Tworzenie stron internetowych

Otwock

Poznaj naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy www które przyciągną klientów w mieście Otwock. Zapewniemy dokładne podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i dobre wykonanie zapewni Ci sukces. Strona internetowa jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dokładnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania na czasie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Otwock - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Otwock" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Otwock warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Otwock" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Otwock" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Otwock i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Otwock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Otwock
Rzeka Świder, Teatr im. Stefana Jaracza, Ratusz miejski, LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Budynek w stylu „Świdermajer przy ul. Kościelnej”
Rzeka Świder, Teatr im. Stefana Jaracza, Ratusz miejski, LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Budynek w stylu „Świdermajer przy ul. Kościelnej”
Herb Flaga
Herb Otwocka Flaga Otwocka
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat otwocki
Gmina gmina miejska
Aglomeracja warszawska
Prawa miejskie 9 listopada 1916 r.
Prezydent Zbigniew Szczepaniak
Powierzchnia 47,31 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

45 029[1]
951,8 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 22
Kod pocztowy od 05-400 do 05-403
Tablice rejestracyjne WOT
Położenie na mapie powiatu otwockiego
Mapa lokalizacyjna powiatu otwockiego
Otwock
Otwock
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Otwock
Otwock
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Otwock
Otwock
Ziemia52°06′22″N 21°15′57″E/52,106111 21,265833
TERC
(TERYT)
1417021
SIMC 0921237
Hasło promocyjne: Miasto z dobrym klimatem
Urząd miejski
ul. Armii Krajowej 5
05-400 Otwock
Strona internetowa
BIP

Otwockmiasto w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w Dolinie Środkowej Wisły, nad rzeką Świder. Otwock wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej, a od centrum stolicy oddalony jest o około 23 km. Miasto jest siedzibą powiatu otwockiego.

Do 1916 r. tereny obecnego Otwocka częściowo należały do gminy wiejskiej Otwock (od 1917 r. przemianowanej na gminę Karczew).

Położenie[edytuj]

Według danych z roku 2002[2] Otwock ma obszar 47,33 km², w tym:

 • użytki rolne: 29%
 • użytki leśne: 23%

Miasto stanowi 7,69% powierzchni powiatu.

Sąsiednie gminy: Celestynów, Józefów, Karczew, Konstancin-Jeziorna, Wiązowna.

Nazwa[edytuj]

Nazwa obecnego miasta Otwocka nawiązuje bezpośrednio do dawnej, centralnej siedziby dóbr otwockich, którą był pobliski Otwock Wielki. Sprzyjało temu wydzielenie w XIX i XX w. terenów obecnego miasta Otwocka z tychże dóbr i potoczne określanie tej ziemi, jako „fragmentu dóbr Otwock”. W XV-wiecznych zapiskach dotyczących Otwocka Wielkiego, nazwa wsi pojawia się kilkukrotnie zapisana jako: Otwosko (1407 – w związku ze sporną sprawą graniczną między Ostrowcem a Otwockiem[3]), Othwoczsko (1408), Othwoczsk (1413), Odwoczsko (1429), Odwoczsko (1437). Średniowieczna nazwa brzmiała Otwocsko. Powstała ona z dodania przyrostka -ьsko do wyrażenia ot- woda. Staropolskiemu ot odpowiadają dzisiejsze od i ot. Użycie takiego wyrażenia mogło być związane z położeniem miejscowości w obfitym w wodę starorzeczu Wisły[4], będącym częścią zalewowych terenów Urzecza.

Historia[edytuj]

Otwock jako miejscowość sanatoryjno-uzdrowiskowa zaistniał dzięki budowie Kolei Nadwiślańskiej pod koniec XIX w – Otwock Sanatoryjny. Jednym z prekursorów działalności wypoczynkowej był malarz i rysownik Michał Elwiro Andriolli, który w roku 1880 zamieszkał na północ od Karczewa w folwarku Anielin zakupionym od Zygmunta Kurtza, byłego właściciela majątku Otwock Wielki. Status uzdrowiska nadała całemu regionowi działalność karczewskiego lekarza dra Józefa Mariana Geislera, który jako pierwszy otworzył gabinet w Otwocku – najpierw tylko w czasie sezonu, później zaś przeniósł się tu na stałe, gdzie do dziś dnia przy ulicy Dr.J. Geislera można oglądać pozostałości jego domu. W 1893 r. utworzył pierwsze w Polsce stałe sanatorium nizinne chorób płuc.

