Tworzenie stron internetowych

Sucha Beskidzka

Oceń naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy www które przyciągną klientów w mieście Sucha Beskidzka. Zapewniemy wyjątkowe podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i fachowe wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Sucha Beskidzka - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Sucha Beskidzka" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Sucha Beskidzka warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Sucha Beskidzka" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Sucha Beskidzka" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Sucha Beskidzka i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Sucha Beskidzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sucha Beskidzka
Widok ogólny od strony zachodniej
Widok ogólny od strony zachodniej
Herb Flaga
Herb Suchej Beskidzkiej Flaga Suchej Beskidzkiej
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Powiat suski
Gmina gmina miejska
Data założenia 1405
Prawa miejskie 1896
Burmistrz Stanisław Lichosyt
Powierzchnia 27,65 km²
Wysokość 350 m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

9 388[1]
339,5 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 33
Kod pocztowy 34-200
Tablice rejestracyjne KSU
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Sucha Beskidzka
Sucha Beskidzka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sucha Beskidzka
Sucha Beskidzka
Ziemia49°44′25″N 19°35′19″E/49,740278 19,588611
TERC
(TERYT)
1215021
SIMC 0925287
Urząd miejski
ul. Mickiewicza 19
34-200 Sucha Beskidzka
Strona internetowa

Sucha Beskidzkamiasto w południowo-zachodniej części województwa małopolskiego, w powiecie suskim (siedziba starostwa).

Położenie[edytuj]

Miasto położone jest w niewielkiej kotlinie na skraju Beskidu Makowskiego i Beskidu Małego, u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy[2].

Powierzchnia miasta wynosi 27,65 km² (2011)[3], w tym:

  • użytki rolne: 44%
  • użytki leśne: 43%

Miasto stanowi 4% powierzchni powiatu.

Sąsiaduje z gminami: Maków Podhalański, Stryszawa, Zembrzyce

Zanieczyszczenie powietrza: Położenie geograficzne utrudnia wentylację miasta, przez co spowija je smog, szczególnie w sezonie grzewczym. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia w 2016 roku Sucha Beskidzka została sklasyfikowana jako siódme najbardziej zanieczyszczone miasto Unii Europejskiej[4][5].

Historia[edytuj]

 Osobny artykuł: księstwo oświęcimskie.

Historycznie miejscowość jest częścią księstwa oświęcimskiego[6]. Początki zasiedlenia i zagospodarowania kotliny suskiej wiążą się z akcją kolonizacyjną książąt oświęcimskich. Wedle przekazów źródłowych, w 1405 r. Jan II, książę oświęcimski, wydał przywilej, w którym zezwalał niejakiemu Strzale na lokację w tym miejscu osady. Skąpe dokumenty źródłowe niewiele jednak mówią o najwcześniejszym okresie dziejów Suchej. Strzałowie pozostawali jej właścicielami prawdopodobnie przez kilkadziesiąt lat, następnie, w 2. poł. XV wieku Sucha przeszła w ręce Słupskich. W 1564 roku wraz z całym księstwem oświęcimskim i zatorskim tereny te znajdowały się w granicach Korony Królestwa Polskiego w województwie krakowskim w powiecie śląskim. Po unii lubelskiej w 1569 r. księstwo Oświęcimia i Zatora stało się częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów w granicach, której pozostawało do I rozbioru Polski w 1772 r.[6]

Państwo suskie[edytuj]

 Osobny artykuł: państwo suskie.

W 1554 r. Stanisław Słupski sprzedał Suchą złotnikowi krakowskiemu Gaspare Castiglione, który po uzyskaniu nobilitacji szlacheckiej przybrał od swojej posiadłości polskie nazwisko – Kasper Suski. Z osobą Kaspra Suskiego wiąże się budowa zamku, który miał stać się na kilkaset kolejnych lat głównym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym okolicznych terenów. Doszło do tego za czasów kolejnych właścicieli Suchej, Komorowskich, którzy na początku XVII wieku skupiali w swych rękach znaczne obszary ziemskie w okolicach Suchej i na Żywiecczyźnie. Po ich podziale w 1608 r. zachodnia część trafiła w ręce Piotra Komorowskiego i aż do 1939 r. jako tzw. „państwo suskie” pozostawała w rękach prywatnych właścicieli, którymi, po Komorowskich, były inne znane polskie rody: Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich.

