Tworzenie stron internetowych

Krosno

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy w internecie które przyciągną klientów w mieście Krosno. Zapewniemy dokładne podejście do Twojego biznesu. Atrakcyjne ceny i dobre wykonanie zapewni Ci sukces. Adres w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, ładnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Aktualne rozwiązania jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Krosno - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Krosno" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Krosno warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Krosno" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Krosno" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Krosno i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Krosno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta na Podkarpaciu. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Krosno
Krosno Parva Cracovia „Mały Kraków” – panorama miasta
Krosno Parva Cracovia „Mały Kraków” – panorama miasta
Herb Flaga
Herb Krosna Flaga Krosna
Dewiza: Niepowtarzalne miasto w wyjątkowym miejscu
Państwo  Polska
Województwo  podkarpackie
Powiat miasto na prawach powiatu
Prawa miejskie ok. 1342
Prezydent Piotr Przytocki
Powierzchnia 43,48 km²
Wysokość 260 m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

46 695[1]
1 073,4 os./km²
Strefa numeracyjna
13
Kod pocztowy 38-400
Tablice rejestracyjne RK
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Krosno
Krosno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krosno
Krosno
Ziemia49°40′56″N 21°45′57″E/49,682222 21,765833
TERC
(TERYT)
1861011
SIMC 0952410
Hasło promocyjne: Krosno – Miasto Szkła
Urząd miejski
ul. Lwowska 28a, ul. Staszica 2
38-400 Krosno
Strona internetowa
BIP

Krosnomiasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.

Ośrodek o znaczeniu regionalnym i subregionalnym. MOF Krosno ma ponad 115 000 mieszkańców[2]. Siedziba wielu instytucji o zasięgu ponadlokalnym: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, Okręgowej Komisji Wyborczej, Sądu i Prokuratury Okręgowej, Okręgowego Urzędu Górniczego, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego, Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli, Urzędu Celnego, Instytutu Nafty i Gazu oraz RTCN Sucha Góra.

Stolica województwa krośnieńskiego od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 r.

Znajduje się w Euroregionie Karpackim, w skład którego wchodzą przygraniczne tereny Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Rumunii.

Geografia[edytuj]

Krosno, w oddali Beskid Niski

Miasto w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, przy ujściu potoku Lubatówki do Wisłoka, na obszarze Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, wchodzącej w skład Pogórza Środkowobeskidzkiego, określanego jako Beskid Niski. Krosno określano jako „parva Cracovia” – czyli „mały Kraków”, dlatego, że krośnieński Rynek z renesansowymi sukiennicami kojarzył się z krakowskim Starym Miastem, a także ze względu na wysoki poziom życia umysłowego miasta. O celowości porównywania do Krakowa świadczy umieszczenie widoku Krosna w miedziorycie Georga Brauna (1541-1622) i Fransa Hogenberga (ok. 1535-1590), w dziele Civitates orbis terrarum (Miasta świata wydanym w 1617 r. w Kolonii) w towarzystwie m.in. Krakowa, Poznania, Warszawy czy Zamościa, oraz w dziele Andreasa Cellariusa (1596-1665) z 1659 r. Regni Poloniae Magnique Ducatus Lithuanie Novissima Descriptio, wydanym w Amsterdamie.

Kotlina Krośnieńska od zachodu graniczy z doliną Jasiołki i niewielkimi przełęczami, z Kotliną Jasielską, a na wschodzie łączy się doliną Wisłoka i z Kotliną Zarszynską. Nad Krosnem wznosi się od północy tzw. Pasmo Odrzykońskie, z wyróżniającymi się kulminacjami Królewskiej Góry (554 m n.p.m.) i Suchej Góry (585 m n.p.m.). U podnóża pierwszej, znajduje się Zamek „Kamieniec”, a na szczycie drugiej wieża przekaźnikowa stacji telewizyjnej. Do krośnieńskiego bogactwa oprócz ropy naftowej, piaskowca, glinek, zaliczamy źródła mineralne, które występują w dzielnicy Białobrzegi, jako siarkowo-wodorowe, na Zawodziu siarczany i solanki o dużym stężeniu, oraz w innych dzielnicach solanki o różnym składzie chemicznym.

Krosno – w widłach Wisłoka i Lubatówki, stanowiło regularny, zwarty układ urbanistyczny z czworokątnym Rynkiem i wychodzącą z niego rozplanowaną siecią ulic. Z Rynku wybiegały symetrycznie w kierunkach na południe i północ po trzy ulice, które zbiegały się przy bramach miejskich.

