Tworzenie stron internetowych

Ostrołęka

Oceń naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy w internecie które przyciągną klientów w mieście Ostrołęka. Zapewniemy dokładne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i z dbałością o detale wykonanie zapewni Ci sukces. Adres w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dokładnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Ostrołęka - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Ostrołęka" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Ostrołęka warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Ostrołęka" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Ostrołęka" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Ostrołęka i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Ostrołęka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Ostrołęka
Panorama – widok ze „starego” mostu
Panorama – widok ze „starego” mostu
Herb Flaga
Herb Ostrołęki Flaga Ostrołęki
Dewiza: Haec avis protege (łac. Ochraniaj to ptaku)[1]
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat miasto na prawach powiatu
Data założenia XI wiek
Prawa miejskie 1373 r.
Prezydent Janusz Kotowski[2]
Powierzchnia 28,63 km²
Wysokość 92 m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

52 408[3]
1 830,5 os./km²
Strefa numeracyjna
29
Kod pocztowy 07-400 do 07-417
Tablice rejestracyjne WO
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Ostrołęka
Ostrołęka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ostrołęka
Ostrołęka
Ziemia53°04′58″N 21°34′21″E/53,082778 21,572500
TERC
(TERYT)
1461011
SIMC 0966079
Urząd miejski
Urząd Miasta Ostrołęki, Plac gen. Józefa Bema 1
07-410 Ostrołęka
Strona internetowa
BIP
Ratusz – siedziba władz miejskich
Pomnik Kurpianek w Parku Miejskim

Ostrołękamiasto na prawach powiatu w województwie mazowieckim. Leży nad rzeką Narwią. Siedziba powiatu ostrołęckiego. W latach 1975–1998 stolica województwa ostrołęckiego. Ośrodek usług oraz przemysłu energetycznego, budowlanego, celulozowo-papierniczego i spożywczego. Ośrodek folkloru kurpiowskiego.

Miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego w województwie mazowieckim[4].

Położenie[edytuj]

Ostrołęka jest położona w północno-wschodniej Polsce w Nizinie Północnomazowieckiej, na skraju Puszczy Zielonej, w środkowej części powiatu ostrołęckiego, w województwie mazowieckim. Przez miasto przepływają trzy rzeki: Narew, Omulew i Czeczotka. Nazwa miasta ściśle związana jest z topograficznymi właściwościami terenu („ostre” łąki nad rzeką, które wiosną zalewa woda).

Według danych z roku 2005[5] Ostrołęka zajmuje obszar 29,00 km², z czego:

Miasto stanowi 0,08% powierzchni województwa mazowieckiego.

Historia[edytuj]

 Osobny artykuł: Historia Ostrołęki.

Kalendarium[edytuj]