Prawa miejskie od 1916 roku, siedziba władz powiatu, w mieście wiele willi w stylu świdermajer, zaprojektowanym przez Michała Elwiro Andriollego, przed II wojną światową uzdrowisko, gdzie przebywali m.in. Józef Piłsudski oraz Władysław Reymont – gdzie pisał „Chłopów”. W 1924 r. Otwock został uznany za uzdrowisko posiadające charakter użyteczności publicznej[5].

W 1936 roku, jako pierwszy w Polsce, został zelektryfikowany odcinek linii kolejowej do Warszawy.

Przed 1939 większość mieszkańców Otwocka stanowili Żydzi[6]. W pierwszej połowie 1936 roku w mieście doszło do ekscesów o podłożu antysemickim[7].

W listopadzie 1940 Niemcy utworzyli w mieście getto dla ludności żydowskiej. Składało się one z dwóch części:mieszkaniowej i kuracyjnej[8].

 Osobny artykuł: Getto w Otwocku.

Zostało ono zlikwidowane 19 sierpnia 1942 roku, kiedy to otwoccy Żydzi zostali wywiezieni, a następnie wymordowani w obozie zagłady w Treblince. Opis relacji polsko-żydowskich w Otwocku czasie II wojny światowej, funkcjonowania i likwidacji otwockiego getta opisał w swojej książce Spowiedź Calek Perechodnik[9].

Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów „Zofiówka” w Otwocku był jednym z 24 miejsc, gdzie rozpoczęto hitlerowską akcję T4 mającą na celu eksterminację niepełnosprawnej psychicznie ludności, a będącą wstępem do uruchomienia eksterminacji na szeroką skalę (Holocaust). W sierpniu 1942 zamordowano tam 110 niepełnosprawnych umysłowo osób narodowości żydowskiej.

W czasie wojny liczba mieszkańców spadła z 20 tys. do 12 tys.

Po wojnie zlikwidowano zbudowaną na początku XX wieku kolejkę wąskotorową z Jabłonny przez Warszawę do Karczewa. W 1958 roku uruchomiono w dzielnicy Otwocka, Świerku, pierwszy w Polsce reaktor jądrowyEWA”, później drugi „Maria”. W 1967 miasto utraciło status uzdrowiska. Po reformie administracyjnej zlikwidowano powiat, który przywrócono w 1999.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa warszawskiego.

Otwock w okresie powstania styczniowego[edytuj]

Tereny dzisiejszych powiatów otwockiego, mińskiego i garwolińskiego w okresie powstania styczniowego wchodziły w skład powiatu stanisławowskiego oraz garwolińskiego[10]. Organizacja spiskowa cywilna i wojskowa w przeddzień powstania rozwijała się powoli. Na początku powstania miała ona za zadanie przerzut części poborowych z Warszawy do formujących się oddziałów na terenie Podlasia.

Dzielnice Otwocka[edytuj]

Miasto na tle powiatu

Miasto Otwock nie jest oficjalnie podzielone na dzielnice, lecz obowiązują nazwy zwyczajowe[11]:

TERYT podaje następujące integralne części miejscowości wszystkie o statusie „części miasta”: Anielin, Bojarów, Jabłonna, Jabłonna-Górki, Kresy Nadbrzeskie, Ługi, Mlądz, Natalin, Soplicowo, Śródborów, Świder, Świdry Wielkie, Świerk, Teklin, Tolin, Wólka Mlądzka, Zamlądz.

Klimat[edytuj]

Średnia temperatura i opady dla Otwocka
Miesiąc Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Średnie temperatury w dzień [°C] 1 2 6 13 19 22 24 23 18 12 5 1
Średnie temperatury w nocy [°C] -4 -4 -1 3 8 12 13 13 9 5 1 -3
Opady [mm] 16.5 20.3 22.1 29.2 34.3 48.8 57.7 38.4 35.3 25.1 27.9 23.9
Źródło: msn weather[12] 15.12.2008

Otwock znajduje się w czołówce rankingu polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem[13].

Demografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Ludność Otwocka.
 • Piramida wieku mieszkańców Otwocka w 2014 roku[1].


Piramida wieku Otwock.png

Zabytki[edytuj]

Urząd miasta w Otwocku
Fragment Willi Gurewicza w Otwocku w stylu świdermajer. Prawdopodobnie jednej z najdłuższych drewnianych budowli w Europie
 • Ratusz z końca lat 20. XX w. (przebudowana willa z XIX wieku), ul. Armii Krajowej 5
 • Kościół św. Wincentego à Paulo, ul. Kopernika 1
 • Obserwatorium magnetyzmu ziemskiego, ul. Brzozowa 2
 • Obraz Matki Boskiej Swojczowskiej
 • Willa „Albinów”, ul. Lelewela 3
 • Willa „Kolonia Jadzin”, ul. Kochanowskiego 6/7/8
 • Willa, ul. Bagatela 24
 • Willa „Julia”, ul. Warszawska 23
 • Willa Gurewicza w Otwocku w stylu świdermajer. Prawdopodobnie jedna z najdłuższych drewnianych budowli w Europie
 • Dworzec Kolejki Wąskotorowej z 1914 r., ul. Wawerska 9
 • Sąd (dawna Willa Racówka), ul. Czaplickiego 7
 • Dom ul. Zamenhofa 4
 • Dom, ul. Poniatowskiego 11
 • Kasyno z lat 30. XX w. (planowano wtedy uruchomienie tu kasyna gry, ale ostatecznie w Polsce 1918-1939 tego typu hazard nie został zalegalizowany; w tym budynku była restauracja, obecnie szkoła średnia).
 • Cmentarz żydowski w Otwocku
 • Schron niemiecki z 1940 r.
 • Dom mieszkalny z 1924, róg ul. Zielnej i ul. Wyzwolenia
 • Dawny szpital przeciwgruźliczy
 • Budynek w stylu „Świdermajer przy ul. Kościelnej”
 • Dawna Stacja kolejki wąskotorowej przy ulicy Wawerskiej 9A/11
 • Dworzec kolejowy

Transport[edytuj]

Drogowy[edytuj]

Kolejowy[edytuj]

Stadler FLIRT serii ER75 Kolei Mazowieckich na stacji Otwock


Historia kolejki wąskotorowej[edytuj]

 Osobny artykuł: Kolej Jabłonowska.
Stacja kolejki wąskotorowej przy ulicy Wawerskiej 9A/11

W 1914 roku otwarto nowy odcinek trasy kolejki wąskotorowej WAWER – KARCZEW. Było to przedłużenie trasy kolejki jabłonowskiej istniejącej już wtedy 14 lat. Na odcinku otwockim pokrywała się z obecnymi ulicami: Turystyczną, Wawerską, Staszica, Karczewską.

Cała linia miała wtedy ponad 40 km: JABŁONNA II (Zegrzyńska) – Modlińska – Jagiellońska – zjazd nad Wisłę – bulwar wiślany – Warszawa Most – bulwar wiślany – Zamoyskiego – Grochowska – Płowiecka – Wawer – Anin – Kaczy Dół – Borków – Radość – Falenica – Jarosław – Józefów – Świder – Otwock – KARCZEW.

Początkowo linia stawała się coraz bardziej atrakcyjna. Z czasem jednak napotykano na próby wycofania kolejki jabłonowskiej. Wielokrotnie też zawieszano kursowanie linii na niektórych odcinkach, ale głównie z przyczyn wojennych.

W 1952 wskutek likwidacji środkowej części trasy doszło do rozdzielenia linii na dwa oddzielne odcinki – północny (kursujący jeszcze do 1956 roku) oraz południowy. Ostatni, czterokilometrowy odcinek kolejki OTWOCK – KARCZEW zlikwidowano w 1963 roku.

