Tworzenie stron internetowych

Radlin

Oceń naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy www które przyciągną klientów w mieście Radlin. Zapewniemy szczególne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dobrze wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają klienta do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Radlin - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Radlin" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Radlin warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Radlin" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Radlin" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Radlin i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Radlin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w województwie śląskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Radlin
Plac Radlińskich Olimpijczyków w Radlinie
Plac Radlińskich Olimpijczyków w Radlinie
Herb
Herb Radlina
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Powiat wodzisławski
Gmina gmina miejska
Aglomeracja rybnicka
Prawa miejskie 1954-1975, 1997
Burmistrz Barbara Magiera
Powierzchnia 12,53 km²
Wysokość 245-298 m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

17 892[1]
1 427,9 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 32
Kod pocztowy 44-310
Tablice rejestracyjne SWD
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Radlin
Radlin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Radlin
Radlin
Ziemia50°02′28,32″N 18°27′57,60″E/50,041200 18,466000
TERC
(TERYT)
2415021
SIMC 0945108
Urząd miejski
ul. Rymera 15
44-310 Radlin
Strona internetowa
BIP

Radlinmiasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim.

Według danych z 31 grudnia 2015 r. miasto miało 17 913 mieszkańców[2].

Położenie[edytuj]

Radlin historycznie położony jest na Górnym Śląsku.

Według danych z 1 stycznia 2010 r. powierzchnia miasta wynosiła 12,53 km²[3]. Miasto stanowi 4,37% powierzchni powiatu.

Według danych z 2002 r. Radlin miał obszar 12,53 km², w tym: użytki rolne: 63%, użytki leśne: 2%[4].

Sąsiednie gminy: Marklowice, Pszów, Rybnik, Rydułtowy, Wodzisław Śląski.

Dzielnice[edytuj]

Radlin jest gminą miejską, nie podzieloną na dzielnice. Obszary pretendujące do miana dzielnic są nazywane w ten sposób jedynie umownie. W miejscowości można wyróżnić:

 • Biertułtowy – centrum miasta, graniczy z Rybnikiem i Wodzisławiem Śląskim
 • Głożyny – graniczą z Wodzisławiem Śląskim, Pszowem i Rydułtowami
 • Reden – graniczy z Rybnikiem i Rydułtowami
 • Obszary – graniczą z Wodzisławiem Śląskim oraz Rybnikiem
 • Marcel (dawniej Emma) – dzielnica przemysłowa, od nazwy kopalni

Demografia[edytuj]

Dane z 31 grudnia 2007 r.[5]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 17 711 100 9159 51,7 8552 48,3
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
1413,5 731,0 682,5

Co daje miastu 2297 lokatę pod względem powierzchni i 385 lokatę pod względem liczby ludności w skali kraju.

Według danych z roku 2002[6] średni miesięczny dochód na mieszkańca wynosił 1251,81 zł.

Piramida wieku mieszkańców Radlina w 2014 r.[1]:
Piramida wieku Radlin.png

Historia[edytuj]

Radlin jest miejscowością starą, ale niewiele zachowało się o nim wzmianek w kronikach bądź też w aktach urzędowych. Nazwę swą prawdopodobnie wywodzi od słowa „radło” w znaczeniu pługa, lub jego części, co wskazuje na rolniczy charakter miejscowości. Z okresu najazdów Tatarów w 1241 zachowało się podanie, według którego chłopi radlińscy uwolnili oblężonego przez Tatarów w zamku wodzisławskim księcia, za co ten przyjął swych wybawców do stanu szlacheckiego. Stanowiące obecne centrum miasta Biertułtowy były wzmiankowane już w 1305 r. jako Bertholdi villa, zaś pierwsza wzmianka o Radlinie pochodzi z 1365 r. i zamieszczona jest w starym akcie sprzedaży nieznanego bliżej Konrada von Radlin[potrzebny przypis]. Był on właścicielem całego lub części Radlina, a po nim miejscowość przeszła w ręce Plankuara, później Sednitzkiego. Od 1602 r. właścicielem był Jerzy Charwat Plawetzki z Plawecz, zaś Radlin Górny bez Szonowic należał do właściciela Wodzisławia, wchodząc w skład Wodzisławskiego Państwa Stanowego. Do Radlina należały również Obszary wraz z tzw. Pogwizdowem. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi z 1696 r. Występują pod nazwą Romanshofod imienia obszarnika pruskiego Romana, który był właścicielem dość rozległych terenów[potrzebny przypis].

