Tworzenie stron internetowych

Libiąż

Oceń naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy internetowe które przyciągną klientów w mieście Libiąż. Zapewniemy wyjątkowe podejście do Twojego biznesu. Atrakcyjne ceny i z dbałością o detale wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dokładnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Aktualne rozwiązania jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Libiąż - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Libiąż" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Libiąż warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Libiąż" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Libiąż" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Libiąż i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Libiąż

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Libiąż (ujednoznacznienie).
Libiąż
Libiąż z lotu ptaka
Libiąż z lotu ptaka
Herb
Herb Libiąża
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Powiat chrzanowski
Gmina Libiąż
gmina miejsko-wiejska
Data założenia XIII w. lub wcześniej
(wzmianka u Długosza w 1243)
Prawa miejskie 1969
Burmistrz Jacek Latko (od 2008)
Powierzchnia 35,88 km²
Wysokość 310 m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

17 233[1]
480,7 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 32
Kod pocztowy 32-590
Tablice rejestracyjne KCH
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Libiąż
Libiąż
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Libiąż
Libiąż
Ziemia50°06′13″N 19°18′56″E/50,103611 19,315556
TERC
(TERYT)
1203044
SIMC 0940938
Urząd miejski
ul. Działkowa 1
32-590 Libiąż
Strona internetowa

Libiążmiasto w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Libiąż[2]. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego.

Położone jest w sąsiedztwie miast: Chrzanów, Chełmek, Jaworzno i Oświęcim.

Libiąż jest miastem przemysłowym. Na jego terenie znajdują się m.in. Kopalnia Węgla Kamiennego ZG „Janina", fabryka okien i profili PCW „Thermoplast”, kopalnia dolomitu „Libiąż” a także fabryka kostki brukowej „Libet”. Należy do Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego. Wcześniej wchodził w skład Zagłębia Krakowskiego.

Położenie[edytuj]

Libiąż znajduje się na obrzeżach Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego[3] i z racji położenia w zachodniej części województwa małopolskiego wiążą go relacje przestrzenne z niektórymi miastami Konurbacji Górnośląskiej[4]. Natomiast według niektórych badaczy związanych z katowickim ośrodkiem naukowym (pogląd ten znalazł się w jednym z raportów programu ESPON) - Libiąż leży na wschodnich peryferiach konurbacji górnośląskiej oraz w centralnej części Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego, który w przeszłości nazywano także Zachodniokrakowskim Okręgiem Przemysłowym, Zachodnio-Krakowskim Kompleksem Przemysłowym lub Zagłębiem Krakowskim.

Geograficznie miasto leży na wschodnich krańcach Wyżyny Śląskiej, na Zrębowych Pagórach Libiąskich, części Pagórów Jaworznickich[5]. Terytorium miasta jest objęte eksploatacją węgla kamiennego.

Położenie Libiąża na terenie Wolnego Miasta Kraków (1815-1846)
Mapa wsi Mały Libiąż z 1905 roku z naniesionymi w latach 20. XX w. informacjami odnoszącymi się do kopalni „Janina”
Libiąż-Moczydło, KWK „Janina”; lata 30. XX w.
Panorama kopalni z tej samej perspektywy w 2006

Historia[edytuj]

Fontanna w formie zegara w Parku Młodości na os. Flagówka
Kopalnia dolomitu „Libiąż”
Kościół parafialny rzymskokatolicki pw. św. Barbary

