Tworzenie stron internetowych

Ostrów Wielkopolski

Zobacz naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje wyzytówki online które przyciągną klientów w mieście Ostrów Wielkopolski. Zapewniemy wyjątkowe podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i dobre wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Ostrów Wielkopolski - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Ostrów Wielkopolski" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Ostrów Wielkopolski warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Ostrów Wielkopolski" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Ostrów Wielkopolski" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Ostrów Wielkopolski i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Ostrów Wielkopolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Ostrów Wielkopolski (ujednoznacznienie).
Ostrów Wielkopolski
Panorama Ostrowa Wielkopolskiego
Panorama Ostrowa Wielkopolskiego
Herb Flaga
Herb Ostrowa Wielkopolskiego Flaga Ostrowa Wielkopolskiego
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Powiat ostrowski
Gmina Ostrów Wielkopolski
gmina miejsko-wiejska
Aglomeracja kalisko-ostrowska
Prawa miejskie około 1404, 1713
Prezydent Beata Klimek
Powierzchnia 41,90 km²
Wysokość 123–175 m n.p.m.
Populacja (31.12.2016)
• liczba ludności
• gęstość

72 526
1 730,1 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 62
Kod pocztowy 63-400 do 63-404, 63-409, 63-410, 63-417
Tablice rejestracyjne POS
Położenie na mapie powiatu ostrowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu ostrowskiego
Ostrów Wielkopolski
Ostrów Wielkopolski
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Ostrów Wielkopolski
Ostrów Wielkopolski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ostrów Wielkopolski
Ostrów Wielkopolski
Ziemia51°39′17″N 17°48′26″E/51,654722 17,807222
TERC
(TERYT)
3017011
SIMC 0937132
Urząd miejski
al. Powstańców Wielkopolskich 18
63-400 Ostrów Wielkopolski
Strona internetowa
BIP

Ostrów Wielkopolski (dawniej Ostrowo, Ostrów Kaliski[1], w latach 1919–1920 Ostrów, łac. Ostrovia, niem. Ostrowo) – miasto w województwie wielkopolskim, na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Ołobokiem, w Kaliskiem, jeden z dwóch głównych ośrodków aglomeracji kalisko-ostrowskiejKalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego, siedziba powiatu ostrowskiego i gminy wiejskiej Ostrów Wielkopolski.

Według danych z 31 grudnia 2016 miasto liczyło 72 526 mieszkańców[2].

Patronem miasta jest św. Stanisław ze Szczepanowa. Od 1993 obchodzone 10 listopada jest Święto Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w rocznicę wydarzeń tzw. Republiki Ostrowskiej.

Położenie[edytuj]

Ostrów Wielkopolski z lotu ptaka

Ostrów Wielkopolski leży w południowej Wielkopolsce, w środkowej części Niziny Południowowielkopolskiej, w południowej części Wysoczyzny Kaliskiej, na północno-zachodnich stokach Wzgórz Wysockich.

Północna część miasta położona jest nad lewym dopływem ProsnyOłobokiem, której prawym dopływem jest w całości przepływający w granicach miasta ciek – Struga Ostrowska. W części południowo-zachodniej Ostrowa Wielkopolskiego znajduje się strefa źródłowa prawobrzeżnych dopływów Baryczy oraz dział wodny między dorzeczami Odry i Warty.

Według danych z 1 stycznia 2014 powierzchnia miasta wynosi 41,90 km²[3].

Miasto graniczy z 3 gminami powiatu ostrowskiego, od południa z gminą Przygodzice, od północnego-zachodu z gminą Raszków oraz od strony północno-zachodniej i wschodniej z dwiema rozdzielnymi częściami gminy wiejskiej Ostrów Wielkopolski.

Nazwa[edytuj]

Etymologia nazwy miasta odnosi się do topografii terenu – słowo ostrów to archaizm, oznaczający wyspę lub kępę wśród mokradeł otoczonych wodą[4][5].

Historia[edytuj]

Od śladów osadnictwa do upadku miasta[edytuj]

Ślady osadnictwa Ostrowa Wielkopolskiego, pojawiają się od okresu wczesnego średniowiecza, kiedy to w XI–XV w. istniały dwa niewielkie grodziska obronne, położone na wschodnich obrzeżach miasta[4].

