Tworzenie stron internetowych

Sieradz

Zobacz naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy w internecie które przyciągną klientów w mieście Sieradz. Zapewniemy szczegółowe podejście do Twojego biznesu. Atrakcyjne ceny i fachowe wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, kreatywnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają klienta do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Sieradz - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Sieradz" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Sieradz warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Sieradz" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Sieradz" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Sieradz i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Sieradz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Sieradz (ujednoznacznienie).
Sieradz
Panorama miasta z alei Pokoju
Panorama miasta z alei Pokoju
Herb Flaga
Herb Sieradza Flaga Sieradza
Państwo  Polska
Województwo  łódzkie
Powiat sieradzki
Gmina gmina miejska
Data założenia XI wiek
Prawa miejskie pomiędzy 1247-1255
Prezydent Paweł Osiewała
Powierzchnia 51,22 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

42 800[1]
835,6 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 43
Kod pocztowy 98-200 do 98-210
Tablice rejestracyjne ESI
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Sieradz
Sieradz
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sieradz
Sieradz
Ziemia51°35′43″N 18°43′50″E/51,595278 18,730556
TERC
(TERYT)
1014011
SIMC 0976050
Urząd miejski
Plac Wojewódzki 1
98-200 Sieradz
Strona internetowa
BIP
Most wantowy nad Wartą
Rzeka Warta przepływająca przez Sieradz
Rynek w Sieradzu – fotografia sprzed rewitalizacji
Sieradzki rynek po rewitalizacji

Sieradzmiasto w środkowej Polsce, w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, położone na Nizinie Południowowielkopolskiej, nad Wartą, w Kotlinie Sieradzkiej. Przez Sieradz biegną drogi krajowe: nr 12, S8 i nr 83 oraz linia kolejowa nr 14. Od XIV w. do II rozbioru Polski oraz w latach 1975–1998 Sieradz był stolicą województwa sieradzkiego.

Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego[2]w starostwie sieradzkim w powiecie sieradzkim województwa sieradzkiego w końcu XVI wieku[3].

Według danych z 30 czerwca 2016 roku miasto liczyło 42 800 mieszkańców[1].

Nazwa miasta[edytuj]

Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od imienia Sirad, którego najwcześniejszą formą jest Wszerad.[potrzebny przypis] Od XII w. nazwa miasta notowana była po łacinie jako Siradia. W 1136 Ziraz, w 1241 – Chirask, 1261 Seradz, 1280 Sqradz, a w 1284 Siraz[4]. Przez następne stulecia używana już była obecna nazwa – Siradz oraz Sieradz. W roku 1154 arabski geograf Al-Idrisi w swoim dziele pt. Księga Rogera zamieścił nazwę Sieradza jako S(i)rad(i)ja pośród innych polskich miast: Krakowa, Gniezna, Wrocławia, Łęczycy oraz Santoka[5][6]. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego wydany na przełomie wieków XIX i XX podaje nazwę Sieradz[7].

Historia Sieradza[edytuj]

 Osobny artykuł: Kalendarium historii Sieradza.

Pierwsza wzmianka o Sieradzu pochodzi z Bulli gnieźnieńskiej z roku 1136, gdzie miasto wymieniane jest jako gród kasztelański, jednak badania archeologiczne wskazują, że osada mogła być założona już w XI wieku. W latach 1247–1255, nie wiadomo dokładnie kiedy, miasto zostało lokowane na prawie magdeburskim. W 1262-63 roku powstaje Księstwo Sieradzkie, zaś w II połowie XIV wieku województwo sieradzkie.

Prawa miejskie Sieradz uzyskał w 1247 r. (jedno z najstarszych miast w kraju), następnie stolica księstwa do końca XIV w. Upadek miasta powstrzymany dopiero pod koniec XIX w. wraz z rozwojem tu przemysłu włókienniczego w ramach kalisko-mazowieckim okręgu przemysłowego.