Pieczęć Księcia Ziemowita
Gen. A. Madaliński wymarszem wojsk z Ostrołęki rozpoczął insurekcję kościuszkowską
Cesarz Napoleon Bonaparte w roku 1807 stoczył pod Ostrołęką zwycięską bitwę z Rosjanami
Gen. J. Bem. Bohater bitwy pod Ostrołęką
Powstanie listopadowe; bitwa pod Ostrołęką 1831
Wiktor Gomulicki; wybitny prozaik okresu pozytywizmu pochodzący z Ostrołęki
 • X-XII wiek – w miejscowości Susk Nowy koło dzisiejszej Ostrołęki istniał duży piastowski gród i osada z targiem[6]
 • XI-XII wiek – gród i osada targowa na lewym brzegu Narwi na wysokości ujścia Omulwi. Wiódł tędy szlak handlowy z Mazowsza do Prus.
 • 1373 12 maja – Umowna data początku pisanej historii miasta. Tego dnia Ostrołęka otrzymała od księcia Mazowieckiego Siemowita III w Wyszogrodzie przywilej na wójtostwo w Ostrołęce. Dokument nadający prawa miejskie nie zachował się. Zakłada się, że w chwili nadania przywileju na wójtostwo (zabezpieczenie finansowe dla wójta Ostrołęki i jego spadkobierców) miejscowość miała już prawa miejskie chełmińskie. Nadanie wójtostwa jest najstarszym dokumentem o Ostrołęce, stąd zwyczajowo jego datę tę uważa się w Ostrołęce za umowny moment nadania jej praw miejskich[7].
 • 1526 – Ostrołęka, jako części Księstwa Mazowieckiego, zostaje włączona do Korony.
 • XVI w. – Ostrołęka stała się ośrodkiem starostwa niegrodowego należącego do królowej Bony. Królowa otoczyła swe miasto opieką, dzięki czemu Ostrołęka zyskała rangę ośrodka rzemieślniczego (sukiennictwo, rzemiosło drzewne) i handlowego – spław produktów leśnych i zboża Narwią do Gdańska. Liczba mieszkańców osiągnęła 2 000.
 • 1563 – Ostrołęka została dotknięta zarazą oraz pożarem, które spustoszyły miasto.
 • XVII wiek – ożywienie gospodarcze, głównie na skutek szybkiego rozwoju handlu.
 • 1655-1660 – w okresie potopu szwedzkiego miasto zostało dotkliwie zniszczone. Liczyło zaledwie około 400 mieszkańców.
 • 1708 – w okolicach Ostrołęki Kurpie stoczyli walki ze Szwedami (bitwa pod Kopańskim Mostem), broniąc im wejścia na tereny puszczańskie.
 • 1769 3 sierpnia – po zawiązaniu się konfederacji barskiej, w Ostrołęce odbył się zjazd konfederatów ziemi łomżyńskiej.
 • 1777 – miasto liczyło 1674 mieszkańców i było trzecim pod względem wielkości miastem Mazowsza (po Warszawie i Pułtusku)[8].
 • 1783 – w dokumentach Komisji Edukacji Narodowej odnotowano, że w tym roku istniała szkoła parafialna, utrzymywana przez księdza.
 • 1789 – powstaje kolejna szkoła otwarta przez bernardynów. Uczęszczało do niej 150 uczniów.
 • 1793 – w Ostrołęce stacjonował sztab 1 brygady wraz z 10 szwadronem wielkopolskiej kawalerii narodowej dowodzonej przez brygadiera Antoniego Madalińskiego. Stąd, po zatwierdzeniu II rozbioru Polski, kiedy to miano przeprowadzić redukcję wojsk polskich, Madaliński wyruszył na czele zgromadzonych szwadronów w kierunku Krakowa, dając tym hasło do wybuchu insurekcji kościuszkowskiej.
 • 1795 – po III rozbiorze Polski miasto weszło w skład zaboru pruskiego, stając się jednym z ośrodków miejskich Prus Nowowschodnich.
 • początek XIX w. – rozwój miasta: opracowano plan regulacyjny, rozpoczęto budowę manufaktury włókienniczej i osady rękodzielniczej na prawym brzegu Narwi pomiędzy ujściem Omulwi a drogą do Myszyńca.
 • 1807 16 lutego – została stoczona bitwa między wojskami francuskimi a rosyjskimi. Francuzi odnieśli w niej zwycięstwo upamiętnione wyryciem nazwy Ostrołęki na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Miasto stało się miastem powiatowym departamentu płockiego w Księstwie Warszawskim.
 • 1808 – miasto wraz z przedmieściami liczyło 2036 mieszkańców.
