Tworzenie stron internetowych

Nieszawa

Zobacz naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony internetowe które przyciągną klientów w mieście Nieszawa. Zapewniemy indywidualne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Miejsce w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dobrze wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają klienta do skorzystania z Twojej oferty. Aktualne rozwiązania jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Nieszawa - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Nieszawa" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Nieszawa warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Nieszawa" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Nieszawa" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Nieszawa i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Nieszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w województwie kujawsko-pomorskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Nieszawa
Ratusz w Nieszawie
Ratusz w Nieszawie
Herb
Herb Nieszawy
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Powiat aleksandrowski
Gmina gmina miejska
Burmistrz Przemysław Jankowski [1]
Powierzchnia 9,85 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

1 950[2]
199,2 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 54
Kod pocztowy 87-730
Tablice rejestracyjne CAL
Położenie na mapie powiatu aleksandrowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu aleksandrowskiego
Nieszawa
Nieszawa
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Nieszawa
Nieszawa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nieszawa
Nieszawa
Ziemia52°50′12″N 18°54′05″E/52,836667 18,901389
TERC
(TERYT)
0401031
SIMC 0985987
Urząd miejski
ul. 3 Maja 2
87-730 Nieszawa
Strona internetowa
Przeprawa promowa w Nieszawie

Nieszawa (niem. Nessau) – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim, położone na lewym brzegu Wisły w jej pradolinie, na krańcach Kujaw, w połowie drogi między Włocławkiem i Toruniem.

W latach 1973–1976 miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Nieszawa. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa włocławskiego. Wcześniej była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego[3].

Nieszawa jest najmniejszą pod względem ludności gminą województwa kujawsko-pomorskiego.

Struktura powierzchni[edytuj]

Według danych z roku 2007[4] Nieszawa ma obszar 9,85 km², w tym:

 • użytki rolne: 73%
 • użytki leśne: 5%

Miasto stanowi 2,07% powierzchni powiatu.

Demografia[edytuj]

Struktura demograficzna mieszkańców miasta Nieszawa wg danych z 31 grudnia 2010[5]

Opis Ogółem Mężczyźni Kobiety
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 1990 100 984 49,4 1006 50,6
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
202,0 99,90 102,13
 • Piramida wieku mieszkańców Nieszawy w 2014 roku [2].


Piramida wieku Nieszawa.png

Historia[edytuj]

Pierwsza wzmianka o Nieszawie pochodzi z 1230 r., kiedy Konrad I mazowiecki podarował gród nieszawski braciom krzyżackim. Oni to, zapewne na bazie istniejącego wcześniej grodu drewniano-ziemnego, wznieśli na lewym brzegu Wisły warowny zamek w miejscu, które dziś nazywa się Wielka Nieszawka i jest położone kilka kilometrów na zachód od Torunia. Gród ten stanowił siedzibę najbardziej na południe wysuniętej komturii Państwa Zakonnego. W 1410 został zajęty przez Władysława Jagiełłę. Tutaj podpisano rozejm po wojnie 1410, który w lutym 1411 parafowano w Toruniu jako pokój toruński. Ostatecznie w 1424, po pokoju melneńskim, Nieszawa na rozkaz króla została zrównana z ziemią.

Rok później Jagiełło rozpoczął budowę Zamku Dybowskiego na lewym brzegu Wisły, naprzeciw Torunia. Osadę, która otaczała tenże zamek, nazwano Nieszawą. Zasłynęła ona z tzw. przywilejów nieszawskich, nadanych szlachcie przez Kazimierza Jagiellończyka. Tak położona Nieszawa była przeciwwagą dla krzyżacko-niemieckiego Torunia, a przede wszystkim zagrożeniem dla korzyści płynących z handlu na skrzyżowaniu szlaków wodnych i lądowych. Toteż mieszczanie toruńscy już w 1430 przy pomocy załogi zamku krzyżackiego zniszczyli Nieszawę. Osada podniosła się ze zniszczeń po powrocie do Korony i zaczęła względnie dobrze prosperować. Niedługo jednak, w lutym 1454, mieszczanie toruńscy wystąpili na czele Związku Pruskiego przeciw Krzyżakom, zdobyli toruński zamek krzyżacki, rozpoczynając tym samym wojnę trzynastoletnią. Jednocześnie postawili ultimatum królowi polskiemu, żądając przywilejów handlowych oraz zniszczenia Nieszawy w zamian za oddanie Torunia pod lenno króla polskiego.

Ostatecznie Nieszawę przeniesiono w 1460 ok. 30 km w górę Wisły do miejsca gdzie się znajduje obecnie. Tak więc miejscowość w ciągu nieco ponad 200 lat zmieniła swe położenie dwa razy, przesuwając się blisko 40 km w górę Wisły. Nowe położenie okazało się korzystne, w ciągu XV i XVI w. nastąpił rozwój Nieszawy jako ośrodka handlu zbożem, któremu kres położyły najazdy szwedzkie w drugiej połowie XVII w. W 1793 miasto znalazło się w granicach zaboru pruskiego, od 1807 do 1815 w Księstwie Warszawskim, następnie w Królestwie Polskim (zabór rosyjski).

