Tworzenie stron internetowych

Gostyń

Poznaj naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony internetowe które przyciągną klientów w mieście Gostyń. Zapewniemy szczególne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i z dbałością o detale wykonanie zapewni Ci sukces. Adres w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Gostyń - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Gostyń" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Gostyń warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Gostyń" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Gostyń" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Gostyń i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Gostyń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nie mylić z: Gostyninem.
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Gostyń
Ratusz w Gostyniu
Ratusz w Gostyniu
Herb
Herb Gostynia
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Powiat gostyński
Gmina Gostyń
gmina miejsko-wiejska
Data założenia 1275
Prawa miejskie 1278
Burmistrz Jerzy Jakub Kulak
Powierzchnia 10,71 km²
Wysokość 90 m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

20 150[1]
1 817 os./km²
Strefa numeracyjna
65
Kod pocztowy 63-800
Tablice rejestracyjne PGS
Położenie na mapie powiatu gostyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu gostyńskiego
Gostyń
Gostyń
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Gostyń
Gostyń
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Gostyń
Gostyń
Ziemia51°53′10″N 17°00′45″E/51,886111 17,012500
TERC
(TERYT)
3004024
SIMC 0954395
Urząd miejski
Rynek 2
63-800 Gostyń
Strona internetowa

Gostyńmiasto w województwie wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, nad Kanią, położone około 60 km na południe od Poznania, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Gostyń. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. leszczyńskiego.

Według danych z 30 czerwca 2014 r. miasto liczy 20 239 mieszkańców[2].

Struktura powierzchni[edytuj]

Według danych z 31 grudnia 2003[3] Gostyń ma obszar 10,79 km².
W tym:

  • użytki rolne – 52%
    • grunty orne – 41%
    • sady – 1%
    • łąki – 10%
    • pastwiska – 0%
  • lasy – 1%

Miasto stanowi 1% powierzchni powiatu i 8% powierzchni gminy oraz zajmuje pod względem obszaru 495. miejsce w kraju.

Nazwa[edytuj]

Miejscowość jako miasto pod zlatynizowaną nazwą Gostina wymieniona jest w łacińskim dokumencie wydanym w Zbąszyniu w 1278 roku sygnowanym przez księcia polskiego Przemysła II[4].

W 1295 w kronice łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol."Księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego”) miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Gostyn[5][6]. Prusacy używali nazwy Gostyn. W 1887 utworzono powiat Gostyń (Landkreis Gostyn).

Historia[edytuj]

 Osobny artykuł: Historia Gostynia.
Przemysł II, książę polski, pozwala Mikołajowi, synowi Przedpełka, sędziemu województwa poznańskiego, lokować Gostyń i Brzezie na prawie niemieckim. 1 kwietnia 1278 roku
Kopuła Bazyliki (1726-1728) arch.Pompeo Ferrari
Deptak
Ulica Kolejowa
Plac im. Karola Marcinkowskiego
Rondo Solidarności i budynek Sądu w Gostyniu

Pierwsza wzmianka o miejscowości Gostyń pojawiła się w źródłach w 1275. W 1278 właściciel osady, Mikołaj Przedpełkowic z rodu Łodziów, otrzymał od króla Przemysła II zgodę na lokowanie na jej miejscu miasta[7].

W latach 1793-1807 Gostyń należał do zaboru pruskiego, następnie do Księstwa Warszawskiego, a od 1815 do Wielkiego Księstwa Poznańskiego i Prowincji Poznańskiej.

II wojna światowa[edytuj]

21 października 1939 Niemcy dopuścili się bestialskiego mordu na wytypowanych 30 mieszkańcach w ramach Operacji Tannenberg mającej na celu eksterminację przywódczej warstwy narodu polskiego. 4 grudnia 1939 z okolic Gostynia odbyły się pierwsze masowe Wysiedlenia Polaków z Wielkopolski[8][9]. Pod okupacją niemiecką w 1940 wprowadzono nazwę Gostingen. 12 członków Tajnej Organizacji Wojskowej Czarny Legion zostało osądzonych i straconych w Dreźnie[10].