 • 1815 – Ostrołęka została włączona w skład Królestwa Kongresowego i stała się jednym z miast obwodowych.
 • 1829 – miasto liczyło 2883 mieszkańców.
 • 1831 26 maja – Ostrołęka była miejscem bitwy wojsk polskich pod dowództwem J. Skrzyneckiego z armią rosyjską dowodzoną przez I. Dybicza. Do ostatecznego rozbicia wojsk polskich nie dopuścił ppłk Józef Bem, dzięki szarży czwartej baterii artylerii lekkokonnej, którą osobiście dowodził. W wyniku bitwy nastąpiło całkowite zniszczenie prawobrzeżnej osady oraz duże zniszczenie miasta lewobrzeżnego.
 • II połowa XIX w. – w latach 80. zlokalizowano w mieście duży garnizon wojsk rosyjskich. Wybudowano forty, później w Wojciechowicach przy drodze łomżyńskiej, wybudowano koszary. Miasto liczyło wówczas 7965 mieszkańców, a wraz wojskiem 12 949.
 • 1893 – Ostrołęka zyskała połączenie kolejowe przez Łapy i Małkinię z linią Warszawa-Petersburg.
 • 1897 – miasto zyskało połączenie kolejowe z Tłuszczem.
 • 1913 – liczba mieszkańców bez wojska osiągnęła 13 500. Dynamiczny rozwój miasta zaowocował nowymi zakładami przemysłowymi. Działały m.in. fabryki świec, mydła, kafli, guzików, 2 destylarnie, 3 browary, duża cegielnia, tartak, młyny i inne. Powstał oddział Towarzystwa Krajoznawczego oraz duże, murowane więzienie.
 • 1915 – przez miasto przeszedł front I wojny światowej. Nastąpiły znaczne zniszczenia wojenne. Wycofująca się armia rosyjska spaliła miasto. Liczba mieszkańców spadła do 5 tys., z czego 80% stanowiła ludność żydowska.
 • 1918 – po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Ostrołęka weszła w skład województwa białostockiego, w którym pozostawała aż do 1939. Na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej miasto zostało włączone w skład województwa warszawskiego.
 • 1920 7 sierpnia – miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną, by 23 sierpnia zostać wyzwolone.
 • 1920-1939 – po I wojnie światowej nastąpiła odbudowa miasta oraz rozwój szkolnictwa podstawowego i średniego.
 • 1937 – miasto liczyło 13 650 mieszkańców.
 • 1939-1945 – okres okupacji hitlerowskiej, podczas którego w Ostrołęce utworzone były obozy pracy przymusowej. Miasto zostało poważnie zniszczone.
 • 1945 – Ostrołęka została miastem powiatowym w województwie warszawskim.
 • 1951 – rozpoczęto budowę elektrociepłowni.
 • 1959 – powstała Ostrołęcka Fabryka Celulozy i Papieru (od 1971 Ostrołęckie Zakłady Celulozowo-Papiernicze)[9][10].
 • 1970-1990 – liczba mieszkańców wzrosła ponad 2-krotnie.
 • 1972-1975 – w mieście powstały kolejne zakłady przemysłowe: Elektrownia „B”, Zakłady Wapienno-Piaskowe, Zakłady Mięsne, Zakłady Betonów Komórkowych i Proszkownia Mleka. Rozbudowano również obiekty infrastruktury społecznej, powstał nowy szpital, dworzec autobusowy, dom rzemiosła, międzyzakładowy dom kultury, dom sportowca, stadion.
 • 1975 1 czerwca – Ostrołęka stała się miastem wojewódzkim. Nastąpił dynamiczny rozwój funkcji administracyjnych[potrzebny przypis].
 • 1979 – na początku kwietnia miasto zostało sparaliżowane na skutek ogromnej powodzi. Poziom rzeki Narew osiągnął wówczas 6 m. W związku z tymi wydarzeniami z wizytą do Ostrołęki przybył E. Gierek
 • 1990 – restytucja samorządu terytorialnego.
 • 1995 – powstał Most Madalińskiego, wzorowany na moście Barqueta w Sewilli.
 • 1999 – powrót do statusu miasta na prawach powiatu oraz siedzibą starostwa powiatowego. Miasto w tym czasie liczyło 54 tys. mieszkańców.
 • 2002 – odbyły się pierwsze od 1945 roku powszechne wybory prezydenta miasta. Zwyciężył w nich Ryszard Załuska i sprawował swój urząd do roku 2006.