Od 1404 wzmiankowany w źródłach jako niewielki ośrodek miejski na dobrach prywatnych, ustępujący innym pobliskim ośrodkom takim jak Raszków, Sulmierzyce, Odolanów oraz Kwiatków i Sobótka[4][6][7]. Na początku XVI w. Ostrów posiadał najmniejszą liczbę mieszkańców, spośród wszystkich ówczesnych miast regionu (około 150–180)[4]. W 1579 wielki pożar zniszczył prawie całe miasto w którym ocalało tylko czterech mieszczan, a od 1655 kolejne, niespotykane dotąd zniszczenia przyniósł potop szwedzki[4].

W 1685 miasto zostało sprzedane opatowi, późniejszemu biskupowi łuckiemu Bogusławowi Leszczyńskiemu, który włączył je w obręb swych dóbr przygodzickich[4]. Kolejnym właścicielem Ostrowa był podskarbi wielki koronny Rafał Leszczyński, ojciec króla Stanisława Leszczyńskiego[4]. W 1699 dobra przygodzkie wraz z Ostrowem przeszły w ręce Jana Jerzego Przebendowskiego herbu Kuna[4].

Na początku XVIII w. przez Ostrów przechodziły liczne wojska m.in. saskie, szwedzkie oraz rosyjskie a w okolicznych miejscowościach panowała zaraza[4]. Zbieg nieprzychylnych wydarzeń a tym samym wyludnianie się miasta, sprawiło iż ostrowscy mieszczanie zrezygnowali z praw miejskich w dniu 30 grudnia 1711 roku[4][8].

Ponowna lokacja i rozwój miasta[edytuj]

Zabytkowy Stary Cmentarz z 1784 r.

W 1713 dzięki staraniom Jana Jerzego Przebendowskiego, Ostów ponownie uzyskał prawa miejskie na prawie magdeburskim, połączone z wydaniem licznych przywilejów królewskich[4]. Od 1729 właścicielami miasta była córka Przebendowskiego, Dorota Henryka wraz z mężem marszałkiem wielkim koronnym Franciszkiem Bielińskim, którzy w obszernym dokumencie potwierdzili stare przywileje i nadali mu nowe[4].

Od drugiej połowy XVIII w. patronami miasta była rodzina Radziwiłłówkrajczy wielki litewski Marcin Mikołaj Radziwiłł, a po nim kolejno jego synowie: wojewoda trocki Józef Mikołaj oraz wojewoda wileński Michał Hieronim[4]. W tym czasie do Ostrowa zaczęła napływać ludność niemiecka ze Śląska m.in. sukiennicy, a także Żydzi którzy otwierali kramy oraz tworzyli własną dzielnicę na przedmieściu przy ulicy Raszkowskiej[4]. Ostrów rozwijał się szybko, dzięki pomyślnemu położeniu na trakcie z Kalisza na Śląsk, a także pełnego poszanowania swobód religijnych, stając się głównym miastem regionu ostrowskiego[4].

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny z 1778 r. – najstarszy zachowany budynek w mieście

W 1793 Ostrów po II rozbiorze Polski podlegał pod departament kaliski w powiecie odolanowskim Prus Południowych; od 1807 w departamencie kaliskim Księstwa Warszawskiego. W 1815 siedzibę władz powiatowych przeniesiono do Ostrowa (Wielkie Księstwo Poznańskie) w tym landrat, sąd i urząd kasy powiatowej pobierający m.in. opłaty celne na przejściu granicznym w Skalmierzycach[4].

W 1828 wybudowano murowany ratusz na koszt ostatniego właściciela miasta księcia Antoniego Henryka Radziwiłła, w 1844 gimnazjum (obecne I Liceum Ogólnokształcące), w 1857 synagogę w stylu mauretańskim, w 1863 budynek sądu i więzienie, w 1867 koszary[4]. Od 1896 zaczęła ukazywać się "Gazeta Ostrowską", od 1903 wydawana przez Stefana Rowińskiego.

Węzeł kolejowy w Ostrowie Wielkopolskim

Impulsem rozwojowym było umiejscowienie w Ostrowie węzła kolejowego. Stację wybudowano w 1875 na linii kolejowej prowadzącej z Poznania na Śląsk, następnie linię rozbudowano ciągami: w 1888 do Leszna, w 1896 do Skalmierzyc i w 1909 do Wrocławia przez Odolanów[4][9].

Szczególnym epizodem w dziejach Ostrowa, jest bezkrwawy przewrót w listopadzie 1918 nazywany Republika Ostrowska w wyniku którego Polacy przejęli władzę w mieście.

