Tworzenie stron internetowych

Ozimek

Oceń naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy internetowe które przyciągną klientów w mieście Ozimek. Zapewniemy wyjątkowe podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i z dbałością o detale wykonanie zapewni Ci sukces. Miejsce w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Aktualne rozwiązania jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Ozimek - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Ozimek" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Ozimek warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Ozimek" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Ozimek" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Ozimek i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Ozimek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Ozimek (ujednoznacznienie).
Ozimek
Most na rzece Mała Panew
Most na rzece Mała Panew
Herb
Herb Ozimka
Państwo  Polska
Województwo  opolskie
Powiat opolski
Gmina Ozimek
gmina miejsko-wiejska
Aglomeracja opolska
Prawa miejskie 1962
Burmistrz Jan Labus[1]
Powierzchnia 3,25 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

8 959[2]
2 756,6 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 77
Kod pocztowy 46-040
Tablice rejestracyjne OPO
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Ozimek
Ozimek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ozimek
Ozimek
Ziemia50°40′49″N 18°12′36″E/50,680278 18,210000
TERC
(TERYT)
1609084
SIMC 0965849
Urząd miejski
ul. ks. Jana Dzierżona 4b
46-040 Ozimek
Strona internetowa
BIP

Ozimek (niem. Malapane[3]) – miasto w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w odległości ok. 21 km na wschód od Opola. Ozimek położony jest nad rzeką Małą Panwią (prawy dopływ Odry), na Równinie Opolskiej, na pograniczu Niziny i Wyżyny Śląskiej, na Górnym Śląsku, w odległości 10 km od kompleksu jezior turawskich. Rozciąga się pomiędzy drogą krajową nr 46 a linią kolejową nr 144[4].

Miejscowość jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Ozimek. W latach 1975–1998 należała administracyjnie do województwa opolskiego.

Według danych z 30 czerwca 2016 roku miasto liczyło 8959 mieszkańców[2].

Nazwa[edytuj]

Osada początkowo nosiła nazwę po rzece, czyli Mał(a)pądew, później Małpanew (stąd niemiecka nazwa Malapane) i Mała Panew. Słowo Ozimek to początkowo nazwisko właściciela młyna i z czasem zaczęto go używać do nazywania powstałego przy hucie osiedla przemysłowego. Notatka, która odnosi się już do nowej nazwy, pochodzi z 1784 r. i nosi nazwę Malapane, pol. Ozimek[5].

Z kolei niemiecki językoznawca Heinrich Adamy wywodził polską nazwę miejscowości od nazwy określającej pole zasiane na zimę nasionami roślin ozimych czyli tzw. ozimka[6]. Oziminy wysiewa się jesienią, a ich nasiona leżą pod śniegiem czekając na nadejście wiosny. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako starą słowiańską nazwę miejscowości wymienia Oziemek podając jej znaczenie „Winter-Saatfeld”, czyli w języku polskim „pole zasiane na zimę”[6].

Statystyczny opis Prus z roku 1837 notuje Malapane, (poln. Ochimmek)[7]. Polską nazwę Ozimek w książce „Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej” wydanej w Głogówku w 1847 wymienił śląski pisarz Józef Lompa[8].

Historia[edytuj]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Wybór lokalizacji

 Osobny artykuł: Wojny śląskie.

Po zakończeniu drugiej wojny śląskiej król pruski Fryderyk II Wielki zlecił odbudowę i ponowne zasiedlenie zniszczonego obszaru (Śląsk zamieszkiwało wówczas 150 tysięcy osób), jednak świadomy ponownego starcia o śląską ziemię rozpoczął remonty zdobytych śląskich twierdz oraz zabezpieczenie miejsc produkcji amunicji. Skupiono się na poszukiwaniu licznych miejsc do wzniesienia hut żelaza. Uwagę zwrócił m.in. młyn nad brzegiem rzeki Małapane, który został później wykupiony od gospodarza o nazwisku Ozimek, gdyż położony był w miejscu z dostępem do drewna, które było wymagane w procesie wytapiania żelaza[5]. Minister śląski von Müchow zlecił leśniczemu Rhedanz postawienie pieca hutniczego, który miał być wykorzystywany przy odlewie kul. 1 marca 1753 r. rozkaz ten został potwierdzony podpisem w Poczdamie, w kolejnym roku huta została uruchomiona, a w 1763 r. wytwarzała 2000 Mg (ton) szlifowanych kul armatnich, granatów i kartaczy.

Ozimek - zabytkowy most wiszący (XIX w.)

