Tworzenie stron internetowych

Ostrów Lubelski

Poznaj naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy www które przyciągną klientów w mieście Ostrów Lubelski. Zapewniemy profesjonalne podejście do Twojego biznesu. Atrakcyjne ceny i dobre wykonanie zapewni Ci sukces. Strona internetowa jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają klienta do skorzystania z Twojej oferty. Aktualne rozwiązania jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Ostrów Lubelski - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Ostrów Lubelski" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Ostrów Lubelski warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Ostrów Lubelski" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Ostrów Lubelski" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Ostrów Lubelski i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Ostrów Lubelski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Ostrów Lubelski (ujednoznacznienie).
Ostrów Lubelski
Ostrów Lubelski
Herb
Herb Ostrowa Lubelskiego
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Powiat lubartowski
Gmina Ostrów Lubelski
gmina miejsko-wiejska
Data założenia ok. 1500
Prawa miejskie 1548-1869, 1919-
Burmistrz Józef Gruszczyk
Powierzchnia 29,77 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

2 153[1]
72,3 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 81
Kod pocztowy 21-110
Tablice rejestracyjne LLB
Położenie na mapie powiatu lubartowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu lubartowskiego
Ostrów Lubelski
Ostrów Lubelski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Ostrów Lubelski
Ostrów Lubelski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ostrów Lubelski
Ostrów Lubelski
Ziemia51°29′28″N 22°51′18″E/51,491111 22,855000
TERC
(TERYT)
0608104
SIMC 0956690
Urząd miejski
ul. Partyzantów 1
21-110 Ostrów Lubelski
Strona internetowa

Ostrów Lubelskimiasto położone w północnej części województwa lubelskiego, w powiecie lubartowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ostrów Lubelski. Leży 20 km na wschód od Lubartowa, 20 km na południe od Parczewa, 21 km na północ od Łęcznej oraz 39 km na północny wschód od Lublina. Położone jest nad Tyśmienicą, na terenie Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Swoją nazwę zawdzięcza właśnie położeniu geograficznemu, gdyż "ostrów" w języku starosłowiańskim oznaczało wyspa. Jest jednym z najmniej gęsto zaludnionych miast w Polsce.

Historycznie położony jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej).

Według danych z 31 grudnia 2012 miasto miało 2196 mieszkańców.

Historia[edytuj]

Kościół parafialny pw. NPNMP z roku 1755

Pierwsze wzmianki o wsi Ostrów pochodzą z 1441 roku. Według relacji biskupa Zbigniewa Oleśnickiego, przed rokiem 1423 strony te, przez które jeździł z Władysławem Jagiełłą na Litwę, były wówczas bagniste, lesiste i niezaludnione. W 1442 roku powstała parafia. 25 stycznia 1548 Zygmunt Stary nadał wsi Ostrów Lubelski prawa miejskie. Lokacja miasta miała być przeprowadzona na prawie magdeburskim. Od tej pory Ostrów – jako miasto królewskie podlegał władzy króla, którą w jego imieniu sprawował starosta parczewski. W 1657 r. Ostrów został niemal całkowicie spalony. Na przełomie lat 80. i 90. XVII w. Ostrów liczył ponad 2100 mieszkańców. Rozwijało się rzemiosło (wśród rzemieślników przeważali browarnicy, kramarze, kuśnierze, krawcy, szewcy i piekarze). Ostrów jako miasto królewskie dotrwał do 1864 r., kiedy to rząd rosyjski przemianował je na gminę osadzką.

W 1918 r., już po odzyskaniu niepodległości, mieszkańcy wystąpili do władz polskich o przywrócenie praw miejskich. Ostrów odzyskał je 4 lutego 1919.