Na początku XX w. miasto miało charakter lokalnego ośrodka przemysłowego związanego z rolnictwem, a w Ostrowie mieszkało ponad 16 tysięcy osób[4]. W 1921 uruchomiono zakład metalowo-maszynowy Fabryka Wagon.

II wojna światowa[edytuj]

W czasie II wojny światowej Ostrów Wielkopolski znajdował się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej anektowanym przez III Rzeszę, w tzw. Kraju Warty, rejencji łódzkiej[4].

Hitlerowski okupant dokonywał masowych prześladowań (praca przymysowa, obozy koncentracyjne) a także egzekucji ludności m.in. 14 grudnia 1939 w Lesie Winiarskim, wymordowano powszechnie znanych obywateli Ostrowa (ziemi ostrowskiej) oraz Kalisza[4]. W Ostrowie znajdował się na tzw. Majdanie przy ul. Kościuszki – wychowawczy obóz pracy (styczeń 1942–grudzień 1944), pod zarządem Gestapo w Łodzi; w którym śmierć poniosło 198 osób[4]. W latach 1939–1945 około 16 tysięcy mieszkańców regionu ostrowskiego zostało przesiedlonych na roboty przymusowe do Generalnej Guberni[4].

Dalsze lata[edytuj]

W latach powojennych charakterystyczny dla Ostrowa Wielkopolskiego był dynamiczny wzrost liczby mieszkańców. W 1985 miasto liczyło 68 431 mieszkańców, wiązało się to także z przyłączaniem do miasta przyległych wsi m.in. Pruślin i Zacharzew[4].

Do 2005 w mieście stacjonowała jednostka wojskowa[10]; w tym samym roku założono Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne. W 2008 powstało lapidarium z fragmentów macew z inskrypcjami na obrysie pierwszego cmentarza żydowskiego w mieście[11]. W 2012 uruchomiono Ostrowski Park Przemysłowy (holding), mający na celu wspierać lokalną przedsiębiorczość[12].

Administracja[edytuj]

Samorząd[edytuj]

Ostrów Wielkopolski ma status osobnej gminy miejskiej, jest siedzibą samorządu powiatu ostrowskiego oraz gminy wiejskiej Ostrów Wielkopolski; Mieszkańcy Ostrowa wybierają do swojej rady miasta 23 radnych[13]. Organem wykonawczym władz miasta jest prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Ostrów Wielkopolski jest członkiem Związku Miast Polskich oraz stowarzyszenia Związek Miast Czystej Energii[14].

Mieszkańcy miasta wybierają parlamentarzystów z okręgów wyborczych z siedzibą komisji w Kaliszu, a posłów do Parlamentu Europejskiego z okręgu wyborczego nr 7.

Ponadto w mieście znajduje się siedziba prokuratury okręgowej[15], sądu rejonowego[16], oddziału regionalnego ZUS, placówki terenowej KRUS, oddziału Państwowej Inspekcji Pracy, oddziału Urzędu Dozoru Technicznego oraz oddziału Wojewódzkiego Inspekcji Transportu Drogowego.

Podział administracyjny[edytuj]

Do 1793 Ostrów Wielkopolski znajdował się województwie kaliskim. W latach 1795–1807 wchodził w skład departamentu kaliskiego Prus Południowych, a w latach 1807–1815 w skład departamentu kaliskiego Księstwa Warszawskiego. W latach 1815–1919 w rejencji poznańskiej. W latach 1946–1975 Ostrów Wielkopolski leżał w województwie poznańskim, a w latach 1975–1998 w woj. kaliskim.

Ostrów Wielkopolski podzielony jest na 11 jednostek pomocniczychosiedli[17][18]. W więkoszości nazwy poszczególnych osiedli pochodzą od dawnych wsi, kolonii i obszarów dworskich przyłączanych do miasta od 1934[4].

Lp. Nazwa osiedla
I Śródmieście
II Wenecja
III Krępa
IV Osiedle im. Jana Pawła II
V Pruślin
VI Stare Kamienice
VII Zacisze Zębców
VIII Osiedle Odolanowskie
IX Nowe Parcele
X Parcele Zacharzewskie
XI Osiedle im. Powstańców Wielkopolskich

Demografia[edytuj]

 • Piramida wieku mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego w 2014 roku[19].


