Tworzenie stron internetowych

Jaworzno

Zobacz naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje wyzytówki online które przyciągną klientów w mieście Jaworzno. Zapewniemy wyjątkowe podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Miejsce w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, ładnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania z wysokiej półki jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Jaworzno - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Jaworzno" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Jaworzno warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Jaworzno" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Jaworzno" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Jaworzno i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Jaworzno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w woj. śląskim. Zobacz też: Jaworzno – wieś w woj. opolskim, w pow. oleskim, w gminie Rudniki.
Jaworzno
Rynek w Jaworznie
Rynek w Jaworznie
Herb Flaga
Herb Jaworzna Flaga Jaworzna
Dewiza: Jaworzno – źródło energii
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Powiat miasto na prawach powiatu
Aglomeracja górnośląska
Data założenia 1229
Prawa miejskie 1901
Prezydent Paweł Silbert
Powierzchnia 152,59 km²
Wysokość 230–354 m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

92 618[1]
607,0 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 32
Kod pocztowy 43-600 do 43-618
Tablice rejestracyjne SJ
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Jaworzno
Jaworzno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jaworzno
Jaworzno
Ziemia50°12′16″N 19°16′12″E/50,204444 19,270000
TERC
(TERYT)
2468011
SIMC 0940335
Urząd miejski
ul. Grunwaldzka 33
43-600 Jaworzno
Strona internetowa
BIP

Jaworznomiasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej.

Kiedyś główne miasto tzw. Zagłębia Krakowskiego, obecnie jest głównym miastem Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego. W latach 1815-1846 Jaworzno było częścią Rzeczypospolitej Krakowskiej. Blisko stutysięczne miasto, o jednej z największych powierzchni w województwie (zajmuje 4. miejsce, a w skali kraju – 13.). Jaworzno historycznie stanowi część Małopolski[2][3][4].

Położenie[edytuj]

Do 1975 r. należało do województwa krakowskiego. W latach 1975–1998 w granicach woj. katowickiego.

Jaworzno leży po południowo-wschodniej stronie rozwidlenia rzek: Biała Przemsza i Przemsza, które wyznaczały Trójkąt Trzech Cesarzy. We wschodniej części województwa śląskiego. Według podziału na regiony fizycznogeograficzne obszar Jaworzna wchodzi w obręb dwóch mezoregionów Wyżyny Śląskiej: Wyżyny Katowickiej na północnym zachodzie i północnym wschodzie oraz Pagórów Jaworznickich na pozostałym obszarze.

Jaworzno leży we wschodniej części drugiego co do wielkości skupiska mieszkańców Polski. W urbanistyce zwanego m.in. konurbacją katowicką.

Miasto graniczy:

Podział administracyjny[edytuj]

Jaworzno składa się z kilkudziesięciu dzielnic (często dawnych samodzielnych miast lub wsi), bez wyraźnych granic pomiędzy nimi. Rozchodzą się one gwiaździście od centrum, często przedzielone są pasami zieleni. Potocznie używa się nazw osiedli, jednak w związku z tym, że dawne przyłączone miasteczka również miały swoje dzielnice, określenie lokalizacji bywa kłopotliwe. Powszechnie przyjmuje się poniższy podział na tzw. ośrodki dzielnicowe:

Dzielnice Jaworzna – mapka podziału z okresu PRL

Dzielnice (podział umowny)[edytuj]

Osiedla mieszkaniowe (podział umowny)[edytuj]

Warunki naturalne[edytuj]

Rzeźba terenu[edytuj]

Najwyżej położonym punktem jest wzniesienie Przygoń (354,7 m n.p.m.), najniżej – miejsce w dolinie Przemszy (230 m n.p.m.)[potrzebny przypis].

Lista wzgórz w Jaworznie:

Grodzisko w Jaworznie – najwyższa góra Pagórów Jaworznickich (346 m n.p.m.); stanowisko archeologiczne
Nieczynne wyrobisko po kopalni dolomitu u podnóża Góry Sodowej (327 m n.p.m.)

Klimat[edytuj]

W Jaworznie występuje klimat umiarkowany. Ze względu na ścieranie się wilgotnych mas powietrza znad Atlantyku z suchymi, kontynentalnymi, napływającymi ze wschodu, często dochodzi do zmian pogody. Średnia temperatura roku waha się od 6 do 10 stopni C. Przeciętnie w ciągu roku występuje 70 słonecznych dni (czyli 1702 godziny nasłonecznienia). Najcieplejszym miesiącem jest sierpień, a najzimniejszym styczeń. W okresie letnim wieją na ogół wiatry zachodnie sprzyjające opadom deszczu, natomiast w zimie przewagę mają wiatry wschodnie, co wpływa na zmniejszenie ilości opadów atmosferycznych. Do najbardziej deszczowych miesięcy należą czerwiec i lipiec, ze średnimi opadami w wysokości od 100 do 177 mm. Najmniej deszczowy jest wrzesień i październik, gdy opady wynoszą od 13 do 30 mm.

