Tworzenie stron internetowych

Modliborzyce

Poznaj naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje wyzytówki online które przyciągną klientów w mieście Modliborzyce. Zapewniemy szczególne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i fachowe wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dokładnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Aktualne rozwiązania jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Modliborzyce - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Modliborzyce" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Modliborzyce warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Modliborzyce" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Modliborzyce" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Modliborzyce i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Modliborzyce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Modliborzyce
Budynek Urzędu Gminy Modliborzyce
Budynek Urzędu Gminy Modliborzyce
Herb
Herb Modliborzyc
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Powiat janowski
Gmina Modliborzyce
gmina miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1642-1869; 2014
Burmistrz Witold Wiesław Kowalik
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

1440[1]
182,5 os./km²
Strefa numeracyjna
15
Kod pocztowy 23-310
Tablice rejestracyjne LJA
Położenie na mapie powiatu janowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu janowskiego
Modliborzyce
Modliborzyce
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Modliborzyce
Modliborzyce
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Modliborzyce
Modliborzyce
Ziemia50°45′09″N 22°19′46″E/50,752500 22,329444
TERC
(TERYT)
0605064
SIMC 0799760
Strona internetowa
BIP

Modliborzycemiasto w województwie lubelskim, w powiecie janowskim, położone na Równinie Biłgorajskiej.

Miejscowość ta od 1631 do 1869 roku posiadała prawa miejskie. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego. Od 1 stycznia 2014 ponownie jest miastem.

Miejscowa ludność wyznania katolickiego przynależy do Parafii św. Stanisława w Modliborzycach[2].

Miasto jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Modliborzyce.

Etymologia nazwy[edytuj]

Nazwa miejscowości wywodzi się bezpośrednio od istniejących już Modliborzyc[3] w powiecie opatowskim i pośrednio od staropolskiego dwuczłonowego imienia Modlibor[potrzebny przypis]. Pierwszy człon imienia Modlibor występuje w formie czasownikowej modli- (modlić, prosić), natomiast drugi człon jest rzeczownikowy bor (walka) oraz przez dodanie przyrostka ice[4]. W źródłach historycznych z 1676 roku odnotowano zapis Modliborzyce parochia, oppidum, czyli w postaci geograficzno-ortograficznej dzisiejszej.

Położenie[edytuj]

Historycznie położone są w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej).

Modliborzyce położone są na pograniczu trzech regionów geograficznych: Wyżyny Lubelskiej, Kotliny Sandomierskiej i Roztocza. Jej południowa część wchodzi w skład parku krajobrazowego Lasy Janowskie, zaś północna znajduje się w granicach Roztoczańskiego obszaru chronionego krajobrazu. Charakterystyczne dla tych terenów jest występowanie długich, suchych dolin rozdzielających wzgórza, licznych wąwozów i jarów.

Historia[edytuj]

Jerzy Rakoczy u Karola Gustawa pod Modliborzycam,(1657 r.)

Dzieje Modliborzyc rozpoczynają się 27 lutego 1631 roku. Wtedy to Stanisław Wioteski stolnik bełski herbu Rola uzyskał od króla Zygmunta III Waza przywilej założenia miasta na gruntach istniejącej już wcześniej wsi Słupie. 1 maja 1642 roku zakończono proces lokalizacji wydaniem przez Wioteskiego przywileju miasta Modliborzyce. W latach 1644-1664 w miejscowości trwała budowa kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Po Wioteskich właścicielem miasto został Mikołaj Słoniewski. W kolejnych latach na terenie Modliborzyc zaczęła rosnąć liczba ludności pochodzenia żydowskiego. Skutkiem tego była budowa synagogi przed rokiem 1690. Przemarsz jedenastu chorągwi wojska w 1697 roku poczynił duże szkody w mieście. Następnie w 1706 roku w Modliborzycach stacjonowały oddziały rosyjskie, które także negatywnie wpłynęły na miasto.

W XVII wieku miejscowość kilkakrotnie zmieniała właścicieli. Pierwszym z nich była rodzina Nahoreckich. Następnie Samuel Nahorecki podzielił Modliborzyce pomiędzy swoje córki Teofilę i Teresę. Poprzez śluby, następnymi współwłaścicielami miasta zostali: Wojciech Wiercieński (drugi mąż Teofili), oraz Antoni Doliński (trzeci mąż Teresy). Z czasem pomiędzy rodzinami wybuchł spór i po wielu procesach sądowych jedynymi właścicielami miasta zostali Dolińscy. Ponieważ Antoni Doliński nie posiadał syna, w 1811 roku dziedzicem Modliborzyc został jego bratanek Feliks Doliński (sędzia Trybunału Lubelskiego, poseł na sejm). Ostatnimi właścicielami miasta zostali bracia Gorzkowscy (Edmund i Władysław).

Duże szkody w Modliborzycach wyrządziły dwa pożary: w 1804, a następnie w 1841 roku. Kilka lat później w 1855 roku w mieście wybuchła epidemia cholery która zdziesiątkowała mieszkańców.