Krosno jest pełne średniowiecznych kościołów i zabytkowych kamieniczek, usytuowanych głównie w obrębie Rynku, który mieści się na wzniesieniu ok. 277 m n.p.m. Miasto należy do Zagłębia Naftowego Jasielsko-Krośnieńskiego, słynie również z hut szkła i z lotnictwa.

Historia[edytuj]

 Osobny artykuł: Historia Krosna.
Crosno Widok na Krosno 1618 r. (Braun, reprodukcja)
Crosno Widok na Krosno 1618 r. (Braun, reprodukcja)
Rynek w Krośnie
Rynek w Krośnie

Turystyka[edytuj]

W 2016 r. władze miasta uruchomiły portal informacyjny dla turystów: visitkrosno[3].

Zabytkowe kościoły[edytuj]

Dzwonnica przy Kościele Farnym
Krośnieńskie podcienia
Kamienica Mazurkiewiczów
Kamienica Wójtowska
Zabytkowy Dom dziecka w Krośnie, ul. Grodzka 2 (1899 r.)[4]
Dom W.R.Portiusa
Dom Curia Praetoriana
Pałac Dunikowskiego
Pałac Trzecieskich
Alejka na starym cmentarzu w Krośnie

Inne atrakcje[edytuj]

Ciekawe miejsca w najbliższej okolicy:

Sztandarowe imprezy[edytuj]

Administracja[edytuj]

Gmach Rady Powiatowej ob. Urząd Miasta Krosna
Była siedziba władz województwa obecna starostwa powiatowego w Krośnie
Osiedle Ks. Bronisława Markiewicza w Krośnie
Balony nad Krosnem

Krosno posiada dwa rodzaje jednostek pomocniczych gminy. Miasto jest podzielone administracyjnie na 6 dzielnic: Białobrzegi , Krościenko Niżne, Suchodół, Polanka (Krosno), Śródmieście, Zawodzie i 6 osiedli: Stefana Grota-Roweckiego, Ks. Bronisława Markiewicza, Południe, Traugutta, Turaszówka, Tysiąclecia[8][9].

Demografia[edytuj]

Ludność Krosna[edytuj]

Piramida wieku mieszkańców Krosna w 2014 roku[1].
Piramida wieku Krosno.png

Gospodarka[edytuj]

Według danych GUS za rok 2005 dochód na jednego mieszkańca w Krośnie wynosił 3100,30 zł co daje 105,30% średniej krajowej w 2005 roku. W tym samym czasie stopa bezrobocia wynosiła 6,5%[10].

W mieście działają 2 centra handlowe[11], 1 galeria handlowa[12] (1 galeria w budowie: Vivo! Krosno[13]), dyskonty spożywcze[14], 7 marketów budowlanych[15].

Transport[edytuj]

Transport drogowy[edytuj]

Krośnieńska trasa średnicowa DK-28
Węzeł - Os. Traugutta

Transport lotniczy[edytuj]

Hangar, wieża lotów i płyta postojowa na przebudowanym lotnisku w Krośnie

Lotnisko w Krośnie[edytuj]

Jest to jedno z największych lotnisk trawiastych w Europie, które należy od 2008 roku do miasta Krosna, a jest użytkowane przez Aeroklub Podkarpacki. W grudniu 2016 roku zakończyła się budowa asfaltowej drogi startowej o długości 1100 metrów i szerokiej na 30 metrów oraz dróg kołowania. Wybudowano także pełne oświetlenie lotniska (dróg kołowania, pasa startowego i płyt postojowych), a także zaawansowaną stację meteorologiczną i dwa wskaźniki wiatru. Zamontowano również oznakowanie pionowe.

Lądowisko Krosno-Szpital[edytuj]

W 2013 r. przy ul. Korczyńskiej oddano do użytku przyszpitalne lądowisko sanitarne.

Lotnisko Iwonicz[edytuj]

Sportowe lotnisko znajdujące się na terenie gminy Krościenko Wyżne w miejscowości Pustyny tuż przy wschodniej granicy Krosna. Lotnisko posiada dwa pasy startowe: trawiasty i asfaltowy. Obecnie właścicielem obiektu jest Aeroklub Polski, natomiast użytkownikiem są Lotnicze Zakłady Produkcyjno-Naprawcze Aero-Kros Sp. z o.o.

