Tworzenie stron internetowych

Sandomierz

Oceń naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony www które przyciągną klientów w mieście Sandomierz. Zapewniemy szczegółowe podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i dobre wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Aktualne rozwiązania jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Sandomierz - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Sandomierz" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Sandomierz warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Sandomierz" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Sandomierz" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Sandomierz i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Sandomierz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sandomierz
Ratusz w Sandomierzu
Ratusz w Sandomierzu
Herb Flaga
Herb Sandomierza Flaga Sandomierza
Dewiza: Sandomierz – Królewskie Miasto
Państwo  Polska
Województwo  świętokrzyskie
Powiat sandomierski
Gmina gmina miejska
Prawa miejskie przed 1227
Burmistrz Marek Bronkowski
Powierzchnia 28,69[1] km²
Wysokość ok. 200 m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

24 124[2]
840,9 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 15
Kod pocztowy 27-600
Tablice rejestracyjne TSA
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa lokalizacyjna województwa świętokrzyskiego
Sandomierz
Sandomierz
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sandomierz
Sandomierz
Ziemia50°40′56″N 21°44′56″E/50,682222 21,748889
TERC
(TERYT)
2609011
SIMC 0980926
Urząd miejski
pl. Poniatowskiego 3
27-600 Sandomierz
Strona internetowa

Sandomierz imiasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, położone nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem „małym Rzymem”). Sandomierz jest usytuowany w Nizinie Nadwiślańskiej i rozciąga się od Wyżyny Sandomierskiej po Równinę Tarnobrzeską. Większość zabudowy wraz z historycznym centrum znajduje się na lewym brzegu Wisły, a przemysłowa część miasta, zwana Nadbrzeziem, leży przy prawym brzegu Wisły, w Kotlinie Sandomierskiej, i graniczy z Tarnobrzegiem.

Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica, Architektury Drewnianej oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo[3].

Historycznie położony jest w Małopolsce, główne miasto dawnej ziemi sandomierskiej, następnie województwa sandomierskiego. Miasto królewskie w powiecie sandomierskim województwa sandomierskiego w drugiej połowie XVI wieku[4]. W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sandomierzu mieściła się kasa szafarzy podatków dla Małopolski[5].

Toponimia[edytuj]

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia nazwy miasta, według jednej z nich nazwa związana jest z położeniem miasta – w okolicach Sandomierza, rzeka San domierza (dochodzi) do Wisły.[potrzebny przypis] Najbardziej prawdopodobna teoria głosi jednak, że nazwa miasta pochodzi od staropolskiego imienia Sędomir, rozpowszechnionego w całej Słowiańszczyźnie (por. czes., rus. i serbsko-chor. Sudomir)[6].

Miejscowość jako jedną z głównych siedzib Królestwa polskiego w zlatynizowanej staropolskiej formie Sandomir we fragmencie „Bolezlavus vero (...) in Wratislaw et Cracovia et in Sandomir sedes regni principales” notuje Gall Anonim w swojej Kronice polskiej spisanej w latach 1112–1116.[7]

Historia[edytuj]

Sandomierz na sztychu z dzieła Georga Brauna i Franza Hogenberga z 1617 roku
Portret Władysława Jagiełły z XVI w., odnaleziony przypadkiem obraz znajduje się w sandomierskim Muzeum Diecezjalnym[8]
Józef Szermentowski – „Widok Sandomierza od strony Wisły”,
olej 1855 r.
Stare miasto w Sandomierzu z lotu ptaka

Ślady pierwszego osadnictwa na tych terenach, znalezione w wykopaliskach archeologicznych, pochodzą z neolitu. Osada – w X w. na terenie wzgórza zamkowego, od XI wieku gród, siedziba książęca oraz miasto wojewódzkie. Odkryte podczas prac archeologicznych naczynia ceramiczne z XI wieku charakteryzują się podobieństwem do technik i wzorów wyrobów z Wielkopolski. W przeciwieństwie do ceramiki odkopanej w oddalonym o 17 km Zawichoście stylem odpowiadającym technikom ruskim, wareskim[9][a].

Obok zbudowanego później Domu Długosza powstał w sąsiedztwie drugi gród, który dał początek miastu. Dzięki położeniu nad Wisłą, w miejscu przeprawy szlaku handlowego z Europy Zachodniej na Ruś, Sandomierz szybko zyskiwał na znaczeniu.

Boleslaus vero, in Wratislaw, et in Cracovia, et in Sandomir, sedes regni principales obtinuat.

Gall Anonim, Kronika polska, II, 7–8.

W czasach Bolesława Chrobrego miasto pełniło bardzo ważną rolę. W średniowiecznej Polsce obok Wrocławia oraz Krakowa zaliczone zostało przez Galla Anonima do jednej z trzech głównych siedzib Królestwa Polskiego[10].

