Tworzenie stron internetowych

Sidra

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy internetowe które przyciągną klientów w mieście Sidra. Zapewniemy szczególne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i dobre wykonanie zapewni Ci sukces. Miejsce w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, kreatywnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Sidra - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Sidra" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Sidra warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Sidra" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Sidra" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Sidra i w całej Polsce!



Reklama internetowa - Marketing www

Chcesz aby Twoja strona/sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Sidra" lub "pewna firma Sidra" mogli trafić do twojej witryny? Poznaj ofertę Malinemarketing dla Sidra. Zyskaj profesionalneą reklamę i promocję dla Twojej firmy w Sidra.

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Sidra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Sidra
Herb
Herb Sidry
Sidra
Państwo  Polska
Województwo podlaskie
Powiat sokólski
Gmina Sidra
Liczba ludności (2011) 673[1]
Strefa numeracyjna (+48) 85
Kod pocztowy 16-124
Tablice rejestracyjne BSK
SIMC 0039284
Położenie na mapie gminy Sidra
Mapa lokalizacyjna gminy Sidra
Sidra
Sidra
Położenie na mapie powiatu sokólskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu sokólskiego
Sidra
Sidra
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Sidra
Sidra
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sidra
Sidra
53°33′11″N 23°26′55″E/53,553056 23,448611

Sidrawieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Sidra, nad rzeką Sidrą.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Sidra. Sidra otrzymała prawa miejskie w 1566 r. (utracone na początku XX wieku). Miasto magnackie położone było w końcu XVIII wieku w powiecie grodzieńskim województwa trockiego[2].

Historia[edytuj]

Kościół z XVIII w
Ruiny zboru z XVI w
Wzgórze zamkowe z ruinami

Dobra na których została założona Sidra były własnością kolejno Gasztołdów, Hołowczyńskich a pomiędzy 1538 a 1558 r. zostały objęte w posiadanie przez Andrzeja Wołłowicza. W 1558 dobra te odkupił od niego jego brat Eustachy Wołłowicz syn Bogdana. Wkrótce otrzymała dodatkowe darowizny od króla Zygmunta Augusta. W 1563 król nadał przywilej na staw i młyn na rzece w Sidrze i w tym okresie też został założony dwór w Zalesiu oraz zbudowany przez Pawła Wołłowicza dwór w Pawłowiczach.

W 1566 r. Sidra otrzymała od króla Zygmunta Augusta prawa miejskie i wkrótce obok powstającego miasteczka w części południowo-wschodniej wzniesiono warowną rezydencję z bastejami. Eustachy Wołłowicz już jako kanclerz wielki litewski i kasztelan trocki umiera w 1587 r. w drodze do Krakowa na koronację Zygmunta III Wazy. Jego dobra odziedziczyła córka Regina będąca żoną kasztelana Seweryna Bonera, którzy jednak umierają kolejno w 1591 i 1592 r. Dobra w skład których wchodziła Sidra odziedziczyli synowie wojewody Grzegorza Bogdanowicza Wołłowicza, cześnik litewski Piotr i starosta rogaczewski Roman. W 1602 r. Hieronim Wołłowicz ufundował kościół katolicki w Zalesiu. Po podziale dóbr Sidra przypadła Piotrowi Wołłowiczowi, a później jego córce Helenie, która w 1622 r. poślubiła cześnika Janusza Hołowiczeńskiego, a w 1630 Krzysztofa Potockiego, po którym odziedziczył dobra kasztelan Andrzej Potocki. Potoccy przebudowali zamek na pałac. Córka Andrzeja Potockiego, Konstancja Maria Anna została żoną podkanclerzego litewskiego Stanisława Antoniego Szczuki. Szczukowie ufundowali w Sidrze kaplicę drewnianą, która istniała do 1782 r. do momentu ukończenia budowy nowego murowanego kościoła, który rozpoczęto budować w 1705 r. Projekt kościoła opracował architekt włoski Józef Piola. W XVIII w. powstała też w mieście drewniana żydowska synagoga, ukończona w 1783 r. dzięki wsparciu finansowemu ówczesnego właściciela Ignacego Potockiego.