Piramida wieku Ostrow Wielkopolski.png

Architektura[edytuj]

Zabytki[edytuj]

Architektura Ostrowa Wielkopolskiego
Konkatedra św. Stanisława Biskupa wybudowana w latach 1905–1907
Zabudowa ulicy Kościelnej
Gmach poczty z 1886 r.
Zbieg ul. Wrocławskiej i ul. Kolejowej
Plac Bankowy
 • układ urbanistyczny oraz archeologiczne warstwy kulturowe (XV–XVIII w.)

Turystyka[edytuj]

W mieście znajduje się Punkt Informacji Turystycznej przy oddziale PTTK. Przez miasto przebiegają siedem szlaków turystycznych trzy piesze i cztery rowerowe[20].

Szlaki piesze[edytuj]
Szlaki rowerowe[edytuj]

Baza hotelowa[edytuj]

Budynek Hotelu Komeda

Miasto posiada rozwiniętą infrastrukturę hotelową[22]:

 1. Hotel Komeda***
 2. Villa Royal***
 3. Hotel Polonia***
 4. Hotel Granada***
 5. Hotel Borowianka***
 6. Hotel Omega**
 7. Hotel Malwa**
 8. Hotel & Restauracja Bankietowa**
 9. Hotel Pod Dębami**
 10. obiekt hotelowy KS „Stal”
 11. Hotel Platan

Zagospodarowanie przestrzeni miejskiej[edytuj]

Miasto w ponad 50% pogrupowane jest w wielkie kompleksy zabudowy jednorodzinnej –  osiedle: Krępa, Zacharzew, Zębców i Pruślin, natomiast zabudowa wielorodzinna (wielki zespół mieszkaniowy), skupiona jest na obrzeżach Śródmieścia[23].

Zabudowa przemysłowa usytuowana jest w obrębie linii kolejowych, centum i części zachodniej Ostrowa Wielkopolskiego oraz na terenie osiedla Zębców i Stare Kamienice[23].

Kompleksy terenów zielonych, stanowiące miejsce rekreacji koncentrują się w północnej części miasta (Piaski-Szczygliczka), wschodniej (Krępa) oraz południowej (Zębców)[23].

Środowisko naturalne[edytuj]

Klimat[edytuj]

W Ostrowie Wielkopolskim przeważają masy powietrza polarnego (PP) od zachodu i polarno-kontynentalnego (PPk) od wschodu[4]. Okres wegetacyjny trwa tutaj ok. 210–220 dni[23]. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 8 °C, przy czym najcieplejszym miesiącem jest lipiec, ze średnią temperaturą 18,2 °C, natomiast najchłodniejszym – styczeń (-2,2 °C). Całkowita roczna suma opadów wynosi 500–550 mm, w tym 350 mm w półroczu ciepłym. Pokrywa śnieżna utrzymuje się przez 50–60 dni i osiąga maksymalną grubość około 20 cm (najczęściej w lutym)[24][25].

Warunki klimatyczne Ostrowa Wielkopolskiego wykazują cechy typowe dla zjawiska określanego jako miejska wyspa ciepła, czego efektem jest podwyższenie temperatury powietrza[25].

Przyroda[edytuj]

Tereny zielone w Ostrowie Wielkopolskim (2012)[23]
Rodzaj Suma powierzchni
Lasy 309,3 ha
Parki 20,2 ha
Zieleńce 10,1 ha
Zieleń uliczna 33,1 ha
Zieleń osiedlowa 54,4 ha
Cmentarze 29,1 ha
Razem (Σ) 456,2 ha

Lasy[edytuj]

 • Las Piaski
 • Borek Zębcowski
 • Kozi Borek
Tereny zielone w Ostrowie Wielkopolskim
Ogród Bracki
Park Kultury i Wypoczynku Piaski-Szczygliczka
Park im. 3 Maja
Parowóz Las47 z 1957 r. w Parku Miejskim

Parki[edytuj]

Pomniki przyrody[edytuj]

Pomniki przyrody ożywionej na terenie Ostrowa Wielkopolskiego[23]
Gatunek Lokalizacja Gatunek Lokalizacja
Lipa warszawska Park Miejski Bluszcz pospolity Cmentarz, ul. Grabowska
Klon srebrzysty Park Miejski Dąb szypułkowy ul. Plażowa
Grusza pospolita Park im. 3 Maja Dąb szypułkowy ul. Daleka
Klon srebrzysty Park im. 3 Maja Dąb szypułkowy ul. Poznańska 121 (posesja prywatna)
Lipa Moltkego Park im. Jana Kilińskiego Dąb szypułkowy (zniszczony) ul. Poznańska (za przejazdem kolejowym)
Cis pospolity II Liceum Ogólnokształcące Wiąz szypułkowy ul. Limanowskiego

Ochrona środowiska[edytuj]

21 czerwca 2016 w mieście otwarto Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów (RZZO), do przetwarzania mechaniczno-biologicznego śmieci komunalnych z Ostrowa Wielkopolskiego oraz 20 gmin regionu[26][27].

