Tworzenie stron internetowych

Mrzezino

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy online które przyciągną klientów w mieście Mrzezino. Zapewniemy szczególne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i fachowe wykonanie zapewni Ci sukces. Adres w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Mrzezino - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Mrzezino" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Mrzezino warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Mrzezino" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Mrzezino" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Mrzezino i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Mrzezino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mrzezino
Pradolina Redy-Łeby, widok z Mrzezina
Pradolina Redy-Łeby, widok z Mrzezina
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat pucki
Gmina Puck
Liczba ludności (31.12.2014) 2483
Strefa numeracyjna (+48) 58
Kod pocztowy 84-123
Tablice rejestracyjne GPU
SIMC 0170624
Położenie na mapie gminy Puck
Mapa lokalizacyjna gminy Puck
Mrzezino
Mrzezino
Położenie na mapie powiatu puckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu puckiego
Mrzezino
Mrzezino
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Mrzezino
Mrzezino
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mrzezino
Mrzezino
Ziemia54°39′08″N 18°25′01″E/54,652222 18,416944

Mrzezino (kaszb. Mrzeżëno lub też Brzeżëno) – duża wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck, na Kępie Puckiej i przy linii kolejowej nr 213 Reda-Hel, dzięki linii kolejowej miejscowość ma bezpośrednie połączenie z Gdynią.

Wieś królewska w starostwie puckim w powiecie puckim województwa pomorskiego w II połowie XVI wieku[1]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Historia[edytuj]

Pierwsze wzmianki o Mrzezinie pochodzą z 1178 roku, kiedy w dokumencie fundacyjnym wieś nazywana jest Merezina[2][3][4]. W okresie średniowiecza wieś znana była m.in. z połowów łososi w pobliskiej rzece Reda. Na terenie wsi w ubiegłym stuleciu znajdowano monety pochodzące z czasów cesarstwa rzymskiego (ok. V i VI wiek n.e.). W Mrzezinie w 1939 i 1953 roku zostały znalezione ślady osadnictwa z wczesnej epoki żelaza, m.in. groby skrzynkowe. Odkryte przedmioty są przechowywane przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku[2]. W przekazie z 1776 roku podawany jest młyn wodny o konstrukcji szkieletowej, pochodzący z 2 poł. XVIII wieku[2].

Podczas zaboru pruskiego wieś nosiła nazwę niemiecką Bresin[5]. Podczas okupacji niemieckiej nazwa Bresin w 1942 została przez nazistowskich propagandystów niemieckich (w ramach szerokiej akcji odkaszubiania i odpolszczania nazw niemieckiego lebensraumu) zweryfikowana jako zbyt kaszubska i przemianowana na nowo wymyśloną i bardziej niemieckąBrambusch.[6]

Położenie[edytuj]

Rozległa wielodrożnica, druga pod względem liczby mieszkańców wieś w gminie Puck[7] (2483 osób), położona około 2 km od Zatoki Puckiej, oraz na skraju wysoczyzny, w sąsiedztwie rezerwatu przyrody Beka (193ha). Mrzezino położone jest na morenowym wzniesieniu Kępy Puckiej. Wieś usytuowana jest pomiędzy dwoma rzekami Gizdepką oraz Redą, w otoczeniu lasów i Zatoki Puckiej, sąsiaduje z gminą Kosakowo, Osłoninem, Połchowem, Smolnem oraz Żelistrzewem. Z Mrzezina roztacza się widok na zatokę Pucką, pradolinę Redy i kępę Oksywską.

Infrastruktura[edytuj]

  • Zespół Szkół, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa oraz gimnazjum
  • Rzymskokatolicka parafia św. Aniołów Stróżów
  • Cmentarz katolicki
  • Ochotnicza Straż Pożarna
  • Klub Sportowy Start Mrzezino

Atrakcje[edytuj]

Pomnik na cmentarzu wojennym żołnierzy radzieckich i niemieckich w Mrzezinie

Atrakcje Mrzezina to[2]:

  • Kościół św. Aniołów Stróżów z lat 30. XX wieku
  • Dwie kapliczki
  • Miejsca widokowe na Pradolinę Redy, Kępę Oksywską i Zatokę Pucką
  • Przy wjeździe od strony rezerwatu zlokalizowany jest pomnik oraz cmentarz żołnierzy niemieckich i radzieckich poległych na tych terenach w walkach podczas II wojny światowej.

Komunikacja[edytuj]

  • Stacja PKP Mrzezino położona na trasie linii kolejowej nr 213: Gdynia – Hel
  • Linia autobusowa PKS Wejherowo numer 656: Rumia Dworzec/Reda Dworzec PKP – Puck.

Przez miejscowość przebiega alternatywna dla drogi wojewódzkiej nr 216 trasa dojazdowa z Trójmiasta do Pucka i na Mierzeję Helską.

Szlaki turystyczne[edytuj]

Wieś leży na szlaku licznych pieszych i rowerowych tras turystycznych łączących Puck i Mierzeję Helską z Trójmiastem oraz Rumią i Redą.

Niebieski szlak – Krawędzią Kępy Puckiej – Trasa 33,2 km:

Wejherowo – Reda – Rekowo – Połchowo – Podole – Mrzezino – Mostowe Błota – Osłonino – Rzucewo – Rozgard – Puck

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Mapy województwa pomorskiego w drugiej połowie XVI w. : rozmieszczenie własności ziemskiej, sieć parafialna / Marian Biskup, Andrzej Tomczak. Toruń 1955, s. 100.
  2. abcd Franciszek Mamuszka, Ziemia Pucka, Warszawa, PTTK „Kraj”, 1989, ​ISBN 83-7005-170-7​.
  3. Dokument fundacyjny z 1178 (odpis z połowy XIII wieku). [dostęp 14 grudnia 2009].
  4. Nadmorski Park Krajobrazowy. Historia i kultura. [dostęp 14 grudnia 2009].
  5. Wg. dr F. Lorentza „Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem” (​ISBN 83-60437-22-X​) (​ISBN 978-83-60437-22-3​).
  6. Familienforschung in Westpreußen (niem.). [dostęp 2015-08-15].
  7. liczbowy wykaz mieszkańców. [dostęp 31 grudnia 2014].

}

'