Tworzenie stron internetowych

Suchy Las

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy w internecie które przyciągną klientów w mieście Suchy Las. Zapewniemy indywidualne podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i fachowe wykonanie zapewni Ci sukces. Strona internetowa jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, kreatywnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania na czasie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Suchy Las - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Suchy Las" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Suchy Las warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Suchy Las" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Suchy Las" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Suchy Las i w całej Polsce!



Reklama internetowa - Marketing www

Chcesz aby Twoja strona/sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Suchy Las" lub "pewna firma Suchy Las" mogli trafić do twojej witryny? Poznaj ofertę Malinemarketing dla Suchy Las. Zyskaj profesionalneą reklamę i promocję dla Twojej firmy w Suchy Las.

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Suchy Las

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy podpoznańskiego osiedla . Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Suchy Las
Herb
Herb Suchego Lasu
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat poznański
Gmina Suchy Las
Liczba ludności (31 grudnia 2015) 6622[1]
Strefa numeracyjna (+48) 61
Kod pocztowy 62-002
Tablice rejestracyjne PZ i POZ
SIMC 0595370
Położenie na mapie gminy Suchy Las
Mapa lokalizacyjna gminy Suchy Las
Suchy Las
Suchy Las
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu poznańskiego
Suchy Las
Suchy Las
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Suchy Las
Suchy Las
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Suchy Las
Suchy Las
Ziemia52°28′31″N 16°52′57″E/52,475278 16,882500
Strona internetowa miejscowości
Nowy Rynek - centrum handlowo-usługowe gminy
Pomnik pomordowanych strażaków

Suchy Las – duża wieś gminna w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Suchy Las.

Wieś szlachecka Suchilas położona była w 1580 roku w powiecie poznańskim województwa poznańskiego[2]. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie poznańskim.

Miejscowość jest siedzibą gminy Suchy Las, częścią aglomeracji poznańskiej.

Geografia[edytuj]

Suchy Las jest wsią o charakterze podmiejskiego osiedla znajdująca się na południu gminy Suchy Las, wcinającym się od północnej strony w miasto Poznań. Choć granice Poznania w niektórych miejscach sięgają nawet 14,3 km od centrum, Suchy Las jest położony w odległości zaledwie 8 km od Starego Rynku w Poznaniu.

Miasto Poznań otacza Suchy Las z trzech stron: zachodniej (Strzeszyn), południowej (Piątkowo) i wschodniej (Morasko), natomiast od strony północnej osiedla rozciąga się Poligon w Biedrusku.

Historia[edytuj]

Nazwa ma genezę kulturową, a nie topograficzną. W staropolszczyźnie słowa suchy las oznaczały miejsce zrębu leśnego. W 1218 zapis nazwy brzmiał Zuchiless, a w 1388 Suchilas[3].

Według źródeł historycznych i badań archeologicznych z 2002 i 2007, początki osadnictwa na terenie Suchego Lasu sięgały XIII wieku. Świadczą o tym wykopaliska z okolic ul. Obornickiej (ceramika naczyniowa, wyroby z żelaza i kości). Mieszko III Stary nadał wieś zakonowi Joannitów. Miejscowość uległa zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego, a w XVIII wieku mieszkańców zdziesiątkowały zarazy. W 1732 sprowadzono tu osadników olęderskich, a w XIX wieku kolonistów z Niemiec[4].

Ludność[edytuj]

Suchy Las jeszcze w latach 60. zamieszkiwany był głównie przez ludność rolniczą. Obecnie jest to obszar objęty systematyczną migracją, głównie z terenu Poznania. Powstają tu liczne osiedla bloków mieszkalnych (Osiedle Poziomkowe), szeregowców (Osiedle Grzybowe) i domów jednorodzinnych (Aleksandrowo).

O dynamicznym rozwoju osiedla świadczą statystyki, z których wynika, że w 2015 r. miejscowość tą zamieszkiwały 6622 osoby – oznacza to wzrost liczby mieszkańców o 47,4% w porównaniu do 2004 r. (4492 osoby)[1].

Gospodarka[edytuj]

Suchy Las jest jedną z najprężniej rozwijających się miejscowości podpoznańskich, czego najlepszym dowodem jest dynamicznie rosnąca liczba ludności (kosztem Poznania) oraz zwiększająca się ilość podmiotów gospodarczych.