XVII wiek był okresem szybkiego rozwoju dominium suskiego. Piotr Komorowski założył w Suchej parafię, a w latach 1613–1614 wybudował i bogato uposażył kościół. Również wiele starań poświęcił rozbudowie dawnego dworu obronnego Kaspra Suskiego, tworząc okazałą rezydencję magnacką. W tym okresie powstały w Suchej: huta szkła, młyn wodny, browar, suszarnia chmielu, gorzelnia, kuźnia żelaza i miedzi.

W latach 1693–1726 panią zamku suskiego była Anna Konstancja Wielopolska, która, będąc sprawną administratorką, przeprowadziła reformę administracyjną „państwa suskiego”. W XVIII wieku. Pod rządami Wielopolskich, na mocy przywilejów otrzymanych od króla polskiego, a następnie po 1772 r. od cesarza austriackiego, Sucha przeobraziła się z osady typowo rolniczej w osadę targową. Przywileje te zezwalały na organizowanie jarmarków, dzięki którym Sucha stała się znanym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym Podbeskidzia.

W latach 1769–1772, Sucha i okolice stały się terenem wzmożonych działań wojennych wojsk konfederatów barskich z wojskami rosyjskimi. Pod koniec XVIII wieku Sucha liczyła około 3 tys. mieszkańców.

Zabór austriacki[edytuj]

W ostatnich latach panowania Wielopolskich rozbudowano i zmodernizowano hutę żelaza – tzw. „Kuźnice Suskie”, znajdujące się w centrum osady. W 1843 r. dobra suskie wykupili od Wielopolskich Braniccy herbu Korczak. Lata 40. XIX wieku były dla mieszkańców Suchej jednym z najcięższych okresów w historii. Obfitowały bowiem w powodzie i epidemie, które stały się główną przyczyną klęsk i nieurodzajów.

Do około 1880 r. w Suchej działały huty żelaza. W latach 80. XIX wieku, po uruchomieniu tzw. kolei transwersalnej, wiodącej z Żywca przez Nowy Sącz do Husiatynia, Sucha stała się ważnym węzłem kolejowym w miejscu odgałęzienia się trasy do Krakowa. Wówczas właścicielami miejscowości byli już Braniccy, z których nazwiskiem wiąże się powstanie wspaniałego zbioru biblioteczno-muzealnego na zamku, w swoim czasie jednej z największych bibliotek prywatnych na ziemiach polskich. Zbiory te podczas II wojny światowej uległy częściowo zniszczeniu, reszta uległa rozproszeniu.

Ostatnie ćwierćwiecze XIX wieku można nazwać okresem ożywienia gospodarczego. Rozbudowano suski browar, a w 1883 r. otwarto linię kolejową Sucha – Żywiec, a rok później linię Kraków – Sucha – Nowy Sącz. Sucha stała się ważnym węzłem kolejowym, a kolej, poza rolnictwem, była jednym z głównych źródeł utrzymania mieszkańców. W 1886 r. powstał tartak, przy którym założono straż ogniową. Ukoronowaniem tego okresu było nadanie Suchej w 1896 r. praw miejskich. W latach 1895–1907 wzniesiono nowy kościół, a w 1911 r. otwarto Bank Spółdzielczy.

