Tworzenie stron internetowych

Kuźnia Raciborska

Oceń naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony internetowe które przyciągną klientów w mieście Kuźnia Raciborska. Zapewniemy indywidualne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i fachowe wykonanie zapewni Ci sukces. Strona internetowa jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania na czasie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Kuźnia Raciborska - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Kuźnia Raciborska" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Kuźnia Raciborska warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Kuźnia Raciborska" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Kuźnia Raciborska" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Kuźnia Raciborska i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Kuźnia Raciborska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kuźnia Raciborska
Urząd miejski w Kuźni Raciborskiej
Urząd miejski w Kuźni Raciborskiej
Herb Flaga
Herb Kuźni Raciborskiej Flaga Kuźni Raciborskiej
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Powiat raciborski
Gmina Kuźnia Raciborska
gmina miejsko-wiejska
Data założenia XVII w.
Prawa miejskie 1967
Burmistrz Paweł Macha
Powierzchnia 31,75 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

5 409[1]
171,8 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 32
Kod pocztowy 47-420
Tablice rejestracyjne SRC
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Kuźnia Raciborska
Kuźnia Raciborska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kuźnia Raciborska
Kuźnia Raciborska
Ziemia50°12′00″N 18°18′41″E/50,200000 18,311389
TERC
(TERYT)
2411054
SIMC 0940884
Urząd miejski
ul. Słowackiego 4
47-420 Kuźnia Raciborska
Strona internetowa

Kuźnia Raciborska (śl. Raciborskô Kujźnia[2], niem. Ratiborhammer[3]) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Kuźnia Raciborska.

Przez miasto przepływa rzeka Ruda.

Demografia[edytuj]

Piramida wieku mieszkańców Kuźni Raciborskiej w 2014 r.[1]:
Piramida wieku Kuznia Raciborska.png

Podział administracyjny[edytuj]

Miasto podzielone jest na dwie jednostki pomocnicze:

 • Osiedle - Stara Kuźnia
 • Osiedle - Osiedle Nr 1.

Historia[edytuj]

Kościół parafialny św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej

Pierwszą odnotowaną w dokumentach stałą osadą na terenie obecnego miasta było założone w 1641 r. osiedle hutnicze Segenberg. W ślad za nim powstawały w okolicy kolejne osady kuźnicze, hutnicze i smolarskie. W XVIII w. wraz z postępem technicznym zastąpiono przestarzałe i nieefektywne dymarki piecami fryszerskimi. Według spisu z 1747 r., wieś liczyła 274 mieszkańców i posiadała folwark. W tym samym roku wzniesiono figurę w. Jana Nepomucena. W 1791 r. następuje przejęcie zakładów hutniczych przez króla pruskiego. W 1803 r. uruchomiono pierwszą szkołę. W miejscowości oprócz fryszerki pracuje także gwoździarnia i młot parowy. Wzrasta też liczna mieszkańców, osiągając 765 osób w 1830, w tym 12 ewangelików i 16 żydów.

W 1846 r. doprowadzono linię kolejową, co wpłynęło na dalszy rozwój miejscowości, mającej odtąd bezpośrednie połączenie z Kędzierzynem i Raciborzem. W 1845 r. Anton Magnus Schoenawa uruchomił własną hutę, nazywając ją Hoffnungshütte, w której to w 1893 r. oddano do użytku nowoczesną jak na owe czasy odlewnię żeliwa. Liczba mieszkańców przekroczyła 1000 w Kuźni i 650 w byłym folwarku, tzw. Nowej Kuźni. W 1907 r. przestawiono profil huty na produkty przeznaczone dla kolejnictwa. Zakład rozbudowano podczas II wojny światowej, zmieniając nazwę na Schondorff Hegenscheidt-Werke, podjęto produkcję części dla lotnictwa. Rozbudowy nie ukończono ze względu na zbliżający się front.

29 stycznia 1945 r. Kuźnia Raciborska została zajęta przez Armię Czerwoną, a następnie przekazana polskiej administracji. Wkrótce ponownie uruchomiono produkcję, podtrzymując tradycje przemysłu metalowego i maszynowego. Zakładom, uruchomionym w 1946, nadano nazwę Fabryka Wyrobów Metalowych „Rafo” (obecnie: „Rafamet”). Rok później otwarto szkołę zawodową.

W 1955 r. Kuźnia Raciborska otrzymuje status osiedla typu miejskiego, a w 1967 r. – prawa miejskie.

W latach 1962-1990 działał w Kuźni Raciborskiej 11 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej.

Władze miasta[edytuj]

Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska[edytuj]

Burmistrzowie Kuźni Raciborskiej od 2002 r.:

 • Ernest Emrich (2002-2006
 • Rita Serafin (2006-2014)
 • Paweł Macha (od 2014)

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Na terenie miasta działalność duszpasterską prowadzi parafia rzymskokatolicka św. Marii Magdaleny oraz Kościół Boży w Chrystusie Zbór Jeruzalem – protestancka wspólnota o charakterze ewangelicznym.

Edukacja[edytuj]

 • Przedszkole nr 1 w Kuźni Raciborskiej z Oddziałem Zamiejscowym w Turzu, ul. Słowackiego 18
 • Przedszkole nr 2, ul. Bohaterów Westerplatte 1
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących, w skład którego wchodzi: Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka oraz Gimnazjum, ul. Piaskowa 28

Towarzystwa i organizacje[edytuj]

 • Hufiec ZHP Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka
 • Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej – Koło w Kuźni Raciborskiej
 • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
 • Związek Rencistów, Emerytów i Inwalidów
 • Koło DFK
 • Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „Babiniec”
 • Chrześcijańskie Stowarzyszenie „JEROZOLIMA”[potrzebny przypis]

Komunikacja[edytuj]

Kolej[edytuj]

Kuźnia Raciborska posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z następującymi miastami: Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice, Ostrava (Czechy), Chałupki, Kędzierzyn-Koźle, Opole, Pszczyna, Racibórz, Wrocław, Żory. Przez Kuźnię Raciborską kursują tylko pociągi osobowe i przyspieszone. Miejscowość posiada stację kolejową – Kuźnia Raciborska (stacja kolejowa)

Komunikacja autobusowa[edytuj]

Kuźnia Raciborska posiada bezpośrednie połączenia autobusowe z następującymi miastami: Gliwice, Racibórz, Ruda Kozielska, Rybnik, Kędzierzyn-Koźle, Katowice. Komunikację autobusową obsługuje PKS Racibórz Sp. z o.o., PKS Connex Kędzierzyn-Koźle Sp. z o.o., Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku. Przystanki PKS znajdują się na terenie całego miasta.

Drogi[edytuj]

Przez miasto przebiegają drogowe szlaki komunikacyjne. Są to m.in.:

Miasta partnerskie[edytuj]

Szlaki turystyczne[edytuj]

szlak turystyczny żółty Szlak im. Polskich Szkół Mniejszościowych

Ludzie powiązani z miejscowością[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

 1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Kuznia_Raciborska, w oparciu o dane GUS.
 2. Nazwa śląska za: Reinhold Olesch, Der Wortschatz der polnischen Mundart von Sankt Annaberg, Berlin 1958. Użyto rozszerzonej wersji alfabetu proponowanego przez Grzegorza Wieczorka oraz Towarzystwo Piastowania Śląskiej Mowy „Danga” – wymowa w tymże słowniku – Raciborskoł Kujźnia.
 3. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. Nr 142, poz. 262)
'