Gospodarka[edytuj]

Ostrów Wielkopolski jest głównym ośrodkiem Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego, znaczącym ośrodkiem przemysłu elektromaszynowego, w tym produkcji wagonów kolejowych (Europejskie Konsorcjum Kolejowe Wagon), przemysłu budowlanego i inne[28][29]. Podstrefa Kamiennogórskiej SSE o obszarze 5,8516 ha[30]. Rozwinięty sektor usług – handel detaliczny (do 2006 ograniczenia dla handlu wielkopowierzchniowego) i hurtowy.

Okolice miasta są jednym z głównym obszarów wydobycia gazu ziemnego w Polsce.

W 2015 w Ostrowie Wielkopolskim było 9124 podmiotów gospodarki narodowej, co daje współczynnik 1256 na 10 tys. ludności podmiotów wpisanych do rejestru REGON[29].

Według danych z 31 grudnia 2015 w mieście było 1800 zarejestrowanych bezrobotnych[29].

W 2015 średni dochód na jednego mieszkańca wyniósł 2916 zł[29].

Struktura użytkowania gruntów (2004-01-01)[31]
Rodzaj Powierzchnia  %
Użytki rolne 2200 ha 51,90%
Użytki leśne 410 ha 9,67%
Grunty zabudowane i zurbanizowane 1550 ha 36,57%
Wody 39 ha 0,92%
Nieużytki i tereny różne 40 ha 0,94%
Razem (Σ) 4 239 ha 100%

Opieka zdrowotna[edytuj]

W mieście funkcjonuje jedyny w powiecie ostrowskim szpital pod nazwą Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim. W 2010 przy szpitalu uruchomiono Lądowisko Ostrów Wielkopolski, dla helikopterów sanitarnych i ratowniczych.

Transport[edytuj]

Transport drogowy[edytuj]

W Ostrowie krzyżują się drogi krajowe:

oraz droga wojewódzka:

Transport kolejowy[edytuj]

Budynek dworca kolejowego w Ostrowie Wielkopolskim
Przystanek kolejowy Ostrów Wielkopolski Gorzyce

Ostrów Wielkopolski jest dużym węzłem kolejowym. Znajdują się tutaj dwie lokomotywownie Przewozów Regionalnych i PKP Cargo.

Miasto posiada 3 stacje / przystanki kolejowe:

Linie kolejowe wybiegają z Ostrowa Wielkopolskiego w pięciu kierunkach (bezpośrednie połączenia pasażerskie):

Kolej wąskotorowa[edytuj]

Na terenie osiedla Wenecja w Parku Kultury i Wypoczynku Piaski-Szczygliczka – kolejka wąskotorowa.

Transport miejski[edytuj]

Komunikację miejską na terenie miasta obsługuje – Miejski Zakład Komunikacji Ostrów Wielkopolski, na 27 liniach miejskich i podmiejskich (obsługiwanych równolegle z MZK Krotoszyn na trasie do Krotoszyna oraz KLA Kalisz na trasie do Kalisza).

Transport lotniczy[edytuj]

Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze od Ostrowa Wielkopolskiego to: port lotniczy Wrocław-Starachowice (ok. 100 km), port lotniczy Poznań-Ławica (ok. 110 km) oraz port lotniczy Łódź-Lublinek (ok. 140 km).

Regionalne lotnisko sportowe, położone 6 km na północ od miasta – Lotnisko Ostrów Wielkopolski-Michałków, używane jest przez Aeroklub Ostrowski.

Więcej: transport drogowy w Ostrowie, transport kolejowy w Ostrowie, transport lotniczy w Ostrowie, komunikacja miejska w Ostrowie

Kultura[edytuj]

Nowa Synagoga (Forum Synagoga)

Ostrów Wielkopolski stanowi piąty (wg liczby mieszkańców) ośrodek kulturalny w województwie wielkopolskim. Główne instytucje kulturalne to: Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego (z siedzibą w ratuszu), Ostrowskie Centrum Kultury, Forum Synagoga (z siedzibą w Nowej Synagodze), Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego, Kino „Komeda”, Młodzieżowy Dom Kultury, Galeria Sztuki Współczesnej, Galeria 33[32].

