostwa Powiatu Drawskiego. W mieście znajduje się także sąd rejonowy i prokuratura rejonowa.

Burmistrzowie[edytuj]

  • Wacław Micewski, 7.6.1990 - 8.4.1995,
  • Zbigniew Jakomulski, 8.4.1995 - 19.11.2002,
  • Zbigniew Ptak, od 19.11.2002[17].

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Partnerzy Drawska Pomorskiego to:[18]

Sport[edytuj]

Miejscową drużyną piłkarską jest MKS "Drawa" Drawsko Pomorskie. Klub powstał w 1946 roku, posiada barwy klubowe niebiesko-biało-czerwone. Swe mecze rozgrywa na stadionie przy ul. Okrzei mogącym pomieścić 1 500 kibiców. W sezonie 2010/2011 zespół grał w IV lidze zachodniopomorskiej i uzyskał awans do III ligi grupy bałtyckiej. W tym klubie gra m.in. były gracz ŁKS-u i Pogoni Szczecin Fernando Batista[19].

W Drawsku funkcjonuje Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy "Oyama", trenujący karate Kyokushin. Treningi odbywają się na hali przy Gimnazjum A. Mickiewicza, a także w plenerze.

Wspólnoty religijne[edytuj]

Miasto posiada dwie parafie rzymskokatolickie: Zmartwychwstania Pańskiego oraz św. Pawła Apostoła. Znajduje się tu siedziba dekanatu, który podlega pod diecezję koszalińsko-kołobrzeską. W mieście istnieje też Sala Królestwa miejscowego Chrześcijańskiego Zboru Świadków Jehowy[20]. W Drawsku znajduje się cmentarz żydowski.

Przypisy

  1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Drawsko_Pomorskie, w oparciu o dane GUS.
  2. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 30 VI 2009 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2009-11-24. ISSN 1734-6118.
  3. Drawsko Pomorskie (pol.). W: Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju [on-line]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2010-05-09].
  4. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2013-07-26. ISSN 1505-5507.
  5. Partnerstwo Drawy- uwarunkowania historyczne [1]
  6. Drawsko (strona oficjalna) - kalendarium [2]
  7. e-przewodnik.pl [3]
  8. Tygodnik Pojezierza Drawskiego 2008.02.28 [4]
  9. Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. (M.P. z 1946 r. Nr 44, poz. 85)
  10. Rozporządzenie Ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 1 czerwca 1948 r. (M.P. z 1948 r. Nr 59, poz. 363, s. 22)
  11. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 września 2001 r. (Dz.U. z 2001 r. Nr 116, poz. 1241)
  12. Rejestr zabytków nieruchomych woj. zachodniopomorskiego - stan na 31.12.2012 r.. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 3.5.13]. s. 13.
  13. Rejestr zabytków nieruchomych powiatu drawskiego ([5]) [dostęp 2011-06-04]
  14. [zsp-drawsko.strefa.pl Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim]. [dostęp 2014-01-11].
  15. Uchwała Nr XVIII/151/2004 Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim z dnia 26 lutego 2004 r. ws. Statutu Osiedla (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2004 r. Nr 34, poz. 636; zmiana 2004 r. Nr 34, poz. 638)
  16. Uchwała Nr XVIII/152/2004 Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim z dnia 26 lutego 2004 r. ws. Statutu Osiedla (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2004 r. Nr 34, poz. 637; zmiana 2004 r. Nr 34, poz. 639)
  17. 20 lat samorządu gminnego, folder, wyd. Urząd Miejski w Drawsku Pom., 2010
  18. Współpraca zagraniczna (pol.). UMiG w Drawsku Pomorskim. [dostęp 04.03.2009].
  19. Batista nowym piłkarzem Drawy. mksdrawa.futbolowo.pl, 2012-01-03.
  20. Dane według raportów wyszukiwarki zborów na oficjalnej stronie Świadków Jehowy (www.jw.org) z 28 czerwca 2014.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'