II RP[edytuj]

Tablica pamiątkowa ku czci Marszałka Piłsudskiego

W czasach dwudziestolecia międzywojennego Sucha kilkakrotnie zmieniała swą przynależność administracyjną, wchodząc kolejno w skład powiatów: żywieckiego, makowskiego i wadowickiego. W 1922 r. dobra Suskie drogą wiana przeszły na Tarnowskich. Właścicielem zamku był hrabia Juliusz Tarnowski, syn Anny z Branickich Tarnowskiej. Przed I wojną światową, a także w okresie powojennym, w Suchej rozwijały się instytucje kulturalno-oświatowe. Działały: Towarzystwo Oświaty Ludowej, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Towarzystwo Szkoły Ludowej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej i Męskiej oraz harcerstwo. W latach trzydziestych najwięcej osób zatrudniały: węzeł PKP, tartak, browar, fabryki Rudolfa Edwarda Fortunów – „Robot” (200 osób) i „Walor”. W 1939 r. w Suchej mieszkało około 6200 osób.

II wojna światowa[edytuj]

3 września 1939 r. do Suchej, od strony Żywca, wkroczyły wojska hitlerowskie. Miasto zostało wcielone do Rzeszy jako miejscowość graniczna, ponieważ sąsiedni Maków Podhalański znajdował się już w granicach Generalnego Gubernatorstwa. Wojna przyniosła zagładę około 500-osobowej społeczności żydowskiej zamieszkującej Suchą. Miasto zostało wyzwolone 23 stycznia 1945 roku przez oddziały 28 armii 4 Frontu Ukraińskiego (na cmentarzu wojskowym znajdują się mogiły 736 radzieckich żołnierzy poległych przy wyzwalaniu miasta)[7].

PRL[edytuj]

W latach powojennych miasto zdecydowanie zmieniło oblicze. Powstał stadion sportowy, a później osiedle mieszkaniowe Na Stawach, które wraz z wybudowanym jako pierwszym osiedlem Beskidzkim, stanowi największe skupisko mieszkalne w Suchej. Obok budownictwa komunalnego i spółdzielczego prężnie rozwijało się budownictwo indywidualne. Rozwinęły się nowe gałęzie przemysłu. Powstała Babiogórska Fabryka Mebli, Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego, GS Samopomoc Chłopska. Powstała sieć szkół podstawowych, zawodowych i średnich.

W latach 1956–1975 istniał powiat suski. W wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1975 r. miasto zostało włączone do nowo utworzonego województwa bielskiego. W 1964 r. do tradycyjnej, dawnej nazwy miasta, dodano oficjalnie drugi człon – „Beskidzka”, jednoznacznie identyfikujący jego położenie[8]. W 1983 roku zakończono budowę szpitala rejonowego, wokół którego powstało nowe osiedle mieszkaniowe. Również we współczesnym wyglądzie miasta zachodzą zasadnicze zmiany. Przykładem może być powstały w centrum, na terenie po zamkniętym tartaku i bazie PKS-u, nowoczesny pasaż handlowo-usługowy. 1 stycznia 1999 r. przywrócono powiat suski – zgodnie z tradycjami historyczno-kulturowymi – w województwie małopolskim.

Turystyka i miejsca warte zwiedzenia[edytuj]

Oranżeria
  • manierystyczny zamek suski Castiglone-Suskich, następnie Komorowskich, później Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich, przebudowany w stylu barokowym – zwany „Małym Wawelem”; obecnie hotel i restauracja „Kasper Suski” oraz siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury i Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej (ul. Zamkowa 1),
  • przy zamku park typu krajobrazowego z XVIII / XIX w.,
  • neogotycka oranżeria z 2. poł. XIX w. położona w parku zamkowym,
  • drewniana karczma „Rzym” z XVIII w. znajdująca się na rynku,
  • Muzeum Ziemi Suskiej ul. Batalionów Chłopskich 22, „Domek Ogrodnika” – zamieszkały niegdyś przez zamkowego ogrodnika,
  • Budynek stacyjny, powstały w latach 1881–1882, z typową dla galicyjskich kolei architekturę,
  • trzy drewniane dworki oficjalistów z lat 80. XIX w. przy ulicy Mickiewicza 36,38 i 40,
  • drewniany dom z II połowy XVIII w. przy ul. Role 182 oraz inny drewniany dom z przełomu XIX i XX w. przy ul. Mickiewicza 68,
  • murowany budynek browaru dworskiego z ok. 1800 r. przy ul. Mickiewicza 32,
  • kamienice przy suskim rynku z XIX w.,
  • mini skansen taboru kolejowego fila skansenu w Chabówce; dwa parowozy: normalnotorowy z 1909 r. i wąskotorowy z 1919 r., parowozownia z 1886 r.,
  • ścieżka przyrodniczo-leśna „Jasień”,
  • grób konfederatów barskich,
  • wiąz Sobieskiego.