W okresie rozbicia dzielnicowego był stolicą Księstwa Sandomierskiego, a przez około 700 lat również miastem wojewódzkim (pierwszy wojewoda Pakosław, ur. 1182, zm. 1203). Pierwszym władcą (w okresie od 1146 do 1166) był Henryk Sandomierski, syn Bolesława Krzywoustego. Pierwsza inicjatywa lokacyjna na prawie niemieckim dotycząca Sandomierza miała miejsce przed rokiem 1243[11]. Miasto zostało zdobyte przez Tatarów w 1259 za czasów Piotra z Krępy, o czym wspominają Pieśni Sandomierzanina. Za namową Wasylka Romanowicza w 1260 miasto poddało się Tatarom Burundaja. Po zniszczeniach w czasie najazdów tatarskich, ponowna lokacja w 1286 nadana przez Leszka Czarnego.

Od końca XIV w. aż do rozbiorów, Sandomierz był miejscem, w którym odbywały się sądy szlacheckie pierwszej instancji: ziemski i grodzki[12].

Ponownie handel odegrał ważną rolę w rozwoju miasta w XV wieku (Sandomierz leżał na trasie drogi wiślanej związanej z handlem zbożem). XV – XVII wiek to okres częstych pobytów dworu i króla w Sandomierzu, czas zjazdów szlacheckich. Od 1437 roku do 1441 roku w Sandomierzu przebywała cesarzowa Barbara Cylejska, wdowa po cesarzu Zygmuncie Luksemburczyku, wygnana z Węgier przez swojego zięcia Albrechta II Habsburga[13]. Bywał tu m.in. król Zygmunt II August zapraszany przez starostę sandomierskiego i hetmana wielkiego koronnego Jana Amora Tarnowskiego[14].

W 1570 r. miał miejsce zjazd reprezentantów działających w Polsce nurtów reformacji, w wyniku którego doszło do podpisania tzw. zgody sandomierskiej – porozumienia w obronie przed kontrreformacją. Okres wojen szwedzkich to ponowny upadek miasta spowodowany zniszczeniami.

W 1613 r. otwarto Kolegium Jezuickie w Sandomierzu. W 1623 r. Jakub Bobola (zm. 1636) – podczaszy sandomierski, prawdopodobnie stryjeczny brat św. Andrzeja Boboli, założył przy kolegium konwikt dla 12 młodych, należących do zubożałych rodzin, szlachciców i zapisał na ten cel 15500 złp. na dobrach swych Wilczyce. W 1635 przeznaczył na pomieszczenie konwiktorów swą kamienicę, stojącą do dziś dnia w Rynku miasta Sandomierza. Ta „Fundatio Boboliana” z 27 lipca 1623 roku przetrwała aż do kasaty zakonu jezuitów.

W 1865 roku po zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego, Karolina Kraczkiewicz została pierwszą świecką nauczycielką w Sandomierzu.

W okresie zaborów Sandomierz stał się miastem pogranicznym między Królestwem Polskim a Galicją i stracił swoje znaczenie administracyjne, a także gospodarcze. Dodatkowo został dość poważnie zniszczony przez I wojnę światową. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę miasto wyrwało się ze stagnacji i zaczęło się prężnie rozwijać. Według planów Eugeniusza Kwiatkowskiego z 1935 roku miało wkrótce stać się stolicą Centralnego Okręgu Przemysłowego z ponad 100 tys. mieszkańców. W 1939 roku miał stać się stolicą nowego województwa, czyli województwa sandomierskiego. Plany te zniweczyła II wojna światowa.

W czerwcu 1942 Niemcy utworzyli w Sandomierzu getto dla ludności żydowskiej[15]. Przebywali w nim również Żydzi z okolicznych miejscowości m.in. 300 osób z Kurozwęk. We wrześniu 1942 w getcie mieszkało ok. 5200 osób[15]. Zostało ono zlikwidowane w październiku 1942, kiedy to ok. 1000 Żydów zastrzelono na miejscu, a pozostałych wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu[15].

Wojska radzieckie wkroczyły do Sandomierza 18 sierpnia 1944 roku walcząc o utworzenie przyczółka zwanego sandomierskim. W październiku tego samego roku miasto stało się siedzibą Kieleckiej Wojewódzkiej Rady Narodowej oraz Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego[16]. Sandomierz nie ucierpiał podczas działań wojennych.

W okresie PRL w Sandomierzu wzniesiono pomnik Wasyla Skopenki, który ustanowiono przy Bramie Opatowskiej. W 1990 roku, decyzją burmistrza Tomasza Panfila, przeniesiono go na cmentarz wojenny czerwonoarmistów. W tym samym okresie rozebrano w mieście Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. Były to jedne z pierwszych w Polsce działań dekomunizujących przestrzeń publiczną[17].