Miasto Krosno planuje włączyć to lotnisko w swoje granice. Na jego terenie powstać ma m.in. łącznik do drogi S19.[16]

Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka[edytuj]

Najbliższe lotnisko obsługujące linie pasażerskie znajduje się w Jasionce koło Rzeszowa. Posiada drugi co do długości pas startowy w Polsce.

Transport zbiorowy[edytuj]

Autobus MKS Krosno

MKS Krosno obsługuje 5 linii miejskich (A, B, E, G, K), 11 podmiejskich (0, 1, 2, 4, 5, 7, 10, 11, 16, 18, 20 ), szkolną KS oraz nocną N1.

Transport kolejowy[edytuj]

Dworzec główny w Krośnie

Linia kolejowa biegnąca z Jasła do Zagórza nie jest zelektryfikowana. Obsługę połączeń pasażerskich realizuje spółka Przewozy Regionalne, która jest dofinansowywana ze środków samorządu województwa i spółka PKP Intercity.

Ruch pociągów pasażerskich odbywa się pociągami Przewozów Regionalnych w kierunkach ZagórzRzeszów Główny i z powrotem[17] oraz PKP Intercity na trasie Zagórz – Rzeszów Gł. – Lublin Gł. – Warszawa Centralna – Toruń Gł. – Bydgoszcz Gł./ Piła Gł. pociągiem TLK Staszic oraz pociągiem TLK Karpaty relacji Zagórz – Stróże – Tarnów – Kraków Gł. – Częstochowa – Warszawa Centralna – Iława Gł. – Gdańsk Gł. – Gdynia Gł.

Edukacja[edytuj]

Przedszkola[edytuj]

  • Przedszkole Miejskie nr 1
  • Przedszkole Miejskie nr 2
  • Przedszkole Miejskie nr 3
  • Przedszkole Miejskie nr 4
  • Przedszkole Miejskie nr 5
  • Przedszkole Miejskie nr 8
  • Przedszkole Miejskie nr 10
  • Przedszkole Miejskie nr 11
  • Prywatne Przedszkole „Tęczowa Kraina”
  • Prywatne Przedszkole Językowe „Bajkowy Świat”
  • Niepubliczne Przedszkole „Stokrotka”
  • Terapeutyczny Punkt Przedszkolny „Guziczek”

Szkoły podstawowe[edytuj]

  • Prywatna Szkoła Muzyczna I st. „Pro Musica”
  • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. I.J. Paderewskiego
  • Zespół Szkół nr 2 w Krośnie
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. E.Kolanki
  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Pawła II
  • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Janusza Korczaka
  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
  • Szkoła Podstawowa nr 8 im. „Dar Górników” w Krośnie
  • Szkoła Podstawowa nr 10 im. kpt. Stanisława Betleja
  • Szkoła Podstawowa nr 12
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 im. Polskich Olimpijczyków
  • Szkoła Podstawowa nr 15

Gimnazja[edytuj]

  • Gimnazjum Dwujęzyczne przy I LO w Krośnie
  • Miejski Zespół Szkół Nr 5 Gimnazjum Nr 1 i Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej
  • Gimnazjum nr 2
  • Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 im. Polskich Olimpijczyków
  • Gimnazjum nr 5
  • Katolickie Gimnazjum Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła
  • Zespół szkół nr 4 (połączenie Gimnazjum nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 15)
  • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. I.J. Paderewskiego

Szkoły ponadgimnazjalne[edytuj]

  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Jana Szczepanika („Szczepanik”)
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Ks. Stanisława Szpetnara („Bursa”)
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica („Mechanik”)
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza („Naftówka”)
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. II Armii Wojska Polskiego („Elektryk”)
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. Jana Sasa-Zubrzyckiego („Budowlanka”)
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie („Kopernik”)
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie („Guzikówka”, „Dwójka”)
  • Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Bronisława Markiewicza („Katolik”)
  • Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych („Plastyk”)
  • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. I.J. Paderewskiego („Muzyczna”)
  • Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego – szkoła dzienna młodzieżowa im. Pawła z Krosna („CKU”)

Szkoły dla dorosłych i policealne uzupełniające[edytuj]

  • Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego
  • Policealne Studium Zawodowe „Wszechnica”
  • Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony „O’chikara”
  • Wieczorowa Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych
  • Podkarpackie Towarzystwo Edukacji Alternatywnej „Wszechnica”