Budowle sakralne[edytuj]

Stary kościół dawnego klasztoru kanoników regularnych (1613/14)

Turystyka aktywna[edytuj]

W 1906 r. wyznaczono pierwszy szlak turystyczny w Beskidach Zachodnich – z Suchej przez Magurkę do Zawoi.

Miasto jest punktem wyjścia następujących szlaków turystycznych w Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki:

szlak turystyczny czerwony Sucha Beskidzka Dworzec PKPPrzełęcz PrzysłopZawoja Centrum,
szlak turystyczny czarny Sucha Beskidzka Dworzec PKPZawoja PrzysłopZawoja Dolna,
szlak turystyczny zielony Sucha Beskidzka Dworzec PKPLipska GóraPrzełęcz LipieCyrchelKozie SkałyKrzeszówSmrekowicaGibasyKocierz,
szlak turystyczny niebieski Sucha Beskidzka dworzec PKS – MioduszynaMaków Podhalański.

W mieście wytyczono ponadto 6 tras rowerowych:

  • Trasa nr 1 – kolor żółty spod Zamku Suskiego w kierunku Zembrzyc i dalej na górę Jasień,
  • Trasa nr 2 – kolor niebieski do 1700 m identyczna z trasą nr 1, rozszerzona o przejazd przez osiedle Koźle oraz dzielnicę Błądzonka i do zamku,
  • Trasa nr 3 – kolor pomarańczowy trasa ul. Zamkowa, Rynek, ul. Kościelna, ul. Szpitalna/ul. 3-go Maja, „Pod Modrzewie”, os. Podksięże, wjazd na teren wsi Zawoja Przysłop, os. Bielasy, os. Polana, wjazd na teren wsi Grzechynia: Za Wodą, Zarąbki, wjazd na teren miasta Sucha Beskidzka osiedle Sumerówka, docieramy do ul. Nad Skawą i dalej ul. Piłsudskiego przez Rynek, ul. Zamkowa,
  • Trasa nr 4 – kolor zielony pokrywa się z trasą nr 3 z tym, że dojeżdżamy do placu przed klasztorem oo. Karmelitów Bosych w Zawoi Zakamień,
  • Trasa nr 5 – kolor bordowy przebiega, tj. trasa nr 4, rozszeżona jest o osiedle Hucisko w Stryszawie, do Suchej wracamy drogą wojewódzkiej nr 946, ul. Role, ul. Mickiewicza, ul. Zamkowa,
  • Trasa nr 6 – kolor granatowy wiedzie ul. Zamkową, Rynek, ul. Juliusza hr. Tarnowskiego, ul. Batalionów Chłopskich i ul. Błądzonka, przełęcz Lipie, pomiędzy Lipską Górą i Głuszkową Górą, osiedle Błachutówka, stryszawskie osiedla Krupniaki i Gałuszki, most w Stryszawie oraz przejazd kolejowy, droga wojewódzka nr 946, powrót do Suchej Beskidzkiej ul. Role, ul. Mickiewicza, ul. Zamkowa.

Miasto posiada bazę hotelową: Hotel Monttis, Hotel Kasper Suski, Szkolne Schronisko Młodzieżowe.

