Tworzenie stron internetowych

Siechnice

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy www które przyciągną klientów w mieście Siechnice. Zapewniemy szczególne podejście do Twojego biznesu. Atrakcyjne ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Adres w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dobrze wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Aktualne rozwiązania jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Siechnice - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Siechnice" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Siechnice warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Siechnice" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Siechnice" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Siechnice i w całej Polsce!



Reklama internetowa - Marketing www

Chcesz aby Twoja strona/sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Siechnice" lub "pewna firma Siechnice" mogli trafić do twojej witryny? Poznaj ofertę Malinemarketing dla Siechnice. Zyskaj profesionalneą reklamę i promocję dla Twojej firmy w Siechnice.

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Siechnice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Siechnice (ujednoznacznienie).
Siechnice
Gminne Gimnazjum im. Księżnej Anny z Przemyślidów
Gminne Gimnazjum im. Księżnej Anny z Przemyślidów
Herb Flaga
Herb Siechnic Flaga Siechnic
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Powiat wrocławski
Gmina Siechnice
gmina miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1997
Burmistrz Milan Ušák
Powierzchnia 15,63 km²
Wysokość 114 – 147[potrzebny przypis] m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

6 959[1]
445,2 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 71
Tablice rejestracyjne DWR
Położenie na mapie powiatu wrocławskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wrocławskiego
Siechnice
Siechnice
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Siechnice
Siechnice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Siechnice
Siechnice
Ziemia51°01′59″N 17°08′44″E/51,033056 17,145556
TERC
(TERYT)
0223084
SIMC 0881160
Urząd miejski
ul. Jana Pawła II 12, 55-011 Siechnice
Strona internetowa
Ratusz
Remiza strażacka

Siechnice (niem. Tschechnitz[2]) – miasto leżące na Dolnym Śląsku, w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Siechnice, położone nad Oławą. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa wrocławskiego.

1 stycznia 2010 Siechnice stały się siedzibą gminy Siechnice[3]. Poprzednio były one jednym z nielicznych miast w Polsce niebędących siedzibą gminy, w której się znajdują – siedzibą gminy była wieś Święta Katarzyna.

Miasto w 2016 roku liczyło 6959 mieszkańców.[4].

Nazwa[edytuj]

W spisanym po łacinie dokumencie średniowiecznym wydanym we Wrocławiu dnia 26 lutego 1253 roku, który sygnował książę śląski Henryk III Biały miejscowość wymieniona jest pod nazwą Sechenice[5][6]. Nazwa ta notowana później w 1277 jako Sechniz, 1294 Schehnicz, 1309 Cechnicz, 1354 Zcechnicz, 1367 Szehnicz, Schechnitz, Czechnicz oraz Czechin, 1519 Trzechnitz 1540 - 1617 Czechin[6].

W księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Tschechnitz villa. Kronika ta wymienia również wsie, które w procesach urbanizacyjnych zostały wchłonięte przez miasto i stanowią jego części bądź dzielnice jak n.p. lokowana na prawie polskim iure polonico i przeniesiona na prawo niemieckie wieś Prawocin we fragmencie Prawoczino est theutonice et ius polonicum[7][8].

Niemiecki językoznawca Paul Hefftner w swojej pracy o nazwach miejscowości ziemi wrocławskiej p.t. Ursprung und Bedeutung der Ortsnamen im Stadt und Landkreise Breslau wywodził nazwę z języka polskiego. Według niego nazwa jest patronomiczna i pochodzi od polskiego imienia „Ciecha” wywodzącego się z nazwy ludzkiej emocji „cieszyć się” - „vom Pn Tjech, polnische Ciech zu ciecha Trost, Freunde abzulegeiten und bedeutet mitdem patronym Suffix icz (iz, ice, itz) die Nachkommen Ciechs oder Ciechas und ihren Wohnort (...)”[6].

W III Rzeszy ze względu na polskie pochodzenie nazwy niemieccy naziści w latach 1936 - 1945 zmienili nazwę na całkowicie niemiecką Kraftborn. Po zakończeniu II wojny światowej nazwa przez krótki czas brzmiała Zieluń zanim polska administracja w 1946 nie wprowadziła obecnie obowiązującej Siechnice[9].

Historia[edytuj]

Teren ten zasiedlony był już w czasach neolitu, kultury łużyckiej i przeworskiej.

Wzmiankowane po raz pierwszy w 1253 jako Sechenice w dokumencie Henryka III Białego, który przekazywał wieś ufundowanemu przez siebie szpitalowi św. Elżbiety we Wrocławiu.

Od 1323 do 1810, kiedy dokonano sekularyzacji dóbr kościelnych w Prusach, wieś stanowiła dobra szpitalne Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą z kościoła św. Macieja we Wrocławiu. W tym czasie było w niej od 18 do 21 łanów. Od 1438 roku wymieniano kmiecą karczmę dziedziczną, potem także dziedziczną kuźnię i gospodarstwo rybackie, a od 1570 wiatrak.

W czasie wojny trzydziestoletniej i potem siedmioletniej Siechnice zostały całkowicie zniszczone. Spłonęły całkowicie w 1675. Ponowny pożar, tym razem częściowy, zniszczył miejscowość w 1792 razem z karczmą. Była zalana w czasie wielkich powodzi odrzańskich w 1578 i 1785. Z powodu stałego zagrożenia powodziowego już od XIV wieku budowano wały przeciwpowodziowe i kanały.