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa tarnobrzeskiego. Od 1999 r. jest miastem powiatowym średniej wielkości w województwie świętokrzyskim i ważnym ośrodkiem turystycznym.

Pierwsze klasztory[edytuj]

Lokacje pierwszych klasztorów na ziemi sandomierskiej:

Środowisko naturalne[edytuj]

Klimat[edytuj]

Średnia temperatura i opady dla Sandomierza
Miesiąc Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru Roczna
Rekordy maksymalnej temperatury [°C] 8 10 19 27 28 34 36 34 30 25 20 15 36
Średnie temperatury w dzień [°C] -1 -1 4 12 17 22 22 23 19 13 6 1 11
Średnie temperatury w nocy [°C] -7 -7 -2 3 7 11 13 12 8 5 1 -3 3
Rekordy minimalnej temperatury [°C] -25 -29 -22 -6 -2 3 7 6 0 -5 -11 -21 -29
Opady [mm] 20 20 20 40 70 60 90 40 30 20 30 40 530
Źródło: Weatherbase[18] 2013-01-30

Struktura powierzchni[edytuj]

Według danych z 2002 roku[19] Sandomierz ma obszar 28,32 km², w tym:

 • użytki rolne: 64%
 • użytki leśne: 0%

Miasto stanowi 4,35% powierzchni powiatu.

Demografia[edytuj]

Dawny klasztor dominikanów, obecnie Urząd Miejski (18 sierpnia 2012)

Struktura demograficzna mieszkańców Sandomierza wg danych z 31 grudnia 2012[20]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
Jednostka osób  % osób  % osób  %
Populacja 24 731 100 13 111 53,01 11 620 46,99
Wiek przedprodukcyjny (0–17 lat) 4052 16,38 1992 8,05 2060 8,33
Wiek produkcyjny (18–65 lat) 15 660 63,32 7701 31,14 7959 32,18
Wiek poprodukcyjny (powyżej 65 lat) 5019 20,29 3418 13,82 1601 6,47
 • Piramida wieku mieszkańców Sandomierza w 2014 roku[2].


Piramida wieku Sandomierz.png

Budżet[edytuj]


Rysunek 1.1 Dochody ogółem w Mieście Sandomierz w latach 1995-2010 (w zł)[21]
Tabela 1.1 Relacje działalności statutowej Miasta Sandomierz w latach 1995-2010[21]
WYSZCZEGÓLNIENIE J.
m.
ROK
1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010
Dochody ogółem 10 618 849,- 17 761 519,- 26 317 229,- 30 187 932,- 33 743 339,- 35 932 598,- 41 689 822,- 43 743 124,- 44 253 344,- 50 933 568,- 52 070 261,- 62 573 287,63 67 153 762,11 67 251 336,27 69 131 451,33 174 259 314,85
ZNAK ± + + + + + + + +
Deficyt/nadwyżka
budżetowy(-a)
474 906,- 113 908,- 6 983 362,- 1 529 635,- 1 477 947,- 52 730,- 2 941 413,- 227 021,- 1 928 397,- 1 395 339,- 1 921 744,- 6 018 823,27 2 025 899,35 2 546 813,62 9 106 971,85 13 398 194,95
ZNAK Σ =
Wydatki ogółem 11 093 755,- 17 875 427,- 33 300 591,- 28 658 297,- 35 221 286,- 35 879 868,- 38 748 409,- 43 516 103,- 42 324 947,- 52 328 907,- 50 148 517,- 68 592 110,90 65 127 862,76 64 704 522,65 78 238 423,18 187 657 509,80

Rysunek 1.2 Wydatki ogółem w Mieście Sandomierz w latach 1995-2010 (w zł)[21]

Według danych z 2010 roku[19] średni dochód na mieszkańca wynosił 7 149,10 zł (tj. – stan na 31 XII; przy 7 107,40 zł w zestawieniu na 30 VI); jednocześnie średnie wydatki na mieszkańca kształtowały się na poziomie 7 698,77 zł (tj. – stan na 31 XII; przy 7 653,87 zł w zestawieniu na 30 VI).

Oświata[edytuj]

Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Komisji Edukacji Narodowej (zdjęcie z 31 grudnia 2010)

Religia[edytuj]

Na terenie miasta działalność duszpasterską prowadzą następujące kościoły:

Katolicyzm[edytuj]

Prawosławie[edytuj]

Protestantyzm[edytuj]

Świadkowie Jehowy[edytuj]

Infrastruktura[edytuj]

Transport[edytuj]

Sandomierz leży na przecięciu dróg krajowych nr 79 (Warszawa – Sandomierz – KrakówBytom) oraz nr 77 (LipnikPrzemyśl). Na odcinku od ul. Ożarowskiej do mostu na Wiśle mają one wspólny przebieg obwodnicą miasta. W Sandomierzu mają także początek dwie drogi wojewódzkie: droga wojewódzka nr 723 (do Tarnobrzega) oraz droga wojewódzka nr 777 do (Maruszowa).