Do 1793 roku był miastem wojewódzkim. W 1793 roku, miasto zostaje zajęte przez Prusy.

W okresie międzywojennym i po II wojnie światowej Sieradz był miastem powiatowym w województwie łódzkim.

Po II wojnie, w latach 1945–1970, obok dominującego przemysłu włókienniczego powstały zakłady dziewiarskie (Zakłady przemysłu Dziewiarskiego „Sira”)”, przemysłu maszynowego, metalowego i spożywczego (gorzelnia). Powstał też duży park etnograficzny, muzeum.

16 października 2006 patronką miasta została ogłoszona święta Urszula Ledóchowska. Dla upamiętnienia dnia w którym Stolica Apostolska wyraziła na to zgodę, dzień 8 czerwca został ustanowiony Świętem Miasta Sieradza.

Od 1 czerwca 1975 roku do 31 grudnia 1998 roku Sieradz ponownie był miastem wojewódzkim. Od 1999 roku powraca do funkcji stolicy powiatu.

II wojna światowa[edytuj]

Podczas II wojny światowej Sieradz został włączony w granice III Rzeszy w granice tzw. Kraju Warty pod nazwą „Schieratz”. Niemcy przeprowadzali masowe egzekucje i wysiedlenia oraz likwidację inteligencji polskiej i Żydów. W sieradzkim w latach 1940–1942 na obszarze ok. 320 km. władze okupacyjne utworzyły poligon niemieckich wojsk pancernych[8], na którym testowano m.in. rakiety V-1[9] zlikwidowano 150 wsi zamieszkanych przez ok. 26 tys. Polaków. Na tym terenie znajdowało się 4876 gospodarstw chłopskich i 9 folwarków ziemskich[10]. Wysiedlono 20 712 osób, resztę zatrudniono na miejscu: w zachowanych majątkach rolnych, przy budowie dróg, lotniska, koszar, baraków dla jeńców wojennych. Część ludności przesiedlono do Łodzi (Litzmannstadt), pozostałych do sąsiednich powiatów.

W czasie okupacji niemieckiej przedwojenne więzienie sieradzkie było jednym z największych na obszarze „Kraju Warty” jako „Strafanstalt, Schiertz”. Zaczęło funkcjonować już 5 września 1939 roku. Było to więzienie męskie. Wielu jego więźniów przeszło uprzednio przez więzienie w Radogoszczu w Łodzi (Litzmannstadt) lub zostało stąd tam wysłane[11].

W dniu 23 stycznia 1945 r. do miasta weszły jednostki Armii Czerwonej kończąc tym samym okupację niemiecką podczas II wojny światowej[1].

Struktura powierzchni[edytuj]

Według danych z roku 2002[12] Sieradz ma obszar 51,22 km², w tym:

 • użytki rolne: 64%
 • użytki leśne: 5%

Miasto stanowi 3,82% powierzchni powiatu.

Demografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Ludność Sieradza.

Dane z 30 czerwca 2004[13]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
Jednostka osób  % osób  % osób  %
Populacja 44 326 100 23 248 52,4 21 078 47,6
Gęstość zaludnienia
[mieszk./km²]
865,4 453,9 411,5
 • Piramida wieku mieszkańców Sieradza w 2014 roku[1].


Piramida wieku Sieradz.png

Zabytki[edytuj]