Radlin rozwijał się dość wolno. W 1783 r. Mieszkało w nim 51 rolników, 13 ogrodników i liczył tylko 279 mieszkańców. Radlin Dolny długo należał do dóbr rycerskich, a w 1804 r. Przeszedł w ręce właścicieli Wodzisławia, gdyż hrabia wodzisławski zakupił cały Radlin Dolny i część Górnego tzw. Szonowiec.

Dłuższą notkę o tej miejscowości spotykamy w dokumentach pochodzących z końca XIX w., dokładniej mówiąc w zapiskach wodzisławskiego kronikarza Franiczka Henke, który podaje, że Radlin jest jedną z największych wsi powiatu rybnickiego i składa się z Radlina Górnego i Dolnego oraz z Obszar.

Henke podaje, że w Radlinie Górnym było 51 gospodarstw rolnych, zaś w wyniku parcelacji liczba ich wzrosła do 70, ale ich powierzchnia użytkowa poważnie się zmniejszyła. Poza tym było tu 89 chałupników, 2 wodne młyny, 183 domy zamieszkane przez 2190 mieszkańców, w tym 11 ewangelików i 2 żydów. Resztę stanowili katolicy. Same obszary liczyły 107 mieszkańców, w tym 8 ewangelików.

Godny uwagi jest również fakt, że każda dzielnica miała swą własną pieczęć z herbem. I tak Radlin Górny pieczętował się sercem, z którego wychodziły 2 kwiaty, Radlin Dolny mężczyzną toczącym przed sobą koło od wozu, zaś Obszary skrzyżowanymi grabiami, kosą i cepem.

Willa Rudolfa Wachsmanna, dyrektora kopalni "Emma" w Radlinie, projektu Williama Müllera

Główne centrum życia mieściło się w Radlinie Dolnym (obecnie tzw. Radlin II), tu znajdowała się szkoła podstawowa i kościół – filia parafii Wodzisław, gdzie proboszczem był ks. Reszka. Do 1870 r. nie było na tych terenach obowiązku uczęszczania do szkoły. Zainteresowani mieszkańcy, np. z Obszar, wysyłali swe dzieci do szkoły mieszczącej się w Radlinie Dolnym.

Wraz z rozwojem przemysłu (głównie kompleksu kopalnianego w skład którego wchodziła kopalnia Emma, dzisiejsza KWK Marcel, elektrociepłownia oraz koksownia, dzisiejsza Koksownia Radlin) intensywnie rozbudowane zostały Obszary oraz Biertułtowy będące dzielnicami Radlina. Na terenach przykopalnianych na przełomie XIX i XX w. powstało modernistyczne osiedle-ogród zwane "Kolonią Emma". Przy pracach nad osiedlem uczestniczyli słynni niemieccy architekci wczesnego modernizmu, m.in. William Müller, czy później Hans Poelzig. Osiedle, w praktycznie niezmienionej kształcie architektonicznym, do dziś można podziwiać w Radlinie.

W wyniku działań wojennych, Radlin, jako ważny ośrodek górniczej aglomeracji, nie ucierpiał tak bardzo, jak chociażby sąsiedni Wodzisław Śląski. Mimo tego miały miejsce lokalne zrywy a nawet bitwy. Do najsłynniejszej doszło w rejonie rolniczej dzielnicy Głożyny, gdzie dziś znajduje się pamiątkowy obelisk[7].