Pierwszy most na Oławie powstał jeszcze przed rokiem 1785. W 1833, gdy otwarto szkołę katolicką, mieszkało w Siechnicach 638 osób, istniało 37 domów oraz szpital, młyn, 3 wiatraki i karczmy, swoje zakłady prowadziło 14 rzemieślników. Wraz z rozwojem przemysłu sukienniczego rolnictwo przestawiło się na hodowlę owiec.

Szybki rozwój wiązał się jednak z industrializacją. W 1909 miejscowość przecięła linia kolejowa z Wrocławia do Opola przez Jelcz. Zlokalizowano tu elektrownię (późniejsza elektrociepłownia „Czechnica”) oraz wytwórnię karbidu, która z czasem przekształciła się w fabrykę żelazostopów i materiałów spawalniczych. Założony w latach 20. XX wieku rolniczy instytut hodowli zwierząt (istniał do 2000) współpracował z Uniwersytetem Wrocławskim. W 1937 roku liczba mieszkańców wynosiła już 1500. W 1936 władze nazistowskie urzędowo zmieniły nazwę na „bardziej niemiecką”: Kraftborn. W okresie wojennym stacjonowała tutaj jednostka obrony przeciwlotniczej leichte Heimat-Flak-Batterie 49/IV (lekka bateria artylerii).

W 1945 zasiedlili ją polscy przesiedleńcy z przedwojennego powiatu Gródek Jagielloński koło Lwowa.

Z dniem 1 stycznia 1997 Siechnice uzyskały prawa miejskie. W tym samym roku poważnie ucierpiały w czasie wielkiej powodzi na Śląsku.

Demografia[edytuj]

Piramida wieku mieszkańców Siechnic w 2014 roku [1].
Piramida wieku Siechnice.png

Szkolnictwo[edytuj]

W mieście znajduje się przedszkole publiczne pięciooddziałowe, Szkoła Podstawowa im.Mikołaja Kopernika oraz Gminne Gimnazjum im.Ks. Anny z Przemyślidów.

Przemysł[edytuj]

Elektrociepłownia Czechnica w Siechnicach - widok od ul. Kolejowej

Do roku 1995 działała zbrojeniowa huta stali chromowej (pod nazwą Zakład nr 2 Huty Łaziska w Siechnicach) – pozostałością po niej jest wielka hałda usypana z popiołów i odpadów produkcyjnych zakładu. Materiał ten zawiera duże ilości metali ciężkich, a znajduje się w odległości 300 metrów od terenów wodonośnych Wrocławia. Od roku 2012 hałda jest likwidowana. Samą hutę zamknięto w wyniku protestów mieszkańców Wrocławia. W latach 80. XX wieku za zamknięciem elektrowni demonstrowali członkowie ruchu Wolność i Pokój, za co byli na różny sposób represjonowani przez władze PRL (powodem protestów było zatruwanie leżących tuż obok terenów wodonośnych dla Wrocławia)[10]. W 1988 rząd postanowił hutę zamknąć. Likwidacja skończyła się w 1995, a hałdę przejęła firma Gurex.

Komunikacja[edytuj]

Siechnice położone są przy drodze krajowej nr 94 Wrocław – Opole; 10–12 km od węzłów autostradowych autostrady A4 (E-40) w Bielanach Wrocławskich i Krajkowie; 13 km od centrum Wrocławia. Przez miejscowość przechodzi także linia kolejowa Wrocław – Jelcz-Laskowice. Stacja kolejowa znajduje się w okolicach centrum miejscowości i odjeżdżają z niej bezpośrednie pociągi do Wrocławia oraz Jelcza-Laskowic (przez Kotowice, Czernicę). Czas jazdy koleją do Wrocławia wynosi 12–15 minut. Do Siechnic kursuje komunikacja podmiejska obsługiwana przez konsorcjum firm Sevibus-DLA.

Szlaki turystyczne[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Siechnice, w oparciu o dane GUS.
  2. M. Choroś, Ł. Jarczak, Słownik nazw miejscowych Dolnego Śląska, Opole 1995, s. 104.
  3. Na mocy §5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2009 r. w sprawie utworzenia, ustalenia granic i nazw gmin oraz siedzib ich władz, ustalenia granic niektórych miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta (Dz.U. z 2009 r. Nr 120, poz. 1000).
  4. Według danych z UM Siechnice
  5. Georg Korn, „Breslauer Urkundenbuch”, Erster Theil, Breslau, Verlag von Wilhelm Gottlieb Korn 1870, str.14.
  6. abc Paul Hefftner: Ursprung und Bedeutung der Ortsnamen im Stadt und Landkreise Breslau. Breslau: Ferdinand Hirt, 1910, s. 164.
  7. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online
  8. H. Markgraf, J. W. Schulte, „Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis”, Breslau 1889
  9. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. Nr 142, poz. 262)
  10. Siechnice, w: Biuletyn WiP, Ruch Wolność i Pokój, Warszawa, nr 4/1987, s.1,7
  11. Wokół Wrocławia. Grzegorz Zwoliński (red.). Wrocław: Studio PLAN, 2012. ISBN 978-83-62645-47-3.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'