 • tzw. Dom Kata przy ul. Ogrodowej – budynek kryjący w sobie relikt XIV-wiecznej baszty i niewielki odcinek miejskiego muru obronnego. Jak się wydaje, w końcu XVI wieku lub – co bardziej prawdopodobne – już w XVII wieku, w oparciu o basztę wzniesiono zapewne częściowo drewniany lub szachulcowy budynek mieszkalny, z którego do dziś zachowały się murowane sklepione piwnice. Obecnie istniejący obiekt powstał w końcu XVIII, bądź na przełomie XVIII i XIX wieku, z wykorzystaniem w murach reliktu umocnień miejskich i starszych piwnic. Przed rokiem 1823 dobudowano doń nieistniejącą już dziś przybudówkę. Zastąpił ją ostatnio nowszy obiekt, wzniesiony równocześnie z remontem i adaptacją całego gmachu, który odzyskał dawny blask i świetność dzięki inwestorowi prywatnemu;
 • budynek u zbiegu ul. Dominikańskiej i Zamkowej, zwany „kamienicą pojagiellońską”; jest to najstarsza kamienica w Sieradzu, powstała w końcu XVI lub na początku XVII wieku, obecnie siedziba Muzeum Okręgowego;
 • dawny zajazd pocztowy z XIX w., obecnie siedziba m.in. Biura Wystaw Artystycznych;
 • Podominikański Zespół Kościelno – Klasztorny z XIII w.;
 • Kolegiata pw. Wszystkich Świętych;
 • Wzgórze Zamkowe, będące pozostałością grodu kasztelańskiego, a następnie książęcego, w którego obrębie w XIII wieku wzniesiono ceglaną rotundę; w XIV wieku gród zastąpił murowany zamek królewski (starościński), wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, rozebrany w końcu XVIII wieku;
 • staromiejski Rynek;
 • Sieradzki Park Etnograficzny;
 • budynek Teatru Miejskiego, w przeszłości stajnie pocztowe;
 • oficyna dworska, tzw. „Dworek Modrzewiowy”;
 • drewniany kościół pw. św. Ducha;
 • kościół pw. św. Wojciecha;
 • synagoga z l. 1819–1824, zdewastowana podczas II wojny światowej i przebudowana przez Niemców na biura;
 • zabytkowe kamienice przy ul. Dominikańskiej, Warszawskiej i Kolegiackiej;
 • garnizonowy Kościół Chrystusa Odkupiciela i Najświętszego Imienia Maryi z l. 1889–1897
 • groby powstańców z 1863 roku, żołnierzy września 1939 roku oraz grób A. Cierplikowskiego – sławnego fryzjera „Antoine’a”, na miejscowym cmentarzu katolickim;
 • cmentarz żydowski;
 • neoklasyczny gmach I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka z lat 20. XX w.

Znane osoby związane z Sieradzem[edytuj]

Pomnik Antoniego „Antoine” Cierplikowskiego na rynku w Sieradzu

Edukacja[edytuj]

 • Przedszkola:
  • Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka
  • Przedszkole nr 2 im. Krasnala Hałabały
  • Przedszkole nr 3 im. Jana Brzechwy
  • Przedszkole nr 4
  • Przedszkole nr 5 im. Misia Uszatka
  • Przedszkole nr 6 im. Jasia i Małgosi
  • Przedszkole nr 15
  • Niepubliczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Urszulanek im. Św. Urszuli Ledóchowskiej
 • Szkoły artystyczne
  • Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Sieradzu /www.psmsieradz.pl
 • Szkoły podstawowe:
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Reymonta
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej
  • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Janiny Majkowskiej
  • Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 8
  • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Władysława Łokietka
  • Szkoła Podstawowa nr 10 im. Bolesława Zwolińskiego
  • „Edukacja Niezależna” Sp. z o.o.
  • Katolicka Szkoła Podstawowa przy Parafii Rzymskokatolickiej Św. Urszuli Ledóchowskiej
 • Gimnazja:
  • Publiczne Gimnazjum Gminy Sieradz im. Jana Pawła II
  • Gimnazjum nr 1 im. 31 Pułku Strzelców Kaniowskich
  • Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi
  • Gimnazjum nr 3 im. Unii Europejskiej
  • „Edukacja Niezależna” Sp. z o.o.
  • Gimnazjum Katolickie przy Parafii Rzymskokatolickiej Św. Urszuli Ledóchowskiej
  • Gimnazjum Językowe Społecznego Towarzystwa Oświatowego
 • Szkoły ponadgimnazjalne:
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Marii Dąbrowskiej
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
  • Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Katolickich
  • Liceum Ogólnokształcące Umiejętności Twórczych
  • Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego
  • Centrum Kształcenia Ustawicznego
 • Szkoły policealne:
  • Centrum Kształcenia Ustawicznego (Ulica Mickiewicza 4)
  • Sieradzkie Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego (ulica 3 Maja 7)

