Tworzenie stron internetowych

Ożarów Mazowiecki

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje wyzytówki online które przyciągną klientów w mieście Ożarów Mazowiecki. Zapewniemy profesjonalne podejście do Twojego biznesu. Atrakcyjne ceny i fachowe wykonanie zapewni Ci sukces. Strona internetowa jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, ładnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają klienta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania na czasie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Ożarów Mazowiecki - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Ożarów Mazowiecki" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Ożarów Mazowiecki warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Ożarów Mazowiecki" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Ożarów Mazowiecki" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Ożarów Mazowiecki i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Ożarów Mazowiecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Ożarów Mazowiecki (ujednoznacznienie).
Ożarów Mazowiecki
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (po prawej), w głębi 4-gwiazdkowy Hotel Mazurkas
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (po prawej), w głębi 4-gwiazdkowy Hotel Mazurkas
Herb Flaga
Herb Ożarowa Mazowieckiego Flaga Ożarowa Mazowieckiego
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat warszawski zachodni
Gmina Ożarów Mazowiecki
gmina miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1967
Burmistrz Paweł Kanclerz
Powierzchnia 5,75 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

11 080[1]
1 362,9 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 22
Kod pocztowy 05-850
Tablice rejestracyjne WZ
Położenie na mapie powiatu warszawskiego zachodniego
Mapa lokalizacyjna powiatu warszawskiego zachodniego
Ożarów Mazowiecki
Ożarów Mazowiecki
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Ożarów Mazowiecki
Ożarów Mazowiecki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ożarów Mazowiecki
Ożarów Mazowiecki
Ziemia52°12′30″N 20°47′37″E/52,208333 20,793611
TERC
(TERYT)
1432064
SIMC 0921415
Urząd miejski
ul. Kolejowa 2
05-850 Ożarów Mazowiecki
Strona internetowa
BIP

Ożarów Mazowiecki (do 31 grudnia 1966 Ożarów-Franciszków[2]) – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w aglomeracji warszawskiej, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ożarów Mazowiecki. Miasto położone jest na Równinie Łowicko-Błońskiej nad Kanałem Ożarowskim.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa warszawskiego. 1 stycznia 2006 do Ożarowa Mazowieckiego została przeniesiona z Warszawy siedziba powiatu warszawskiego zachodniego.

Według danych z 31 grudnia 2014 r. miasto liczy 10 283 mieszkańców.

Wieś królewska Ożarowo położona była w 1580 roku w powiecie warszawskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego[3].

Transport[edytuj]

Do Ożarowa Mazowieckiego można dojechać autobusami z Warszawy (pętla Cmentarz Wolski), liniami strefowymi (podmiejskimi) 713 (przez Mory), 743 (przez Macierzysz) i autobusami PKS Grodzisk Mazowiecki (kierunek Błonie i Sochaczew). Od 3 lutego 2012 do miasta dojeżdża także weekendowa linia nocna N52, o tej samej trasie, co autobus dzienny[4]. OM ma także stację kolejową obsługiwaną przez Koleje Mazowieckie. Przebiega przez nią linia kolejowa nr 3 : Warszawa ZachodniaFrankfurt nad Odrą.

W mieście krzyżują się drogi krajowe i wojewódzkie:

Nr drogi Przebieg
DK92-PL.svg RzepinPoznań – Ożarów – Warszawa
DW701-PL.svg JózefówDomaniewŻbikówDuchnice – Ożarów – Strzykuły
DW718-PL.svg BorzęcinOłtarzewPruszków
DW735-PL.svg Ożarów (Droga nr 92 – ul. Kolejowa)

Ok. 12 km na północny wschód od miasta znajduje się prywatne, śmigłowcowe lądowisko Mościska K-EX.

Demografia[5][edytuj]

Historia[edytuj]

Położenie na mapie gminy i powiatu
Starostwo powiatu w budynkach fabryki kabli
Ulica Poznańska będąca fragmentem drogi krajowej nr 92, dawniej nr 2
Kanał Ożarowski w Parku Towarzystwa Miłośników Ołtarzewa
Wystawa uliczna "Dawny Ożarów Mazowiecki na fotografii"
Cmentarz wojenny z okresu II wojny światowej

Osadnictwo na terenie dzisiejszego Ożarowa Mazowieckiego może sięgać IX wieku p.n.e. Osiedlano się tutaj ze względu na bardzo wysokiej jakości glebyczarne ziemie, które sprzyjały rozwijaniu rolnictwa. Pierwsze zapisy dotyczące terenów obecnego Ożarowa Mazowieckiego pochodzą z czasów Kazimierza Wielkiego i są datowane na 1342. Nazwa wsi Pożarowy pojawia się ok. 1414 i 1440, wiadomo że 1475 była to wieś książęca. W 1530 Pożarowy należały do starostwa warszawskiego. W XVI i XVII w. Pożarowy były jedną z większych wsi w dzisiejszym powiecie warszawskim zachodnim, od 1619 stanowiły dożywotnią dzierżawę Zofii Warszyckiej, wojewodziny podlaskiej. Od końca XVI w. zaczęto używać nazwy Ożarów. Wojny szwedzkie całkowicie zniszczyły wieś. Spis w 1827 odnotowywał istnienie 32 domostw zasiedlonych przez 257 mieszkańców. W 1864 ukaz carski przekazał część tutejszej ziemi chłopstwu, piętnaście lat później folwark w Ożarowie został wydzielony z dóbr Borzęcin. Z zapisów wynika, że stanowił on 1100 mórg, z czego sama osada 138 mórg.