Pierwsza historyczna wzmianka na temat Libiąża pochodzi z „Kronik” Jana Długosza. Dotyczy ona przekazania w roku 1243 miejscowości Libiąż Wielki i Libiąż Mały w posiadanie klasztorowi Benedyktynek w Staniątkach przez dotychczasowych właścicieli pochodzących z rodu Gryfitów. W trakcie swego rozwoju Libiąż przechodził kolejno w posiadanie różnych rodów. Po podziale Polski na dzielnice w 1138 r. przynależy do dzielnicy senioralnej a po roku 1179 prawdopodobnie przejściowo do księstwa raciborskiego. Prawdopodobnie wchodzi też w skład kasztelanii chrzanowskiej, istniejącej w XIII w[6]. Później rozwija się w bezpośrednim sąsiedztwie księstwa oświęcimskiego, które było związane z państwem czeskim a w 1454 r. stało się lennem Korony Polskiej. W 1564 roku zostało wchłonięte przez Królestwo Polskie. Libiąż od czasów panowania Wacława II lub Władysława Łokietka wchodzi w skład powiatu krakowskiego i województwa krakowskiego. Wzmianki o przynależności Libiąża do tego powiatu pochodzą z lat 1489 i 1581[7]. W 1795 roku trafia do zaboru austriackiego. W latach 1815-1846 znajduje się na terenie Okręgu Wolnego Miasta Krakowa. Libiąż Mały wchodzi w skład gminy okręgowej nr 17 z siedzibą w Chrzanowie, natomiast Libiąż Wielki w skład gminy okręgowej nr 9 z siedzibą w Bobrku (do 1839 r.)[8]. W latach 1846-1918 jest częścią Galicji (wchodzi w skład tzw. Wielkiego Księstwa Krakowskiego). W okresie międzywojennym w województwie krakowskim. Związki z ziemią krakowską uwidoczniły się m.in. w tradycjach, obrzędach, a także w sferze kultury materialnej (strój, zabudowa) tutejszych mieszkańców. Lokalna mowa to jedna z odmian gwary śląskiej (tak twierdzi pisarz i pasjonat historii lokalnej Wiesław Koneczny w Opowieściach z okręgu górniczego).

Ważnym faktem w dziejach Libiąża było ufundowanie przez hrabiego Wielopolskiego w 1735 roku w Libiążu Wielkim parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Do XIX wieku Libiąż był typową osadą rolniczą. Budowa linii kolejowej KrakówWiedeń stała się powodem migracji zarobkowej i osiedlaniem się ludności na tych terenach.

Momentem przełomowym w historii Libiąża stał się fakt odkrycia tutaj u schyłku XIX wieku bogatych złóż węgla kamiennego. Na początku XX wieku rozpoczęto budowę kopalni węgla kamiennego „Janina”, w której od 1907 roku eksploatuje się ten surowiec. Otworzyło to nowe perspektywy przed Libiążem. Tutejsi mieszkańcy otrzymali zatrudnienie, a miejscowość zaczęła być atrakcyjna także dla ludzi z zewnątrz. Od tej pory rozpoczął się szybki rozwój gospodarczy i kulturalny osady. Przybywali wykwalifikowani robotnicy oraz sporo inteligencji. W tym czasie zmienił się także kształt urbanistyczny Libiąża. Wokół kopalni zaczęły powstawać nowe osiedla mieszkaniowe i obiekty użyteczności publicznej (szkoła, poczta i telegraf).

Według austriackiego spisu powszechnego z 1900 roku w Libiążu Wielkim w 258 budynkach mieszkało 1452 osób, wszyscy polskojęzyczni, z tego 1435 katolików, 17 wyznania mojżeszowego, w Libiążu Małym w 283 budynkach mieszkało 1557 osób, w tym 1546 polskojęzycznych 9 niemieckojęzycznych oraz 2 innych, z tego 1522 katolików, 33 wyznania mojżeszowego oraz 2 grekokatolików, a na Moczydle w 59 domach mieszkało 283 polskojęzycznych, w tym 279 katolików oraz 4 osoby wyznania mojżeszowego.

Także po I wojnie światowej, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości trwał dalszy rozwój urbanistyczny i gospodarczy. Powstały nowe szlaki komunikacyjne, linia elektryczna i budynki użyteczności publicznej. Okres międzywojenny to także czas silnego rozwoju działalności samorządowej.

Wybuch II wojnie światowej i wkroczenie w ślad za wojskiem niemieckim niemieckiej administracji okupacyjnej na stosunkowo krótki czas zatrzymał funkcjonowanie głównego zakładu w Libiążu, kopalni „Janina”, która jeszcze w pierwszej połowie września 1939 r. podjęła wydobycie. W okresie wrzesień 1943 – styczeń 1945 działał tu podobóz KL Auschwitz Janinagrube zwany również Gute Hoffnung[9]; więźniowie wykonywali prace przy wydobyciu węgla w kopalni „Janina”; w podobozie przebywało ponad 800 osób[10]. W czasie okupacji w okolicy miasta intensywną działalność zbrojną prowadził oddział Armii Ludowej im. Jarosława Dąbrowskiego[11]. 6 maja 1944 roku został zdekonspirowany w lesie za Krzemieńcem bunkier partyzancki, gdzie przebywało 9 członków tego oddziału. W walce zginął m.in. szef sztabu śląskiego obwodu AL Stanisław Baran ps. "Bolek" oraz innych 4 partyzantów[12]. Miasto zostało wyzwolone spod okupacji hitlerowskiej 25/26 stycznia 1945 roku przez oddziały 4 samodzielnego korpusu pancernego i 59 armii I Frontu Ukraińskiego[13].