Do największej tragedii w czasie II wojny światowej doszło w okolicach nieczynnego szybu "Reden" który był miejscem nazistowskiego mordu na mieszkańcach terenów ziemi rybnicko-wodzisławskiej. W latach 1939-1945 hitlerowcy wrzucali żywcem do nieczynnego szybu pojmane osoby z okolicznych terenów. W miejscu tragedii dziś znajduje się pomnik upamiętniający tamte wydarzenia, oraz park miejski.

Budynki Kolonii Emma w Radlinie

W marcu 1945 r. Armia Czerwona toczy na ziemi rybnicko-wodzisławskiej krwawe boje z cofającymi się Niemcami. 27 marca Radlin został zajęty przez Rosjan. Trzy dni później żołnierze sowieccy wysiedlili większość ludności Kolonii Emma. Pomieszczenia w kamienicach radlińskiego osiedla zajął sztab 38 Armii Czerwonej – siły bojowej IV Frontu Ukraińskiego[8]. Rosyjski pisarz, poeta, dramaturg i korespondent wojenny Konstantin Michajłowicz Simonow tak opisał ówczesną wizytę w mieście: "Powietrze pełne było pyłu węglowego, wszędzie napotykaliśmy jeziorka węglowe o czarnej brudnej wodzie. Także gleba była czarna. Pejzaż był ponury. [...] Murowany budynek typu koszarowego z czerwonej cegły, (tam kwaterował Simonow) choć z zewnątrz ponury, ale jak wiele niemieckich domów mieszkalnych, wewnątrz był bardzo przytulny [...]. Kopalnia i koksownia funkcjonowały”.[8].

Po miesiącu stacjonowania w Kolonii Emma Armii Czerwonej przystąpiono do odbudowy zniszczonej infrastruktury, uruchomienia administracji oraz szkolnictwa[9].

W wyniku wzrostu liczby mieszkańców Radlina – gmina otrzymała prawa miejskie 13 listopada 1954 r.

W 1975 r. Radlin (wraz z Marklowicami, Pszowem, Rydułtowami i Wilchwami) włączono do Wodzisławia Śląskiego. 1 stycznia 1997 r. ponownie się uniezależnił[10], jednak dawne dzielnice Radlin Dolny i Górny, tworzące razem tzw. Radlin II, pozostały w granicach administracyjnych Wodzisławia. W latach 1997-1998, już jako ponownie niezależne miasto, Radlin administracyjnie należał do województwa katowickiego. W 2014 r. w Radlinie uruchomiono pierwszą w przemysłowej części Górnego Śląska tężnię[11].

Architektura[edytuj]

Kultura[edytuj]

Tradycje działalności na niwie kultury w Radlinie, sięgają czasów przełomu XIX i XX w. Ważną postacią dla krzewienia działalności kulturalnej w Radlinie, był Leopold Zarzecki, założyciel Związku Katolickich Robotników im. św. Józefa i Towarzystwa Młodzieży Polskiej "Eleusis"[15].

W latach 60. w Radlinie powstaje Zakładowy Dom Kultury przy KWK "Marcel", późniejszy Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie.

W 1990 r. w Radlinie (będącym wówczas dzielnicą Wodzisławia Śląskiego) powstaje Radlińskie Towarzystwo Kulturalne, jako forma protestu przeciwko planom przeznaczenia Domu Kultury na cele handlowe i chęć poprawy sytuacji życia kulturalnego na terenie Radlina[16]. W tych kręgach pojawia się również postulat usamodzielnienia się dzielnicy Radlin, jako osobnego samorządu.

Organem prasowym radlińskiego samorządu jest miesięcznik "Biuletyn Radlin"[17]. Oprócz tego w mieście wydawane są czasopisma "Wici" (wyd. Radlińskie Towarzystwo Kulturalne)[18], "wARTo!" (wyd. Miejski Ośrodek Kultury)[19], oraz prasa wyznaniowa (parafialna).