Stosunki wodne[edytuj]

Przez Jaworzno przepływają lub przepływały takie cieki wodne jak:

Na terenie Jaworzna znajdują się takie zbiorniki wodne jak:

 • Sosina
 • Tarka, czyli stawy Belnik. Nazwa Tarka nawiązuje do porastającej niegdyś ten obszar Śliwy
 • Łęg
 • Dolomit – zalany kamieniołom.

Nazwa miasta[edytuj]

Miejscowość swoją nazwę wzięła od słowiańskiej nazwy drzewa jawor (Acer pseudoplatanus), które występuje na terenie miasta.

Znana mieszkańcom i oparta na etymologii ludowej legenda głosi: W 1330 r. przyszły król Kazimierz III Wielki wracał z Poznania do Krakowa na wezwanie swojego ojca Władysława Łokietka. W rejonie zwanym dziś Pańską Górą napotkał drwali ścinających jawor i zapytał ich, co robią. Wówczas jeden z nich odpowiedział: „My se jawor zno lo tyk, co srybra sukajo” (co można tłumaczyć: My sobie jawor ścinamy, dla tych, co srebra szukają). Na podstawie tej ludowej opowieści powstał obecny herb miasta – rozłożysty jawor i ścinający go dwaj drwale. Jak podaje znany językoznawca Kazimierz Rymut nazwa „Jaworzno” powstała poprzez dodanie do wyrazu „jawor” przyrostka *-ьno[5].

Nazwę miejscowości w obecnej polskiej formie Jaworzno wymienia w latach (1470-1480) Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis[6]. Długosz wymienia również obecną dzielnicę miasta Szczakową w formie Sczakowa jako osobną miejscowość, która w procesach urbanizacyjnych została wchłonięta przez Jaworzno.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego wydany w latach 1880-1906 notuje nazwę miasta Jaworzno[7].

Historia[edytuj]

Trójkąt Trzech Cesarzy na mapie
Jaworzno na mapie Wolnego Miasta Krakowa
Miasto Jaworzno w 1903 roku

Jaworzno historycznie leży na terenie Małopolski, a wykopaliska archeologiczne potwierdzają, że osiedle ludzkie istniało na jego terenie już w młodszej epoce kamienia. Zarysowane wały na powierzchni wzgórza Grodzisko wskazują również na istnienie osady we wczesnym średniowieczu. Przez wieki Jaworzno było niewielką osadą na terenie Ziemi krakowskiej w pobliżu Chrzanowa. Pierwsze zapiski o Jaworznie pochodzą z 1229 r., a w 1335 r. powstaje parafia, która przyjmuje imię św. Wojciecha. Początkowo tereny te należały do biskupów krakowskich i wchodziły w skład klucza sławkowskiego[8][9]. Na rzece Przemszy od 1179 r. przebiega granica między Małopolską i Górnym Śląskiem, będąca aż do 1922 r. także granicą państwową. Do 1273 r. tereny ziemi jaworznickiej należą do księstwa opolskiego. Początkowo w Jaworznie wydobywano srebro i ołów z galeny, następnie rudę cynku i żelaza, a w 1767 r. w obecnej dzielnicy miasta – Szczakowej powstała pierwsza polska kopalnia węgla kamiennego i od tego czasu do dzisiaj w mieście wydobywa się ten surowiec.

Po III rozbiorze Polski miasto znalazło się w zaborze austriackim. W latach 1809-1815 Jaworzno wchodziło w skład Księstwa Warszawskiego, w latach 1815-1846 na nim kończyło się terytorium maleńkiej, formalnie niepodległej Rzeczypospolitej Krakowskiej – Wolnego Miasta Krakowa. Od 1846 r. do 1918 r. należała do Wielkiego Księstwa Krakowskiego, w ramach zaboru austriackiego. W czasach rozbiorów na styku rzek Przemszy, Czarnej Przemszy i Białej Przemszy istniał tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy, wyznaczający granicę między Austrią, Rosją a Prusami. W XIX wieku rozwój przemysłowy zdynamizował rozwój miasta, a przeprowadzenie w 1847 r. przez dzielnicę miasta – Szczakową linii kolejowej Towarzystwa Kolei Krakowsko-Górnośląskiej (od 30 kwietnia 1850 r. C.K. Uprzywilejowana Kolej Północna Cesarza Ferdynanda) jeszcze bardziej wzmocniło impuls rozwojowy tych terenów, tworząc jednocześnie ze Szczakowej istotny do dzisiaj węzeł kolejowy, który po rychłym uzyskaniu połączenia z Koleją Warszawsko-Wiedeńską stał się również ważnym węzłem przeładunkowym pomiędzy Austrią a Rosją i Prusami. Już w 1898 r. powstała w Jaworznie pierwsza elektrownia, wydobycie węgla stanowiło 84% wydobycia w całej Galicji, powstała Fabryka Bieli Cynkowej, Fabryka Sody Amoniakalnej (przekształcona w Hutę Szkła Okiennego „Szczakowa”), Garbarnia, a w 1916 r. Zakłady Azotowe „Azot”. 21 września 1901 r. cesarz Franciszek Józef I podpisał ustawę Sejmu Lwowskiego w sprawie nadania praw miejskich dla Jaworzna. W latach 1918–1939 i 1945–1975 w woj. krakowskim.