Okres II wojny światowej i pierwsze lata powojenne zahamowały aktywność społeczną i samorządową. Dopiero dalszy rozwój kopalni „Janina” spowodował ponowny napływ ludności na te tereny. Zaowocowało to uzyskaniem w 1969 roku praw miejskich przez osadę Libiąż Mały i zmianę jej nazwy na Libiąż[14]. Miasto wchłonęło też wieś Libiąż Wielki.

Obecnie w skład miasta i gminy Libiąż wchodzą: miasto Libiąż oraz dwa sołectwa – Żarki i Gromiec.

Pomniki[edytuj]

  • Pomnik „Poległym za Wolność i Lud” przy ul. 1 Maja
  • Pomnik „Wdzięczności dla Armii Radzieckiej” przy Placu Zwycięstwa – w ostatnich latach zrzucono czerwoną gwiazdę ze szczytu cokołu – grób 21 żołnierzy Armii Czerwonej
  • Pomnik upamiętniający miejsce obozu jeńców radzieckich przy ul. Armii Krajowej (przy stacji PKP)
  • Pomnik na miejscu obozu koncentracyjnego „Janinagrube” na ul. Obieżowej
  • Pomnik „Partyzantów” – ma miejscu leśnego bunkra partyzantów zgrupowania AL w lesie pod Kroczymiechem
  • Pomnik Odsieczy Wiedeńskiej przy Gimnazjum nr 1 przy ul. Szkolnej
  • Pomnik Tadeusza Kościuszki obok LCK przy ul. Górniczej
  • Pomnik Papieża Jana Pawła II w Parku Młodości
  • Pomnik Skarbnika – dobrego, opiekuńczego ducha kopalnianych podziemi – w parku przy ul. Górniczej
  • Pomnik Janiny – dziewczyny, której imię nosi libiąska kopalnia
  • Pomnik „Krzyż na Lipiu” – pomnik z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, ufundowany przez wiernych parafii pw. Przemienienia Pańskiego

Rekreacja[edytuj]

  • Kino – przy ul. Górniczej działa „Ale Kino”. Seanse odbywają się głównie w weekendy.
  • Libiąskie Centrum Kultury – przy ul. Górniczej, w budynku tym znajduje się sala kinowo-teatralna, sala baletowa, mniejsza sala, siłownia, kafejka internetowa.
  • Parki – główny park libiąski, „Park Młodości”, znajduje się przy alei Jana Pawła II. W parku tym znajduje się zegar wodny i liczne wodne kaskady oraz pomnik Jana Pawła II pobłogosławiony przez Metropolitę Krakowskiego Stanisława Kardynała Dziwisza. Pozostałe parki umieszczone są przy ulicy Górniczej (tu pomnik Skarbnika), na Placu Zwycięstwa (pomnik Janiny – dziewczyny której imieniem została nazwana kopalnia węgla kamiennego) oraz park przy ulicy Chrzanowskiej.
  • Ośrodek sportowo rekreacyjny im. Solidarności 1980 przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W skład tego kompleksu wchodzi stadion GKS Janina, basen letni, lokal „Kombajn” (już nie istniejący), boiska do gry.
  • Plac słoneczny utworzony w centrum miasta, niedaleko Parku Młodości. Cyklicznie odbywają się tu obchody „Dni Libiąża” oraz inne imprezy okolicznościowe.
  • Zrekultywowana hałda odpadów pokopalnianych przy ul. Krakowskiej
  • Biblioteka publiczna przy ul. Górniczej.

Kościoły i związki wyznaniowe[edytuj]

Demografia[edytuj]

  • Piramida wieku mieszkańców Libiąża w 2014 roku[1].