Edukacja[edytuj]

Przedszkola[edytuj]

Szkoła Podstawowa nr 3
 • Przedszkole Publiczne nr 1 im. Gromadki Misia Uszatka[20]
 • Przedszkole Publiczne nr 2
 • Przedszkole Publiczne nr 3 im. Akademii Wesołych Bajtli[21]

Szkoły podstawowe[edytuj]

 • Szkoła Podstawowa nr 3
 • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Gustawa Morcinka[22]

Gimnazja[edytuj]

 • Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza[23]

Zespoły szkół[edytuj]

 • Zespół Szkół Sportowych w Radlinie, w ramach którego funkcjonują[24]:
  • Sportowa Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej
  • Sportowe Gimnazjum nr 2
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Sejmu Śląskiego

Inne[edytuj]

 • Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Radlinie[25]
 • Świetlica Środowiskowa w Radlinie[26]

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP

Na terenie Radlina funkcjonują dwie parafie rzymskokatolickie (parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i parafia Niepokalanego Serca Maryi), a także Społeczność Chrześcijańska "Opoka" Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan[27]

Przemysł[edytuj]

Komunikacja[edytuj]

Ulica W. Korfantego w Radlinie (Kolonia Emma w Radlinie)

W Radlinie znajduje się przystanek kolejowy Radlin Obszary z którego odjeżdżają pociągi Kolei Śląskich w kierunku Rybnika i Wodzisławia Śląskiego. W mieście jest również towarowa stacja kolejowa Radlin Marcel, obsługująca wyłącznie ruch towarowy z KWK i EC Marcel i Koksowni Radlin. Najbliższa stacja kolejowa z międzynarodowymi połączeniami kolejowymi znajduje się w Wodzisławiu Śląskim.

Handel i usługi[edytuj]

Wraz z rozwojem urbanistycznym gmin wchodzących w skład dzisiejszego miasta Radlin, głównie Biertułtów i Obszar, oraz rozwojem przemysłu górniczego, charakter miasta zmieniał się z rolniczego na przemysłowo-usługowy. Wpłynęło to również na handel i usługi. Od drugiej połowy XIX wieku w centrum Biertułtów funkcjonować zaczyna gospoda „Wollner Gasthaus Inhaber Wilhelm Mrosek”[28] która była ważnym ośrodkiem nie tylko usługowym ale i kulturalnym gminy i regionu. Od 1897 następuje szybki rozwój budownictwa w okolicy dzisiejszej kopalni "Marcel", głównie w obrębie Kolonii Emma, na terenie której funkcjonować zaczął konsum kopalniany[29]. Główny plac targowy znajdował się wówczas na terenie dzisiejszego Parku im. Leopolda Zarzeckiego w Biertułtowach[30].

Drugim etapem rozwoju sfery handlowej i usługowej to przełom lat 70. i 80. kiedy to w mieście powstają punkty handlowe w ramach sieci sklepów górniczych (tzw. "sklepy G.")[31]

Przełom ustrojowy po 1989 umożliwił większą swobodę zakładania działalności gospodarczej, co znacząco wpłynęło na zwiększenie punktów drobnego handlu i usług. Oprócz lokalnych przedsiębiorców na terenie miasta zaczynają funkcjonować supermarkety oraz dyskonty.

Sport[edytuj]

Kluby i stowarzyszenia sportowe[edytuj]

Osiągnięcia sportowe[edytuj]

Z Radlinem związane są nazwiska dwudziestu Olimpijczyków, którzy pochodzili bądź trenowali w radlińskich klubach sportowych. Przede wszystkim reprezentując Klub Sportowy Górnik Radlin oraz Klub Gimnastyczny „Radlin”, którego obiekt gimnastyczy pełnił również rolę Ośrodka Przygotowań Olimpijskich.