Szkolnictwo wyższe[edytuj]

  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie
  • Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Oddział w Krośnie
  • Niepubliczna Szkoła Biznesu
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Oddział w Krośnie

Kultura[edytuj]

Budynek Orbisu w Krośnie
Budynek RCKP przy ul. Kolejowej 1
  • Z miasta pochodzą grupy, zespoły, stowarzyszenia i kluby Krosna:
    • „A-PSIK” (Amatorsko-Profesjonalna Scena Improwizacji Krośnieńskiej) – stały skład
    • Chór mieszany „Echo” (zróżnicowana wiekowo grupa) – część składu stała, część zmienna
    • Grupa baletowa bez nazwy (2 grupy: starsza i młodsza) – zmienny skład zależnie od wieku
    • Grupa muzyczna Decapitated
    • Grupa teatralno-taneczno-wokalna „Kleks” (4 grupy dziecięce) – zmienne składy zależnie od wieku
    • Kabaret SSOK (uczniowie ZSP 1) – zmienny skład zależnie od nowego roku szkolnego, często przy współpracy byłych członków kabaretu
    • Kapela ludowa „Białobrzeżanie” (dorośli) – stały skład + nowi członkowie
    • Klub aktywizujący „Klub Seniora” (seniorzy) – stały skład + nowi członkowie
    • Klub dyskusyjny „Elizjum” (młodzież i dorośli) – częściowo zmienny zależnie od wieku, częściowo stały skład
    • Klub fotograficzny „Fotoklub” (młodzież i dorośli) – stały skład + nowi członkowie
    • Klub literacko-promotorski „Klub Literacki RCKP” (zróżnicowana wiekowo grupa) – stały skład + nowi członkowie
    • Orkiestra dęta „Miejska Górnicza Orkiestra Dęta” (zróżnicowana wiekowo grupa) – stały skład + nowi członkowie
    • Pracownia artystyczna „Otwarta Pracownia” (zróżnicowana wiekowo grupa) – stały skład + nowi członkowie
    • Pracownia artystyczna „Pracownia Grafiki Tradycyjnej” (zróżnicowana wiekowo grupa) – stały skład + nowi członkowie
    • Studio piosenki „SWING” (uczniowie gimnazjalni i licealni) – zmienny skład zależnie od wieku
    • Studio ruchowo-baletowe „Studio Ruchu” (dzieci i młodzież) – zmienny skład zależnie od wieku
    • Teatr akrobatyczno-widowiskowy „Teatr na bruku” (zróżnicowana wiekowo grupa) – zmienny skład każdego lata
    • Teatr dramatyczno-widowiskowy „S.T.R.A.C.H.” (licealiści i studenci) – stały skład (z wyjątkami)
    • Teatr dramatyczno-wokalny „The Great Insomnia” – od marca 2012 nieaktywny (uczniowie licealni) – stały zamknięty skład
    • Teatr dramatyczny „itd...” (3 grupy: starsza, średnia, młodsza) – zmienne składy zależnie od wieku
    • Teatr dramatyczny „Marysia” (uczniowie I LO) – zmienny skład zależnie od nowego roku szkolnego
    • Teatr dramatyczny „Teatr z fleszem” (uczniów klas IV, V, VI szkół podstawowych) – zmienny skład zależny od wieku
    • Zespół muzyczny „Euro Band Blues” (promocja młodych talentów) – zmienny skład
    • Zespół muzyczny „Gruba Berta” (młodzież i dorośli) – stały skład + nowi członkowie
    • Zespół muzyczny „Intia” (młodzież i dorośli) – stały skład
    • Zespół muzyczny „Leaers Lie” (młodzież i dorośli) – stały skład
    • Zespół śpiewaczy ludowych „Kamratki” (dorośli) – stały skład + nowi członkowie
    • Zespół taneczny „Crazy Dance” (młodzież – wyłącznie dziewczęta) – zmienny skład zależnie od wieku
    • Zespół taneczny „Tęcza” (dzieci i młodzież) – zmienny skład zależnie od wieku
    • Zespół Taneczny Kleks (dzieci i młodzież)
    • Zespół tańca współczesnego „Strecz” (młodzież) – zmienny skład zależnie od wieku
    • Zespół teatralno-taneczny „Radosna Rodzinna Akademia Teatralna” (dzieci i młodzież) – zmienny skład zależnie od wieku
    • Zespół wokalno-instrumentalny „Stowarzyszenie Kultury Dzieci i Młodzieży Dysonans” (dzieci i młodzież) – zmienny skład zależnie od wieku