Zabytki[edytuj]

  • Bazylika na Świętej Górze - jest zabytkiem ziemi gostyńskiej. Historia tego miejsca sięga XV wieku, kiedy to na Świętej Górze zbudowana została drewniana kaplica. W 1512 r. wzniesiono szachulcowy kościół pw. Nawiedzenia NMP. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem ofiarowany został kościołowi w 1542 roku. Stał się on głównym przedmiotem kultu i pielgrzymek. O prawo osiedlenia się na Głogówku ubiegały się różne zakony: dominikanie, reformaci i bernardyni. Za sprawą Adama Konarzewskiego, czciciela św. Filipa Neri, w 1668 r. rozpoczęła działalność pierwsza na polskiej ziemi Kongregacja Oratorium. Wkrótce zbudowany został drewniany klasztor. Obiekt barokowy, zbudowany został - na wzór bazyliki Santa Maria della Salute w Wenecji - w latach 1675-1698 według projektu włoskiego architekta Baltazara Longheny. Przy budowie współpracowali architekci włoscy Jan i Jerzy Catenazzi. Fundatorami kościoła z przeznaczeniem dla zakonu filipinów była rodzina Konarzewskich. Kopuła z latarnią dobudowana została w latach 1726-1728 przez Pompeo Ferrariego przy współpracy Jana Adama Stiera. Wnętrze kopuły pokryte jest piękną polichromią Jerzego Wilhelma Neunhertza z 1746 roku. Również według projektu Ferrariego zbudowano w latach 1732-1736 budynki klasztorne.Obecnie kościół świętogórski znajduje się pod opieką Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri, czyli księży filipinów, zwanych też oratorianami. Ma tu swoją siedzibę przełożony domu zakonnego - Superior. Tę funkcję pełni obecnie ks. Marek Dudek.
  • Kościół pw. św. Małgorzaty - Najstarszy zabytek Gostynia. Świątynia istniała prawdopodobnie już w końcu XIII wieku, w dokumentach parafia wymieniona została w 1310 roku. Obiekt zbudowany jako świątynia jednonawowa w latach 1418 - 1436, została w drugiej połowie XV wieku powiększona przez dobudowanie nawbocznych oraz prezbiterium. Dalsza rozbudowa nastąpiła w XVI w. - dobudowano wówczas: wieżę, kruchtę i kaplicę św. Anny. Kościół obecnie jest okazałą budowlą późnogotycką, trójnawową, z węższym prezbiterium. Dziedziniec przykościelny otoczony jest murem z bramą z XVIII w. Wyposażenie kościoła jest bogate i różnorodne. Pośrodku ołtarza głównego pochodzącego z ok. 1640 roku znajduje się cenny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dzieło szkoły flamandzkiej z ok. 1683 r. Przy bocznych ścianach prezbiterium stalle - po prawej późnogotyckie z 1514r., po lewej późnorenesansowe z XVII w.
  • Kościół pw. św. Ducha - Powstał 1907-1909 w stylu neorenesansowym jako świątynia protestancka. Po II wojnie światowej zaadaptowany na parafialny kościół rzymskokatolicki. W jednonawowym wnętrzu na uwagę zasługuje nowoczesny ołtarz główny. Na ścianie frontowej widnieje tablica upamiętniająca ks. Franciszka Olejniczaka - inicjatora budowy nowego gmachu gimnazjum gostyńskiego.
  • Ratusz Miejski - Obecny kształt nadano mu w latach 1910-1912, wielokrotnie był przebudowywany. Na frontowej ścianie znajduje się tablica ku pamięci ofiar terroru hitlerowskiego z napisem „Stąd wyszli na szaniec śmierci, by nam dać zwycięstwo, bohaterowie nasi najdrożsi. 21.X.1939 r.” Ratusz jest siedzibą Urzędu Miejskiego w Gostyniu. Obok ratusza w perspektywie ul. Zamkowej - widok na Górę Zamkową.
  • Siedziba Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego - Wybudowany w drugiej połowie XIX w. z przeznaczeniem na siedzibę starostwa. Wygląd obecny pochodzi z okresu przebudowy w latach 1910-1912. Ściany wykonane z nietynkowanych, czerwonych cegieł ceramicznych ozdobione są detalami tynkarskimi. W okresie dwudziestolecia międzywojennego budynek nie zmienił swej roli. Obecnie jest siedzibą władz powiatowych i gminnych.
  • Liceum Ogólnokształcące - Budowę rozpoczęto w 1921 według projektu Lucjana Michałowskiego z inicjatywy ks. Franciszka Olejniczaka, było pomnikiem – wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości w 1919. Wiele prac wykonano w czynie społecznym. Gimnazjum oddano w 1924. W czasie okupacji mieściły się w nim koszary. W 1945 eksplozja nagromadzonych materiałów wybuchowych zniszczyła budynek, który odbudowano po II wojnie światowej (również z inicjatywy ks. Olejniczaka). Obecnie znajduje się tu Zespół Szkół Ogólnokształcących, w którego skład wchodzą: liceum ogólnokształcące oraz liceum dla dorosłych.
  • pozostałości gródka rycerskiego na wschodnim skraju średniowiecznego miasta lokacyjnego, przy podmokłej niegdyś dolinie rzeczki Kani. Gródek był dawną siedzibą rodów rycerskich, które posiadały Gostyń. Kopiec został silnie przekształcony z powodu postawienia na nich kolejno dwóch pomników - pierwszego w 1905 r., i drugiego w okresie powojennym[11].
  • Strzelnica - Obecnie sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia.

