Tworzenie stron internetowych

Jankowice Rybnickie

Poznaj naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy online które przyciągną klientów w mieście Jankowice Rybnickie. Zapewniemy szczególne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i z dbałością o detale wykonanie zapewni Ci sukces. Adres w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dobrze wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania na czasie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Jankowice Rybnickie - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Jankowice Rybnickie" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Jankowice Rybnickie warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Jankowice Rybnickie" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Jankowice Rybnickie" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Jankowice Rybnickie i w całej Polsce!



Reklama internetowa - Marketing www

Chcesz aby Twoja strona/sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Jankowice Rybnickie" lub "pewna firma Jankowice Rybnickie" mogli trafić do twojej witryny? Poznaj ofertę Malinemarketing dla Jankowice Rybnickie. Zyskaj profesionalneą reklamę i promocję dla Twojej firmy w Jankowice Rybnickie.

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Jankowice Rybnickie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jankowice Rybnickie)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jankowice
Sanktuarium Bożego Ciała w Jankowicach
Sanktuarium Bożego Ciała w Jankowicach
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat POL powiat rybnicki flag.svg rybnicki
Gmina Świerklany
Wysokość 244 – 291,7 m n.p.m.
Liczba ludności (2008) 3 895[1]
Strefa numeracyjna (+48) 32
Kod pocztowy 44-264[2]
Tablice rejestracyjne SRB
SIMC 0222261
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Jankowice
Jankowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jankowice
Jankowice
Ziemia50°02′47″N 18°33′26″E/50,046389 18,557222

Jankowice (Jankowice Rybnickie) (niem. Königlich Jankowitz[3]) – wieś w Polsce położona na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, w powiecie rybnickim, w gminie Świerklany.

Położenie[edytuj]

Wieś sąsiaduje ze Świerklanami Górnymi oraz z rybnickimi dzielnicami: Radziejów, Chwałowice i Boguszowice. Miejscowość leży na obszarze Płaskowyżu Rybnickiego, będącego częścią Wyżyny Śląskiej. Znaczne różnice wysokości w ukształtowaniu terenu miejscowości (244 – 291,7 m n.p.m.) zyskały jej miano „Jankowickiej Szwajcarii”. Przez miejscowość przepływają Potok Chwałowicki oraz Potok Radziejowski, który jest dopływem Nacyny. Pod wpływem prac eksploracyjnych w kopalniach KWK Jankowice i KWK Chwałowice na terenie miejscowości w zapadliskach powstał szereg zbiorników wodnych. Na południe od wsi, na granicy ze Świerklanami, znajduje się Las Królewiok. Drugi mniejszy las, przecięty drogą, zwany Waldwiza, znajduje się w kierunku Popielowa.

Części wsi[edytuj]

Integralne części wsi Jankowice[4][5]
SIMC Nazwa Rodzaj
0222278 Michałkowice część wsi
0222284 Moczydła część wsi
0222290 Podkościele część wsi
0222309 Podlesie część wsi
Tablica pamiątkowa przy Sanktuarium Bożego Ciała

Nazwa[edytuj]

W księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Jancovitz we fragmencie Jancovitz similiter solvitur decima more polonico[6][7]. Nazwa wsi ma pochodzenie patronimiczne i wywodzi się od chrześcijańskiego, spolonizowanego imienia Janik.

W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie miejscowość występuje pod obecnie używaną polską nazwą Jankowice oraz zgermanizowaną Jankowitz[8] Miejscowość do 2006[potrzebny przypis] nazywała się Jankowice Rybnickie.

Historia[edytuj]

Miejscowe podanie głosi, że Jankowice i Michałkowice, dziś włączone w obręb Jankowic, zostały założone przez rycerzy Bolesława Chrobrego: Janka i Michała. Mieli oni, zgodnie z wcześniejszą umową, orząc od świtu do zmierzchu zakreślić obszar swoich dóbr. W ten sposób Janko utworzył Jankowice, a Michał – Michałkowice.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 25 maja 1223 r. z dokumentu wydanego przez biskupa wrocławskiego Wawrzyńca (Laurentiusa) na prośbę księcia opolsko-raciborskiego Kazimierza I. Dotyczy dziesięciny, jaka miała być płacona przez Jankowice i sąsiednie wioski klasztorowi Norbetanek w Rybniku.