Sandomierz jest węzłową stacją kolejową. Schodzą się tu tory do Skarżyska-Kamiennej, Stalowej Woli-Rozwadowa i Tarnobrzega. Dawniej była to ważna stacja z dużą liczbą pociągów osobowych kursujących do tych trzech miast, a także do Przeworska. Obecnie zachowany jest ruch towarowy i osobowy. Czasami pojawiają się specjalne pociągi turystyczne. Dworzec kolejowy w Sandomierzu znajduje się w prawobrzeżnej części miasta, w pobliżu skrzyżowania dróg na Stalową Wolę (droga krajowa nr 77) i na Tarnobrzeg (droga wojewódzka nr 723). Od grudnia 2011 roku przez Sandomierz kursuje pociąg TLK relacji PrzemyślSkarżysko Kamienna, łączony dalej z pociągiem TLK Zakopane – Gdynia Główna oraz TLK Skarżysko Kamienna – Przemyśl.

Komunikacja miejska[edytuj]

Komunikację miejską w Sandomierzu obsługuje Zakład Komunikacji Miejskiej na 5 liniach o podanych trasach:

 • 0 (wybrane kursy: Mokoszyńska – Lubelska – Długa) Szpital – Kwiatkowskiego – Zawichojska – Mickiewicza – (kurs ze Szpitala o 7:20 przez ul. 11 Listopada) Armii Krajowej – Koseły – Mickiewicza – Zawichojska – Lubelska – Długa – Szpital (wybrane kursy: Kwiatkowskiego – Szpital – Długa – Lubelska – Mokoszyńska)
 • 1 Szpital – Kwiatkowskiego – Zawichojska – Mickiewicza – Maciejewskiego – Cieśli – Armii Krajowej – Koseły – Mickiewicza – Zawichojska – Lubelska – Długa – Szpital
 • 8 Chwałki – Ożarowska – Kwiatkowskiego – Mickiewicza – Armii Krajowej – Koseły – Mickiewicza – Zawichojska – Żwirki i Wigury – Lwowska – Powiśle – Flisaków – Lwowska – Trześniowska – Wielowiejska
 • 19 Szpital – Kwiatkowskiego – Ożarowska – Mickiewicza – Armii Krajowej – Koseły – Mickiewicza – Zawichojska – Żwirki i Wigury – Lwowska (kurs o 7:15 ze Szpitala przez ul. Flisaków) – Portowa – Huta Szkła (w dni wolne kursy z Huty Szkła w godzinach 10:30 – 16:30 przez Cmentarz Krukowski)
 • S Kurs o 7:40: Huta Szkła – Portowa – Flisaków – Powiśle – Lwowska – Przemysłowa – Zajezdnia ZKM Kurs o 7:45: Błonie – Żwirki i Wigury – Zawichojska – Mickiewicza – 11 Listopada – Dworzec PKS

Tabor autobusowy ZKM składa się obecnie (stan na 11.12.2014) z 11 autobusów: 1 Autosana H9-35 (#4, rocznik 2000), 2 Autosanów A1010MB (#5-6, rocznik 2000), 2 Autosanów H7-20.06MB (#12-14, rocznik 2006) i 6 Autosanów Sancity M09LE (#15-20, rocznik 2012).

Zabytki[edytuj]

 Osobny artykuł: Zabytki Sandomierza.

Sandomierz posiada znaczną liczbę zabytków, a Stare Miasto tworzy zabytkowy zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy.