Zabytki[edytuj]

Kościół św. Wojciecha w ostrołęckich Wojciechowicach
Wnętrze kościoła pw. św. Antoniego
 • grodzisko wczesnośredniowieczne, gródek obronny pochodzący prawdopodobnie z XII lub końca XI w.;
 • historyczny układ urbanistyczny starego miasta z rynkiem i ulicami przyległymi, miasto lokowane w XIV w. na prawie chełmińskim
 • kościół Farny pw. NMP i św. Mikołaja z XIV w., rozbudowany w latach 1641–1658;
 • zespół klasztorny pobernardyński: kościół św. Antoniego z lat 1666–1696 z polichromią z XVIII w., klasztor z 1660; dziedziniec kalwaryjny z lat 1751–1752;
 • zespół budynków pokoszarowych, druga połowa XIX w.;
 • kościół pw. św. Wojciecha, wzniesiony w 1890 r., pierwotnie cerkiew prawosławna służąca stacjonującym wojskom rosyjskim;
 • klasycystyczny ratusz, wzniesiony w 1824 r., zniszczony w 1915 r. odbudowany w 1924 r.;
 • budynek dawnej poczty (obecnie Muzeum Kultury Kurpiowskiej), z I poł. XIX w. w tym budynku najprawdopodobniej kwaterował Napoleon.

Demografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Ludność Ostrołęki.

Ostrołęka liczy 53 710 (dane za rok 2010[11]) mieszkańców, gęstość zaludnienia wynosi 1852 mieszk./km². Pod względem liczby ludności miasto zajmuje 6. miejsce w województwie i 83. w Polsce.

Dane GUS za rok 2010[11][edytuj]

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
Jednostka osób  % osób  % osób  %
Populacja 53 710 100 27 883 51,91 25 827 48,09
Gęstość zaludnienia
[mieszk./km²]
1852 961,48 890,59

Liczba mieszkańców Ostrołęki na przestrzeni lat[edytuj]

Rok Liczba mieszkańców Rok Liczba mieszkańców Rok Liczba mieszkańców
XVI w. 2000 1777 1674 1808 2036
1829 2883 1897 7965 1913 13 500
1915 5000 1937 13 650 1945 7950
1950 10 409 1955 12 104 1960 15 216
1970 22 160 1978 32 777 1985 44 097
1990 50 737 1995 54 162 2000 55 658
2002 54 238 2005 54 129 2010 53 710

Piramida wieku mieszkańców Ostrołęki w 2014 roku[3].[edytuj]


Piramida wieku Ostroleka.png

Gospodarka[edytuj]

Najbardziej dynamiczny rozwój miasta nastąpił w XX w. Na początku tego stulecia w Ostrołęce powstał węzeł kolejowy, a w latach 50. zaczął się rozwijać przemysł. Powstały zakłady celulozowo-papiernicze i zespół elektrowni. Ostrołęka, chociaż położona wśród terenów rolniczych, jest liczącym się ośrodkiem przemysłowym.

W Ostrołęce funkcjonuje 5100 przedsiębiorstw zatrudniających 20 tys. osób. Dominują małe i średnie firmy prywatne.[potrzebny przypis] Ostrołęka pełni rolę ośrodka administracyjnego i gospodarczego dla północno-wschodniego Mazowsza. Struktura gospodarcza miasta zdominowana jest przez przemysł drzewno-papierniczy, energetyczny, materiałów budowlanych oraz przetwórstwa rolno-spożywczego.

Ul. Kopernika, Dom Handlowy „Kupiec”

W ostatnich latach utworzono tzw. strefę rozwoju gospodarczego, gdzie na obszarze kilkunastu hektarów, wyposażonym w pełną infrastrukturę techniczną, stworzono dogodne warunki do prowadzenia działalności produkcyjnej i usługowej. W ramach strefy funkcjonuje już kilka przedsiębiorstw, w tym Lacroix-Opakowania Sp. z o.o. z kapitałem francuskim. W wyniku otwarcia obwodnicy miasta dostępne stały się kolejne tereny inwestycyjne. Nowi inwestorzy mogą liczyć na ulgi w podatku od nieruchomości.[potrzebny przypis]

Przemysł celulozowo-papierniczy[edytuj]

Siedziba StoraEnso Poland
 • StoraEnso Poland – jeden z największych w kraju producentów celulozy i papieru;
 • Lacroix-Opakowania – zakład z kapitałem francuskim.