Media[edytuj]

W Krośnie działają portale internetowe m.in. Krosnocity.pl, Krosno24.pl, Krosno112.pl, Terazkrosno.pl, Neon.info.pl. Swoją siedzibę mają tutaj Nowe Podkarpacie, Radio Fara, Trendy Radio, RMF Maxxx Krosno czy TV Obiektyw. Swoim zasięgiem miasto obejmują gazety, takie jak Nowiny, jak również Super Nowości. Swoją redakcję posiadają tutaj publiczni nadawcyTVP3 Rzeszów oraz Radio Rzeszów.

Religia[edytuj]

Sport i rekreacja[edytuj]

Obiekty sportowe[edytuj]

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

  • Klub sportowy „Budo” – karate, boks, judo, mma
  • tor speedrowerowy
  • przy ulicy Bursaki
  • przy ulicy Legionów
    • mała Hala Widowiskowo-Sportowa
    • stadion z torem żużlowym i boiskiem piłkarskim
    • korty tenisowe
    • boisko do piłki nożnej
  • przy ulicy Rzeszowskiej
    • basen kryty (długość 25 m)
    • boisko do piłki nożnej (90 × 48) + bieżnia żużlowa
  • przy ulicy Wojska Polskiego
    • międzyszkolny basen kryty (długość 25 m)
  • przy ulicy Okrzei
  • Czarnorzeki
    • wyciąg narciarski

W Krośnie znajdują się również mniejsze, najczęściej przyszkolne i osiedlowe boiska sportowe.

Kluby sportowe[edytuj]

Klub żużlowy KSM Krosno
Derby Stal Sanok – Karpaty Krosno
  • Chorągiew Ziemi Krośnieńskiej „Milites”
  • Karpaty Krosno – piłka nożna mężczyzn
  • KKS Karpaty Krosno – siatkówka mężczyzn
  • Klub Pływacki Masters Krosno
  • Klub Pływacki Swim2Win Krosno
  • Klub Tańca Towarzyskiego „Gracja”
  • Krośnieński Klub Biegacza
  • Krośnieński Klub Karate „Tsunami"
  • KKK MOSiR Krosno - koszykówka
  • Krośnieński Klub Kyokushin Karate
  • Krośnieński Klub Tenisa Stołowego
  • Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych[27]
  • Krośnieńskie Towarzystwo Tenisowe – tenis ziemny
  • KSM Krosno – żużel
  • LOK – Elektryk Krosno – strzelectwo sportowe
  • Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Mechanik”
  • MLKS Orlew Krosno – piłka nożna
  • OKS Markiewicza Krosno – piłka nożna
  • OZS Guzikówka Krosno – piłka nożna
  • SHK Krosno – hokej na lodzie
  • Uczniowski Klub Sportowy „Piętnastka”
  • Uczniowski Klub Sportowy „Sokolik”
  • UKS Koniczynka Krosno – piłka nożna
  • UKS Oratorium Krosno
  • UMGKS Nafta Krosno – strzelectwo sportowe
  • SHK Krosno – hokej na lodzie
  • Klub Pływacki Masters Krosno
  • Klub Pływacki Swim2Win Krosno

Osoby związane z Krosnem[edytuj]

Pomnik Józefa Piłsudskiego
 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Krosnem.
  • Honorowi obywatele miasta Krosna
 Z tym tematem związana jest kategoria: Honorowi obywatele Krosna.

Związani z kolegium w Krośnie[edytuj]