W czasie II wojny światowej miasto znalazło się pod okupacją niemiecką. Zostało włączone do Rzeszy Niemieckiej. Utworzono tu podobóz obozu koncentracyjnego Auschwitz (Oświęcim), którego więźniowie pracowali w jaworznickich kopalniach, inaczej zwany: Neu-Dachs.

24 grudnia 1943 roku grupa partyzantów z oddziału Gwardii Ludowej im. Jarosława Dąbrowskiego likwiduje Wiktora Dombka, niemieckiego sztygara kopalni „Sobieski” za znęcanie się nad polskimi górnikami[10].

W kwietniu 1945 r. utworzono tzw. Centralny Obóz Pracy, więziono tu m.in. żołnierzy AK, Niemców, Górnoślązaków, a także Ukraińców i Łemków podejrzanych o współpracę lub sympatyzowanie z OUN i UPA. Obóz istniał do lutego 1949 r. przekształcając się w tzw. Progresywne Więzienie dla Młodocianych Przestępców, wzorowane na sowieckich łagrach[11]. Ośrodek w Jaworznie zamknięto oficjalnie w 1956 r., po buncie więźniów, który miał miejsce 15 maja 1955 r. W 1990 r. powstał Związek Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy”.

Dynamiczny rozwój miasta nastąpił w drugiej połowie XX w., kiedy napłynęły do niego tysiące ludzi (głównie z południowej Polski) do pracy w przemyśle. W drugiej połowie XX w. do Jaworzna przyłączono okoliczne osady oraz dawniej niezależne miasta, tworząc dzisiejsze dzielnice Dąbrowa Narodowa, Szczakowa, Byczyna, Jeleń, Ciężkowice, Długoszyn. Powstał organizm miejski o specyficznej, promienistej (rozchodzącej się od centrum) strukturze, mający bardzo dużą powierzchnię (152,2 km²) i ok. 100 tys. mieszkańców. Do 1975 r. Jaworzno było jednym z ważniejszych miast ówczesnego woj. krakowskiego. Po reformie administracyjnej 1975 r. zostało przyłączone, głównie ze względu na silnie rozwinięty przemysł, do województwa katowickiego.

Kolejna reforma administracyjna z 1999 r. nie przywróciła miasta do historycznej Małopolski (jak to się stało z pozostałymi miastami dawnego powiatu chrzanowskiego: Chrzanowem, Trzebinią, Libiążem), włączając Jaworzno do woj. śląskiego jako miasto na prawach powiatu.

Pod koniec XX wieku Jaworzno było miastem z największą liczbą elektrowni na świecie – funkcjonowały 3 elektrownie.

 • Elektrownia I – wyłączona w 1998 r. z eksploatacji z powodów ekologicznych a później zlikwidowana
 • Elektrownia II – obecnie elektrociepłownia
 • Elektrownia III – posiada jeden z największych kominów w Europie, mierzący ok. 300 lub według niektórych danych 306 metrów, obecnie wyłączony z ruchu z powodów ekologicznych

Obecnie Elektrownia II i Elektrownia III tworzą jeden zakład pod nazwą – Elektrownia „Jaworzno III” będący częścią koncernu Tauron (Tauron Wytwarzanie).

Demografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Ludność Jaworzna.

Pod koniec 2012 r. Jaworzno zamieszkiwało 94 305 osób. Wśród mieszkańców miasta 16,2% stanowiły osoby w wieku przedprodukcyjnym, 65,5% osoby w wieku produkcyjnym, zaś 18,3% osoby w wieku poprodukcyjnym[12]. Najwyższą liczbę mieszkańców Jaworzna odnotowano w 1991 r., gdy według danych GUS miasto zamieszkiwało 99 993 osób[13].

Pracujących ogółem w gospodarce narodowej jest 21 572 osób, z tego w przemyśle i budownictwie pracuje 11 787 osób, w usługach rynkowych 5274, w usługach nierynkowych 4407. Rolnictwem zajmują się 104 osoby[potrzebny przypis].