Radlińscy Olimpijczycy:

- Jan Deutschmanek, gimnastyk, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie (1928)

- Paweł Gaca, gimnastyk, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach (1952)

- Janina Kurzanka-Bartoniek, gimnastyczka, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach (1952)

- Ryszard Kucjas, gimnastyk, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach (1952)

- Paweł Gawron, gimnastyk, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach (1952)

- Jerzy Krasówka, piłkarz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach (1952)

- Paweł Sobek, piłkarz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach (1952)

- Alfred Kucharczyk, gimnastyk, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Rzymie (1960), w Tokio (1964) i w Meksyku (1968)

- Ernest Hawełek, gimnastyk, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Rzymie (1960), i w Tokio (1964)

- Wilhelm Kubica, gimnastyk, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Tokio (1964), w Meksyku (1968) i w Monachium (1972)

- Mikołaj Kubica, gimnastyk, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Tokio (1964), w Meksyku (1968) i w Monachium (1972)

- Sylwester Kubica, gimnastyk, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (1968), w Monachium (1972) i w Montrealu (1976)

- Jerzy Kruża, gimnastyk, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (1968) i w Monachium (1972)

- Alfons Andrzej Stawski, bokser, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972)

- Marian Pieczka, gimnastyk, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976)

- Zbigniew Kicka, bokser, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976)

- Andrzej Biegalski, bokser, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976)

- Leszek Bandach, szermierz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Seulu (1988)

- Leszek Blanik, gimnastyk, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Sydney (2000) i w Pekinie (2008)

- Piotr Gabrych, siatkarz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atenach (2004)[33]

Sukcesy krajowe:

Obiekty sportowe[edytuj]

Stadion Górnika Radlin –

 • Pojemność – 133 miejsca siedzące
 • Oświetlenie – brak
 • Wymiary boiska 105 m x 67 m

MOSiR Radlin[38]

 • Duża sala (na sali swoje mecze ligowe rozgrywa SK Górnik Radlin)
 • Mała sala (na parkiecie są wymalowane pola do szermierki)
 • Duży basen
  • Wymiary 25 m x 12,5 m
  • Głębokość od 1,85 m do 1,3
  • 6 torów pływackich
  • Zjeżdżalnia wodna długości 80 m
 • Mały basen

Obiekt Gimnastyczny im. Leszka Blanika[39] (tzw. „Sokolnia”)[40]

Organizacje pozarządowe[edytuj]

Działalność społeczna:

 • Stowarzyszenie Biuro Porad Obywatelskich w Radlinie
 • Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych w Radlinie
 • Stowarzyszenie "Młody Radlin"
 • Harcerski Krąg Seniora w Radlinie
 • Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży "Tęcza"
 • Stowarzyszenie Aktywni Społecznie
 • Stowarzyszenie Integracji i Rozwoju" Dobre Anioły"

Przedsiębiorczość:

 • Forum Firm Miasta Radlin

Bezpieczeństwo:

 • Ochotnicza Straż Pożarna w Biertułtowach
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Głożynach

Osoby związane z Radlinem[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Radlin podpisał umowy partnerskie z miastami:

Oprócz miast partnerskich Radlin współpracuje z następującymi miastami w Europie:


Ciekawostki[edytuj]