W roku 1670 w miejscowości wzniesiony został przez hrabiego Ferdynanda Leopolda Oppersdorfa kościół. 25 stycznia 1897 Jankowice stały się parafią.

W czasie plebiscytu górnośląskiego 748 osób głosowało za Polską, a 109 za Niemcami. Podczas powstań śląskich 3 maja 1921 roku miejscowość została zajęta przez powstańców. W późniejszych latach na obszarze miejscowości działał Związek Powstańców Śląskich.

W latach 1945-54 siedziba gminy Jankowice Rybnickie. Od 30 grudnia 1999 Jankowice Rybnickie są siedzibą gminy Świerklany (siedziba przeniesiona ze Świerklan Górnych).

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Zabytki[edytuj]

Według Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w miejscowości znajduje się jeden obiekt zabytkowy[9]:

Poza nim, wartość historyczną, choć nie wpisaną do rejestru zabytków, przedstawia także:

  • Studzienka z kaplicą, wybudowana na miejscu, w którym według legendy w 1430 roku zabity został przez husytów miejscowy ksiądz Walenty.

Obiekty przyrodnicze[edytuj]

W Jankowicach znajdują się dwa pomniki przyrody - dęby szypułkowe: "Jan"[10] przy ulicy Świerklańskiej 92 oraz "Michał"[11] przy ulicy Akacjowej 4.

Dąb Michał - pomnik przyrody
Dąb Jan - pomnik przyrody

Turystyka[edytuj]

Przez miejscowość przebiegają następujące trasy rowerowe:

Kompleks szkolny w Jankowicach[edytuj]

W 2003 roku w Jankowicach Rybnickich został wybudowany kompleks szkolny w którego skład wchodzi przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Gimnazjum oraz szkoła podstawowa uczestniczą w programie Socrates Comenius. Szkoły partnerskie gimnazjum: Ies Pintor Colmeiro as Ferreiras (Galicia-Hiszpania) oraz Gymnasium "Albert Schweitzer" (Saksonia-Niemcy).

Bibliografia[edytuj]

  • Norbert Niestolik Jankowice Rybnickie, krajobrazy i ludzie; Rada Sołecka wsi Jankowice, Rybnik - Jankowice, 1998
  • F. Maroń, Kronika Jankowic Rybnickich, tom I: Od początków, aż do sierpnia 1973 roku, mps, Archiwum parafii w Jankowicach.

Aleksander Żukowski, Aleksandra Matuszczyk-Kotulska: Szlakami Zielonego Śląska 2. Czerwionka-Leszczyny: Agencja Reklamowo-Wydawnicza Vectra, 2010, s. 144. ISBN 978-83-60891-08-7.

Zobacz też[edytuj]



Przypisy

  1. Dane na witrynie gminy Świerklany
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2014–03–09]. s. według wyboru.
  3. Landkreis Rybnik
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. „Dziennik Ustaw”. Nr 29, poz. 200, s. 1867, 2013–02–15. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. [dostęp 2014–03–09]. 
  5. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015].
  6. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online
  7. H. Markgraf, J. W. Schulte, "Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis", Breslau 1889
  8. Johann Knie 1830 ↓, s. 287.
  9. http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/rejestr-zabytkow/zestawienia-zabytkow-nieruchomych/SLS-rej.pdf
  10. Uchwała nr XII/118/99 Rady Gminy Świerklany z dnia 28.10.1999r. w sprawie ochrony indywidualnej w drodze uznania za pomnik przyrody
  11. Decyzja nr 243 o uznaniu za pomnik przyrody PWRN w Katowicach z dnia 25.08.1962r. znak RL-OP-b/33/62

Bibliografia[edytuj]

  • Johann Knie: Alpabetisch, Statistisch, Topographische Uebersicht aller Dorfer, Flecken, Stadt und andern Orte der Konigl. Preus. Provinz Schliesen.... Breslau: Barth und Comp., 1830.
'