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Miasta zaprzyjaźnione[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Krosno, w oparciu o dane GUS.
  2. Krosno.pl oficjalna strona Miasta Krosna, Liczba ludnośći MOF: 115617.
  3. Miasto Szkła ma nową stronę dla turystów: visitkrosno.pl
  4. http://www.krosno.pl/pl/dla-mieszkancow/zdrowie-i-pomoc-spoleczna/dom-dziecka/.
  5. Stare miasto
  6. Szklane Zagłębie
  7. abcde http://visitkrosno.pl/pl/najblizszewydarzenia.
  8. Krosno.pl oficjalna strona Miasta Krosna, O mieście
  9. UM Krosno: Dzielnice i osiedla (pol.). [dostęp 2011-06-14].
  10. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  11. Galeria Krosno (były ELiJot), CH Full Market.
  12. Galeria Portius.
  13. Rusza budowa VIVO!
  14. Intermarché, Biedronka (4), Carrefour (3), Lidl (2), eSka supermarket (2), FRAC, Delikatesy Centrum, Plus, Zielony Koszyk, Atos, Sezam, 5 minut, Kaufland, Stokrotka, Fresh Market, Sklepy S, Żabka.
  15. Maxpol, Merkury Market, Mrówka – KPB, Kleberg, Leroy Merlin, Majster.
  16. Pd, Ekspansja Krosna: prezydent i radni chcą nowych terenów [dostęp 2017-09-02] (pol.).
  17. Przewozy Regionalne.
  18. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (http://www.jw.org) z 2 stycznia 2015.
  19. KROSNO: 4 urodziny Klubu Eurogym - Krosno112.pl - Krośnieński Portal Ratowniczy [dostęp 2017-05-09] (pol.).
  20. http://www.visitkrosno.pl/pl/miejsca/park_rowerowy_ksfr.
  21. http://www.visitkrosno.pl/pl/miejsca/park_linowy_linoskoczek.
  22. Szematyzm na rok 1895. Lwów: 1895, s. 3.
  23. Miasta partnerskie (pol.). Urząd Miasta Krosna. [dostęp 2012-10-12].
  24. http://www.krosnocity.pl/index.php/aktualnosci/fakty/krosno/item/17921-krosno-zakonczylo-wspolprace-z-miastem-partnerskim-przewodniczacy-nie-potrafil-wypowiedziec-jego-nazwy.html, krosnocity.pl, 8 maja 2017 (pol.).
  25. Miasta zaprzyjaźnione (pol.). Urząd Miasta Krosna. [dostęp 2012-10-12].

Bibliografia[edytuj]

  • Krosno – studia z dziejów miasta i regionu, T. I, red. Garbarcik J., Kraków 1972
  • Krosno – studia z dziejów miasta i regionu, T. II, red. Garbarcik J., Kraków 1973
  • Krosno – studia z dziejów miasta i regionu, T. III, red. Cynarski St., Kraków 1995
  • Sarna W. ks.: Opis powiatu krośnieńskiego pod względem geograficzno-historycznym. Józef Styfi. Przemyśl 1898. Reprint: Wyd. Roksana oraz Muzeum Okręgowe w Krośnie. Krosno 1997
  • Rączy E.: Ludność żydowska w Krośnie do 1919, Biblioteka Krośnieńska, zeszyt 9, Krosno 1995
  • Rączy E.: Ludność żydowska w Krośnie 1919-1939, Biblioteka Krośnieńska, zeszyt 13, Krosno 1997
  • Rączy E.: Ludność żydowska w Krośnie 1939-1946, Biblioteka Krośnieńska, zeszyt 15, Krosno 1999
  • Kuropatnicki E.A. hr.: Geografia albo dokładne opisanie królestw Galicyi i Lodomeryi, Wojciech Manecki. Lwów 1858, Reprint: Wyd. Roksana oraz Muzeum Okręgowe w Krośnie. Krosno 1998
  • Orłowicz M.: Ilustrowany przewodnik po Galicyi, Bukowinie, Spiszu, Orawie i Śląsku Cieszyńskim. Książnica Polska. Lwów 1919, Reprint: Ruthenus Rafał Barski. Krosno 2002
  • Maczek S.: Od podwody do czołga. Wspomnienia wojenne 1918-1945, Ossolineum, Wrocław 1990
  • Czajkowski J.: Z dziejów szpitala krośnieńskiego 1901-1946, Biblioteka Krośnieńska, zeszyt 12, Krosno 1997
  • Czajkowski J.: Z dziejów szpitala krośnieńskiego 1946-1995, Biblioteka Krośnieńska, zeszyt 14, Krosno 1998
  • Nieć J.: Rzeszowskie za Sasów. Szkic historyczny, Towarzystwo Regionalne Ziemi Rzeszowskiej, Rzeszów 1938
  • Wojnar T., Kyc A.: Tradycja i współczesność. Monografia Krośnieńskich Hut Szkła „Krosno” SA 1923-1998, KHS „Krosno” SA. Krosno 1998

Linki zewnętrzne[edytuj]

'