 • Radlińska hałda (przy kopalni "Marcel") widnieje na okładce płyty "Necrocosmos" metalowej grupy Gallileous[57][58]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Radlin, w oparciu o dane GUS.
 2. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2016 r. Stan w dniu 31.12.2015 r. (pol.). Główny Urząd statystyczny. [dostęp 2016-10-13]. s. 137.
 3. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2013-07-26. ISSN 1505-5507.
 4. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
 5. Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2007 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2009. ISSN 1734-6118. (pol.)
 6. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 7. Uroczyste Odsłonięcie Obelisku. Serwis internetowy Szkoły Podstawowej nr 3 w Radlinie. [dostęp 2015-07-30].
 8. ab Kolonia Emma, Szlakiem Emmy i Marcela [dostęp 2016-08-06] (pol.).
 9. Historia Radlina. [dostęp 2015-07-30].
 10. Kancelaria Sejmu RP, Internetowy System Aktów Prawnych, isap.sejm.gov.pl [dostęp 2017-02-09].
 11. Tężnia solankowa w Radlinie (pol.). slaskie.travel.pl. [dostęp 2015-01-29].
 12. Willa Dyrektora - Szlak Emmy i Marcela. (pol.). Radlin.pl. [dostęp 2015-01-29].
 13. Historia Radlina (pol.). Radlin.pl. [dostęp 2015-01-29].
 14. Tężnia solankowa w Radlinie
 15. Plac Zarzeckiego. Szlak Emmy i Marcela. Szlak Emmy i Marcela. [dostęp 2014-10-07].
 16. Radlińskie Towarzystwo Kulturalne. Historia.. KulturalnyRadlin.pl. [dostęp 2014-10-07].
 17. Biuletyn Radlin. Biuletyn Radlin - strona oficjalna.. [dostęp 2014-10-07].
 18. RTK. Osiągnięcia. [dostęp 2014-10-07].
 19. J. Pietrek: WARTO...zaproszenie dla twórców i animatorów kultury. [dostęp 2014-10-07].
 20. CHARAKTERYSTYKA PATRONA PRZEDSZKOLA - Przedszkole Publiczne im. "Gromadki Misia Uszatka" nr 1 w Radlinie – www.pp1.radlin.pl, pp1.radlin.pl [dostęp 2016-01-29].
 21. Uroczystość nadania imienia... (pol.). Radlin.pl. [dostęp 2015-01-29].
 22. DANE KONTAKTOWE - Serwis Internetowy Szkoły Podstawowej nr 4 w Radlinie – www.sp4.radlin.pl, sp4.radlin.pl [dostęp 2016-01-29].
 23. Historia szkoły - Serwis InternetowyGimnazjum nr 1 w Radlinie – www.gm1.radlin.pl, gm1.radlin.pl [dostęp 2016-01-29].
 24. Dane kontaktowe - Serwis Internetowy Zespołu Szkół Sportowych - www.zss.radlin.pl, zss.radlin.pl [dostęp 2016-01-29].
 25. Informacje dla rodziców - Serwis Internetowy Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Radlinie – www.opp.radlin.pl. opp.radlin.pl. [dostęp 2015-09-09].
 26. Kontakt - Serwis Internetowy Świetlicy Środowiskowej w Radlinie – www.swietlica.radlin.pl, swietlica.radlin.pl [dostęp 2016-01-29].
 27. Bar piwny zamienił się w świątynię. www.nowiny.pl. [dostęp 2015-07-07].
 28. Nowiny.pl, Bar Turek - kultowy lokal w Radlinie odchodzi do historii • Radlin, www.nowiny.pl [dostęp 2017-05-06] (pol.).
 29. Emma, Kolonia Emma w Radlinie [dostęp 2017-05-06] (pol.).
 30. Park Zarzeckiego, Szlakiem Emmy i Marcela [dostęp 2017-05-06] (pol.).
 31. Barbara Kubica, Sklepy tylko dla górników: Pralki, futra, narty na książeczki "G", „Dziennikzachodni.pl” [dostęp 2017-05-06] (pol.).