W 1901 we wschodniej części wsi Franciszków z funduszy przemysłowca Kazimierza Ansgarego Kamińskiego powstała huta szkła. Od 1903 na linii kolei warszawsko-kaliskiej powstał przystanek pasażerski Franciszków. W 1906 w sąsiednim Ołtarzewie postało Towarzystwo Przyjaciół Ołtarzewa, którego zadaniem był rozwój wsi. Rokiem przełomowym dla osady był 1911, kiedy to powstała spółka akcyjna „Miasto Ogród”, której zadaniem była budowa kolonii domów jednorodzinnych. Warszawski prawnik i publicysta Wincenty Majewski (1841–1930) na 33 hektarach ziemi (ok. 60 mórg) nakazał parcelację gruntu na 142 działki budowlane z szachownicowym układem ulic. Ulice te obsadzono drzewami owocowymi, których plony sprzedawano, a uzyskane fundusze przeznaczano na meliorację okolicy i inwestycje komunalne. W 1926 Wincenty Majewski zainicjował powstanie Towarzystwa Przyjaciół Ożarowa, które przejęło spółkę „Miasto Ogród”. Mniej więcej w tym czasie rozpoczęto regulację niewielkiej strugi Ożarówki i ok. 1930 między Macierzyszem a Ołtarzewem powstał Kanał Ożarowski. Na 1927 datuje się przybycie do Ożarowa Pallotynów, którzy otrzymali w darze dwór Kasprzyckich i przebudowali go na kaplicę. Była to filia kościoła parafialnego w Żbikowie. W 1929 powstała fabryka kabli pod nazwą „Polskie Fabryki Kabli i Walcownie Miedzi Sp. Akc”. W 1930 w Kcyni zmarł Wincenty Majewski. W 1932 została wybudowana pierwsza szkoła powszechna, dobra Zientarówka poddano parcelacji. W 1939 arcybiskup Stanisław Gall erygował parafię Ożarów z siedzibą w Ołtarzewie.

Podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 na zachód od Ołtarzewa miała miejsce bitwa Armii Łódź i Armii Poznań z nacierającymi wojskami niemieckimi, zginęło ok. 1000 żołnierzy, w tym Stanisław Klimek i trudna do określenia liczba cywili m.in. Marian Buczek.

W 1944, po upadku powstania warszawskiego, Niemcy zorganizowali w Ożarowie dwa obozy przejściowe dla ludności cywilnej: w hucie szkła (filia Dulagu 121 Pruszków) i w fabryce kabli[6]. W fabryce kabli przebywało jednorazowo ok. 6 tys. osób[6].

3 października 1944 roku w dworku Reicherów w Ożarowie (znajdującym się w rejonie skrzyżowania dzisiejszych ulic Poniatowskiego i Obrońców Warszawy) podpisano kapitulację powstania warszawskiego.

W 1945 roku miejscowość liczyła 2750 mieszkańców. W 1952 nastąpiła elektryfikacja linii kolejowej. 1 stycznia 1957 Ożarów-Franciszków otrzymał status osiedla miejskiego[7]. W 1961 do Ożarowa-Franciszkowa przyłączono Ołtarzew, osiedle miało powierzchnię 10,19 km² i zamieszkiwane było przez 5752 mieszkańców[8]. Wraz z nadaniem praw miejskich 1 stycznia 1967 zmieniono nazwę, do nazwy Ożarów dodano człon Mazowiecki[9]. W skład miasta nie weszła część Ożarowa położona bliżej Warszawy, aby uniknąć pomyłek zaczęto ją nazywać Ożarów-Wieś (obecnie część miasta). W roku 1968 oddano do użytku pierwszy pawilon handlowy. W 1978 Fabryka Kabli podpisała umowę kapitałową z francuską firmą SAT/SERETE i rozpoczęła produkcję kabli telekomunikacyjnych. W najlepszym okresie fabryka zatrudniała prawie 1800 pracowników[10]. W 1980 miało miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kościoła pw. Miłosierdzia Bożego i Najświętszej Marii Panny Matki Emanuela (od 6 czerwca 1997 jest to Sanktuarium Bożego Miłosierdzia). Od 1985 działał w Ożarowie Uniwersytet Ludowy, pallotyńskie Wyższe Seminarium Duchowne w Ołtarzewie obecnie leży w granicach miasta Ożarów Mazowiecki. W 1989 zatwierdzono obowiązujący herb miasta.