Wraz z budową huty powstały kolonie robotnicze. Pierwsze domy zbudowano w pobliżu huty i zakwaterowano w nich urzędników oraz wyspecjalizowanych hutników[4]; pozostali pracownicy dochodzili z pobliskich miejscowości[9]. Do osady sprowadzono wyszkolonych protestanckich pracowników wraz z rodzinami z Saksonii, Brandenburgii oraz okolic Harzu[10]. W 1782 r. ukończono budowę kolonii Antoniów. Składała się ona z 20 domów dla 40 rodzin. Domy te były zlokalizowane wzdłuż drogi Ozimek – Jedlice. Druga kolonia, Lasy, powstała przy hucie. Była ona przeznaczona głównie dla węglarzy, których obowiązkiem było dostarczanie określonej ilości węgla drzewnego do huty. W 1829 r. kolonia ta została włączona do Ozimka[4].

W końcu II wojny światowej okolice Jeziora Turawskiego i Ozimka stały się najważniejszą częścią zewnętrznej linii obronnej twierdzy Opole - tzw. ryglem. Umocnienia bojowe powstawały tu pod osobistym nadzorem dowódcy twierdzy płk. Friedricha Albrechta von Pfeila. W nocy z 22 na 23 stycznia 1945 doszło do szturmu oddziałów Armii Czerwonej (54 Brygada Pancerna Gwardii i oddziały 120 Dywizji Piechoty) na Ozimek broniony przez niemieckie oddziały Volkssturmu, Wehrmachtu i oddział Łotyszów. W wyniku zaciętych walk oddziałom sowieckim udało się zdobyć miasto, jednak obrońcy zniszczyli wszystkie użyte przez Rosjan czołgi. W walkach poległo 43 żołnierzy Armii Czerwonej[11]. Po zdobyciu miasta Sowieci rozprawili się z miejscową ludnością. Zamordowany został m.in. pastor ewangelicki Günter Brun, a w podpalonym klasztorze służebniczek śląskich żywcem spłonęła s. Pelagia – Józefa Goreczka[12].

Początki osadnictwa

Początkowo Ozimek był osiedlem hutniczym, otoczonym przez obszary leśne. Walenty Roździeński, świadek formowania się nazewnictwa górnośląskiego w XVI i XVII wieku, wspomina w swoim poemacie Officina ferraria, abo huta i warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego z 1612 r. o dawnej hucie, która nosiła taką samą nazwę jak rzeka:

Z tejże ziemi Myszyńskiej na Małpadwi rzece,
która wziąwszy od granic polskich w Odrę ciecze,
te kuźnice Małpadwią z przodku nazywane,
od Małopadwie, iż ją zbudowano przy niej,
zaczym tych czasów te wszystkie kuźnice
Małpadewskimi zowią, co są na tej rzece.

— Walenty Roździeński

Współczesność

Przez miasto i gminę przebiega jedna z pierwszych na Śląsku linii kolejowych, prowadząca z Lublińca do Opola. W 1954 r. Ozimek uzyskał prawa osiedla, a w 1962 r. prawa miejskie. 11 lipca 1992 r. podpisano akt partnerstwa z miastem Heinsberg w Niemczech[4].

Zabytki[edytuj]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[13]:

inne zabytki

 • zespół starych domów mieszkalnych[4].

Demografia[edytuj]

W 1864 r. parafia w Ozimku liczyła 886 osób[4].

W 1965 r. Ozimek był zamieszkany przez 3800 osób[9]. W 1993 r. Ozimek był zamieszkany przez 10 837 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 3334,46 osoby/km²[4]. Według danych z 31 grudnia 2008 r. miasto zamieszkiwały 9732 osoby (gęstość zaludnienia: 2994,46 osoby/km²)[14].

 • Piramida wieku mieszkańców Ozimka w 2014 roku[2].


Piramida wieku Ozimek.png

Przemysł[edytuj]

 Osobny artykuł: Huta Małapanew.

Największym zakładem przemysłowym w Ozimku jest Huta Małapanew Sp. z o.o. Do większych przedsiębiorstw zaliczają się także: Enma Sp. z o.o. (wytwarzanie i przesyłanie energii termicznej, usługi w zakresie ciepłownictwa, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji), PPUH Prempol Sp. z o.o. (obróbka skrawaniem, małe i średnie konstrukcje stalowe, remonty urządzeń) oraz Canskór Sp. z o.o. (produkcja i eksport odzieży skórzanej)[4].