Dawny dworzec kolejki wąskotorowej w Otwocku – widok współczesny

Obecnie widać charakterystycznie daleko odsuniętą zabudowę po wschodniej stronie ul. Karczewskiej i Wawerskiej. To pozostałość po trasie kolejki. Zachował się też budynek stacji (Wawerska 9A/11).

Komunikacja miejska[edytuj]

Otwock jest częścią aglomeracji warszawskiej i sieć komunikacji miejskiej nadzoruje Zarząd Transportu Miejskiego.

Obecnie kursują tylko 4 linie:

 • 702 (od 1956 jako 132[14], później jako linia S, następnie od 1959 roku przekształcona w 202[15], zaś od 1985[16] jako 702)

– trasa na terenie Otwocka: … – Mieszka I – Rycerska – Okrzei – Batorego – Matejki – Andriollego – Powstańców W-wy – Armii Krajowej – OTWOCK-URZĄD MIASTA (z powrotem: Armii Krajowej – Filipowicza – Matejki –).

 • L20 – trasa na terenie Otwocka: OTWOCK-KUPIECKA – Kupiecka – Staszica –Świderska – Orla (powrót: Orla – Andriollego – Kupiecka) – Powstańców Warszawy – Andriollego – Pułaskiego – Poniatowskiego – Narutowicza – ... – RZAKTA
 • L22 – trasa na terenie Otwocka: OTWOCK-KUPIECKA  – Kupiecka – Staszica –Świderska – Orla (powrót: Orla –Andriollego

– Kupiecka) – Powstańców Warszawy – Andriollego – Filipowicza – Żeromskiego – Szosa Lubelska– Wspaniała – Wypoczynkowa – Żeromskiego – Szosa Lubelska – Wiązowna (Urząd Gminy)

 • S1 (SKM) – trasa na terenie Otwocka: – Świder – Otwock

Historyczne linie komunikacji miejskiej:

 • 220 – kursowała w latach: 1984-1985
 • 250 – kursowała w latach: 1985-1991
 • 251 – kursowała w latach: 1985-1991
 • 720 – kursowała w latach: 1985 oraz 1991-1993
 • 721 – kursowała w latach: 1985 oraz 1991-1993
 • N75 – kursowała w latach: 2007-2012
 • ŚWIDRY WIELKIE – kursowała w latach: 1966-1980 (linia sezonowa, kursująca w okresie letnim w dni wolne od pracy)

Media[edytuj]

Na terenie powiatu działają cztery telewizje regionalne: „Halotv” „Pixel tv”, „Otwock tv”, „Linia tv”, a także dwutygodnik HaloOtwock i portal internetowy „halootwock.pl” i tygodnik: „Linia Otwocka

Edukacja[edytuj]

 • Europejskie Centrum Kształcenia Pascal w Otwocku
 • Pascal Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych
 • Pascal Policealna Szkoła Zawodowa
Liceum im. K.I. Gałczyńskiego w Otwocku
Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Otwocku
Szkoły wyższe
Szkoły ponadgimnazjalne
Gimnazja
 • Gimnazjum Miejskie nr 1 im. batalionu „Zośka”
 • Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Ireny Sendlerowej
 • Gimnazjum Miejskie nr 3 im. Tomasza Morusa
 • Gimnazjum Miejskie nr 4 im. Józefa Piłsudskiego
Szkoły podstawowe
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Stanisława Reymonta
 • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jadwigi Korczakowskiej
 • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Michała Elwira Andriollego
 • Szkoła Podstawowa nr 8 im. gen. Juliana Filipowicza
 • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II
 • Szkoła Podstawowa nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego
 • Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 56
 • Szkoła Podstawowa Niepubliczna nr 96 i Społeczne Gimnazjum nr 1 im. Świętej Rodziny

Religia[edytuj]

Sport[edytuj]

W mieście działa od 1924 roku klub piłkarski Start Otwock, w sezonie 2012/2013 występujący w III lidze, w grupie łódzko-mazowieckiej.

 • KS Vulcan 98
 • KS Vulcan
 • Otwocki Klub Sportowy (OKS)

Turystyka[edytuj]

W mieście działa od 1963 r. Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Michała Elwiro Andriollego. Otwocki PTTK obecnie zajmuje się prowadzeniem:

 • Centrum Informacji Turystycznej,
 • Pracowni Krajoznawczej,
 • konserwacją i znakowaniem szlaków turystycznych,
 • gromadzeniem materiałów dotyczących historii regionu otwockiego, szeroko rozumianej tematyki grobownictwa wojennego i związanych ze szlachecką przeszłością regionu.