Przez Suchy Las przebiega droga krajowa nr 11 do Koszalina, dzięki której osiedle posiada szybkie połączenie drogowe z większą częścią aglomeracji poznańskiej. Planowana była rozbudowa drogi numer 11 celem poprawy komfortu jazdy oraz m.in. z powodu tworzenia III Ramy komunikacyjnej M. Poznania

Bliskość Poznania, interesujące położenie geograficzne i komunikacyjne, niewielka odległość od lotniska Ławica, czyni Suchy Las interesującym miejscem dla inwestorów. Liczba podmiotów gospodarczych oraz dochody własne gminy Suchy Las przypadające na jednego mieszkańca należą do najwyższych w kraju. Z liczbą 161,2 podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców (2003 r.) gmina Suchy Las plasuje się w polskiej czołówce, w powiecie poznańskim nieznacznie tylko ustępując Tarnowu Podgórnemu.

W latach 1998-2003 liczba podmiotów gospodarczych w gminie Suchy Las zwiększyła się z 1266 do 1883, co stanowi 48% wzrost w ciągu 5 lat.

Bliskość dużego rynku zbytu powoduje, że inwestorzy wybierają nie tylko Poznań, ale też okoliczne miejscowości, takie jak Suchy Las, na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Na terenie gminy funkcjonuje duże wysypisko śmieci dla Poznania.

Handel i przemysł[edytuj]

Działalność firm obejmuje przede wszystkim handel (Centrum Handlowe Nowy Rynek oraz Galeria Sucholeska), usługi oraz produkcję przemysłową. Do inwestowania w Suchym Lesie zachęca atrakcyjne położenie, bliskość ośrodka akademickiego, rozwinięta infrastruktura techniczna, a także korzystny klimat ekonomiczny. Dzięki temu zakłady tutaj ulokowały między innymi: Apart oraz średni i mali przedsiębiorcy.

Suchy Las jest znany również jako zagłębie salonów samochodowych, przy drodze krajowej nr 11 ulokowali się między innymi dealerzy Volkswagena, Forda, Peugeota, Citroena, Renault, Opla, Chevroleta, Toyoty, Hondy, Hyundaia, Dacii i innych.

Kultura i aktywność społeczna[edytuj]

Pomniki i tablice pamiątkowe[edytuj]

  • pomnik W hołdzie pomordowanym strażakom - upamiętnia zabitych przez nazistów w czasie II wojny światowej strażaków z gminy Suchy Las: Maksymiliana Bladowskiego, Czesława Kosickiego, Michała Łubińskiego, Stanisława Oczkowskiego, Stanisława Olszewskiego, Bronisława Persa, Walentego Siennickiego, Franciszka Soińskiego i Ignacego Stankowskiego. Pomnik w formie dwudzielnego obelisku przy ul. Bogusławskiego róg Strażackiej postawiono w 1980,
  • tablica pamiątkowa z 1988 na gmachu Biblioteki Gminnej upamiętniająca Jerzego Mańkowskiego - pisarza i publicystę.

Ośrodek Kultury Gminy Suchy Las[edytuj]

Ośrodek działa od sierpnia 1991 r. W jego ramach prowadzone są lektoraty językowe, zajęcia teatralne i muzyczne, warsztaty dziennikarskie oraz pracownia plastyczna.

Ośrodek corocznie organizuje „Kino na magistracie” – seanse pod gołym niebem (kino letnie) wyświetlane na budynku Urzędu Gminy.

W 2013 roku do użytku oddano nową siedzibę Ośrodka Kultury, położoną między Galerią Sucholeską a pływalnią Octopus.

Biblioteka Ośrodka Kultury[edytuj]

Została założona w 1948 r. Od 1988 r. biblioteka nosi imię Jerzego Mańkowskiego, poznańskiego pisarza. Księgozbiór biblioteki wraz z filiami składa się z około 46700 pozycji.

Od 1986 do 2013 roku biblioteka mieściła się przy ul. Bogusławskiego 17. W 2013 roku otwarto nowy budynek przenosząc tym samym bibliotekę do nowego gmachu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las przy ulicy Szkolnej.

Biblioteka posiada filie w Chludowie (od 1975 r.) i Złotnikach (od 1990 r.).

Wojciech Bogusławski[edytuj]

Wojciech Bogusławski, zwany Ojcem Polskiego Teatru Narodowego, urodził się i przez pierwsze lata swego życia mieszkał w miejscowości Glinno (obecnie nieistniejącej) koło Suchego Lasu. W 1965 roku imię Wojciecha Bogusławskiego nadano Szkole Podstawowej w Suchym Lesie, a w 1966 roku w Glinnie, w miejscu, gdzie kiedyś stał dworek należący do rodziny Bogusławskich, odsłonięto tablicę upamiętniającą miejsce urodzin Wojciecha Bogusławskiego. W roku 2007 cała Polska świętowała 250. rocznicę urodzin Bogusławskiego. Obchodom towarzyszył cykl imprez jubileuszowych. W Suchym Lesie uroczystości te zainaugurowano 14 kwietnia konferencją teatrologiczną "In memoriam" oraz odsłonięciem w Glinnie nowej tablicy poświęconej Ojcu Teatru Narodowego. W dniu 26 kwietnia 2007 r. otwarto wystawę poświęconą Wojciechowi Bogusławskiemu pt. „Sławę moją zostawiam potomności…”

Natomiast w dniu 26 maja 2007 r. w Hali Sportowo-Widowiskowej w Suchym Lesie Teatr Wielki w Poznaniu wystawił operę Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego pt. „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” w reżyserii Krzysztofa Kolbergera i z jego udziałem.