Kościół św. Michała Archanioła i Wyższe Seminarium Duchowne w dawnym zespole klasztornym benedyktynek
Romański Kościół św. Jakuba z 1226 r.
Zamek królewski – obecnie Muzeum Okręgowe (2 lipca 2013)
Collegium Gostomianum – kolegium jezuickie z 1602 r.
Dom Długosza – obecnie Muzeum Diecezjalne
Kamienice na Starym Rynku
Piwnice podziemnej trasy turystycznej na głębokości od 4 do 12 m poniżej poziomu miejskich ulic
Synagoga żydowska z XVIII w.
 • zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy, XIII-XIX w.,
 • Bazylika katedralna Narodzenia NMP – gotycki halowy kościół z XIV w., przekryty sklepieniami krzyżowo-żebrowymi, wewnątrz zachowane polichromie z 1421 roku
  • dzwonnica, XVIII,
  • ogrodzenie murowano-żelbetowe, 2 poł. XIX w.
 • zespół kościoła par. pw. św. Pawła, ul. Staromiejska, z 1. połowy XV, XVIII w.,
 • synagoga z domem gminy żydowskiej, ob. archiwum, ul. Basztowa,
 • zespół klasztorny benedyktynek, ob. seminarium duchowne, ul. Żeromskiego, 2 poł. XVII – XVIII w.,
 • domek kapelana
  • kazalnica
  • ogród
  • ogrodzenie terenu klasztornego
  • seminarium niższe,
 • zespół klasztorny dominikanów, ul. Staromiejska, 2 ćw. XIII w., XVII w., 1909,
 • zespół szpitalny, ul. Opatowska 10, XV-XIX w.,
 • zespół klasztorny reformatów, pl. św. Wojciecha, 1679-1690, XVIII, XIX w.,
 • kolegium jezuickie Collegium Gostomianum, ul. Długosza 7, 1605-15, XIX w., – jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce, najstarsze skrzydło wybudowano w 1602 roku. Pierwotne kolegium jezuickie, funkcjonowało do kasaty zakonu w 1773 roku. Od tego czasu funkcjonowało jako szkoła świecka.
 • zamek królewski, z XIV wieku, 1480, 1520, XIX w., – zniszczony podczas potopu szwedzkiego w 1656 r., zachowane skrzydło zachodnie
 • cmentarz „katedralny”, ul. Mickiewicza, XIX-XX w.,
 • cmentarz par. św. Pawła, ul. Staromiejska, XIX w.,
 • cmentarz żydowski, ul. Sucha,
 • cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej, ul. Mickiewicza, 1944 r.,
 • mogiła zbiorowa żołnierzy austriackich z 1914 r., ul. Leszka Czarnego,
 • pozostałości murów obronnych, 1. połowa XIV w.,
 • Brama Opatowska – gotycka brama wjazdowa do miasta z 2. połowy XIV wieku, przebudowana w XVI wieku, zwieńczona renesansową attyką. Fundowana przez króla Kazimierza Wielkiego, jedyna zachowana. Do Sandomierza prowadziły cztery bramy w murach obronnych: Opatowska, Zawichojska, Lubelska, Krakowska oraz dwie furty (zachowała się jedna – Dominikańska, nazywana Uchem Igielnym).
 • Ratuszgotycki, z połowy XIV wieku zbudowany na planie kwadratu z ośmioboczną wieżą. W XVI wieku rozbudowany (w planie do prostokąta), całość została zwieńczona renesansową attyką. Istniejąca obecnie wieża została postawiona w XVII wieku. Wokół Starego Rynku zachowane renesansowe kamienice (architektura). W 2006 NBP wyemitował monetę kolekcjonerską o nominale 2 zł z wizerunkiem ratusza.
 • dworek, ul. Browarna 9, drewn., XVIII/XIX w.,
 • dworek Cypriana Strużynskiego – zespół dworski przy ulicy Zawichojskiej 2 w Sandomierzu powstał w 1861 roku decyzją ówczesnych właścicieli w/w nieruchomości, tj. Matyldy i Cypriana Strużynskich. Projektantem zespołu dworskiego był ówczesny architekt powiatowy Jan Lasota. Po zakończeniu prac budowlanych Cyprian wraz z żoną przenieśli się ze starego domu rodziny Strużyńskich na Przedmieściu Opatowskim 10 (obecny dworek rodziny Sobolewskich przy ulicy Mickiewicza) i zamieszkali w nowo wybudowanym zespole dworskim na Przedmieściu Zawichojskim 2 (obecnie na ulicy Zawichojskiej 2). Zespół składał się z dworku, oficyny oraz przydworskich budynków gospodarczych. Jako materiał budowlany do wzniesienia w/w budynków posłużyła gotycka cegła z XV-wiecznej Bramy Zawichojskiej, która to zawaliła się w 1857 roku i decyzją władz miasta Sandomierza cegła ta mogła być wykorzystywana przez zainteresowanych na cele budowlane. W 1959 roku zespół dworski został wpisany do rejestru zabytków ówczesnego województwa kieleckiego. Historia rewitalizacji zespołu dworskiego.
 • mansjonaria „Dom Długosza” z lat 1476, XVII w., 1934 (ul. Długosza 9). Budynek wzniesiony z fundacji Jana Długosza w 1476 roku, obecnie mieści się w nim Muzeum Diecezjalne
 • sufraganówka, ul. Katedralna 1, 1792 r., po 1968,
 • wikarówka, ul. Katedralna 3, 1747-60, XIX w., po 1968,
 • dworek, ul. Królowej Jadwigi 3, drewn., 1 poł. XIX w.,
 • dom, ul. Mariacka 3,
 • dom księży emerytów, ul. Mariacka 9, 1700-1724, XIX w.,
 • kanonia, ul. Mariacka 10, XVIII w., po 1968,
 • „Dom Katolicki”, ul. Mariacka 16,
 • dawna szkoła parafialna, ul. Mariacka 18, 1787, po 1968,
 • dom, ul. Opatowska 1,
 • dom, ul. Opatowska 8,
 • dom, ul. Opatowska 9, XVIII w.,
 • dom, ul. Opatowska 21,
 • dom, pl. Poniatowskiego 1, XV-XVIII w.,
 • klasztor dominikanów, ob. Urząd Miasta, pl. Poniatowskiego 3, XVII-XIX w.,
 • dom, Rynek 3,
 • dom, Rynek 4,
 • konwikt Bobolów, Rynek 5, XV-XVII-XIX w.,
 • dom, Rynek 6, poł. XIX w., XX w.,
 • dom, Rynek 7, poł. XIX w., XX w.,
 • dom, Rynek 8, poł. XIX w.,
 • dom, Rynek 9, XVII, XIX w., XX w.,
 • Kamienica Oleśnickich z przełomu XVII/XVII wieku, remontowana w latach 1955-1958 (Rynek 10). W kamienicy znajduje się wejście do udostępnionych do zwiedzania podziemnych korytarzy służących dawniej jako magazyny kupieckie. Powstały one w okresie od XIII do XVI wieku przez wydrążenie w lessowych pokładach komór i korytarzy pod budynkami i placem Starego Rynku. Głębokość lochów dochodziła nawet do 15 m. Kopane były bez żadnych zabezpieczeń ścian i stropów. W XX wieku, przez przenikanie wody do pokładów lessu, stały się zagrożeniem dla sandomierskiej starówki. (Less w kontakcie z wodą traci wytrzymałość, powodując obsuwanie się ścian lochów i zapadanie stropów). W latach 1964-1977 zostały przeprowadzone prace zabezpieczające, po wykonaniu ich udostępniono trasę do zwiedzania. Z lochami związana jest legenda o Halinie Krępiance, która przechytrzyła Tatarów w czasie najazdu w XIII wieku.
 • Trasa podziemna „Lochy Sandomierskie”
 • odwach, Rynek 12, poł. XIX w.,
 • dom, Rynek 15, 2 ćw. XIX w.,
 • dom, Rynek 20, XVII, XIX w.,
 • dom, Rynek 22, XVII, XVIII-XX w.,
 • dom „Greka Kojszora”, Rynek 23, XVI/XVII, XIX-XX w.,
 • dom „Węgra Lazarczyka”, Rynek 27, XVI/XVII, XIX-XX w.,
 • dom, Rynek 30, XVIII w., po 1967,
 • dom, Rynek 31, XVII-XVIII w., 2 poł. XIX, 1969,
 • dworek, ul. Świętopawelska 4, drewn., XIX W.
 • dom, ul. Tkacka 2, 1886,
 • dworek, ul. Zawichojska 2,
 • dom, ul. Żeromskiego 9, 1914 r.,
 • spichrz, przebudowany w XX wieku, z 1696 roku, wybudowany na potrzeby Bazyliki Katedralnej (ul. Rybitwy 5).