Piramida wieku mieszkańców Jaworzna w 2014 roku[1].
Piramida wieku Jaworzno.png

Gospodarka[edytuj]

Od czasu transformacji ustrojowej w Polsce, wskutek znacznej redukcji zatrudnienia w sektorze przemysłowym w latach 90. XX wieku, znaczna część mieszkańców Jaworzna trudni się handlem detalicznym[potrzebny przypis]. W Jaworznie swoje sklepy zlokalizowało kilka dużych sieci handlowych, np. Carrefour, Carrefour Express, Kaufland, Lidl, Aldi, Biedronka, Netto a także restauracja typu fast foodMcDonald’s. Ostatnio [kiedy?] w centrum miasta otwarto galerię handlową Galena mieszczącą wiele sklepów , kino itp. Aktualnie [kiedy?] w mieście funkcjonują tylko dwie kopalnie: Sobieski, który wchodzi w skład Południowego Koncernu Węglowego, a także Piłsudski. Inne kopalnie, wyłączone już z użytku: Jan Kanty, Jaworzno (Kościuszko), Bierut. W dzielnicy Jeleń powstaje [kiedy?] także okręg przemysłowy. Do tej pory [kiedy?] zostały wybudowane trzy hale należące do firm: francuskiej, czeskiej i chińskiej.

Transport[edytuj]

Dworzec kolejowy Jaworzno Szczakowa, widok od strony miasta
Dworzec kolejowy Jaworzno Szczakowa, widok od strony peronów

Jaworzno znajduje się na skrzyżowaniu szeregu drogowych szlaków komunikacyjnych. Przez miasto przebiegają:

Planowane jest przedłużenie Drogowej Trasy Średnicowej do Jaworzna.

Transport kolejowy[edytuj]

Stacja kolejowa Jaworzno Szczakowa jest jednym z największych w Polsce węzłów kolejowych i ważnym punktem ruchu ludności, a także przeładunku towarów. Kolejowy transport towarowy to przede wszystkim przewozy węgla kamiennego. Ze względu na położenie miasta dużą rolę odgrywają przewozy tranzytowe, także międzynarodowe.

W mieście znajdują się następujące czynne stacje i przystanki kolejowe:

Komunikacja miejska[edytuj]

Autobus Solaris PKM Jaworzno w charakterystycznych kolorach.

Na terenie Jaworzna działa wiele linii autobusowych, które obsługuje PKM Jaworzno nie należący do KZK GOP. Oprócz tego w Jaworznie działają także linie organizatorów z miast ościennych (Mysłowice, Chrzanów, Sosnowiec) oraz przewoźników prywatnych. Dzięki PKM Jaworzno bezpośrednio z Jaworzna dostać się można do: Katowic, Mysłowic, Sosnowca, Balina i Chrzanowa. Dzięki prywatnym liniom ekspresowym Jaworzno-Kraków dostać się można do Krakowa. Dzięki busom, można także dostać się do Dąbrowy Górniczej i Sosnowca.

Transport lotniczy[edytuj]

Dzięki dobrze rozwiniętej sieci dróg i połączeń kolejowych, oraz bliskości portów lotniczych: Kraków-Balice do którego jest ok. 42 km (z centrum miasta) oraz Katowice-Pyrzowice do którego jest ok. 46 km (z centrum Jaworzna); komunikacja z miastem jest szybka i bardzo łatwa.

W 2014 r. przy ul. Chełmońskiego oddano do użytku sanitarne lądowisko dla helikopterów.

Edukacja[edytuj]

Budynek OKE Jaworzno

W Jaworznie znajduje się Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. Jaworzno posiada także wiele szkół, w których można się kształcić na różnorodnych kierunkach. Jaworzno jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło do szkolnych pracowni komputerowych system operacyjny Linux[14].

Przedszkola[edytuj]

Szkoły podstawowe[edytuj]

Szkoły artystyczne[edytuj]

 • Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Grażyny Bacewicz
 • Jaworznicka Szkoła Muzyki Rozrywkowej
 • Szkoła Tańca Towarzyskiego WIR (oddział zamiejscowy)
 • Szkoła Tańca Towarzyskiego GAMA
 • TITO Dance Studio
 • Szkoła Tańca Towarzyskiego Sukces
 • Akademia Tańca Elite

Gimnazja[edytuj]

Licea[edytuj]

Technika[edytuj]

 • Technikum nr 1 Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1
 • Technikum nr 2 Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2
 • Technikum nr 3 Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3
 • Technikum nr 4 Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4
 • Technikum nr 5 Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5
 • Technikum nr 6 Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6

Szkoły policealne[edytuj]

 • Policealna Szkoła eCollege
 • Centrum Edukacji Copernicus
 • Policealna Szkoła Informatyki i Administracji
 • Szkoła Policealna dla Dorosłych EDUKACJA

Uczelnie[edytuj]

Kultura[edytuj]

Budynek MCK, w którym dawniej mieściło się Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”

Świętem Miasta jest pierwsza sobota czerwca. W tym okresie organizowane są Dni Jaworzna[15].