Cykliczne imprezy[edytuj]

Edukacja[edytuj]

Budynek Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów
I Liceum Ogólnokształcące im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego – najstarsza szkoła średnia w mieście

Placówki oświatowe[edytuj]

Licea[edytuj]

Zespoły szkół zawodowych[edytuj]

Szkoły artystyczne[edytuj]

Szkoły policealne (niepubliczne)[edytuj]

 • 8 niepublicznych szkół policealnych (w tym 7 o uprawnieniach szkoły publicznej)[45]
  • Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony
  • Niepubliczna Policealna Szkoła Zarządzania i Finansów
  • Szkoła Informatyki i Internetu
  • Studium Zdrowia i Urody
  • Szkoła Kosmetyczna Akademie Prenier
  • Policealna Szkoła Medyczna TEB dla Młodzieży i Dorosłych
  • Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego 
   • Medyczne Studium Zawodowe im. Hanny Chrzanowskiej
   • Policealna Szkoła Służb Społecznych i Medycznych dla Dorosłych

Szkoły wyższe[edytuj]

Pozostałe placówki[edytuj]

Media[edytuj]

Telewizja[edytuj]

Radio[edytuj]

Prasa[edytuj]

Portale internetowe[edytuj]

Sport[edytuj]

Stadion przy ul. Kusocińskiego
Tor żużlowy – mecz KKS Ostrovia ze Śląskiem Świętochłowice w 1980 r.

W 2007 w Ostrowie Wielkopolskim rozegrano Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów na Żużlu. W czerwcu 2013 lotnisko Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie, było miejscem spotkania 17. Szybowcowych Mistrzostw Europy FAI[48]. W 2015 na Stadionie Miejskim odbył się finał Indywidualnych Mistrzostw Europy na Żużlu[49].

Funkcjonują trzy ligi amatorskie:

 • Ostrowska Liga Koszykówki – grają także zespoły z Kalisza, Konina, Krotoszyna i Pleszewa.
 • Halowa Liga Piłki Nożnej – dwie ligi, działa od 1992 roku[potrzebny przypis], głównie zespoły z powiatu ostrowskiego.
 • Ostrowska Liga Piłki Nożnej Amatorskiej „OLPNA” – działa od lipca 2006.

Obiekty sportowe[edytuj]

 • Stadion Miejski (ul. Piłsudzkiego 64); boisko piłkarskie, tor żużlowy
 • Stadion (ul. Kusocińskiego 1); boisko piłkarskie, stadion lekkoatletyczny
 • Hala Klubu Sportowego Stal (ul. Kusocińskiego 1)
 • Hala sportowa i boisko piłkarskie (Gimnazjum nr 4)
 • Basen Miejski (ul. Paderewskiego)[50]
 • kompleksy boisk "Moje Boisko Orlik 2012" (SP nr 6; SP nr 9; ul. Wiśniowa)

Ostrowskie drużyny sportowe[edytuj]

Dyscyplina Nazwa klubu
Sport żużlowy Ostrovia
Koszykówka BM Slam Stal, TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski, UKS Kasprowiczanka Ostrów Wielkopolski, UKS Basket Ostrów Wielkopolski
Piłka nożna Ostrovia 1909, LKS Centra Ostrów
Piłka ręczna KPR Ostrovia
Siatkówka SL Salos Ostrów Wielkopolski
Speedrower PKS Wiraż Ostrów Wielkopolski
Motocross OKM Ostrów Wielkopolski
Sporty lotnicze Aeroklub Ostrowski
Lekkoatletyka KS Stal Ostrów Wielkopolski, KS Maraton Ostrów Wielkopolski
Tenis stołowy LKS Tajfun Ostrów Wielkopolski
Kendo Ostrowska Sekcja Kendo
Jeździectwo OKJ Oxer

Religia[edytuj]

Cmentarz ewangelicki

Kościoły[edytuj]

Na terenie miasta działalność kaznodziejską prowadzą trzy zbory Świadków Jehowy korzystające z dwóch Sal Królestwa[51].

Cmentarze[edytuj]

Prezydenci Ostrowa po 1989[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Prezydenci Ostrowa Wielkopolskiego.