Zabytki niezachowane[edytuj]

Stare Miasto w Sandomierzu – panorama
Stare Miasto w Sandomierzu – panorama

Turystyka[edytuj]

Sandomierz
Matka Boża Różańcowa z kościoła św. Jakuba
Góry Pieprzowe i panorama na miasto
Herb zakonu cysterskiego, silnie związanego z ziemią sandomierską

Sandomierz jest punktem początkowym szlak rowerowy żółty żółtego szlaku rowerowego prowadzącego do Opatowa oraz szlak rowerowy zielony zielonego szlaku rowerowego prowadzącego do Ujazdu. Przez miasto przechodzi szlak turystyczny czerwony czerwony szlak turystyczny z Gołoszyc do Piotrowic, a swój początek ma szlak turystyczny żółty żółty szlak turystyczny do Leżajska.

W Sandomierzu swój początek ma Małopolska Droga św. Jakuba[24] prowadząca do Krakowa, a przy połączeniu z innymi trasami prowadzi zwartym szlakiem do Santiago de Compostela. W przyszłości Sandomierz będzie też ostatnim przystankiem Lubelskiej Drogi św. Jakuba[25]. W Sandomierzu ma też początek i koniec Szlak Architektury Drewnianej, etap tarnobrzesko-niżański. Przez Sandomierz przebiega także szlak cysterski.

