Tworzenie stron internetowych

Przyszowice

Oceń naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony www które przyciągną klientów w mieście Przyszowice. Zapewniemy dokładne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania na czasie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Przyszowice - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Przyszowice" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Przyszowice warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Przyszowice" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Przyszowice" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Przyszowice i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Przyszowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przyszowice
Pałac w Przyszowicach
Pałac w Przyszowicach
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat gliwicki
Gmina Gierałtowice
Sołectwo Przyszowice
Liczba ludności (2008) 3 203
Strefa numeracyjna (+48) 032
Kod pocztowy 44-178[1]
Tablice rejestracyjne SGL
SIMC 0214362
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Przyszowice
Przyszowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Przyszowice
Przyszowice
Ziemia50°14′52″N 18°44′45″E/50,247778 18,745833
Strona internetowa miejscowości

Przyszowice (niem. Preiswitz) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Gierałtowice.

Integralne części wsi Przyszowice[2][3]
SIMC Nazwa Rodzaj
0214379 Brzeg część wsi
0214385 Grobla część wsi

W latach 1973-1977 miejscowość była siedzibą gminy Przyszowice. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Nazwa[edytuj]

W 1295 w księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis miejscowość wymieniona jest jako Przyssowitz[4].

Nazwę miejscowości w zlatynizowanej staropolskiej formie Przecziczow wymienia w latach (1470-1480) Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis[5].

W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie miejscowość występuje pod obecnie używaną polską nazwą Przyszowice oraz zgermanizowaną Preiswitz[6]. Topograficzny opis Górnego Śląska z 1865 roku notuje miejscowość we fragmencie "Preischwitz, polnisch Pryszowice"[7].

Zabytki[edytuj]

 • Pałac - obiekt wzniesiony na początku XIX w., przebudowany i rozbudowany w latach 1890-1895 dla rodziny von Raczek. Obiekt eklektyczny, dwukondygnacyjny na planie zbliżonym do prostokąta, przekryty dachem wielospadowym. Elewacje tynkowane, gładkie. Ryzality ze szczytami wolutowymi. W części południowej czterokondygnacyjna wieża kolista, we fragmencie górnym ośmioboczna, przekryta dachem płaskim zwieńczonym krzyżem (pierwotnie zwieńczona hełmem baniastym z latarnią). Portal główny z kartuszami herbowymi. Pałac otoczony jest parkiem o powierzchni 8,4 ha z okazami drzewostanu liściastego.
 • Kościół św. Jana Nepomucena - kościół parafialny wybudowany w latach 1937-1938. Obiekt halowy, jednonawowy z kaplicą, przekryty sklepieniem kolebkowym. Dach dwuspadowy z sygnaturką. W narożu wieża czworoboczna z dzwonnicą i zegarem, zwieńczona krzyżem. Na dzwonnicy dzwon Urban z 1512 roku (średnica 120 cm, waga 982 kg) oraz dzwon Grzegorz z 1582 roku (średnica 100 cm, waga 580 kg). Projektantem kościoła był inż. Jan Affa z Raciborza.
 • Spichlerz plebański - budynek drewniany z 1829 roku o konstrukcji zrębowej. Dach dwuspadowy kryty gontem z półksiężycem na kalenicy.
 • Budynek szkoły z 1902 roku.

Edukacja[edytuj]

Przedszkola:

Szkoły podstawowe:

Gimnazja:

Turystyka[edytuj]

Przez wieś przebiega szlak turystyczny:

Sport[edytuj]

W Przyszowicach działa Ludowy Klub Sportowy Jedność 32 Przyszowice, sekcja skata, pływacka oraz piłkarska. Piłkarze grający obecnie w IV lidze (II grupa śląska).

Klub:

 • Pełna nazwa: Ludowy Klub Sportowy Jedność 32 Przyszowice
 • Sekcja piłkarska Liga: IV liga: grupa śląska II
 • Sekcja pływacka dla dzieci i młodzieży
 • Sekcja skata Liga: III A, III B, III C
 • Rok założenia: 1932
 • Barwy: zielono-czerwone
 • Adres: ul. Karola Miarki 1

Stadion:

 • Pojemność - 1200 miejsc (400 siedzących)
 • Oświetlenie - brak

Władze:

 • Prezes: Polska Paweł Szołtysek
 • Trener: Polska Mateusz Labusek

Transport[edytuj]

Przez wieś przechodzi droga wojewódzka nr 921, droga krajowa nr 44, autostrada A4 oraz autostrada A1.

Komunikacja[edytuj]

Komunikacje miejską na terenie Przyszowic organizują dwa związki komunikacyjne KZK GOP Katowice i MZK Tychy i składają się na nią następujące linie autobusowe: 33, 41, 47, 120, 669 i 936, przez teren Przyszowic przebiega też trasa pośpiesznej linii autobusowej E-2 (Gliwice Dworcowa - Mikołów Plac 750-Lecia - Radziejówka - Tychy Paprocany Osiedle Z1) organizowanej przez Tyski Związek ale niemająca na terenie miejscowości przystanku. Na terenie Przyszowic znajdują się następujące przystanki autobusowe: Przyszowice Dwór, Przyszowice Granica, Przyszowice Grobla, Przyszowice Kolejowa, Przyszowice Korty, Przyszowice Kościół, Przyszowice Polna (przystanek na żądanie), Przyszowice Skrzyżowanie, Przyszowice Szyb, Przyszowice Wytwórnia (przystanek na żądanie). Poszczególne linie łączą Przyszowice z następującymi miejscowościami:

Urodzeni w Przyszowicach[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2014–03–09]. s. według wyboru.
 2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
 3. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015].
 4. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online
 5. Joannis Długosz Senioris Canonici Cracoviensis, "Liber Beneficiorum", Aleksander Przezdziecki, Tom II, Kraków 1864, str.230.
 6. Johann Knie 1830 ↓, s. 591.
 7. Felix Triest 1865 ↓, s. 293.

Bibliografia[edytuj]

 1. Johann Knie: Alpabetisch, Statistisch, Topographische Uebersicht aller Dorfer, Flecken, Stadt und andern Orte der Konigl. Preus. Provinz Schliesen.... Breslau: Barth und Comp., 1830.
 2. Felix Triest: Topographisches handbuch von Oberschliesen. Breslau: Verlag von Wilh. Gottl. Korn, 1865.
'