Piramida wieku Libiaz.png

Lasy[edytuj]

Lasy wokół Libiąża należą do Nadleśnictwa Chrzanów, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. W przeszłości tereny leśne należały do Biskupstwa Krakowskiego. Potem te na północ od miasta były własnością posiadaczy pól górniczych w okolicy i właścicieli Katowic, rodziny von Thiele-Winckler[16]. Następnie przejął je koncern G. Giesche's Erben A.G., zarządca kopalni "Matylda" w Kątach (dzisiejsza dzielnica Chrzanowa)[17]. Lasy na południe i wschód od Libiąża zostały zakupione w 1868 roku przez hr. Guido Donnersmarck, który nabył zamek Lipowiec wraz z jego dobrami w tym z dużą ilością lasów od Antoniny Łąskiej. Do Wygiełzowa przeniósł swojego leśniczego, Franza Knerscha. Po śmierci Księcia Guido okoliczne lasy przejął młodszy syn, hr. Kraft Henckel von Donnersmarck[18].

Zabytki[edytuj]

  • neogotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego z początków XX w., dzieło Teodora Talowskiego;
  • domy przy ulicy: Floriańskiej, Sienkiewicza, Flasińskiego, Armii Krajowej i Długosza (zabytkowy układ wsi – ulicówki (Libiąż Wielki);
  • budynek straży pożarnej (ul. Floriańska);
  • Straż Pożarna – OSP Moczydło – (ul. Gen. Andersa 9) – 1925 r
  • zabytkowy cmentarz parafialny przy ul. Oświęcimskiej;

Komunikacja[edytuj]

Przez Libiąż przebiegają drogi wojewódzkie nr 780 oraz 933. Miasto znajduje się w niewielkiej odległości od autostrady A4. Do Krakowa jest stąd 50 km, do Katowic zaś 30 km. Jaworzno znajduje się w odległości 6,5 km.

Znajduje się tu także stacja kolejowa, z której odjeżdżają pociągi do Oświęcimia i do Krakowa przez Trzebinię (także do Wieliczki przez Kraków).

Miasta Partnerskie[edytuj]

Znane osoby związane z Libiążem[edytuj]

Przypisy

  1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Libiaz, w oparciu o dane GUS.
  2. GUS. Rejestr TERYT
  3. Aleksander Noworól, Aleksander Noworól, Diagnoza obszaru strategicznego „Kraków Metropolitalny” opracowana w procesie aktualizacji Strategii Rozwoju Krakowa, 2013., 2013.
  4. Guzik R i inni, Małopolskie miasta – funkcje, potencjał i trendy rozwojowe. Kraków: Małopolskie Obserwatorium Gospodarki, Departament Polityki Regionalnej, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, 88–134., 2010. Dostępność komunikacyjna oraz delimitacja obszarów funkcjonalnych. 2010, 2010.
  5. GeoŚląsk :: Jednostki geomorfologiczne :: Wyżyny Śląsko-Małopolskie – GeoSilesia, geosilesia.us.edu.pl [dostęp 2016-11-13].
  6. Rafał Malik: Średniowieczne lokacje miejskie w granicach kasztelanii chrzanowskiej. Kraków: Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków, 2005.
  7. Libiąż Mały i Wielki [w:] Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu; woj. krakowskie, cz. 3, s. 599-601: http://www.slownik.ihpan.edu.pl/search.php?id=9100&q=Libi%C4%85%C5%BC%20Ma%C5%82y%20i%20Wielki&d=0&t=0.
  8. Wolne Miasto Kraków 1815-1846. Ludzie – wydarzenia -tradycja, s. 26 [mapa], http://mec.edu.pl/wp-content/uploads/2016/01/wolne_miasto_krakow.pdf, 2015.
  9. http://tiergartenstrasse4.org/Janinagrube.html
  10. Wykaz podobozów KL Auschwitz
  11. Józef Bolesław Garas „Oddziały Gwardii Ludowej i Armii Ludowej 1942 – 1945” Wydawnictwo MON 1971 str. 420-422
  12. Rada Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa ”Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939- 1945”, Sport i Turystyka 1988, ​ISBN 83-217-2709-3​, str. 299
  13. Rada Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa ”Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939- 1945”, Sport i Turystyka 1988, ​ISBN 83-217-2709-3​, str. 299
  14. http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19680180118
  15. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 2 stycznia 2015.
  16. Kopalnia Matylda • Chrzanów, www.chrzanow.pl [dostęp 2016-09-07].
  17. Nadleśnictwo Chrzanów — Portal Korporacyjny Lasów Państwowych, www.chrzanow.katowice.lasy.gov.pl [dostęp 2016-09-07].
  18. Nadleśnictwo Chrzanów — Portal Korporacyjny Lasów Państwowych, www.chrzanow.katowice.lasy.gov.pl [dostęp 2016-09-07].

Linki zewnętrzne[edytuj]

'