Muzea[edytuj]

  • Muzeum w Gostyniu – mieści się przy ul. Kościelnej 5. Działy etnograficzny i historyczny zawierają eksponaty dotyczące miasta i okolic.
  • Prywatne Muzeum Automobilizmu Jana Pedy – muzeum mechanika samochodowego, uczestnika rajdów i miłośnika automobilizmu kolekcjonującego stare auta.

Znane osoby urodzone w Gostyniu[edytuj]

Oświata[edytuj]

Przedszkola i szkoły w Gostyniu[12]:

  • Przedszkola
    • Przedszkole Miejskie nr 1, ul. Wrocławska 255;
    • Przedszkole Miejskie nr 4, ul. Starogostyńska 9;
    • Przedszkole Miejskie nr 5 im. Kubusia Puchatka, ul. Mostowa 9;
    • Przedszkole Miejskie nr 7, ul. Mostowa 10;
    • Przedszkole Niepubliczne „Stokrotka”, ul. Cukrownicza;
    • Przedszkole Niepubliczne Sióstr Służebniczek, ul. Jana Pawła II;
    • Przedszkole Niepubliczne „Bajka”, ul. Jana Pawła II 11;
    • Przedszkole Niepubliczne „Tratwa”, ul. Górna 1A[13].
  • Szkoły podstawowe
  • Gimnazja
  • Szkoły ponadgimnazjalne
    • Zespół Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich, ul. Tuwima 44; i ul. Poznańska 1b
    • Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Ziemi Gostyńskiej, ul. Wrocławska 10.
  • Uczelnie

Instytucje muzyczne i kulturalne[edytuj]

Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Józefa Zeidlera
  • Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Józefa Zeidlera
  • Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik"
  • Kino „Pod Kopułą"
  • Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń

Sport[edytuj]

Oraz inne kluby:

  • Klub Sportowy „START” - kręgle
  • TKKF Tęcza Gostyń - sekcja Karate Shotokan i Kulturystyki
  • UKS Kaniasiatka - siatkówka
  • KKS Gostyń - klub kolarski
  • Gostyński Klub Rowerowy - klub kolarski
  • Klub Strzelectwa Sportowego LOK „VIS"
  • UKS Jedynka Gostyń - lekkoatletyka
  • Sportowy Klub Taekwon-do TIGER (taekwon-do ITF i kickboxing). Sekcja klubu działa od 2009 roku. Od 2013 r. sekcja weszła w skład KS „TIGER WIELKOPOLSKA” TAEKWONDO
  • Klub Sportowy Sporty Walki Gostyń

Gospodarka[edytuj]

Huta szkła Ardagh Glass Gostyń

Na południe od centrum miasta, w sąsiedztwie istniejących już dużych zakładów produkcyjnych i obiektów handlowo-usługowych, uruchomiono gostyńską strefę przemysłową. Jej nazwa pochodzi od leżącej nieopodal wioski. Do tej pory sprzedano tam ponad 20 hektarów gruntów. Trwa przytowywanie do aktywizacji kolejnych 10 ha. Docelowo strefa zajmować będzie powierzchnię blisko 50 ha. Firmy prowadzące działalność w strefie mogą ubiegać się o pięcioletnie zwolnienie z podatku od czasu uruchomienia działalności. W strefie zainwestowali m.in: WIX-Filtron Sp. z o.o., Netbox Polska Sp. z o.o., Convert Paper, Malarnia Proszkowa Jamal Krzysztof Zaremba, Fabryka Styropianu Arbet Sp. j., Smalco, Zakłady Mięsne Łagrom Sp. z o.o., Firma Borowczyk MBZ Ubojnia Królików, Wald, Kartonex, Alwa A.Z. Wabiński Sp. j..