Energetyka[edytuj]

Przemysł spożywczy[edytuj]

Spółdzielnia Mleczarska Piątnica

Inne[edytuj]

 • Starglass – producent szyb zespolonych;
 • Xella Polska (Ytong) – producent betonów komórkowych.

Budżet samorządu[edytuj]

W 2013 r. wydatki budżetu samorządu Ostrołęki wynosiły 268,22 mln zł, a dochody budżetu 242,53 mln zł. Zadłużenie (dług publiczny) samorządu według danych na koniec 2013 r. wynosiło 81,6 mln zł, co stanowiło 33,7% wysokości wykonywanych dochodów[13].

Transport[edytuj]

Ostrołęka jest ośrodkiem drogowym i kolejowym w tej części województwa. Leży na skrzyżowaniu dróg z centrum i południa kraju na północny wschód. Od południa graniczy z obszarem aglomeracji warszawskiej, dla której jest naturalnym zapleczem.[potrzebny przypis] Wiedzie przez nią tzw. „gościniec mazurski”, czyli droga krajowa nr 61 z Warszawy nad jeziora. Ma bezpośrednie połączenie drogowe z Warszawą, Olsztynem i Białymstokiem, od których oddalona jest o ok. 120 km. |}

Transport drogowy[edytuj]

Ul. R. Traugutta stanowiąca odcinek drogi krajowej nr 61

Przez Ostrołękę przebiegają dwie drogi krajowe i dwie drogi wojewódzkie.

 • Drogi krajowe:

Droga krajowa nr 53OlsztynSzczytnoRozogiMyszyniecKadzidło – Ostrołęka.

Droga krajowa nr 61WarszawaJabłonnaSerockPułtuskRóżan – Ostrołęka – ŁomżaGrajewoAugustów.

 • Drogi wojewódzkie:

Droga wojewódzka nr 544BrodnicaLidzbarkDziałdowoMławaPrzasnyszKrasnosielc – Ostrołęka.

Droga wojewódzka nr 627]] – Ostrołęka – Sokołów Podlaski

Transport kolejowy[edytuj]

Tory kolejowe przy stacji PKP

Historia kolei w Ostrołęce sięga roku 1893, kiedy to uruchomiono połączenie kolejowe z Małkinią i Łapami, a co za tym szło – także z Warszawą i Białymstokiem. Obecnie przez miasto przebiega linia kolejowa nr 29 z Tłuszcza do Ostrołęki. Znajduje się na niej 16 stacji. We wrześniu 2007 r. ponownie zostało uruchomione bezpośrednie połączenie kolejowe Ostrołęka – Warszawa i Warszawa – Ostrołęka. Niestety połączenie to szybko zostało zlikwidowane. pasażerowie podróżujący do stolicy muszą korzystać ze stacji przesiadkowej w Tłuszczu. W mieście znajduje się stacja kolejowa

Transport miejski[edytuj]

Solaris Urbino 9 z MZK Ostrołęka

Za organizację transportu miejskiego w Ostrołęce odpowiedzialny jest Miejski Zakład Komunikacji[14]. Ostrołęcki MZK dysponuje obecnie 30 autobusami – głównie pojazdami marki Solaris Solbus i MAZ.