Miasta partnerskie[edytuj]

Lista miast partnerskich Ostrowa Wielkopolskiego[52]:

Ludzie związani z Ostrowem Wielkopolskim[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Ostrowem Wielkopolskim.

Honorowi Obywatele Miasta[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Bronisław Chlebowski (red.), Władysław Walewski (red.). T. 7. Warszawa: Władysław Walewski, 1886, s. 708.
 2. Wyniki badań bieżących - Baza Demografia - Główny Urząd Statystyczny, demografia.stat.gov.pl [dostęp 2017-06-05] (pol.).
 3. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2014 r., Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 16 maja 2017, ISSN 1505-5507.
 4. abcdefghijklmnopqrstuvwxyz Ostrów Wielkopolski – dzieje miasta i regionu, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1990, ISBN 83-210-0851-8.
 5. Ostrów Wielkopolski - Dzieje miast - Region Wielkopolska • miejsca które warto odwiedzić, regionwielkopolska.pl [dostęp 2017-05-16] (ang.).
 6. Ostrów od wsi do miasta, gazetaostrowska.pl [dostęp 2017-05-16] (pol.).
 7. Historia kołem się toczy, umostrow.pl [dostęp 2017-05-17] (pol.).
 8. Jak twierdzi Wacław Kieremkampt w „Dobra majętności ostrowskiej i przygodzickiej w aktach i instrukcjach XVIII wieku” (​ISBN 978-83-930587-4-7​), samo odprzysiężenie miasta na wieś przez przedstawicieli miasta nie miało prawnego znaczenia i nie mogło zmienić jego statusu, bo o tym decydował jego właściciel.
 9. Dworzec w Nowych Skalmierzycach, www.noweskalmierzyce.pl [dostęp 2017-05-22].
 10. Wojsko z historią w tle, rc.fm [dostęp 2017-06-05] (pol.).
 11. Lapidarium - umostrow.pl, umostrow.pl [dostęp 2017-05-22] (pol.).
 12. Ostrowski Park Przemysłowy, www.opp-ostrow.pl [dostęp 2017-05-22] (pol.).
 13. Zarządzenie Wojewody Wielkopolskiego Nr 70/2010 z dnia 22 lutego 2010 r. ws. ustalenia liczby radnych (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2010 r. Nr 55, poz. 1239).
 14. Uchwała Nr XXXVI/510/2005 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 22 listopada 2005 r. ws. przystąpienia.
 15. Prokuratura Okręgowa. Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim. [dostęp 2011-06-22].
 16. Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim. [dostęp 2011-06-22].
 17. Uchwała Nr IX/114/2003 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 17 czerwca 2003 roku ws. ustalenia Statutów Osiedli (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2003 r., Nr 139, poz. 2617).
 18. Jednostki pomocnicze. W: Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim. [dostęp 2016-10-09].
 19. Ostrów Wielkopolski » mapy, nieruchomości, GUS, szkoły, kody pocztowe, wynagrodzenie, bezrobocie, zarobki, edukacja, tabele, www.polskawliczbach.pl [dostęp 2017-06-05] (pol.).
 20. Turystyka piesza (szlaki). PIT Ostrów Wielkopolski. [dostęp 2013-07-05].
 21. Szlak rowerowy: Ostrów Wielkopolski – Moja Wola (niebieski). PIT Ostrów Wielkopolski. [dostęp 2013-07-05].
 22. HOTELE, umostrow.pl [dostęp 2017-06-05] (pol.).
 23. abcdef Program Ochrony Środowiska dla Gminy i Miasta Ostrów Wielkopolski na lata 2014-2017 w perspektywie na lata 2018-2021, 2013.
 24. Plan Rozwoju Lokalnego Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2005-2013. s. 10 (Załącznik do Uchwały Nr XXXII/468/2005 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 30 sierpnia 2005 r.).
 25. ab Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Ostrów Wielkopolski.. 2000-02-24, (Załącznik do Uchwały Nr XIV/269/00 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 24 lutego 2000 r. ws. przyjęcia Studium).
 26. Ostrów Wielkopolski: Nowoczesny zakład oficjalnie otwarty, www.strefabiznesu.gloswielkopolski.pl [dostęp 2016-06-28].