19 lutego 2003, po 306 dniach protestu pracowników zlikwidowano Fabrykę Kabli. Na jej terenie znajduje się obecnie specjalna strefa ekonomiczna, od 2006 w obiektach administracyjnych znajduje się m.in. siedziba starostwa powiatu warszawskiego zachodniego[11][12]. Z dniem 1 stycznia 2014 w granice Ożarowa Mazowieckiego włączono sołectwo Ożarów-Wieś[13].

Kultura[edytuj]

W Ożarowie Mazowieckim działa Dom Kultury "Uśmiech".

Zespoły muzyczne w Ożarowie Mazowieckim:

Demografia[edytuj]

 • Piramida wieku mieszkańców Ożarowa Mazowieckiego w 2014 roku [1].


Piramida wieku Ozarow Mazowiecki.png

Sport[edytuj]

W Ożarowie Mazowieckim mieści się Klub Sportowy Ożarowianka-Ożarów Mazowiecki, w którym oprócz sekcji piłkarskiej (występującej w IV lidze piłki nożnej), są również sekcje ping-ponga i łucznictwa oraz lekkoatletyki[14].

W Ożarowie Mazowieckim znajduje się również siedziba klubu UKS Ołtarzew. Klub ma sekcję piłkarską, siatkarską oraz szachową[15].

7 listopada 2002 została oddana do użytku pływalnia miejska. Zespół kąpielowy tworzą: basen sportowy 25 x 12,5m, basen do nauki pływania 12,5 x 6m, zespół basenów rekreacyjnych wyposażonych w prądy wodne, gejzery, bicze wodne, ławki napowietrzające, oraz sauna. Dodatkową atrakcją jest rynna wodna[16]. Od 16 lutego 2004 na basenie rozpoczęła swoją działalność sekcja pływacka. Pływalnia Miejska – GOSiR – często bywa gospodarzem zawodów pływackich o zasięgu krajowym.

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Kościół Rzymskokatolicki[edytuj]

Świadkowie Jehowy[edytuj]

 • Zbór "Ożarów Mazowiecki"[17].

Związani z Ożarowem[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

 • W Ożarowie Mazowieckim ma siedzibę produkująca m.in. detektory podczerwieni firma Vigo System SA, której produkt zainstalowano w łaziku marsjańskim Curiosity[19].
 • Ożarowską firmą dostarczającą wysoko zaawansowane technologicznie produkty dla Sił Zbrojnych RP i innych sił zbrojnych członków NATO jest WB Electronics.
 • W Ożarowie Mazowieckim rozgrywa się akcja nakręconego w 1999 serialu telewizyjnego "Ja, Malinowski".
 • Akcja książki „Na pokuszenie” PM Nowaka w dużej mierze rozgrywa się w Ożarowie Mazowieckim[20].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

 1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Ozarow_Mazowiecki, w oparciu o dane GUS.
 2. Dz.U. z 1966 r. Nr 52, poz. 318
 3. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze, Warszawa 1895, s. 270.
 4. ZTM Warszawa – informacje – Uruchomienie linii nocnej N52 do Ożarowa Mazowieckiego.
 5. UMiG Ożarów Mazowiecki – Dane statystyczne – ludność za lata 2009-2011. [dostęp 7.08.2012].
 6. ab Czesław Pilichowski: Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939–1945. Informator encyklopedyczny. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1979, s. 378. ISBN 83-01-00065-1.
 7. Dz.U. 1956 nr 58 poz. 277
 8. Miasta Polskie w Tysiącleciu, Wyd. Ossolineum Wrocław 1965, tom II s. 496
 9. Dz.U. 1966 nr 52 poz. 318
 10. "Stracone szanse?" -"Przegląd" nr 21 z 2016 r., str. 10
 11. Piotr Bielawski Ożarów Mazowiecki, plan miasta z przewodnikiem turystycznym, Agencja Regraf Warszawa 2006
 12. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Ożarów Mazowiecki s. 15
 13. "Ożarów i Nieporęt nieco większe" Życie Warszawy 28 grudnia 2014
 14. Strona klubu (pol.). [dostęp 2014-07-31].
 15. Strona Klubu. [dostęp 11.03.2016].
 16. Pływalnia miejska. „Informator Ożarowski”. 12 (99), grudzień 2002. 
 17. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org); 2016-10-21]
 18. Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski: Nowy alfabet mafii. Najnowsze losy polskiej przestępczości zorganizowanej. Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2013, s. 93-109. ISBN 978-83-7818-440-9.
 19. Sonda Curiosity wylądowała na Marsie. [dostęp 7.08.2012].
 20. Opis książki „Na pokuszenie” na portalu biblionetka.pl. [dostęp 11.04.2014].
'