Kultura[edytuj]

Teatr Miejski w Sieradzu
Fragment elewacji frontowej budynku Teatru Miejskiego
Amfiteatr Miejski w Sieradzu

Biblioteki:

 • Miejska Biblioteka Publiczna
 • Powiatowa Biblioteka Publiczna
 • Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu

Domy kultury:

 • Miejski Dom Kultury www.mdksieradz.pl – od 2009 r. również zamiejscowa scena Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi (w ramach projektu „Utworzenie Europejskich Scen Teatru im. Stefana Jaracza w województwie łódzkim)
 • Spółdzielczy Dom Kultury
 • Młodzieżowy Dom Kultury im. Tadeusza Sygietyńskiego

Kina i teatry – Obecnie nie działa żadne kino. W lecie odbywają się projekcje kinowe pod gołym niebem, w amfiteatrze w Parku Staromiejskim. W budynku dawnego teatru miejskiego działa Miejski Dom Kultury – organizuje seanse filmowe, koncerty, w tym muzyki poważnej i jazzu, a także spektakle teatralne (patrz wyżej).

Galerie:

 • Biuro Wystaw Artystycznych www.bwasieradz.pl

Muzea:

 • Muzeum Okręgowe w Sieradzu

Stowarzyszenia, towarzystwa i fundacje[edytuj]

 • Towarzystwo Muzyczne „Fermata”
 • Stowarzyszenie Miłośników Sztuk Pięknych
 • Towarzystwo Miłośników Folkloru
 • Towarzystwo Kultury Teatralnej Oddział w Sieradzu
 • Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział w Sieradzu
 • Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Sieradzu
 • Chór „Cantate Deo” przy Parafii NSJ w Sieradzu
 • Chór „Cantilena” przy klasztorze Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu
 • Fundacja Wspierania Rozwoju Kultury Miasta Sieradza
 • Fundacja Podaj Rękę
 • Towarzystwo Przyjaciół Sieradza[16]
 • Sieradzkie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe[17]
 • Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej http://www.siradientis.pl//
 • Fundacja „Dr Clown” oddział Sieradz

Sieradz Open Hair Festiwal[edytuj]

Jest to pierwsza w Polsce impreza, polegająca na tworzeniu i prezentowaniu fryzur w otwartej przestrzeni miejskiej. Festiwal jest inspirowany osobą Antoniego „Antoine” Cierplikowskiego – światowej sławy fryzjera, pochodzącego z Sieradza. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2009 roku w dniach 17–19 lipca. W programie między innymi:

 • pokazy kosmetyczne i fryzjerskie;
 • XXV Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoine’a Cierplikowskiego;
 • półfinał konkursu Miss Polski;
 • bicie rekordu świata w ilości osób poddawanych jednoczesnej stylizacji fryzur w przestrzeni miasta;
 • projekcje kinowe;
 • koncerty muzyczne z udziałem zagranicznych artystów (Jay Delano, In-Grid oraz David Tavaré)[18].

W 2010 roku odbyła się druga edycja festiwalu. W przeciwieństwie do poprzedniej ustanowiono rekord świata w ilości osób poddawanych jednoczesnej stylizacji włosów[19].

Wśród gwiazd, jakie wystąpiły na festiwalu była brytyjska piosenkarka i DJ – Sonique oraz czeski zespół Verona.

Podczas kolejnej edycji festiwalu w roku 2011 muzycznym wydarzeniem był koncert – GENESIS Klassik – Ray Wilson & Band.

W 2012 gwiazdą muzyczną festiwalu była belgijska wokalistka Katerine oraz polskie zespoły Feel, Blue Cafe.