Typ autobusu Eksploatacja od przewóz osób na wózkach  Liczba
AMZ City Smile 2014 przewóz osób na wózkach  2
Jelcz M081MB 2006 przewóz osób na wózkach  1
MAN 14.220 HOCL-NL 2010 przewóz osób na wózkach  1
MAN NL223 2010 przewóz osób na wózkach  1
MAN NM222 2009 przewóz osób na wózkach  2
MAZ 206 2009 przewóz osób na wózkach  6
Solaris Urbino 9 2000 przewóz osób na wózkach  10
Solbus SC10 2011 przewóz osób na wózkach  4
Solbus SC10 2012 przewóz osób na wózkach  2
Solbus SC10 2013 przewóz osób na wózkach  2
Solbus SC10 2014 przewóz osób na wózkach  4
Suma pojazdów 35
Udział autobusów niskopodłogowych i niskowejściowych 100%

Transport lotniczy[edytuj]

W 2010 otwarto oficjalnie sanitarne lądowisko przy Al. Jana Pawła II.

Administracja[edytuj]

Prezydenci Ostrołęki[edytuj]

Urząd Prezydenta Miasta Ostrołęki istnieje na stałe od 1975 roku. Wcześniej władzę w mieście sprawowali wójtowie, burmistrzowie, Naczelnicy i Przewodniczący. W roku 1568 Michał Tomaschek sprawował urząd Prezydenta Miasta Ostrołęki. Później Prezydentami Miasta byli też Jan Grądziński (w latach 1787–1791) i Grzegorz Karczewski (lata 1792–1798). Pierwszym w historii prezydentem, który został wybrany w wyborach bezpośrednich był Ryszard Załuska, który pełnił urząd w latach 2002–2006.

Powojenni prezydenci Ostrołęki:

Osiedla Ostrołęki[edytuj]

Stare Miasto – ul. Kilińskiego

Ostrołęka jest podzielona administracyjnie na 18 osiedli – dzielnic:

 • os. Bursztynowe;
 • os. Centrum;
 • os. Dzieci Polskich;
 • os. Kwiatowe;
 • os. Leśne;
 • os. Łazek;
 • os. Łęczysk;
 • os. Parkowe;
 • os. Pomian;
 • os. Sienkiewicza;
 • os. Stacja;
 • os. Stare Miasto;
 • os. Starosty Kosa;
 • os. Śródmieście;
 • os. Traugutta;
 • os. Krańcowa;
 • os. Witosa;
 • os. Wojciechowice.

Kultura[edytuj]

Budynek Ostrołęckiego Centrum Kultury
Budynek Galerii Ostrołęka

Za organizację życia kulturalnego miasta odpowiada przede wszystkim Ostrołęckie Centrum Kultury, w którego skład wchodzą:

 • Ośrodek Folkloru i Tańca – organizuje m.in. imprezy folklorystyczne, konkursy i przeglądy zespołów ludowych, a także turnieje tańca towarzyskiego.
 • „Galeria Ostrołęka” – prowadzi działalność wystawienniczą, a także zajęcia plastyczne, malarskie, fotograficzne, rzeźbiarskie, czy garncarskie. Odbywają się tu również aukcje eksponatów i wernisaże.
 • Klub „Oczko” – skupia amatorskie zespoły artystycznego ruchu OCK. Odbywają się tutaj przedstawienia teatralne, recitale, koncerty muzyczne, a także konkursy recytatorskie. Klub organizuje coroczną imprezę „Ostrołęcką Jesień Teatralną”, na której spotkać się można z różnymi formami teatralnymi, zarówno scenicznymi, jak i ulicznymi. Od roku 2005 festiwalowi towarzyszy Przegląd Małych Form Teatralnych „Igła”.
 • Kino „Jantar” – jest jednym z najnowocześniejszych kin w tej części kraju, dysponuje wysokiej jakości sprzętem audio-wizualnym, spełniającym wszelkie standardy europejskie. Sala kinowa posiada 385 miejsc siedzących. Tutaj odbywają się Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Kabaretową (OSPA) – corocznie w listopadzie oraz Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich „Filmowe Zwierciadła” – corocznie w grudniu.
Muzeum Kultury Kurpiowskiej
Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego

