Tworzenie stron internetowych

Mokobody

Poznaj naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony internetowe które przyciągną klientów w mieście Mokobody. Zapewniemy szczególne podejście do Twojego biznesu. Atrakcyjne ceny i z dbałością o detale wykonanie zapewni Ci sukces. Miejsce w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dobrze wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Aktualne rozwiązania jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Mokobody - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Mokobody" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Mokobody warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Mokobody" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Mokobody" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Mokobody i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Mokobody

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mokobody
Herb
Herb Mokobód
Kościół pw. św. Jadwigi
Kościół pw. św. Jadwigi
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat siedlecki
Gmina Mokobody
Liczba ludności (2010-12-31) 1732[1]
Strefa numeracyjna (+48) 25
Kod pocztowy 08-124
Tablice rejestracyjne WSI
SIMC 0682175
Położenie na mapie gminy Mokobody
Mapa lokalizacyjna gminy Mokobody
Mokobody
Mokobody
Położenie na mapie powiatu siedleckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu siedleckiego
Mokobody
Mokobody
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Mokobody
Mokobody
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mokobody
Mokobody
Ziemia52°15′56″N 22°06′44″E/52,265556 22,112222
Strona internetowa miejscowości

Mokobody – dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Mokobody.

Miasto prywatne posiadało prawo chełmińskie w 1496 roku, położone było w ziemi drohickiej województwa podlaskiego[2]. Do 1954 roku istniała gmina Skupie, której siedzibą były Mokobody. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie siedleckim.

Miejscowość jest siedzibą gminy Mokobody, położona jest na trasie SiedlceWęgrów, nad rzeką Liwiec.

Historia[edytuj]

Dawne nazwy miejscowości brzmiały Mąkobody i Makowody. Wieś leżała w ziemi drohickiej i była własnością rycerską. Właściciel wsi Jan Mąkobodzki w okresie władania Podlasiem przez Bolesława IV księcia mazowieckiego był kasztelanem i sędzią liwskim. Prawdopodobnie w okresie zbrojnego zatargu Kazimierza Jagiellończyka z Bolesławem stał po stronie tego ostatniego, wskutek czego utracił swoje dobra. Mokobody stały się królewszczyzną. W 1487 r. Kazimierz Jagiellończyk darował je wraz z innymi dobrami Iwaszce Litaworowi Chreptowiczowi, podskarbiemu litewskiemu.

W 1496 roku miasto prywatne zostało lokowane na prawie chełmińskim[3]. W 1510 r. potwierdzenie przywilejów i nazwę Nowe Miasto, która jednak się nie przyjęła.Do Unii brzeskiej istniała tu Cerkiew prawosławna. Mokobody należały m.in. do Ostrorogów, Ossolińskich, Jezierskich i Kuczyńskich.

Bardzo duży wkład Mokobody włożyły w powstanie styczniowe. Już w styczniu wysłały do obrony Węgrowa ok. 600 chłopów, w większości byli uzbrojeni w kosy. 2 lutego brali oni udział w bitwie pod Węgrowem, a także słynnym w całej Europie ataku kosynierów na działa carskie. Następnego dnia, pod Mokobodami 1 tys. powstańców, w tym 200 strzelców, pod komendą kpt. Kuczkowskiego ps. Mucha, pobiło oddział rosyjski z Siedlec. Rosjanie ponieśli duże straty, było ok. 100 zabitych oraz dużo więcej rannych. W bitwie tej znaczący wkład mieli również mieszkańcy Mokobód i okolicznych wiosek. Wiele osób nie brało bezpośredniego udziału w walkach, ale pomagało walczącym.Chłopi dostarczali żywność oraz informowali o ruchach wojsk rosyjskich.

Po stłumieniu powstania carska policja i wojsko rozpoczęły aresztowania powstańców. Najwybitniejszym powstańcem był urodzony w Świniarach Ludomir Benedyktowicz, który stracił w postaniu obie dłonie. Pamiątkowa tablica na jego cześć znajduje się przy głównym wejściu do kościoła w Mokobodach. Za masowy udział mieszkańców Mokobód w powstaniu rząd carski w 1867 r., czyli kilka lat po upadku powstania styczniowego, ukarał miasteczko zabraniem mu praw miejskich i zdegradowaniem do roli wsi. [potrzebny przypis]

Zabytki[edytuj]

  • Kościół parafialny, klasycystyczny z lat 1792-1818, fundacji starosty Jana Onufrego Ossolińskiego. Projekt architektoniczny autorstwa Jakuba Kubickiego jest czterokrotnie pomniejszonym projektem tegoż autora wyróżnionego w ogłoszonym przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego konkursie architektonicznym na świątynię – votum za Konstytucję 3 maja[4],
    • obraz Matki Boskiej Budzieszyńskiej z XVII w., otaczany wielkim kultem,
    • rokokowe rzeźby ewangelistów, wykonane przez Macieja Polejowskiego,
    • obraz "Chrystus Nauczający" z końca XVIII wieku, którego autorstwo przypisuje się Franciszkowi Smuglewiczowi,
    • obraz "Hołd Pasterzy" z XIX wieku autorstwa Piotra le Bruna,
    • model kościoła wykonany w 1793 roku przez Jakuba Kubickiego,
  • Drewniana organistówka z XIX w.
  • Drewniana dzwonnica z XIX w.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. GUS. Bank Danych Lokalnych
  2. Józef Maroszek, Rzemiosło w miastach podlaskich, w: Studia nad produkcją rzemieślniczą w Polsce (XIV-XVIII w.), Maria Kwapień, Józef Maroszek, Andrzej Wyrobisz, Wrocław 1976, s. 96.
  3. Józef Maroszek, Rzemiosło w miastach podlaskich w XVI-XVIII w., w: Maria Kwapień; Józef Maroszek; Andrzej Wyrobisz, Studia nad produkcją rzemieślniczą w Polsce (XIV-XVIII w.), Wrocław 1976, s. 96.
  4. dr Rafał Dmowski: Świątynia Opatrzności Bożej w pomniejszeniu czyli kościół pw. św. Jadwigi w Mokobodach (pol.). W: "Prestiż", 2014, nr 10, s. 12-13 [on-line]. [dostęp 2015-05-26].

Linki zewnętrzne[edytuj]

'