Znane zespoły muzyczne i orkiestry z Jaworzna[edytuj]

 • „Archetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna – Samorządowa Instytucja Kultury powołana przez Radę Miasta w 2010 r. Orkiestra wystąpiła z wieloma koncertami między innymi w Austrii, Belgii, Niemczech i w Polsce.
 • „eM Band” Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna
 • Stos

Muzea[edytuj]

 • Muzeum Miasta Jaworzna

Kina[edytuj]

 • Kino Pod Chmurką – kino plenerowe, zawsze w okresie wakacyjnym.
 • Kino Sasanka – otwarte 22 lutego 1985 r. (widzowie zobaczyli przedpremierowy szlagier Vabank II) a zamknięte w 2002 r. (budynek przekształcony do celów handlowych np. sklep Biedronka)
 • Kino Złocień – zamknięte w 1985 r.
 • Kino Pionier – zamknięte w 1994 r.
 • Kino Związkowiec – zamknięte w 1987 r.
 • Kino „Multikino” w galerii handlowej Galena.

Teatr[edytuj]

 • Teatr Sztuk w Jaworznie

Biblioteki[edytuj]

Budynek Biblioteki Miejskiej
 • Miejska Biblioteka Publiczna, Rynek Główny 17 (Główna siedziba)
 • Filie:
  • al. 11 listopada 1 (Os. Podwale)
  • ul. Ławczana 12 (Os. Podłęże I)
  • ul. Brodzińskiego 27 (Os. Podłęże II)
  • ul. Granitowa 5 (Os. Gigant)
  • ul. Dwornickiego 7 (Os. Kościuszki)
  • ul. Łukasiewicza 1 (Os. Stałe)
  • ul. Niemcewicza 7a (Bory)
  • ul. Jaworznicka 27a (Góra Piasku)
  • ul. Jagiellońska 3 (Szczakowa)
  • ul. Olszewskiego 76 (Stara Huta)
  • ul. Kasztanowa 33 (Jeziorki)
  • ul. Strażacka 1 (Dąbrowa Narodowa)
  • ul. Dąbrowskiego 25 (Długoszyn)
  • ul. Korczyńskiego 12 (Byczyna)
  • ul. Wyzwolenia 2 (Ciężkowice)
  • ul. Celników 1 (Jeleń)
  • ul. Chełmońskiego 28 (Filia Szpital)
 • Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach. Filia w Jaworznie, Rynek Główny 17 (II piętro w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej)

Cykliczne imprezy kulturalne[edytuj]

 • Festiwal Piosenki Francuskiej – luty;
 • Jawor Rock Festival – kwiecień (ostatni odbył się w 2004 r.);
 • Jeunesses Musicales – cykl koncertów – styczeń/luty;
 • Festiwal Twórczości Młodzieży Szkolnej „Jawor” – kwiecień – czerwiec;
 • Konkurs Literacki „O złote pióro prezydenta m. Jaworzna” kwiecień – czerwiec;
 • „Psia Parada” – maj;
 • „Jaworznicki salon motoryzacyjny” – maj;
 • Tour de Jaworzno – czerwiec;
 • Dni Jaworzna – czerwiec;
 • „Noc Świętojańska” – czerwiec;
 • „Grand Prix w siatkówce plażowej” – lipiec;
 • Festiwal Energii – lipiec;
 • Międzynarodowy Bieg Uliczny na 15 km – sierpień;
 • „Pożegnanie lata” – sierpień;
 • „Grand Prix w biegach ulicznych” – wrzesień;
 • Miejski Przegląd Humoru „Śmiej się pan z tego” – listopad;
 • Festyn Energetyków – 14 sierpnia.

Galerie sztuki[edytuj]

 • Galeria Obecna
 • Galeria Kameralna
 • Galeria Sektor I

Rozrywka[edytuj]

Zalew Sosina
Stadnina koni w Jaworznie
 • Basen kąpielowy
 • Stadnina koni
 • Kręgielnia
 • Strzelnica
 • Skate Park
 • Korty tenisowe
 • Lodowisko (sezonowe)
 • Centrum nurkowania „Zalany kamieniołom”
 • Sztuczna ścianka wspinaczkowa w Gimnazjum nr 3
 • Sztuczna ściana wspinaczkowa na Osiedlu Stałym
 • Bulodrom
 • Galeria handlowa Galena
 • Park Geosfera

Media[edytuj]

Internet

 • Jaw.pl - Portal Społecznościowy Jaworzno
 • JaworznoPL - Twoje miasto on-line - Portal miasta Jaworzna.