W 2013 roku odbyła się 5 edycja festiwalu. Wśród gwiazd, jakie wystąpiły na festiwalu była flamandzka piosenkarka muzyki pop i dance – Kate Ryan oraz zespół rockowy – Perfect

W 2014 roku odbyła się 6 edycja festiwalu. Wystąpiła szwedzka wokalistka popowa Velvet oraz polscy artyści – Kamil Bednarek, Andrzej Piaseczny, Kasia Popowska, zespół Oddział Zamknięty. Imprezę poprowadził Krzysztof Ibisz.

Wspólnoty religijne[edytuj]

Kościół pod wezwaniem św. Wojciecha BM w Sieradzu

Na terenie miasta działalność religijną prowadzą następujące wspólnoty:

Handel[edytuj]

Galeria Sieradzka

W Sieradzu znajdują się trzy galerie handlowe, spora liczba supermarketów, sklepów wielobranżowych oraz budynków wielkopowierzchniowych.

Sport, turystyka, rekreacja[edytuj]

Corocznie po ulicach miasta organizowane są zawody lekkoatletyczne – Biegi Ulicami Sieradza.

Sieradzkie kluby sportowe[edytuj]

Ścieżki rowerowe[edytuj]

 • Trasa 1 – Osiedle Broniewskiego – ulica Jana Pawła II – plac Wojewódzki – ulica Ogrodowa (gdzie następuje włączenie się do ruchu ulicznego)
 • Trasa 2 – Osiedle Broniewskiego – ulica Piłsudskiego
 • Trasa 3 – Osiedle Broniewskiego – aleja Pokoju – ulica Polna – ulica Leszka Czarnego
 • Trasa 4 – Osiedle Broniewskiego – ulica Zajęcza – ulica Targowa – ulica Krakowskie Przedmieście – ulica Wierzbowa
 • Trasa 5 – Rynek Starego Miasta – ulica Dominikańska – ulica Warszawska – ulica Sienkiewicza – Park im. Adama Mickiewicza

(Wraz z resztą uliczek dochodzących do Rynku- Ogrodową, Krótką, Kolegiacką, Wodną, Zamkową, Szewską)

 • Trasa 6 – Rynek Starego Miasta – ulica Kościuszki – ulica Żwirki i Wigury – ulica Toruńska – Park Staromiejski
 • Trasa 7 – Ulica Kościuszki – ulica Sienkiewicza – park Staromiejski

Szlaki turystyczne[edytuj]

 • Szlak „Walk nad Wartą 1939 r.” – o długości 54 km
 • Szlak „Zabytkowych Dworków Ziemi Sieradzkiej” – o długości 45 km
 • Szlak „Władysława Reymonta” – o długości 35 km
 • Szlak „Sieradzka Eska” – rowerowy o długości 109 km

Transport[edytuj]

Tablica miejscowości od strony Zduńskiej Woli
Rondo Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Drogi[edytuj]

Ważny węzeł drogowy – krzyżują się tu drogi krajowe:

i wojewódzkie:

Ulice[edytuj]

Kolej i komunikacja PKS[edytuj]

Dworzec autobusowy w Sieradzu

Przez miasto przebiega wybudowana w 1902 roku linia kolejowa Łódź Kaliska-Kalisz, stanowiąca obecnie część linii nr 14 relacji Łódź Kaliska – Ostrów WielkopolskiForst. Obecnie miasto posiada trzy działające stacje kolejowe:

Komunikację z okolicą oraz z całym krajem zapewnia PKS Sieradz, oraz nowy (wybudowany w 2007 roku) dworzec autobusowy.