W roku 1804 r. Ignacy Potocki sprzedał Sidrę wraz z dobrami rodzinie Rembielińskich. W XIX wieku Sidra utraciła prawa miejskie. W 1863 r. podczas powstania styczniowego został rozstrzelany kapitan Zawistowski, właściciel pobliskich dóbr w Siderce. W 1878 r. Sidra liczyła 920 mieszkańców. Ostatnimi właścicielami Sidry byli Wincenty i Wanda Hejnerowiczowie. W okresie okupacji niemieckiej w latach 1941-1944 nastąpiła eksterminacja ludności żydowskiej, którą umieszczono w gettcie w Sokółce, a potem w Grodnie a potem zamordowano w Treblince. W okresie II Wojny światowej w Sidrze działało ugrupowanie Armii Krajowej pod dowództwem Wacława Hryckiewicza ps. "Łomski".

Zabytki[edytuj]

  • Kościół Świętej Trójcy z lat 1705, 1781-1783 zbudowany według projektu Józefa Piola i współudziale Józefa II Fontany. Pod koniec XVII w., gdy miasto znalazło się w rękach katolickich właścicieli, Szczuków a następnie Potockich, możliwe było zbudowanie kościoła i utworzenie parafii. Dnia 20 grudnia 1704 r. Stanisław Antoni Szczuka, dokonał fundacji parafii w Sidrze. Parafię erygował 9 listopada 1705 r. biskup wileński Konstanty Kazimierz Brzostowski. W 1705 r. przystąpiono do budowy murowanego kościoła. Zbudowano wówczas tymczasową drewnianą kaplicę. Dotąd nabożeństwa odprawiano na zamku w Sidrze. Budowę kościoła przerwała wojna w 1706 r. Kościół murowany ukończono dopiero w latach 1781-1783 staraniem ówczesnego właściciela miasta Ignacego Potockiego. Murowany kościół w stylu klasycystycznym zbudowany został według włoskich projektantów Józefa Piola przy współudziale Józefa II Fontany oraz polskiego architekta Kuczyńskiego. 27 listopada 1981 r. bp Edward Kisiel konsekrował nowy ołtarz i świątynię parafialną w Sidrze. nr rej.:A-50 z 29.12.1964
  • Dzwonnica przykościelna klasycystyczna z 1780 r., nr rej.:187(193) z 29.12.1964
  • Ruiny zamku bastejowego wzniesionego około 1566 r. przez kanclerza wielkiego litewskiego Eustachego Wołłowicza herbu Bogoria, przebudowanego w 1610 r. przez podczaszego Krzysztofa Potockiego na pałac, zniszczony po 1863, badany archeologicznie w latach 1970-1971[3][4], nr rej.:335 z 31.03.1972
  • Ruiny zboru kalwińskiego z 2 połowy XVI w. fundacji Wołłowiczów, orientowany zbór ze skarpami, o wymiarach 16,5 x 23 metry, we wschodniej części rynku, nr rej.:339 z 7.10.1972
  • Dwór Eynarowiczów (Eunarowiczów) z pocz. XX wieku, obecnie Ośrodek Zdrowia.
  • układ przestrzenny z XVI w, nr rej.: 418 z 12.08.1978
  • ruiny młyna wodnego z 1890 r., nr rej. 375 z 2.04.1976[5].
  • Domy drewniane z końca XIX i początku XX w.
  • Kościół w Zalesiu z lat 1602-1623 w stylu wczesnobarokowym z wieżą zbudowaną po 1858 r.
  • Kościół z 1825 r. w stylu klasycystycznym fundacji Ignacego Zawistowskiego (dawniej greckokatolicka, następnie prawosławna)
  • Pozostałości zabudowań dworskich z XIX w. w Siderce
  • Brama dworska w Kniaziówce (dwór nie istnieje)
  • Brama pałacowa w Makowlanach z zabytkową aleją kasztanową.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. http://www.polskawliczbach.pl/wies_Sidra
  2. Вялiкi гicтарычны атлас Беларусi Т.2, Mińsk 2013, s. 97.
  3. "Zbór kalwiński w Sidrze na początku XVIII" [w: „Białostocczyzna” 1986, nr 1, s. 20]
  4. A. Czapska, "Nieistniejący dwór w Siderce" [w: „Biuletyn konserwatorski województwa podlaskiego”, Białystok 1999, s. 198.]
  5. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie. 31 marca 2017; 7 miesięcy temu.
'