Ciekawostki[edytuj]

  • W Gostyniu znajduje się Tor Kartingowy Automobilklubu Leszczyńskiego, gdzie w sezonie letnim rozgrywane są zawody kartingowe na szczeblu krajowym - Mistrzostwa Polski. Jeździł na nim Robert Kubica[16],
  • W 2013 roku oddano do użytku największy w Polsce silos cukrowniczy. Ma wysokość 75 metrów i może pomieścić 80 tysięcy ton cukru[17][18]
  • W latach 1936-1939 komendantem Przysposobienia Wojskowego i Wyszkolenia Fizycznego był kpt. Władysław Nawrocki - pierwszy Prezes KS Kania Gostyń, powstaniec wielkopolski, bohater bitwy o Postawy i nad rzeką Autą w wojnie 1920 roku. Twórca 3 Batalionu Obrony Krajowej w Poznaniu. Ofiara zbrodni katyńskiej 1940[19][20][21].

Demografia[edytuj]

Dane z 31 grudnia 2003[3]:

Opis Ogółem % Kobiety % Mężczyźni %
populacja 20 929 100 10 886 52 10 043 48
wiek przedprodukcyjny 4 778 23 2 323 11 2 455 12
wiek produkcyjny 13 260 63 6 640 32 6 620 31
wiek poprodukcyjny 2 703 13 1 833 8 870 4
pracujących 6 630 32 3 103 15 3 527 17
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
1939 990 913

Dane z 30 czerwca 2004[22]:

Opis Ogółem % Kobiety % Mężczyźni %
populacja 20 746 100 10 798 52 9 948 48
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
1922
  • Piramida wieku mieszkańców Gostynia w 2014 roku[1].


Piramida wieku Gostyn.png

Komunikacja[edytuj]

Szlaki komunikacyjne:

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Miejscowe parafie rzymskokatolickie Ducha Świętego i Najświętszego Serca Pana Jezusa, bł. Edmunda Bojanowskiego, św. Małgorzaty należą do dekanatu gostyńskiego. W mieście działa też Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy z Salą Królestwa[23].

Miasta partnerskie[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Gostyn, w oparciu o dane GUS.
  2. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 30 VI 2014 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2010-06, s. 102. ISSN 1734-6118.
  3. ab Bank Danych Regionalnych – Strona główna (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  4. „Kodeks dyplomatyczny Wielkopolski”, tom I, Biblioteka Kórnicka, Poznań 1877, str.414-415.
  5. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online
  6. H. Markgraf, J. W. Schulte, „Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis”, Breslau 1889
  7. Zbyszko Górczak: Najstarsze lokacje miejskie w Wielkopolsce (do 1314), Poznań 2002, s. 109.
  8. Pierwsze wysiedlenia gostynian do Generalnego Gubernatorstwa
  9. Zofia Hejnowicz-Nagler, „Chmury nad domem”, Poznań 1971
  10. Dwunastu z Gostynia
  11. Robert Czub, Odkrycie pozostałości zamku na Górze Zamkowej w Gostyniu, [w:] Kronika Wielkopolski, 2013, nr 4 (148), Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, s. 148-150
  12. 'Lista szkół - Gmina Gostyń' Portal Szkolnictwa.pl [dostęp 2012-18-06]
  13. 'Za portalem Lokalna Tuba' Nowe przedszkole w Gostyniu [dostęp 2013-05-08]
  14. 'Za portalem regionalnym Elka.fm'
  15. 'O TYM SIĘ MÓWI' NOWA gazeta gostyñska 9/09 [Plik PDF] [dostęp 2012-18-06]
  16. Śladami Roberta Kubicy 01.09.2006.
  17. Silos czeka na kopułę
  18. Gostyń: Olbrzymi silos przesłonił bazylikę na Świętej Górze
  19. zob. W. Śmigielski, Mieszkańcy Gostynia i okolic w mogiłach katyńskich, Gostyń 2015, s. 75 – 76
  20. http://gaso-gostyn.pl/aktualnosci/id-60-lecie-kani-gostyn.html
  21. https://zduny.wordpress.com/2015/04/18/wladyslaw-nawrocki/
  22. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  23. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 6 stycznia 2015.
  24. Kontakty zagraniczne - Niemcy Drezno
  25. Kontakty zagraniczne - Niemcy Steinach
  26. Kontakty zagraniczne - Francja
  27. Kontakty zagraniczne - Łotwa

Linki zewnętrzne[edytuj]

'