Ponadto rolę w propagowaniu kultury Ostrołęki i regionu odgrywają:

 • Muzeum Kultury Kurpiowskiej – pod tą nazwą działa od 1998 r., wcześniej funkcjonowało jako Muzeum Okręgowe w Ostrołęce. Obejrzeć tu można m.in. stałą ekspozycję z czasu powstania listopadowego.
 • Miejska Biblioteka Publiczna im. W. Gomulickiego – w swoich zbiorach posiada blisko 190 tys. pozycji książkowych i innych. Promuje działalność wydawniczą rodzimych twórców.
 • Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie” – zespół ludowy działający od 1952 roku; występuje z sukcesami w całym kraju, od 2002 r. jest współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich „Kurpiowskie Dwojaki”.

Ponadto corocznie w maju odbywają się „Dni Ostrołęki”. W ich ramach organizowane są przez władze miasta imprezy plenerowe, festyny, zawody sportowe, koncerty muzyczne, wybory miss, czy juwenalia studenckie. Akcentem „Dni Ostrołęki” jest – organizowane jednak nie w każdym roku – widowisko plenerowe „Bitwa pod Ostrołęką”, jako upamiętnienie wydarzeń z maja 1831 r.

Także corocznie, we wrześniu, odbywa się ogólnopolski przegląd zespołów rockowych „Rockołęka”. Pierwsza edycja odbyła się 5 września 2009 na scenie przy domu handlowym „Kupiec”.

Zespoły muzyczne związane z Ostrołęką[edytuj]

 • Crowley
 • Droga na Ostrołękę
 • KosaBand
 • Szapatuny
 • Empatic
 • Al Sirat
 • Vinyl
 • Retama

Edukacja[edytuj]

W Ostrołęce funkcjonuje 10 szkół podstawowych, 8 gimnazjów, 4 zespoły szkół zawodowych, 5 liceów ogólnokształcących oraz 4 placówki szkolnictwa wyższego:

Szkoły średnie[edytuj]

Szkoły wyższe[edytuj]

 • Kolegium Ekonomiczne Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego;

Religia[edytuj]

Kościół farny – najstarszy ostrołęcki budynek sakralny

Kościół rzymskokatolicki[edytuj]

W Ostrołęce funkcjonuje 6 parafii rzymskokatolickich. Należą one do dekanatu Ostrołęka w Diecezji Łomżyńskiej:

Kościoły ewangeliczne[edytuj]

Na terenie miasta działalność duszpasterską prowadzą dwie protestanckie wspólnoty o charakterze ewangelicznym:

Inne wyznania[edytuj]

Sport i rekreacja[edytuj]

Hala sportowo-widowiskowa im. A. Gołasia

Organizacją życia sportowego na terenie miasta zajmuje się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dysponuje on m.in. halą widowiskowo-sportową, krytą pływalnią, kortami tenisowymi, a także stadionem na ponad 2500 miejsc siedzących.

Piłka nożna[edytuj]

 • Narew Ostrołęka – klub piłkarski powstały w 1962 r. W sezonie 2015/2016 występuje w IV lidze – grupa mazowiecka (północ)[16];
 • Korona Ostrołęka – klub piłkarski założony w 1998 r., aktualnie – Liga Okręgowa.

Siatkówka[edytuj]

 • Energa Omis Ostrołęka – drużyna siatkarzy występująca w II lidze polskiej (sezon 2016/2017).
 • OTPS Nike Ostrołęka – sekcja siatkówki kobiet; drużyna seniorek występuje w II lidze polskiej.
 • Olimp Ostrołęka – drużyna siatkarzy – młodzików (I liga) i kadetów (I liga)

Piłka ręczna[edytuj]

 • „Trójka” Ostrołęka – drużyna piłkarzy ręcznych. Występuje w II lidze.

Koszykówka[edytuj]

 • OTK Ostrołęka – męska drużyna koszykarska;
 • MUKS Unia Basket Ostrołęka – żeńska sekcja koszykówki;
 • OKK Ostrołęka – męska sekcja koszykówki.