Prasa[edytuj]

 • Puls Jaworzna - tygodnik lokalny (średni nakład 30 tys. egzemplarzy)
 • Extra Jaworzno - dwutygodnik lokalny
 • Co Tydzień – tygodnik lokalny (średni nakład w listopadzie 2013 wynosił 4000 egzemplarzy[16]).
 • Jaworznicki Przegląd Gospodarczy – lokalny miesięcznik ekonomiczny
 • Tydzień w Jaworznie – tygodnik opiniotwórczy.
 • Głos Jaworznicki - lokalny miesięcznik informacyjno - reklamowy
 • Sokół Jaworznicki – magazyn kulturalny, miesięcznik Miejskiego Centrum Kultury i Sportu – nie wydawany od 2011 r.
 • Gwarek – dwutygodnik – pismo załóg: KWK „Jaworzno, KWK „Komuna Paryska”, KPP „Szczakowa”, HSO „Szczakowa” Elektrowni „Jaworzno III”, Zespołu Elektrowni, ZCh „Organika – Azot”. Gazeta wpisana do księgi zasłużonych dla miasta Jaworzna. Ukazywała się w latach 1975–1990.

Telewizja[edytuj]

 • dlaciebie.tv – prywatna telewizja lokalna, która w 2012 r. zmieniła nazwę z CTv Jaworzno. Dostępna jest w sieci kablowej UPC Polska analogowo i od 2 lipca 2012 r. cyfrowo dla GOP.

Sport[edytuj]

Hala widowiskowo-sportowa

Piłka nożna[edytuj]

Siatkówka[edytuj]

Koszykówka[edytuj]

Szachy[edytuj]

Narty wodne[edytuj]

Turystyka[edytuj]

Kolegiata św. Wojciecha i Katarzyny
Deptak Miejski – ul. Sienkiewicza
Pałac w Jaworznie
Planty Jaworznickie
Zabytkowa studnia przy Runku Jeleńskim z XVII w.

Atrakcje turystyczne Jaworzna:

 • Budynki użyteczności publicznej:
  • Muzeum Miasta Jaworzna przy ul. Pocztowej 5, z eksponatami związanymi z tradycją, kulturą i przemysłem miasta.
  • Budynek przy ul. Mickiewicza 2 – Miejskie Centrum Kultury i Sportu (dawna siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”) z XIX w
  • Budynek kasyna dla urzędników gwarectwa przy ul. Grunwaldzkiej 52, z II połowy XIX w.
  • Budynek Stowarzyszenia Przyjaźń Jaworznicka przy ul. św. Wojciecha 2, z przeł. XIX/XX w.
  • Zespół willowo-parkowy (tzw. Pałac w Jaworznie) przy ul. Grunwaldzkiej 37, z XIX w.
 • Cmentarze:
  • Cmentarz Pechnicki (ul. Grunwaldzka) z I. poł. XIX w.
  • Cmentarz Ciężkowicki (gwarowo Ciężkowski; ul. Chełmońskiego) z XIX w.
  • Cmentarz w Szczakowej z 1913 r.
  • Cmentarz żołnierzy radzieckich z 1945 r.
  • Cmentarz Żydowski przy al. Piłsudskiego z końca XIX w.
 • Kolonie robotnicze i urzędnicze:
  • Budynki po kolonii robotniczej Jaworznickiego Gwarectwa Węglowego przy ul. Olszewskiego.
  • Obiekty koloni robotniczej Nowy Pechnik przy ul. Lipowej i Cyprysowej wraz z budynkiem szkoły podstawowej, willą kierownika kopalni Leopold z 1924 r. (ul. Piekarska), powstałe w latach 1911-1916
  • Pozostałości po kolonii robotniczej i urzędniczej przy ul. Różanej i Sportowej.
  • Zespół kolonii robotniczych i kolonia urzędnicza przy dawnej cementowni Szczakowa w Pieczyskach.
  • Pozostałości po zespole obiektów administracyjno-mieszkalnych Zakładów Chemicznych „Azot”.
 • Obiekty przemysłowe:
  • Budynek dawnej rzeźni w Ciężkowicach z końca XVIII w. (zabytek techniki)
  • Dworzec PKP w Jaworznie–Szczakowej z XIX w.
  • Zabudowa dawnej Huty Szkła Dąbrowa Narodowa z XX w.
  • Budynki Huty Szkła w Szczakowej z II połowy XIX w.
  • Roznos sztolni kopalni rud- cynkowo-ołowianych w Długoszynie z XVI w.
  • Młyn w Długoszynie z XVIII/XIX w.
  • Ruiny Fabryki Cementu w Pieczyskach z II połowy XIX w.
  • Stacja pomp wody pitnej w Dobrej z lat 20. XX w.
  • Budynek transformatorowni kopalni Leopold z 1917 r.
  • Jeden z największych w Europie komin (należący do Elektrowni „Jaworzno III”).
  • Warto zobaczyć też nieczynne kamieniołomy oraz kopalnie węgla kamiennego już nieużywane lub dwie pozostałe, które funkcjonują nadal.
 • Obiekty rekreacyjno-sportowe:
  • Hala Widowiskowo-Sportowa MCKiS (jedna z najnowocześniejszych w Polsce, z 1348 r. miejscami).
  • Kryta Pływalnia, która oprócz olimpijskiego basenu posiada kilkudziesięciometrowe zjeżdżalnie, jaccuzi, sauny i inne nowoczesne rekreacyjno-zdrowotne atrakcje.
  • Ośrodek nurkowania „Orka” w zalanym kamieniołomie kopalni dolomitu
  • Zalew Sosina powstały w dawnym wyrobisku Kopalni Piasku „Szczakowa”.
  • Stadion Miejski z 7000 miejscami
 • Obiekty sakralne:
 • Obozy pracy:
 • Rezerwaty przyrody:
 • Inne:
  • Rynek Główny o nietypowym trójkątnym kształcie.
  • Studnia w Jeleniu z XVII w.
  • Na terenie miasta znajduje się ok. 150 pomników, obelisków i tablic pamiątkowych. Najstarsze pomniki to: pomnik upamiętniający 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem – w Szczakowej z 1910 r. oraz pomnik ks. S. Stojakowskiego z 1919 r.