Komunikacja miejska[edytuj]

Autobusy miejskie kursują w Sieradzu od 2 maja 1976. Miasto obsługuje MPK Sieradz[21]. Obecnie działa 12 linii autobusowych, z czego 2 międzymiastowe (Z,Ex – kursy pomiędzy Sieradzem a Zduńską Wolą, ta druga zaś – jest linią ekspresową)

 • Linia nr 1: Mickiewicza – Kłocko
 • Linia nr 2: Szlachecka – Sosnowa
 • Linia nr 2BS: Broniewskiego MPK – Uniejowska (kursuje tylko w dni nauki szkolnej)
 • Linia nr 3: Chojne – Charłupia Mała
 • Linia nr 4: Mickiewicza – Bogumiłów (nie kursuje w soboty, niedziele i święta)
 • Linia nr 5: Bohaterów Września – Mickiewicza (nie kursuje w soboty, niedziele i święta)
 • Linia nr 6: Sadowa – Sadowa (linia okrężna, w jednym kierunku, nie kursuje w wakacje, soboty, niedziele i święta)
 • Linia nr 7: Armii Krajowej – Uniejowska
 • Linia nr 8 (linia zawieszona)
 • Linia nr 9: Sadowa – Krakowskie Przedmieście/kościół (kursuje tylko w dni świąteczne)
 • Linia nr 10: Armii Krajowej – Rzechta (kursuje tylko w dni nauki szkolnej)
 • Linia Z: Armii Krajowej – Zduńska Wola Karsznice (Leśmiana)
 • Linia Ex: Armii Krajowej – Zduńska Wola Szkolna TE (nie kursuje w soboty, niedziele i święta)
 • Linia R (linia zawieszona)

Lądowisko[edytuj]

W 2011 oficjalnie otworzono sanitarne lądowisko Sieradz-Szpital.

Gospodarka[edytuj]

Medana Pharma S.A. na ul. Łokietka

Na potencjał gospodarczy Sieradza składa się ponad 4 300 podmiotów gospodarczych, w tym kilkanaście firm z kapitałem zagranicznym, które lokują środki przede wszystkim w branże: budowlaną, spożywczą, samochodową, elektroniczną, handlową, farmaceutyczną oraz tekstylną. W Sieradzu działają również podmioty wspierające lokalnych przedsiębiorców. Rozwija się handel i rynek nieruchomości. Na tempo rozwoju gospodarczego duży wpływ ma także stopień przygotowania infrastruktury technicznej, która sukcesywnie jest modernizowana i rozbudowywana. Rozwijana jest sieć gazowa, energetyczna, wodociągowa i kanalizacyjna, modernizowane są budynki. Systematycznie zwiększane i uzbrajane są wolne tereny inwestycyjne. Największym atutem, który nie tylko pozwoli na przyciągnięcie nowych inwestycji do miasta, ale również poprawi dostępność komunikacyjną Sieradza  – jest droga ekspresowa S-8 wraz z zachodnią obwodnicą Sieradza i węzłami komunikacyjnymi (Południe i Wschód).

Ceramika Tubądzin III, Medana S.A., Scanfil Poland Sp. z o.o., Cornette Underwear, Zarecki Foods Sp.z o.o., Feber Sp. z o.o. (Grupa Inter Cars), OSM Wart Milk i Ytong to najważniejsze firmy ulokowane na terenie Sieradza. Cztery z nich prowadzą działalność na terenie Podstrefy Sieradz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która funkcjonuje od wielu lat na terenie miasta. W 2012 roku powstało Centrum Logistyczne Biedronki. Centrum znajduje się na „Górce Woźnickiej” w pobliżu węzła trasy ekspresowej S8 Sieradz-Wschód.

Na przestrzeni ostatnich lat, dzięki aktywnej polityce miasta, stworzono atrakcyjną alternatywę dla Podstrefy Sieradz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w postaci Miejskich Stref Gospodarczych. Na terenie Sieradza funkcjonuje 5 takich obszarów. Zlokalizowane są one przy drogach nr 12 i 14 oraz nr 83 w sąsiedztwie drogi ekspresowej S-8 (Węzeł Sieradz-Południe, Sieradz-Wschód).

Miasto oferuje również ulgi i preferencje inwestycyjne w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej oraz w podatku dochodowym w ramach inwestycji lokalizowanych na terenach objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej. Dzięki temu prowadzone są również reinwestycje lokalnych przedsiębiorstw.