Lekkoatletyka[edytuj]

 • OKLA Ostrołęka – ostrołęcki klub lekkoatletyczny.

Media[edytuj]

Prasa[edytuj]

 • Tygodnik Ostrołęcki” – najstarsza ostrołęcka gazeta, ukazuje się od 14 października 1982;
 • „Rozmaitości Ostrołęckie” – bezpłatny dwutygodnik, dystrybucja bezpośrednio do mieszkań na osiedlach, gazeta ukazuje się od marca 1998 roku, największy nakład w Ostrołęce;
 • „Kurier Ostrołęcki” – bezpłatny tygodnik o nakładzie 25 000 egzemplarzy, ukazuje się od marca 2007 roku

Radio[edytuj]

 • Radio OKO;
 • Radio Nadzieja;
 • Radio Dla Ciebie – oddział w Ostrołęce.

Media internetowe[edytuj]

Lokalne atrakcje[edytuj]

Pomnik gen. Józefa Bema
 • Muzeum Kultury Kurpiowskiej, a w nim m.in. stałą ekspozycję poświęconą powstaniu listopadowemu;
 • Forty Bema – mauzoleum powstania listopadowego – budowla-pomnik, otoczona fosą, wykorzystywana do przedstawień plenerowych i części inscenizacji „Bitwy pod Ostrołęką”;
 • pomnik gen. Józefa Bema – bohatera bitwy powstania listopadowego, jaka rozegrała się pod Ostrołęką 26 maja 1831 r.;
 • izba pamięci 5 Pułku Ułanów Zasławskich w ZSZ nr 2 Ostrołęka-Wojciechowice.
 • Most Madalińskiego – zbudowany w 1995 r., podwieszony na łuku; wzorowany na moście Barqueta w Sewilli;
 • Stare Miasto i deptak śródmiejski (m.in. ulica Głowackiego);
 • Kompleks sportowy przy ulicy Traugutta wraz z ‘Aquaparkiem’;
 • Pomnik-ławeczka dr Józefa Psarskiego na skwerze jego imienia

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Miasta i gminy partnerskie[17]:

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Herb Miasta. Urząd Miasta Ostrołęka.
 2. Janusz Kotowski Prezydent Miasta Ostrołęki.
 3. ab http://www.polskawliczbach.pl/Ostroleka, w oparciu o dane GUS.
 4. Adolf Pawiński, Mazowsze, Warszawa 1895, s. 39.
 5. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 6. Serwis Nauka w Polsce – PAP SA.
 7. Z. Niedziałkowska, Ostrołęka dzieje miasta, Warszawa 1979.
 8. J. Kijowski, Z dziejów Powstania Kościuszkowskiego w Ostrołęce i okolicy, Ostrołęka 1994, s. 9.
 9. 50 lat „Ostrołęckiej Celulozy”. „Przegląd Papierniczy”. R. 65 (6), s. 323, 2009-06. Paweł Wandelt (red. nacz.). Wydawnictwo Sigma-NOT. ISSN 0033-2291. 
 10. Fabryka celulozy i papieru w Ostrołęce – Intercell SA. celuloza.pttk.pl. [dostęp 2015-01-27].
 11. ab Główny Urząd Statystyczny – Baza Demografia.
 12. Strona Energa Ostrołęka.
 13. Wykonanie budżetów JST woj Mazowieckiego za 2013 r. w podziale na kwartały (raport z dnia 22.06.2014) → Tab.1 poz. 12 i poz. 23; Tab.4a poz. 10 i poz. 29. Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie. [dostęp 2014-10-18].
 14. http://www.mzk.ostroleka.pl/index.php?dzial=ofirmie.
 15. Dane według raportów wyszukiwarki zborów na oficjalnej stronie Świadków Jehowy (www.jw.org), dostęp z 18 stycznia 2017.
 16. Strona 90minut.pl.
 17. Miasta Partnerskie.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'