Szlaki turystyczne[edytuj]

 • szlak turystyczny czerwony – PKP Jaworzno Szczakowa, Zalew Sosina, Ciężkowice, Jeziorki, Góra Grodzisko, Byczyna, Zalew Tarka, Jeleń, Zalew Łęg, Elektrownia Jaworzno III, Dąbrowa Narodowa, Łubowiec, Długoszyn, Góra Piasku, PKP Jaworzno Szczakowa.
 • szlak turystyczny niebieski – Bukowno, Jaworzno Knieje, Zalew Sosina, Ciężkowice, Sosina Młyny Serafińskie, Diabla Góra, Kopalnia Piasku „Szczakowa”, Kanał wodny Jaworznik, Teren Gminy Bukowno.
 • szlak turystyczny zielony – PKP Maczki, Długoszyn, Góra Piasku, Góra Sodowa, Rezerwat Sasanka, Obszar Krajobrazowy Dobra – Wilkoszyn, Warpie, Osiedle Leopold, Osiedle Podłęże, Zalew Łęg, Elektrownia Jaworzno III, Wysoki Brzeg, Rzeka Przemsza, Mysłowice Brzęczkowice. Dalej szlak biegnie po terenie Mysłowic.
 • szlak turystyczny żółty – siedziba PTTK o/Jaworzno, Wilkoszyn, Jeziorki, Cezarówka, Koźmin, Balin, PKP Balin.
 • szlak turystyczny niebieski – siedziba PTTK o/Jaworzno, Góra Grodzisko, Byczyna, Pomnik Partyzantów, Gmina Libiąż i Chrzanów.
 • szlak turystyczny czarny – dochodzi do szlaku zielonego i żółtego w Wilkoszynie do źródła wody siarczanej.

Baza noclegowa[edytuj]

W mieście znajdują się 3 skategoryzowane hotele:

 • Brojan*** (ul. Paderewskiego 44)
 • Pańska Góra*** (ul. Krakowska 1)
 • Wodnik* (ul. Bukowska 10)

Administracja[edytuj]

Urząd Miejski w Jaworznie

Jaworzno jest miastem na prawach powiatu. Mieszkańcy wybierają do Rady Miejskiej w Jaworznie 23 radnych[17]. Organem wykonawczym samorządu jest prezydent miasta, którym obecnie jest Paweł Silbert.

Ugrupowanie Kadencja 2002-2006[18] Kadencja 2006-2010[19] Kadencja 2010-2014[20] Kadencja 2014-2018[21]
Sojusz Lewicy Demokratycznej 12 (SLD-UP)
Jaworzno Moje Miasto 11 6 7 7
Prawo i Sprawiedliwość 4 4 7
Platforma Obywatelska 6 6 8
Wspólnie dla Jaworzna 7 6
KWW Bernadety Siostrzonek 1

Miasto jest członkiem Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Śląskiego Związku Gmin i Powiatów i Związku Miast Polskich.

 Osobny artykuł: Prezydenci miasta Jaworzno.
Lata Imię Nazwisko Partia lub blok partyjny
1975 – 1979 Leszek Jagodyński PZPR
1979 – 1982 Marian Skalski PZPR
1982 – 1990 Józef Cichowski PZPR
1990 – 1998 Andrzej Węglarz Unia Wolności
1998 – 2002 Marian Tarabuła SLD
2002 – nadal Paweł Silbert Jaworzno Moje Miasto

Religia[edytuj]

Kolegiata św. Wojciecha i św. Katarzyny

Katolicyzm[edytuj]

Większość mieszkańców Jaworzna stanowią wierni Kościoła Rzymskokatolickiego.

