Tworzenie stron internetowych

Księżyno

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy online które przyciągną klientów w mieście Księżyno. Zapewniemy wyjątkowe podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i dobre wykonanie zapewni Ci sukces. Adres w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, kreatywnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania na czasie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Księżyno - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Księżyno" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Księżyno warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Księżyno" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Księżyno" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Księżyno i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Księżyno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Księżyno
Kościół św. Józefa Rzemieślnika w Księżynie
Kościół św. Józefa Rzemieślnika w Księżynie
Państwo  Polska
Województwo podlaskie
Powiat białostocki
Gmina Juchnowiec Kościelny
Wysokość 140 m n.p.m.
Liczba ludności (2006) 660
Strefa numeracyjna (+48) 85
Kod pocztowy 16-001
Tablice rejestracyjne BIA
SIMC 0031420
Położenie na mapie gminy Juchnowiec Kościelny
Mapa lokalizacyjna gminy Juchnowiec Kościelny
Księżyno
Księżyno
Położenie na mapie powiatu białostockiego
Mapa lokalizacyjna powiatu białostockiego
Księżyno
Księżyno
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Księżyno
Księżyno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Księżyno
Księżyno
Ziemia53°04′54″N 23°06′10″E/53,081667 23,102778

Księżynowieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Juchnowiec Kościelny.

Częścią wsi jest Albertowo. Na wschód od Księżyna leży wieś Księżyno-Kolonia.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.

W Księżynie mieści się kościół św. Józefa Rzemieślnika.

W miejscowości znajduje się zakład produkujący transformatory toroidalne[1].

Historia[edytuj]

Pierwotna nazwa wsi to Woroszyłowszczyzna. Nazwę swą wzięła od smolników – braci Woroszyłków, którzy w roku 1530 tutaj mieli swoją siedzibę[2].

Następna wzmianka o Woroszyłowszczyźnie pochodzi z roku 1558. Sporządzono wówczas "Regestr pożytków zamku y dwora Saraskiego w roku 58". "Obrub Woroszyły, który trzymają Wasil, Makar Daniłowiczy, Sawka Czysz z inszemi, płacą z niego kop 4."[3]

Kolejna wzmianka o Woroszyłowszczyźnie pochodzi z 1577 roku, kiedy obrub ten znajdował się w ręku – dworzanina Zygmunta Augusta, któremu monarcha wydzielił ze starostwa suraskiego "obrub Woroszyłowszczyzna" liczący 6 włók.

Na przełomie XVII i XVIII w. folwark Woroszyłowszczyzna był przekazany proboszczowi juchnowieckiemu.[4].

Woroszyłowszczyzna przez długie lata była małą osadą. Zamieszkiwała tu tylko jedna rodzina.

W roku 1865 spotykamy pierwszy raz zapisaną nazwę wsi w postaci Księżyna.

W roku 1886 ten folwark kupił Bernard Zaczeniuk. W latach 80. XIX w. powstała kompozycja dworska[5]. Bernard Zaczeniuk wzniósł murowany dom mieszkalny na wzgórzu, które opadało w kierunku rzeczki Horodnianki. Oś główna domu wiodła w kierunku cmentarza dworskiego w sąsiednich Ignatkach. Dom był usytuowany przy drodze biegnącej z dworu w Horodnianach do Juchnowca Kościelnego.

1 maja 1981 – zrobiono wykopy pod fundament kościoła. Kościół zlokalizowano na placu, który Aleksander Pełch[6] przekazał przed śmiercią na rzecz Kościoła. Początkowo zamierzano wyremontować stary dom Pełcha i w nim urządzić salę do katechizacji. Zdecydowano się jednak wymurować kaplicę bez zgody władz państwowych i kościelnych.

1 maja 1983 – odbyło się uroczyste poświęcenie i namaszczenie kościoła, któremu nadano wezwanie św. Józefa Rzemieślnika. Był to kościół pomocniczy, rektorat parafii św. Antoniego w Niewodnicy. Aktu poświęcenia dokonał ks.bp Edward Kisiel. Pierwszym rektorem kościoła biskup mianował ks. Eugeniusza Mikulskiego, który po trzech tygodniach zrezygnował. Następnie rektorat przejął ks. Henryk Abramowicz, a po miesiącu, na początku sierpnia rektorem został ks. Mirosław Wojno.

10 października 1983 – ks. bp Edward Kisiel poświęcił nowy cmentarz grzebalny w Księżynie.

1 października 1984 – utworzono parafię. Jej pierwszym proboszczem został ks. Mirosław Wojno.

Przypisy

  1. Toroidy (pol.). PWPH Lachowski - Transformatory Toroidalne. [dostęp 2009-04-27].
  2. Akt rozgraniczenia Horodzińskich, Klepacz, Koryckiego i Sapiehy z roku 1530. Kapicjana, pudło 27, dok.334
  3. Wysokość opłaty 4 kopy groszy wskazuje, że obrub liczył 4 włóki (zwykle w tych czasach płacono 60 groszy od jednej włóki).
  4. S. Niewiński. Juchnowiec: dzieje parafii. Białystok: Archiwum Diecezjalne: Wydawnictwo BUK, 2006. ​ISBN 83-919319-5-1​, ​ISBN 83-60329-10-9
  5. Maroszek J., Kosmaczewska J., Postołowicz L. Księżyno. Biuro Badań i Dokumentacji Zabytków w Białymstoku.1985
  6. Aleksander Pełch był kowalem. Niedaleko placu, na którym stanął kościół, miał kuźnię i drugi dom, w którym mieszkał. W kuźni wykonywał wszelkie prace kowalskie, podkuwał konie. Czasami, jeśli zachodziła taka potrzeba, wyrywał ludziom bolące zęby posługując się przy tym kleszczami stomatologicznymi. W czasie tego zabiegu pacjent siedział na progu kuźni.
'