W ostatnich latach można zauważyć zwiększoną aktywność podmiotów na rynku deweloperskim, którzy inwestują zarówno w budownictwo wielorodzinne, jak i budownictwo jednorodzinne.

Podział na osiedla[edytuj]

Witacz od strony Zduńskiej Woli

Miasta partnerskie[edytuj]

Media[edytuj]

Programy transmitowane z nadajników w mieście[edytuj]

LP Program Profil Właściciel Częstotliwość Moc nadajnika Polaryzacja Lokalizacja nadajnika
1 Radio Maryja Rozgłośnia radiowa o charakterze społeczno-katolickim Zakonnicy ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela Redemptoryści 95,20 MHz 1 kW pionowa Komin Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej
2 Polskie Radio Łódź Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia w Łodzi, studio w Sieradzu Polskie Radio 96,70 MHz 1 kW pionowa Elewator w Męce
3 Nasze Radio Prywatna rozgłośnia radiowa w dawnym województwie sieradzkim Nasze Radio Sp. z o.o 104,70 MHz 2 kW pionowa Elewator w Męce
4 Tok FM Ponadregionalna stacja radiowa o charakterze informacyjno-publicystycznym Agora 105,4 MHz 2 kW pionowa Komin Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej

Sąsiednie gminy[edytuj]

Sieradz, Wróblew, Brzeźnio, Warta, Złoczew

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. abc http://www.polskawliczbach.pl/Sieradz, w oparciu o dane GUS.
 2. Magazin für die neue Historie und Geographie Angelegt, t. XVI, Halle, 1782, s. 13.
 3. Województwo sieradzkie i województwo łęczyckie w drugiej połowie XVI wieku. Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 1998, s. 65.
 4. Sieradz – Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, 1880–1902, Tom X str.571.
 5. „Dzieje Wielkopolski w wypisach”, PZWS, Warszawa 1963, s. 41–43.
 6. Tadeusz Lewicki, Polska i kraje sąsiednie w świetle „Księgi Rogera” geografa arabskiego z XII w. Al Indrisi’ego, cz. I, Polska Akademia Nauk. Komitet Orientalistyczny, PWN, Kraków 1945.
 7. Sieradz – Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, 1880–1902, Tom X str.571.
 8. Ruszkowski A., Poligon niemieckich czołgów, [w:] „Na sieradzkich szlakach”, nr 4/1996, s. 5–6 (plan, foto.).
 9. Klepandy W., Ziemia Sieradzka poligonem latających rakiet, [w:] „Na sieradzkich szlakach”, nr 2/1998, s. 21–22.
 10. Felchner A., Wysiedlenia i przesiedlania w Sieradzkiem podczas II wojny św., [w:] „Biuletyn Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi”, t. III, Łódź 1994, s. 52–60.
 11. Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich, 1939-1945. W-wa 1979, s. 451. Dokumentacja tego więzienia (i dokumenty więźniów) znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego w Łodzi.
 12. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 13. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
 14. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 5 z 12 marca 1929.
 15. Historia NKJO.
 16. Towarzystwo Przyjaciół Sieradza – TPS Sieradz www.tpssieradz.republika.pl Sieradz Kościuszki 5/16.
 17. Sieradzkie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Sieradzu.
 18. http://openhair.pl/pl, Oficjalna strona Sieradz Open Hair Festiwal.
 19. Rekordowa niedziela na Sieradz Open Hair Festival 2010.
 20. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 6 stycznia 2015.
 21. Oficjalna strona MPK Sieradz.
 22. Wykaz stacji radiowych nadających w Polsce - sieradzkie (pol.). radiopolska.pl. [dostęp 2015-04-18].

Bibliografia[edytuj]

 • B. Olszewski, Od Oporowa do Żarnowa, wyd. Literatura, marzec 2005, ​ISBN 83-89409-46-1​.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'