Diecezja

Jaworzno niemal w całości należy do diecezji sosnowieckiej w obrębie archidiecezji częstochowskiej. Obszar Cezarówki Górnej i Koźmina podlega Parafii Chrystusa Króla w Balinie, natomiast Jeleń-Dąb, w którym znajduje się tylko kaplica dojazdowa, należy do parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu. Obie te parafie znajdują się w granicach archidiecezji krakowskiej, której w przeszłości podlegało całe Jaworzno.

Dekanaty

Obszar Jaworzna należy do dwóch dekanatów diecezji sosnowieckiej oraz dwóch dekanatów archidiecezji krakowskiej.

Diecezja sosnowiecka:

Archidiecezja krakowska:

Parafie
 • Parafia Świętych Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie – Centrum
 • Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie Osiedlu Stałym
 • Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jaworznie Długoszynie
 • Parafia św. Jana Kantego w Jaworznie Niedzieliskach
 • Parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Jaworznie Pieczyskach
 • Parafia św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie Szczakowej
 • Parafia Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Jaworznie Dąbrowie Narodowej
 • Parafia św. Barbary w Jaworznie Podłężu
 • Parafia Miłosierdzia Bożego w Jaworznie Borach
 • Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie Ciężkowicach
 • Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworznie Jeleniu
 • Parafia św. Karola Boromeusza w Jaworznie Starej Hucie
 • Parafia św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie Jeziorkach
 • Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jaworznie Sobieskim
 • Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaworznie Byczynie

Świadkowie Jehowy[edytuj]

Na terenie miasta działają cztery zbory Świadków Jehowy, spotykające się w dwóch Salach Królestwa[22].

Protestantyzm[edytuj]

Działalność duszpasterską na terenie miasta prowadzą cztery kościoły protestanckie o charakterze ewangelicznym. Należą do nich:

Inne[edytuj]

W przeszłości istniała w Jaworznie synagoga, która została zdewastowana przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.

Osoby związane z Jaworznem[edytuj]

Honorowi obywatele miasta Jaworzna[edytuj]

Patroni miasta[edytuj]

Osoby znane i urodzone w Jaworznie[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Jaworzno, w oparciu o dane GUS.
 2. Muzeum Miasta – Historia.
 3. Muzeum Miasta – Etnografia.
 4. Jaworzno – Historia miasta.
 5. Rymut 1987 ↓, s. 94.
 6. Joannis Długosz Senioris Canonici Cracoviensis, „Liber Beneficiorum”, Aleksander Przezdziecki, Tom II, Kraków 1864, s. 228.
 7. Jaworzno w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom III, s. 532.
 8. J. Łepkowski: Przegląd zabytków przeszłości z okolic Krakowa, Warszawa 1863, s. 29 [1].
 9. M. Leś-Rudnicka: Historia miasta [2].
 10. Józef Bolesław Garas „Oddziały Gwardii Ludowej i Armii Ludowej 1942 – 1945” Wydawnictwo MON 1971 str. 420
 11. Fedorowicz Andrzej, Wzorowy polski łagier; [w:] „Polityka”, 2014, nr 2, s. 54-57.
 12. GUS: Bank Danych Lokalnych – Ludność w wieku przedprodukcyjnym (17 lat i mniej), produkcyjnym i poprodukcyjnym według miejsca zamieszkania.
 13. Ludność Jaworzna.
 14. Pionierzy video – TVS.
 15. uchwała nr IX/87/2003 Rady Miejskiej w Jaworznie z dnia 24 kwietnia 2003 r. w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Jaworzna.
 16. „Tele Tydzień” najchętniej kupowanym tygodnikiem, „Polityka” lepsza od „Newsweeka” (Top 64) (pol.). wirtualnemedia.pl, 2014-02-03. [dostęp 2014-02-06].
 17. Zarządzenie Nr 111 Wojewody Śląskiego z dnia 8 kwietnia 2010 r. (Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2010 r., Nr 64, poz. 1062).
 18. Państwowa Komisja Wyborcza: Wybory samorządowe. wybory2002.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-20].
 19. Geografia wyborcza – Wybory samorządowe – Państwowa Komisja Wyborcza. wybory2006.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-20].
 20. Wybory Samorządowe 2010 – Geografia wyborcza – Województwo śląskie – – m. Jaworzno. wybory2010.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-20].
 21. Państwowa Komisja Wyborcza | Jaworzno. wybory2014.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-20].
 22. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 22 maja 2014.
 23. Yiwu partnerem Jaworzna. jaworzno.pl, 29 sierpnia 2013. [dostęp 2016-02-09].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

'