Oświata, kultura i sport[edytuj]

Oświata[edytuj]

W Ozimku działają: trzy przedszkola publiczne (nr 1, nr 2 i nr 4), 2 publiczne szkoły podstawowe (nr 1 i nr 2), Zespół Szkół (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 i Publiczne Gimnazjum nr 1) oraz prowadzony przez starostwo powiatowe w Opolu Zespół Szkół Hutniczo-Mechanicznych przy Hucie Małapanew (oddziały gimnazjalne, branżowa szkoła I stopnia, technikum oraz licea: ogólnokształcące oraz ogólnokształcące dla dorosłych).

Kultura[edytuj]

W Ozimku działają: Dom Kultury (dawniej Zakładowy Dom Kultury Huty Małapanew) oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna z filiami w Dylakach, Grodźcu, Krasiejowie, Krzyżowej Dolinie i Szczedrzyku.

Sport[edytuj]

W Ozimku znajdują się m.in.: stadion sportowy (adres: ul. Janusza Korczaka 12a; boisko miejskie o wymiarach: 100 m na 78 m, korty tenisowe; pojemność: 5000 miejsc), OSiR Huty Małapanew SA (adres: ul. Juliusza Słowackiego 1a; sala sportowa, 2-torowa kręgielnia, siłownia, sala do tenisa stołowego, sauna, baza noclegowa) oraz kompleks boisk sportowych Orlik 2012 (adres: ul. Adama Mickiewicza).

Działające w miejscowości kluby:

 • Piłka nożna – KS Małapanew Ozimek (zał. 1946 r.)
 • Piłka ręczna – M-GTS Siódemka Ozimek (zał. 1951 r.) i UKS Jaszczury Ozimek (zał. 2002 r.)
 • Koszykówka – PGKiM Ozimek/Grodziec (zał. 2003 r.)
 • Kolarstwo – KTK Amator Ozimek (zał. 1977 r.)
 • Strzelectwo – LOK Odlewnik Opole
 • Skat – Torpeda Ozimek

Z gminy Ozimek pochodzi dwóch piłkarzy: Waldemar Sobota oraz Paweł Olkowski.

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Przypisy

 1. Państowa Komisja Wyborcza: Wybory samorządowe 2014 (pol.). Państwowa Komisja Wyborcza, 2014-12-01. [dostęp 2014-12-03].
 2. abc http://www.polskawliczbach.pl/Ozimek, w oparciu o dane GUS.
 3. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. Nr 142, poz. 262)
 4. abcdefgh Androna Senska: Ozimek. Oficjalny informator miejski. kolegium redakcyjne. Bydgoszcz: Wydawnictwo „Journal” Sp. z o.o., 1993. (pol.)
 5. ab Czesław Lachur: Opolszczyzna znana i nieznana: obrazki krajoznawczo-historyczne. Kępa: Wydawnictwo Nowik, 2009, s. 197, 202, 205. ISBN 978-83-89848-66-6. (pol.)
 6. ab Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 81.
 7. Leopold Zedlitz-Neukirch 1837 ↓, s. 135.
 8. Józef Lompa, „Krótki rys jeografii Śląska dla nauki początkowej”, Głogówek 1847, str.28.
 9. ab Poznajemy wsie. Wsie powiatu opolskiego. W: Józef Madeja: Powiat opolski. Szkice monograficzne. Opole: Instytut Śląski w Opolu, 1969, s. 423–424. (pol.)
 10. Ernst Keil: Derschau – ein Kolonistendorf im Landkres Oppeln, Oberschlesien. s. 19. (niem.)
 11. Damian Tomczyk: Śląsk Opolski 1945. Opole: 1989, s. 96, 161-162.
 12. Ks. A. Hanich, Martyrologium duchowieństwa Śląska Opolskiego w latach II wojny światowej, Opole 2009, ss. 36, 88‒89.
 13. Rejestr zabytków nieruchomych woj. opolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 5.1.2013]. s. 98.
 14. Oficjalna witryna Gminy i Miasta Ozimek (woj. opolskie) :: Informacje ogólne (pol.). 2009-03-17. [dostęp 2012-01-22].
 15. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 21 czerwca 2017.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

 1. Ozimek. Oficjalny informator miejski; Wydawnictwo „Journal” Sp. z o.o., Bydgoszcz 1993.
 2. Leopold Freiherr von Zedlitz-Neukirch: Der Preußische Staat in allen seinen Beziehungen (...) Dritter Band. Berlin: Verlag von August Hirschwald, 1837.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'