Dni Gminy Suchy Las[edytuj]

W czerwcu każdego roku – w rocznicę nadania herbu Gminie Suchy Las, mieszkańcy obchodzą swoje święto – Dni Gminy Suchy Las. Obchody wypełniają imprezy sportowe, rekreacyjne i kulturalne.

W roku 2007 obchody trwały od 10 do 17 czerwca, a uświetniły je między innymi: przygody z teatrem „Oblężenie teatralne” prowadzone przez Piotra Machalicę, a także występy rapera Abradab, zespołu "Raz, Dwa, Trzy" oraz włoskiej piosenkarki In-Grid.

Frekwencja wyborcza[edytuj]

Wysoka aktywność społeczna mieszkańców Suchego Lasu wyraża się również w uczestnictwie w wyborach powszechnych. W wyborach parlamentarnych w 2007 frekwencja wyborcza w gminie Suchy Las wyniosła 71,49% i była piąta najwyższa w kraju (za Warszawą i podwarszawskimi gminami Podkowa Leśna, Michałowice i Łomianki).

Sport[edytuj]

Łyżwiarstwo i wrotkarstwo[edytuj]

We wsi działało sezonowe pełnowymiarowe kryte (prowizorycznie) sztuczne lodowisko Iglo Park, od maja 2009 roku, zamieniane w sezonie letnim we wrotkarnię (obiekt do jazdy na wrotkach i rolkach). Działalność lodowiska zakończona została w 2014 roku.

Piłka nożna[edytuj]

Od 1995 r. z inicjatywy młodzieży działa klub piłkarski TMS Suchary Suchy Las[5]. Zespół seniorów występuje obecnie w rozgrywkach A klasy. Klub posiada również liczne drużyny młodzieżowe.

Pływalnia[edytuj]

13 grudnia 2008 została otwarta nowa pływalnia OCTOPUS. Na terenie pływalni mieści się kompleks basenów (złożony z 25 metrowego basenu głównego o 6 torach, basenu z biczami wodnymi i zjeżdżalnią familijną, brodziku dla dzieci, 2 zjeżdżalni zewnętrznych oraz sauny); a także centrum konferencyjne, bar, sklep pływacki oraz kręgielnia. [6].

Rower[edytuj]

Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Gminy Suchy Las (które działa od 1994 roku) powstało w 1997 r. profesjonalne opracowanie „Koncepcja dróg rowerowych na terenie Gminy Suchy Las". Dotychczas jedna z tych ścieżek została w pełni wytyczona w terenie i oznakowana. Trasa ta biegnie z Poznania (pętla PST) poprzez. Suchy Las, Złotniki, Złotkowo, granicą poligonu, przez Golęczewo do Chludowa i łącznie ma 15,4 km długości. Towarzystwo Przyjaciół Gminy Suchy Las organizuje m.in. liczne rajdy rowerowe dla mieszkańców Gminy. Niektóre z nich stały się już tradycją, jak np. rajd Wojciecha Bogusławskiego, rajd „Herbowy" itd.(informacje pochodzą z oficjalnego portalu internetowego Gminy Suchy Las)

Turystyka[edytuj]

W bezpośrednim sąsiedztwie Suchego Lasu znajduje się unikatowy w skali kraju Rezerwat przyrody Meteoryt Morasko, gdzie znaleziono najcięższy meteoryt w Polsce (ważący 261 kg); oraz na którego terenie mieści się 7 kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu ok. 5000 lat temu. Rośnie tu też wiele rzadkich gatunków roślin.

W miejscowości znajduje się trzygwiazdkowy hotel, a kolejny jest w budowie.

Przypisy

  1. ab Błażej Cisowski: Przez 11 lat o 39% więcej mieszkańców!. Gmina Suchy Las. [dostęp 16 stycznia 2016].
  2. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym, t. I, Wielkopolska, Warszawa 1883, s. 10.
  3. Bogdan Walczak, Co mówią nazwy?, w: Kronika Miasta Poznania, nr 3/2013, s.66, ISSN 0137-3552
  4. Anna Kosek, Średniowieczny rodowód wioski, w: Głos Wielkopolski, 24.10.2007, s.17
  5. suchary.com.pl
  6. Gazeta sucholeska nr 11 grudzień 2008, strony 4, 5

Linki zewnętrzne[edytuj]


'