Zbrodnia Polaków na Niemcach[edytuj]

Wiosną 1945 do Wisły wrzucono 38 Niemców - mężczyzn, kobiet i dzieci. Dorosłych wcześniej zabito[6]. W 2004 odsłonięto pomnik z napisem "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".

Architektura[edytuj]

Stalle w kościele św. Jadwigi
Rynek - widok od strony północnej

Układ urbanistyczny i rozwój przestrzenny[edytuj]

Miasto na obecnym miejscu zostało lokowane w 1460 r., z tego czasu pochodzi zrąb obecnego układu urbanistycznego z prostokątnym, wydłużonym rynkiem (ob. pl. Kazimierza Jagiellończyka). Plan był regulowany w latach 1822-1850 według projektu geometry Stanisława Zawiszy, i z tego czasu pochodzi większość zabudowy miejskiej. Przy południowej pierzei rynku, na narożu z ul. 3 Maja usytuowany jest klasycystyczny ratusz. Wzdłuż północnej i południowej pierzei rynku przebiegają trakty, wychodzące z każdego naroża jedną ulicą (z naroży południowych ulice Sienkiewicza i Piekarska, z północnych ul. Mickiewicza). Kolejny trakt, przebiegający przez rynek, równolegle do jego osi, a prostopadle do poprzednio wymienionych, tworzą ulice 3 Maja i Noakowskiego. W północnej części miasta, w kwartale ograniczonym ulicami Noakowskiego, Krzywdów i Bieńków oraz skarpą wiślaną, położony jest gotycki kościół parafialny pw. św. Jadwigi. Po przeciwnej stronie miasta ulokowano barokowy zespół klasztorny pofranciszkański z kościołem Podwyższenia Krzyża Św. oraz, w stronę Wisły od niego, zespół dawnego folwarku klasztoru franciszkanów z komorą celną.

Zabytki i atrakcje turystyczne[edytuj]

Kościół franciszkański z XVII w
 • późnogotycki kościół parafialny św. Jadwigi z końca XV w. z barokowym wyposażeniem wnętrza z XVII-XVIII w. (stalle w prezbiterium, tron biskupi, ołtarze, chór muzyczny, ławki dla wiernych, ambona). Wewnątrz XVI-wieczne freski i monumentalne malowidła z 1629, na których królom, składającym pokłony Dzieciątka Jezus, nadano rysy Zygmunta III Wazy oraz Władysława IV.
 • zespół klasztoru franciszkanów z XVII w. z kościołem Św. Krzyża
 • klasycystyczny ratusz z 1821 r.
 • plebania - miejsce urodzenia Stanisława Noakowskiego (w 1867) i dom przy ul. Mickiewicza 6 w którym mieszkał, obecnie muzeum jemu poświęcone
 • zabudowa miejska z lat 1822-1850 - domy drewniane i murowane, głównie przy pl. Kazimierza Jagiellończyka oraz ulicach 3 Maja, Kościuszki, Mickiewicza i Sienkiewicza
 • kamienica Sobierajów z 1900 r. przy ul. Mickiewicza
 • przeprawa promowa przez Wisłę.

Szlaki turystyczne[edytuj]

Plebania, miejsce narodzenia Stanisława Noakowskiego

Filmowa Nieszawa[edytuj]

Nieszawa była miejscem kręcenia zdjęć do filmów fabularnych takich jak:

Ciekawostki[edytuj]

 • Nieszawa była przez pewien czas miejscem zamieszkania Ferdynanda Ossendowskiego, honorowego obywatel miasta, w willi nazywanej "Ossendówką"[7].
 • W nieszawskim klasztorze franciszkanów w 1922 r. przez krótki czas przebywał św. Maksymilian Maria Kolbe, a w latach 1955-1961 działał o. Czesław Klimuszko.
 • W Nieszawie mieszka i wychował się raper Augustyn (wcześniej KND)[8]

Sąsiednie gminy[edytuj]

Bobrowniki, Czernikowo, Raciążek, Waganiec

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. http://www.nieszawa.pl/site/g2&element=element_1417655290&element_1417655290_action=showDetails&element_1417655290_work=3682&element_1417655290_page=
 2. ab http://www.polskawliczbach.pl/Nieszawa, w oparciu o dane GUS.
 3. Magazin für die neue Historie und Geographie Angelegt, t. XVI, Halle, 1782, s. 13.
 4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 5. GUS Baza demograficzna: Tablice predefiniowane Stan i struktura ludności - Ludność według płci i miast (Stan w dniu 31 XII 2010 r.). [dostęp 2011-08-24].
 6. Timothy Snyder, Skrwawione ziemie: Europa między Hitlerem a Stalinem, przeł. Bartłomiej Pietrzyk, Warszawa: Świat Książki 2011.
 7. Na podstawie "Zdrój Ciechociński", maj 2009 r.
 8. Łukasz Rawski: KND "To ja, przeciw sobie wobec siebie". popkiller.pl, 2014-11-22. [dostęp 2017-08-18].

Linki zewnętrzne[edytuj]

'