Tworzenie stron internetowych

Łososina Dolna

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy online które przyciągną klientów w mieście Łososina Dolna. Zapewniemy wyjątkowe podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Adres w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dobrze wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają klienta do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Łososina Dolna - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Łososina Dolna" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Łososina Dolna warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Łososina Dolna" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Łososina Dolna" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Łososina Dolna i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Łososina Dolna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łososina Dolna
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat nowosądecki
Gmina Łososina Dolna
Liczba ludności (2013) 1514
Strefa numeracyjna (+48) 18
Kod pocztowy 33-314[1]
Tablice rejestracyjne KNS
SIMC 0447882
Położenie wsi
Położenie wsi
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Łososina Dolna
Łososina Dolna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łososina Dolna
Łososina Dolna
Ziemia49°44′52″N 20°37′52″E/49,747778 20,631111

Łososina Dolnawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Jest siedzibą gminy Łososina Dolna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. Wieś liczy około 1500 mieszkańców (2013).

Kościół pw. św. Piotra i Pawła
Lotnisko

Położenie[edytuj]

Łososina Dolna leży przy ujściu Łososiny do Dunajca, na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza Rożnowskiego, przy drodze krajowej nr 75.

Charakterystyka[edytuj]

Łososina Dolna to wieś o charakterze rolniczo-sadowniczym. Swoją siedzibę mają tu bank spółdzielczy, zespół szkół oraz liczne placówki handlowe. We wsi działa także Klub Sportowy "Łosoś" (założony w 1975), występujący w małopolskiej IV lidze (Nowy Sącz-Tarnów).

Części wsi[edytuj]

Integralne części wsi Łososina Dolna[2][3]
SIMC Nazwa Rodzaj
0447899 Jakubkowice część wsi
0447971 Jarostowa przysiółek
0447907 Kamyk część wsi
0447913 Łączne część wsi
0447920 Morsztynówka część wsi
0447936 Nowiny część wsi
0447942 Sadowa część wsi
0447959 Tłoki część wsi
0447965 Wiśnicz część wsi

Historia[edytuj]

Pierwotna nazwa parafii to Jakubkowice, gdyż Łososina to wieś należąca do tej parafii. Pierwsza wzmianka o niej pojawia się już w 1304.

W 1339 wieś otrzymała od królowej Jadwigi, wdowy po Władysławie Łokietku, prawa niemieckie. Jednocześnie królowa Jadwiga poleciła zbudować w Jakubkowicach kościół, uposażając go licznymi dobrami.

Wieś aż do 1945 była własnością kolejnych rodów szlacheckich. W latach 1470-1474 Jakubkowice stanowią własność klasztoru klarysek starosądeckich.

W 1846 Łososinę ogarnęła rzeź galicyjska, której przywódcą na tym terenie był żołnierz Wojciech Grzyb. Dzięki proboszczowi Franciszkowi Gabryelskiemu nie spalono kościoła, ale dwór w Łososinie i Łącznym nie uniknął rabunku.

W okresie II wojny światowej na terenie gminy Łososina działała placówka partyzantki AK "Dolina".

1 stycznia 1970 zmieniono nazwę parafii na Łososina Dolna, podczas ujednolicania nazewnictwa państwowego. Tym samym zniknęła wieś o nazwie Jakubkowice, na terenie której znajdował się tylko kościół, plebania i szkoła.

W tutejszym kościele parafialnym jest zabytkowy pochodzący z XV w. obraz Matki Bożej Pocieszenia, przy którym znajdują się liczne wota. W latach 70. XX w. planowano na terenie Łososiny budowę zbiornika wodnego, a tym samym zalanie miejscowości. Jednak zaniechano tych planów.

W 1997 przez dolinę Łososiny przeszła fala powodziowa, niszcząc wiele dróg i domów.

Na terenie Łososiny Dolnej znajduje się lotnisko sportowe Aeroklubu Podhalańskiego, będące kontynuacją przedwojennych tradycji lotniczych, kiedy na terenie góry Jodłowiec utworzono szkołę szybowcową.

Zdjęcie z miejsca wypadku

W 2011 rozbił się tu samolot ultralekki, w którym zginęły 2 osoby.

Zabytki[edytuj]


Kultura[edytuj]

Kościół z Łososiny Dolnej, obecnie znajdujący się w Sądeckim Parku Etnograficznym

We wsi działa zespół pieśni i tańca "Jakubkowianie" oraz orkiestra parafialno–gminna.

Corocznie w maju na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego organizowane jest Święto Kwitnących Sadów. Jest to festyn ludowy, w trakcie którego prezentowany jest miejscowy dorobek kulturalny, tj. występy orkiestr, zespołów regionalnych, młodzieżowych oraz Kół Gospodyń Wiejskich. W czasie trwania festynu organizowane są także wystawy z zakresu sadownictwa, kwiaciarstwa, uprawy krzewów ozdobnych oraz działalności twórców ludowych. Organizowane są także pokazy lotnicze.

Linki zewnętrzne[edytuj]




Przypisy

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2014–03–09]. s. według wyboru.
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. „Dziennik Ustaw”. Nr 29, poz. 200, s. 1867, 2013–02–15. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. [dostęp 2014–03–09]. 
  3. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015].
  4. Dwór w Łososinie Dolnej - historia i opis
'