Serial Ojciec Mateusz i liczne akcje promocyjne spowodowały nagły wzrost zainteresowania miastem[26]. Ojciec Mateusz jest popularnym serialem nadawanym od 2008 roku w TVP1.

W sandomierskim parku Piszczele znajduje się wyciąg narciarski o długości 60 metrów.

Jednym z ważniejszych punktów są Podziemia Sandomierza przyciągające coraz więcej turystów. Organizowane są także nocne zwiedzania[27].

Sport[edytuj]

Pierwszym klubem sportowym w Sandomierzu była Wisła Sandomierz, która powstała w 1925 roku. Na przestrzeni lat prowadziła wiele sekcji, m.in. lekkoatletyki, siatkówki i koszykówki[28]. Obecnie działa jedynie drużyna piłki nożnej. Wychowankiem SPR Wisła Sandomierz – zespołu piłki ręcznej – jest Karol Bielecki, reprezentant Polski, który był absolwentem Gimnazjum nr 2 im. Pułku Piechoty Legionów w Sandomierzu. W mieście istnieją także m.in. Klub Tenisa Stołowego „Sandomierz”, Sandomierski Klub Karate „Kyokushin” oraz Stowarzyszenie Sportów Siłowych[29].

W 2009 roku w mieście otworzony został Miejski Stadion Sportowy, w którego skład wchodzą: boisko wielofunkcyjne, kompleks lekkoatletyczny i korty tenisowe. 11 października 2009 roku odbył się na nim mecz reprezentacji piłkarskich U-23 pomiędzy Polską a Portugalią, zakończony bezbramkowym remisem[30]. W Sandomierzu znajdują się także zespół basenów krytych „Błękitna Fala” (basen sportowy górny o wymiarach 25m x 12,5m, głębokości od 1,40m do 1,80m i z widownią na 100 osób; basen rekreacyjny dolny o wymiarach 12m x 6m, głębokości od 0,8m do 1,2m, podwodnie podświetlany, wyposażony w hydromasaże, parasol wodny, gejzery powietrzne oraz małą zjeżdżalnię z brodzikiem; zjeżdżalnia o długości 60m; jacuzzi; kręgielnia; sauna; solarium; gabinet masażu; siłownia) i basen letni oraz hala widowiskowo-sportowa[31].

Artur Żmijewski w Sandomierzu

Serial Ojciec Mateusz[edytuj]

Na Starym Mieście w Sandomierzu kręcony jest polski serial kryminalny Ojciec Mateusz. Serial ten jest odpowiednikiem włoskiej serii Don Matteo. Ludzie z ekipy telewizyjnej latem i zimą przyjeżdżają do Sandomierza kręcić serial. W serialu wiele razy pojawia się słowo „Sandomierz”, co daje dodatkową reklamę miastu. Główną rolę księdza Mateusza Żmigrodzkiego gra Artur Żmijewski[32]. Ekipa telewizyjna kręciła pojedyncze odcinki poza Sandomierzem, m.in. w Opatowie, Kielcach, Ćmielowie, Busku-Zdroju czy Chęcinach.

Literatura[edytuj]

W Sandomierzu rozgrywa się akcja powieści kryminalnej „Ziarno prawdy”, wydanej w 2012 roku drugiej części cyklu o prokuratorze Teodorze Szackim, której autorem jest Zygmunt Miłoszewski. Wydarzenia przedstawione w „Ziarnie prawdy” mają miejsce wczesną wiosną 2009 roku. Będący tłem powieści Sandomierz i jego zabytki został opisany przez autora z dużą dbałością o realistyczne szczegóły. Zdzisław Pietrasik w tygodniku „Polityka” pisał: „Ziarno prawdy to kawałek porządnej literatury kryminalnej, z dobrze zarysowaną intrygą i świetnie portretowanymi postaciami. Ale jest jeszcze jeden plus – mianowicie wnikliwy opis pięknego, pełnego mrocznych tajemnic miasta. Jeżeli wybiorę się kiedyś do Sandomierza, to z książką Miłoszewskiego zamiast przewodnika[33]. Za tę powieść Zygmunt Miłoszewski został nominowany do nagrody Paszport „Polityki” 2011[34].