 32. UKS Trójka Radlin (pol.). szermierka.slask.pl. [dostęp 2015-01-29].
 33. OLIMPIJCZYCY | Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radlinie. mosir.eu. [dostęp 2015-07-20].
 34. Osiągnięcia – Oficjalny Serwis Górnika Radlin.
 35. k, O klubie - Rymer Rybnik, rymer-rybnik.futbolowo.pl [dostęp 2016-10-20].
 36. A. Biernat: Dominika Mosler wicemistrzynią Polski. naszemiasto.pl. [dostęp 2015-07-20].
 37. A. Biernat: Górnik Radlin: Szermierze wicemistrzami Polski!. naszemiasto.pl. [dostęp 2015-07-02].
 38. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radlinie.
 39. Baza sortowa w Radlinie (pol.). Market Radlin. [dostęp 2015-01-29].
 40. Klub Gimnastyczny RADLIN w Radlinie.
 41. Kamil Durczok w rodzinnych stronach. naszemiasto.pl, 12 czerwca 2002. [dostęp 16 lutego 2015].
 42. Wybrano nowe władze powiatu » Powiat Wodzisławski, www.powiatwodzislawski.pl [dostęp 2016-03-03].
 43. Krzysztof Sitarski: Parlamentarzyści ze Śląska powinni pracować razem, Dziennikzachodni.pl [dostęp 2016-01-27].
 44. Wybory 2015: Krzysztof Sitarski w Sejmie. Kim jest?, wodzislawslaski.naszemiasto.pl, 27 października 2015 [dostęp 2016-01-27] (pol.).
 45. Poseł Krzysztof Sitarski: Nie ma śląskiej mniejszości, jest większość, Nowiny - Tygodnik Regionalny [dostęp 2016-01-27].
 46. Jerzy Buczyński, Lubimyczytać.pl [dostęp 2016-01-27].
 47. Godulowa Saga. Jerzy Buczyński, górnik z Radlina napisał książkę o śląskim potentacie przemysłowym Karolu Goduli., www.nowiny.pl [dostęp 2016-01-27].
 48. OpenSolution.org, Polsko-niemiecka współpraca - Serwis Internetowy Urzędu Miasta Radlin – www.um.radlin.pl, www.old2015.radlin.pl [dostęp 2017-02-08].
 49. OpenSolution.org, MOHELNICE - miasto partnerskie Radlina - Serwis Internetowy Urzędu Miasta Radlin – www.um.radlin.pl, www.old2015.radlin.pl [dostęp 2017-02-08].
 50. OpenSolution.org, Radlin.pl - Miasta Partnerskie Radlina - Serwis Internetowy Urzędu Miasta Radlin – www.um.radlin.pl, www.radlin.pl [dostęp 2017-08-29].
 51. Arkadiusz Biernat, Radlin w projekcie Urbact III. To współpraca z Węgrami, Irlandczykami, Włochami i Hiszpanami, „Dziennikzachodni.pl” [dostęp 2017-02-10] (pol.).
 52. Arkadiusz Biernat, Radlin w projekcie Urbact III. To współpraca z Węgrami, Irlandczykami, Włochami i Hiszpanami, „Dziennikzachodni.pl” [dostęp 2017-02-10] (pol.).
 53. Arkadiusz Biernat, Radlin w projekcie Urbact III. To współpraca z Węgrami, Irlandczykami, Włochami i Hiszpanami, „Dziennikzachodni.pl” [dostęp 2017-02-10] (pol.).
 54. Arkadiusz Biernat, Radlin w projekcie Urbact III. To współpraca z Węgrami, Irlandczykami, Włochami i Hiszpanami, „Dziennikzachodni.pl” [dostęp 2017-02-10] (pol.).
 55. Radlin rozpoczyna współpracę z ukraińskim Rohatynem, miasto.radlin.pl [dostęp 2017-02-10] (pol.).
 56. „Szła dzieweczka…” z ukraińskim akcentem, czyli projekt „Kultura bez granic”, miasto.radlin.pl [dostęp 2017-08-29] (pol.).
 57. Nowiny.pl, nowiny.pl - portal, gazeta - Racibórz, Wodzisław, Rybnik, Agronowiny, www.nowiny.pl [dostęp 2017-06-07] (pol.).
 58. Gallileous : Necrocosmos, www.spirit-of-metal.com [dostęp 2017-06-07].

Linki zewnętrzne[edytuj]

'