Sport[edytuj]

  • Stadion Sportowy MKKS „Babia Góra” przy ul. Mickiewicza, pojemność stadionu 700 siedzących (w tym 450 krzesełek) i ok. 1000 stojących, na kompleks składają się: boisko piłkarskie, główna płyta, płyta treningowa, płyta asfaltowa do gry w piłkę ręczną, bieżnie oraz rzutnie dyskiem, kulą, skocznie w dal i do skoku wzwyż, kort tenisowy, trzy domki fińskie oraz zabudowania gospodarcze z miejscem na magazyny, szatnie z natryskiem,
  • Kompleks sportowy „Orlik” przy ul. płk. T. Semika,
  • Kryta pływalnia przy ul. Zielonej 1,
  • Wyciąg narciarski orczykowy „Zasypna” przy ul. Zasypnica 275, długość 130 m.,różnica poziomów 42 m, sztucznie naśnieżany i oświetlony,
  • Lodowisko sezonowe „Biały Orlik” przy ul. płk. T. Semika,
  • Miejska Wypożyczalnia Rowerów z czterema punktami wypożyczeń: ul. Wadowicka 4, ul. Zamkowa 1, ul. Mickiewicza 19, ul. Zielona 1, ul. Role 133,
  • Miejski Klub Sportowy „Babia Góra” – piłkarski i narciarski klub sportowy – rok założenia 1918 r., barwy klubu niebiesko-czerwone, największym sukcesem był awans do IV ligi w sezonie 2000/01,
  • Łucznicze Towarzystwo Sportowe „Zamek Suski”,
  • UKS Broncos Sucha Beskidzka – zespół futbolu amerykańskiego,
  • Beskidzki Klub Seido Karate,
  • Klub Nordic Walkerów „Kijanki”.

Imprezy, zawody[edytuj]

  • Podbabiogórskie spotkania podróżnicze,
  • Otwarty turniej szachowy Ziemi Suskiej,
  • 1–5 maja – Suska Majówka – blok imprez, w tym m.in.: Konkurs Wiedzy Historycznej „Ocalić od zapomnienia”, XIV Turniej Łuczniczy Robin Hooda, XXI Rajd Rowerowy Ziemi Suskiej, Koncert w „Małej Zbrojowni”
  • Wystawa ogrodnicza – maj,
  • 21–22 czerwca – Dni Ziemi Suskiej – powitanie lata,
  • Suskie spotkania z folklorem,
  • Plener artystyczny – Letnia Szkoła Malowania,
  • Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Memoriał Henryka Łasaka”,
  • Mały Wyścig „Memoriał Henryka Łasaka”,
  • Cinema Castello – Letnia akademia filmowa – sierpień,
  • Dni Muzyki na zamku,
  • Rajd „Podbabiogórskie Miasta”
  • ponadto szereg wystaw plastycznych w Miejskiej Galerii Sztuki, warsztaty rzeźbiarskie oraz malarskie, zawody łucznicze oraz w strzelaniu z broni i inne.

Transport[edytuj]

Transport drogowy[edytuj]

Transport kolejowy[edytuj]

Przez miasto przechodzą dwie linie kolejowe: 97 SkawinaŻywiec oraz 98 Sucha BeskidzkaChabówka. Sucha Beskidzka jest węzłem kolejowym, z którego odchodzą pociągi do Krakowa, Zakopanego i Żywca. Wcześniej również do Wadowic, jednak w latach 1988–1992 odcinek SkawceWadowice został zlikwidowany, w związku z budową zbiornika Świnna Poręba.

Transport lotniczy[edytuj]

4 października 2012 r. otwarto sanitarne lądowisko przy ul. Szpitalnej. Około 13 km na południowy wschód od miasta znajduje się prywatne lądowisko Blachdom Plus Maków Podhalański.

Najbliższe porty lotnicze:

Gospodarka[edytuj]

W mieście znajdują się zakłady przemysłu elektronicznego, meblarskiego, spożywczego[11]. W Suchej mieści się Szpital Rejonowy im. dr. Jana Gawlika[12] oraz Klinika Stomatologiczna[13].