W 1863 roku podczas Powstania Styczniowego Ignacy Solman (właściciel Wolicy) wraz z dziedzicami okolicznych majątków ziemskich zorganizował oddział powstańczy (około 50 osób). W trakcie marszu na Janów Lubelski doszło do potyczki. Wskutek zdrady oddział został rozbity, a Ignacy Solman zabity przez Kozaków kilka dni po tym wydarzeniu.

Na skutek represji popowstańczych w 1869 roku Modliborzyce utraciły prawa miejskie i zostały włączone do gminy Modliborzyce (istniejącej od 1864 roku). Jednak mimo to miejscowość nie przestała się rozwijać. Pod koniec XIX wieku powstała apteka i warzelnia miodu. 18 maja 1913 roku władze gubernialne wydały pozwolenie na utworzenie Towarzystwa Ogniowego.

Mieszkańcy Modliborzyc brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej. 11 listopada 1928 roku w dziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości władze gminy ufundowały tablicę upamiętniającą mieszkańców gminy, którzy oddali swoje życie podczas I wojny światowej. Została umieszczona na ścianie kościoła. Dziś możemy podziwiać jej zrekonstruowaną wersję z 2005 roku.

We wrześniu 1939 roku Modliborzyce zostały dwa razy zbombardowane (8 i 15 września). W wyniku nalotów zginęło około 87 osób, a większa część zabudowań została zniszczona. W 1940 roku do Modliborzyc przywieziono z Wiednia około 1200 Żydów. Na skutek biedy część z nich zmarła z głodu. W październiku ludność żydowska została przewieziona do Zaklikowa, a stamtąd do obozu zagłady w Bełżcu. 5 października 1943 roku Modliborzyce przez kilka godzin znajdowały się w ręku oddziałów Gwardii Ludowej - "Lemiszewskiego" Karola Lemichow - Herzenberga i "Grzybowskiego" Władysława Skrzypka[5]. W marcu 1944 roku oddział NOW AK Ojca Jana zaatakował posterunek granatowej policji. A ostatecznie w lipcu tego samego roku Niemcy opuścili Modliborzyce.

Po wojnie nastąpił rozwój miejscowości. W roku 1945 przeprowadzono Elektryfikację. Odbudowano szkołę zniszczoną w trakcie bombardowania. W ciągu kilkunastu kolejnych lat w Modliborzycach zaczynają funkcjonować: ośrodek zdrowia, nadleśnictwo, przedszkole, kino i Państwowe Gospodarstwo Rybne. Dom Kultury rozpoczął swoją działalność w budynku dawnej synagogi.

1 stycznia 2014 Modliborzyce odzyskały status miasta[6].

Zabytki i atrakcje turystyczne[edytuj]

Ze względu na swoje położenie geograficzne, Modliborzyce to miejscowość o dużych walorach turystycznych. Lasy, oraz wspaniałe rozciągające się pola stanowią bardzo ważny element krajobrazu.

Zdecydowanie najważniejszym zabytkiem w Modliborzycach jest kościół parafialny. Jego budowa trwała od 1644 do 1664 roku. W pobliżu niego znajduje się dzwonnica pochodząca z 1775 roku. Następnym zabytkiem jest synagoga wybudowana w okolicach 1760 roku. Obecnie pełni ona funkcję Gminnego Ośrodka Kultury (w skrócie GOK).


Sport[edytuj]

W mieście działa klub piłki nożnej, GKS Modliborzyce, grający w A klasie.


Szlaki turystyczne[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. http://www.polskawliczbach.pl/Modliborzyce, w oparciu o dane GUS.
  2. Marek Danek: Modliborzyce – Parafia pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika (pol.). Diecezja sandomierska. [dostęp 2014-11-30].
  3. Miejscowość posiada zapisy źródłowe już z XV wieku, w postaciach Modlybozycze, Modlibozicze itp. (w sumie 23 zapisy).
  4. Warchoł S.:Nazwy miast Lubelszczyzny, s. 143-145.
  5. Józef Bolesław Gargas „Oddziały Gwardii Ludowej i Armii Ludowej 1942 – 1945” Wydawnictwo MON 1971 str 183
  6. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2013 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy (Dz.U. z 2013 r. poz. 869)

Bibliografia[edytuj]

  • Baranowski Z.: Rys Historyczny Miejscowości Powiatu Janowskiego, Stalowa Wola 2001, ​ISBN 83-87840-53-X​.
  • Bata Artur, Lawera Hanna: Gmina Modliborzyce, Krosno 2005, ​ISBN 83-7450-018-2​.
  • Bzdyra Urszula: Dzieje Modliborzyc – Kalendarium, Wieści Gminne Gminy Modliborzyce 2008, Nr.10.
  • Kaproń Andrzej: Wojciech Wiercieński i jego potomkowie, Rocznik Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego, t. V: 2013(2014).

Linki zewnętrzne[edytuj]

'