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Miasta partnerskie[35]

Sandomierzanie[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Sandomierzem.
Ludzie związani z Sandomierzem
Sadok i 48 Dominikańskich Męczenników
Wincenty Kadłubek
Mikołaj Trąba
Piotr Nurowski
Wiesław Myśliwski

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

 1. .Zdania tego jednak nie podziela profesor Andrzej Buko na którego opinie Zdzisław Skrok się powołał. Profesor Buko stwierdził jedynie: Ceramika, o której mowa (wielkopolska), nie występuje też (poza Sandomierzem) na ziemi krakowskiej, w tym w czołowym ośrodku Małopolski - Krakowie

Przypisy

 1. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r. (GUS), [1].
 2. ab http://www.polskawliczbach.pl/Sandomierz, w oparciu o dane GUS.
 3. Szymon Nitka, Szlakiem Green Velo. Z Kielc do Sandomierza, „Znajkraj”, 20 marca 2017 [dostęp 2017-03-21] (pol.).
 4. Województwo sandomierskie w drugiej połowie XVI wieku. ; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 1993, s. 82.
 5. Bolesław Markowski, Administracja skarbowa w Polsce, Warszawa 1931, s. 29.
 6. S. Rospond, Słownik etymologiczny miast i gmin PRL, Wrocław 1984, ​ISBN 83-04-01090-9​.
 7. „Monumenta Germaniae Historica”, „Chronicae Polonorum”, tom IX, Hannoverae 1851 s. 448.
 8. http://info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/portret+kr%C3%B3la.
 9. Zdzisław Skrok. Czy wikingowie stworzyli Polskę? 2013, str. 298
 10. „Kronika polska, Gall Anonim”, seria „Kroniki polskie”, Zakł. Nard. Ossolińskich, Wrocław, ​ISBN 978-3-939991-64-9​, s. 71.
 11. Maria Bogucka, Henryk Samsonowicz, Dzieje miast i mieszczaństwa w Polsce przedrozbiorowej, Ossolineum 1986, s. 84-88, ​ISBN 83-04-01701-6​.
 12. M. Pawlikowski, Sądownictwo grodzkie w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, Strzałków 2012, tenże, Sądownictwo ziemskie w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, Strzałków 2012.
 13. Jan Długosz: „Nielubiana na Węgrzech Barbara została przez córkę i zięcia wypędzona ze wszystkich (...) zamków, miast i posiadłości, które na Węgrzech w posagu lub jakimkolwiek innym prawem dzierżyła, i pozbawiona prawie wszystkich skarbów i klejnotów, przez długie lata zbieranych. Wygnana królowa udała się do Polski, gdzie przyjęto ją łaskawie i oddano zamek, miasto i ziemię sandomierską, gdzie mieszkała, dopóki jej się podobało opływając we wszelakie dostatki”.
 14. Feliks Kiryk. Sandomierz złotego wieku. „Mówią Wieki”, 6/2009. 
 15. abc Czesław Pilichowski: Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939–1945. Informator encyklopedyczny. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1979, s. 444. ISBN 83-01-00065-1.
 16. Początki władzy ludowej na Kielecczyźnie 1969 ↓, s. 62,.
 17. Jak władze Sandomierza wyprzedziły historię. Z prof. Tomaszem Panfilem rozmawia Piotr Mazurek, „W Sieci Historii” nr 8/2014, s. 78-79.
 18. Weatherbase: Historical Weather for Sandomierz, Poland (ang.). [dostęp 2013-01-30].
 19. ab Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 20. Bank Danych Lokalnych – Strona główna (pol.). GUS. [dostęp 2014-02-07].
 21. abc Bank Danych Regionalnych – Strona główna (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
 22. Serwis Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego – Nowa parafia i nowa świątynia w Sandomierzu [dostęp 28.06.2012].
 23. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 14 stycznia 2017.
 24. Małopolska Droga św. Jakuba.
 25. Aktualna mapa Dróg św. Jakuba w Polsce « Małopolska Droga św. Jakuba.
 26. Ojciec Mateusz ściąga tłumy do Sandomierza.
 27. Podziemnej Trasy Turystycznej.
 28. Szymon Piasta: 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. Kielce: Oficyna Poligraficzna APLA Spółka Jawna, 2008, s. 296-297. ISBN 978-83-85953-44-9.
 29. Kluby i stowarzyszenia (pol.). sandomierz.pl. [dostęp 15 stycznia 2011].
 30. U-23: Polska 0-0 Portugalia (pol.). 90minut.pl. [dostęp 15 stycznia 2011].
 31. Obiekty sportowe (pol.). sandomierz.pl. [dostęp 15 stycznia 2011].
 32. Ojciec Mateusz (pol.). echodnia.eu.
 33. Z.Pietrasik o Sandomierzu w Ziarnie Prawdy (pol.). polityka.pl.
 34. Ziarno Prawdy (pol.). echodnia.eu.
 35. www.sandomierz.pl. [dostęp 2012-09-16].

Bibliografia[edytuj]

 • Kalendarz świętokrzyski 2005. Z dnia na dzień przez stulecia. Kielce 2004.
 • Jerzy Antoni Kostka, Kostkowie herbu Dąbrowa. Wyd. POLIMER Koszalin 2010
 • Jan Naumiuk: Początki władzy ludowej na Kielecczyźnie. Lublin: 1969.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'