W okresie II wojny światowej Ostrów znany był jako ośrodek działalności partyzanckiej oddziałów BCh i AL. 17 grudnia 1942 roku oddział Gwardii Ludowej im. Adama Mickiewicza pod dowództwem byłego radzieckiego jeńca Fiodora Kowalewa ps. "Teodor Albrecht" zajął miasto rozbijając posterunek policji. W związku z zagrożeniem partyzanckim Niemcy przenieśli wszystkie swoje urzędy w mieście oraz posterunki żandarmerii i granatowej policji do jednego budynku - miejskiej szkoły[2]. W październiku 1943 roku oddział GL pod dowództwem Jana Daduna (ps. "Janusz")przeprowadził akcję uwolnienia z miejscowego więzienia grupy aresztowanych (w tym członków GL i PPR). Niemcy pod groźbą wysadzenia siedziby aresztu wypuścili osadzonych. W odwecie hitlerowcy dokonali przed ratuszem miejskim publicznej egzekucji 9 mieszkańców miasta. 6 stycznia 1944 w mieście Niemcy urządzili zasadzkę na dowództwo IV Okręgu Armii Ludowej. W zaciętej walce zginął m.in. komendant Okręgu Józef Szymanek oraz sekretarz PPR Okręgu Kazimierz Tkaczyk[3]. 23 stycznia 1944 roku miasto zostało ponownie zajęte tym razem przez oddział Armii Ludowej "Franka" - Franciszka Wolińskiego. Partyzanci w sile 30 ludzi zniszczyli pocztę, urząd gminy i ostrzelali posterunek żandarmerii[4]. W marcu 1944 roku miasto stało się siedzibą podziemnej PPRowskiej powiatowej i miejskiej Rady Narodowej. Na konspiracyjnego burmistrza miasta wybrany został Stanisław Pluch (ps. "Lemiesz"). Jednym z pierwszych działań miejskiej Rady było rozwieszenie na mieście plakatów grożących śmiercią tym urzędnikom okupacyjnym, którzy biorą udział w akcji wyburzania domów pożydowskich w mieście[5].6 maja 1944 roku doszło na przedpolach miasta do bitwy między oddziałami niemieckimi a kilkoma plutonami Armii Ludowej z batalionu "Zemsty", które przybyły do miasta aby przerwać akcję podpalania przez Niemców zabudowań miejskich. W walkach Niemcy użyli artylerii i moździerzy ale w końcu wycofali się do Lubartowa[6]. Miasto zostało wyzwolone spod okupacji hitlerowskiej 21 lipca 1944 roku.

Uchwałą Prezydium Krajowej Rady Narodowej z dnia 19 sierpnia 1946 roku Ostrów Lubelski "za wybitne zasługi w walce z wrogiem" został odznaczony Krzyżem Grunwaldu III klasy[7].

Obecnie miasto i gmina posiadają korzystne warunki do rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego w oparciu o własną bazę surowcową. Duże znaczenie dla miasta ma turystyka.

Zabytki[edytuj]

Komunikacja[edytuj]

Ostrów Lubelski posiada bezpośrednie połączenia autobusowe z Lublinem oraz Lubartowem. Obsługiwane są przez Lubelskie Linie Autobusowe oraz przewoźników prywatnych.

Drogi wojewódzkie wiodące przez miasto to 813 i 821.

Najbliższe stacje kolejowe czynne w ruchu pasażerskim to:Gródek Szlachecki 12 km przy linii 30, Tarło 13 km przy linii 30, Lubartów przy linii 30 - 20 km oraz Lublin przy linii 7 - 39 km.

Najbliższe lotnisko - Lublin Airport - jest odległe o 45 km.

Szkolnictwo[edytuj]

 • Przedszkole Samorządowe
 • Szkoła Podstawowa im. Zygmunta I Starego
 • Gimnazjum im. Jana Pawła II
 • Zespół Szkół w Ostrowie Lubelskim:
 • Gimnazjum MOS
 • Liceum Ogólnokształcące
 • Technikum
 • Branżowa Szkoła I Stopnia
 • Szkoła Policealna
 • Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe
 • Centrum Kształcenia Ustawicznego

Demografia[edytuj]

 • Piramida wieku mieszkańców Ostrowa Lubelskiego w 2014 roku[1].


Piramida wieku Ostrow Lubelski.png

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Ostrow_Lubelski, w oparciu o dane GUS.
 2. Andrzej Czerkawski, Tadeusz Jurga „Dla Ciebie Ojczyzno” Wydawnictwo „Sport i Turystyka” 1970, str. 452
 3. Andrzej Czerkawski, Tadeusz Jurga „Dla Ciebie Ojczyzno” Wydawnictwo „Sport i Turystyka” 1970, str. 453 i 454
 4. Józef Bolesław Gargas „Oddziały Gwardii Ludowej i Armii Ludowej 1942 – 1945” Wydawnictwo MON 1971 str. 163 i 172
 5. Andrzej Czerkawski, Tadeusz Jurga „Dla Ciebie Ojczyzno” Wydawnictwo „Sport i Turystyka” 1970, str. 454
 6. Józef Bolesław Gargas „Oddziały Gwardii Ludowej i Armii Ludowej 1942 – 1945” Wydawnictwo MON 1971 str. 196
 7. Andrzej Czerkawski, Tadeusz Jurga „Dla Ciebie Ojczyzno” Wydawnictwo „Sport i Turystyka” 1970, str. 457
 8. abc Inne - Miasto dziś - Ostrów Lubelski - Wirtualny Sztetl, www.sztetl.org.pl [dostęp 2017-05-12] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj]

'