W Otwocku również mieści się siedziba Zespołu Mazowieckich Parków Krajobrazowych oraz Muzeum Ziemi Otwockiej. Dziś walory turystyczne miasta i powiatu to rzeka Świder, która powoli jest oczyszczana po długoletnim okresie zanieczyszczenia, a także sosnowe lasy wchodzące w skład Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. W pobliżu znajduje się również rezerwat przyrody „Na Torfach”.

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Tablica powitalna Otwocka

Miasta i gminy partnerskie:

Ludzie związani z Otwockiem[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Otwockiem.

Władze miasta[edytuj]

Naczelnicy

 • Feliks Betkier (1970–1975) oraz (1975–1980)
 • Andrzej Wilczewski (1984–1986)

Prezydenci

Przewodniczący Rady Miasta:

 • Alicja Azulewicz-Rek (2002–2006)
 • Dariusz Kołodziejczyk (2006–2010)
 • Piotr Mateusz Kudlicki (2010–2014)
 • Jarosław Margielski (od 2014)

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Otwock, w oparciu o dane GUS.
 2. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset. regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 3. Księga ziemi czerskiej 1404-1428. Warszawa: J.T. Lubomirski, 1879.
 4. Kazimierz Rymut: Nazwy miast Polski. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1987, s. 178. ISBN 83-04-02436-5.
 5. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 1923 r. (Dz.U. z 1924 r. Nr 14, poz. 131).
 6. Krystyna Kubiak: Zarys dziejów Otwocka w latach 1407–1944 [w:] Otwock 1407–1967. Warszawa: Książka i Wiedza, 1972, s. 46.
 7. Szymon Rudnicki „Żydzi w parlamencie II Rzeczypospolitej” Wydawnictwo Sejmowe 2015, ​ISBN 978-83-7666-363-0​, s. 464.
 8. Krystyna Kubiak: Zarys dziejów Otwocka w latach 1407–1944 [w:] Otwock 1407–1967. Warszawa: Książka i Wiedza, 1972, s. 80.
 9. Calek Perechodnik: Spowiedź. Warszawa: Ośrodek KARTA i Żydowski Instytut Historyczny, 2016. ISBN 978-83-64476-55-6.
 10. Urząd Miasta Otwocka, Gazeta Otwocka - "Powstanie Styczniowe na ziemi otwockiej"
 11. Gospodarka przestrzenna na stronie Urzędu Miasta (14.02.2008).
 12. Weather averages for Otwock, POL (ang.). [dostęp 15.12.2008].
 13. Nowy Targ, Sucha Beskidzka i Proszowice wśród najbardziej rakotwórczych miast w Polsce. „Dziennik Polski”, 2015-01-05. Warszawa. 
 14. Trasbus.com. Historia Warszawskiej Komunikacji Miejskiej. Spis linii komunikacji miejskiej – rok 1956. [dostęp 2010-12-13].
 15. Trasbus.com. Historia Warszawskiej Komunikacji Miejskiej. Spis linii komunikacji miejskiej – rok 1959. [dostęp 2010-12-13].
 16. Trasbus.com. Historia Warszawskiej Komunikacji Miejskiej. Kalendarium zmian w komunikacji miejskiej – rok 1985. [dostęp 2010-12-13].
 17. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 5 czerwca 2014.
 18. ab Miasta bliźniacze Otwocka. [dostęp 2012-12-23].

Bibliografia[edytuj]

 • Paweł Ajdacki, Przedmoście Warszawa, PTTK Oddział Otwock, Otwock 2007.
 • Paweł Ajdacki, Jacek Kałuszko, Otwock i okolice, Rewasz, Pruszków 2006.
 • Paweł Ajdacki, Zbigniew Wiliński, Miejsca Pamięci Narodowej. Otwocka, Mazowieckiego PK i okolic, PTTK Oddział Otwock, Otwock 2008.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'