Edukacja[edytuj]

  • Niepubliczne Przedszkole „Lobus” z Oddziałem Integracyjnym i Oddziałami Specjalnymi, ul. Billy Wildera 14,
  • Przedszkole Niepubliczne „Klub Malucha”, ul. Role 89,
  • Przedszkole Niepubliczne „Bajkowe Ranczo”, ul. Batalionów Chłopskich 260,
  • Miejskie Przedszkole Samorządowe, ul. Mickiewicza 23,
  • Miejska Świetlica Profilaktyczna, ul. Handlowa 2[14],
  • Szkoła Podstawowa Nr 1, ul. płk Semika 3,
  • Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Władysława Broniewskiego, ul. Zasypnicka 1,
  • Filia Szkoły Podstawowej Nr 2 w Suchej Beskidzkiej, ul. Błądzonka 73,
  • Gimnazjum im. Jana Pawła II, ul. płk Semika 3,
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. płk Semika 1,
  • Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, ul. płk Semika 1,
  • Zespół Szkół im. Walerego Goetla, ul. Kościelna 5,
  • Zespół Szkół im. Wincentego Witosa, ul. Spółdzielców 1,
  • Niepubliczne Medyczne Studium Zawodowe w Suchej Beskidzkiej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, Rynek 16,
  • Beskidzka Szkoła Zawodowa, ul. Kościelna 5,
  • Europejskie Centrum Kształcenia Ustawicznego Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr, ul. Spółdzielców 1,
  • Szkoła Muzyczna I stopnia, ul. płk. Semika 3,
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii, ul. Zamkowa 1[15]

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Parafia rzymskokatolicka

Kościoły protestanckie

Świadkowie Jehowy

Osoby pochodzące z Suchej Beskidzkiej[edytuj]

Demografia[edytuj]

Dane z 30 czerwca 2004 r.[17]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
Jednostka osób  % osób  % osób  %
Populacja 9750 100 5051 51,8 4699 48,2
Gęstość zaludnienia
[mieszk./km²]
355,1 183,9 171,1

Demografia

Miasto liczy 9541 mieszkańców (31 grudnia 2010)[18].

  • Piramida wieku mieszkańców Suchej Beskidzkiej w 2014 roku[1].


Piramida wieku Sucha Beskidzka.png

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Miasta i gminy partnerskie:

Przypisy

  1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Sucha_Beskidzka, w oparciu o dane GUS.
  2. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  3. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.. , 2013-07-26. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1505-5507. 
  4. Gazeta Wyborcza – 33 z 50 miast UE z najgorszym powietrzem jest w Polsce. Na pierwszym miejscu...
  5. Nowy Targ, Sucha Beskidzka i Proszowice wśród najbardziej rakotwórczych miast w Polsce. „Dziennik Polski”, 2015-01-05. Warszawa. 
  6. ab Jan Nepomucen Gątkowski: Rys dziejów księstwa oświęcimskiego i zatorskiego. Lwów: nakład autora, 1867, s. 10,98.
  7. Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939–1945, Warszawa: Sport i Turystyka, 1988, s. 85, ISBN 83-217-2709-3.
  8. Zarządzenie nr 63 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 listopada 1965 r. w sprawie zmiany i ustalenia nazw niektórych miejscowości (M.P. z 1965 r. Nr 67, poz. 382, s. 750).
  9. Muzeum Sucha Beskidzka.
  10. Muzeum Sucha Beskidzka, Kaplica na Bladzonce.
  11. Sucha Beskidzka, Historia.
  12. ZOZ Sucha Beskidzka.
  13. Klinika Stomatologiczna.
  14. Świetlica Profilaktyczna.
  15. Szkoły – gmina Sucha Beskidzka.
  16. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (http://www.jw.org) z 14 stycznia 2017.
  17. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  18. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2010 r.). , 2011-06-10. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1734-6118. 
  19. sucha-beskidzka.pl.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'