 27. Zakład Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wlkp. oficjalnie otwarty, 22 czerwca 2016 [dostęp 2016-06-28] (pol.).
 28. Przemysł - Wielkopolska - portal regionalny, wielkopolska-region.pl [dostęp 2017-05-31] (pol.).
 29. abcd Urząd Statystyczny w Poznaniu, poznan.stat.gov.pl [dostęp 2017-05-31] (pol.).
 30. Specjalne Strefy Ekonomiczne na terenie Wielkopolski - Wielkopolska - portal regionalny, wielkopolska-region.pl [dostęp 2017-05-31] (pol.).
 31. Plan Rozwoju Lokalnego Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2005-2013. s. 11 (Załącznik do Uchwały Nr XXXII/468/2005 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 30 sierpnia 2005 r.).
 32. Katarzyna Grzesiak, Instytucje kultury i placówki kulturalno-oświatowe, www.umostrow.pl [dostęp 2016-06-28].
 33. JIMIWAY BLUES FESTIVAL 2014 W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM, 28 czerwca 2016.
 34. Wszystko jest Poezją 2014, 6 września 2014 [dostęp 2016-06-28] (pol.).
 35. Zespół Szkół Muzycznych, 28 czerwca 2016.
 36. OFTeN, www.often.com.pl [dostęp 2016-06-28].
 37. Historia, Reggae na Piaskach [dostęp 2016-06-28] (pol.).
 38. IV ogólnopolska konferencja poświęcona społecznościom żydowskim w ośrodku UWr w Ostrowie Wielkopolskim, www.uni.wroc.pl [dostęp 2017-05-16].
 39. III Międzynarodowa Konferencja Biblijna pt. Interpretacja i translatoryka biblijna, www.uni.wroc.pl [dostęp 2017-05-16].
 40. 3. Festival Mazel Tov, ostrow.naszemiasto.pl [dostęp 2016-06-28] (pol.).
 41. Żłobki i przedszkola, umostrow.pl [dostęp 2017-05-01] (pol.).
 42. Szkoły podstawowe, umostrow.pl [dostęp 2017-05-02] (pol.).
 43. Gimnazja, umostrow.pl [dostęp 2017-05-02] (pol.).
 44. ab Wykaz szkół ponadgimnazjalnych, umostrow.pl [dostęp 2017-05-02] (pol.).
 45. Niepubliczne szkoły policealne, umostrow.pl [dostęp 2017-05-02] (pol.).
 46. Ostrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, www.outw.edu.pl [dostęp 2017-05-08].
 47. Uniwersytet Wrocławski w ostrowskiej synagodze, www.uni.wroc.pl [dostęp 2017-05-22].
 48. Witryna 17tych Szybowcowych Mistrzostw Europy FAI.
 49. Finał mistrzostw Europy w Ostrowie Wielkopolskim!, „PrzegladSportowy.pl” [dostęp 2017-06-05] (pol.).
 50. Ceny biletów na Basen Miejski – ostrowski Aquapark, 22 kwietnia 2017 [dostęp 2017-06-26] (pol.).
 51. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 9 stycznia 2014.
 52. Miasta partnerskie. Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim. [dostęp 2011-06-22].
 53. abcdefghijklmnopqrstuvwxy Honorowi Obywatele Miasta - umostrow.pl, umostrow.pl [dostęp 2017-06-13] (pol.).
 54. Anna Rogalanka, Poznań, 01.09.2011 - nekrolog, nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 2017-06-13].

Bibliografia[edytuj]

 • Wielkopolska Szkoła Edukacji Narodowej. Studia i wspomnienia z dziejów Gimnazjum Męskiego (Obecnie I Liceum Ogólnokształcącego) w Ostrowie Wielkopolski, w 125-lecie jego założenia 1845-1970, praca zbiorowa, Wrocław 1970
 • Ostrów Wielkopolski – dzieje miasta i regionu, praca zbiorowa, Poznań 1990
 • Alma Mater Ostroviensis – Księga Pamięci – Non Omnis Moriar, praca zbiorowa pod. red. Jarosława Biernaczyka, Krystiana Niełacnego, Edwarda Szperzyńskiego, Ostrów Wielkopolski 1996-2005
 • Marek Olejniczak, Bedeker Ostrowski, Ostrów Wielkopolski 2004
 • Witold Banach, Ostrów pod znakiem pegaza. Literacki przyczynek do dziejów miasta, Poznań-Ostrów Wielkopolski 2005
 • Plan rozwoju lokalnego miasta Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2005-2013, część studialna, Ostrów Wielkopolski 2005

Linki zewnętrzne[edytuj]

'