Tworzenie stron internetowych

Sulejówek

Oceń naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy online które przyciągną klientów w mieście Sulejówek. Zapewniemy profesjonalne podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Strona www jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Nowoczesne technologie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Sulejówek - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Sulejówek" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Sulejówek warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Sulejówek" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Sulejówek" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Sulejówek i w całej Polsce!



Reklama internetowa - Marketing www

Chcesz aby Twoja strona/sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Sulejówek" lub "pewna firma Sulejówek" mogli trafić do twojej witryny? Poznaj ofertę Malinemarketing dla Sulejówek. Zyskaj profesionalneą reklamę i promocję dla Twojej firmy w Sulejówek.

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Sulejówek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Sulejówek (ujednoznacznienie).
Sulejówek
Sulejówek
Herb Flaga
Herb Sulejówka Flaga Sulejówka
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat miński
Gmina gmina miejska
Aglomeracja warszawska
Prawa miejskie 18 lipca 1962
Burmistrz Arkadiusz Śliwa
Powierzchnia 19,31 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

19 481 (GUS 2015)
1 009,3 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 22
Kod pocztowy 05-070, 05-071
Tablice rejestracyjne WM[1]; WY...YY
Położenie na mapie powiatu mińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu mińskiego
Sulejówek
Sulejówek
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Sulejówek
Sulejówek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sulejówek
Sulejówek
Ziemia52°14′39″N 21°16′48″E/52,244167 21,280000
TERC
(TERYT)
1412151
SIMC 0921668
Urząd miejski
ul. Dworcowa 55
05-070 Sulejówek
Strona internetowa

Sulejówekmiasto w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim. Sulejówek należy do aglomeracji warszawskiej.

Dane ogólne[edytuj]

Miasto zajmuje powierzchnię 1931 ha, w tym:

  • ok. 500 ha - zabudowa mieszkaniowa
  • ok. 650 ha - użytki rolne, przekształcane na tereny mieszkaniowo-usługowe
  • ok. 620 ha - lasy
  • ok. 180 ha - inne tereny, tj. nieużytki, drogi

Według danych GUS z 2015 roku, miasto liczyło 19 481 mieszkańców.

W mieście znajduje się kilka kościołów i kaplic: sanktuarium NMP Matki Kościoła, kościół księży marianów pw. św. Józefa, kaplica sióstr Służebnic Ducha św. i sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych oraz kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego (w Sulejówku-Miłośnie).

Budżet miasta w 2017 roku wynosił 82 512 628 zł.[2]

Miasta partnerskie[edytuj]

Demografia[edytuj]

Dane z 2015 roku[6]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 19481 100 10308 52,9 9173 47,1
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
1009 533,9 475,1
  • Piramida wieku mieszkańców Sulejówka w 2014 roku[7]


Piramida wieku Sulejowek.png

Położenie[edytuj]

Gmina miejska Sulejówek na tle powiatu mińskiego

Miasto jest oddalone o ok. 22 km od centrum Warszawy w kierunku wschodnim. Od zachodu graniczy z dzielnicą Warszawy – Wesołą, od północy graniczy z Zielonką, od wschodu z Gminą Halinów, od południa z Gminą Wiązowna. Sulejówek znajduje się na pograniczu Równiny Wołomińskiej i Wysoczyzny Kałuszyńskiej.

Historia[edytuj]

Dworek Piłsudskiego, 1925 r. (oryginalny podpis pod zdjęciem: Imieniny Marszałka w 1925 roku... Do Sulejówka w ten czas przybyły delegacje wojskowe i strzeleckie z hołdem dla umiłowanego Komendanta)
Dworek „Milusin”, w którym w latach 20. XX w. mieszkał Józef Piłsudski, obecnie Muzeum Józefa Piłsudskiego
Kościół parafialny pw. NMP Matki Kościoła

Pierwsze wzmianki o Sulejówku pochodzą z 1526 roku. W aktach wcielonych do Korony ziem mazowieckich była wzmianka o wsi szlacheckiej Sulewo. Istniało w niej kilka chat i karczma. Wieś szlachecka Sulewo położona była w 1580 roku w powiecie warszawskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego[8]. W 1815 roku wieś Sulewo liczyła 57 mieszkańców. W 1866 roku uruchomiona została linia kolejowa. W ciągu kilku lat wokół stacji Miłosna powstało osiedle pracowników kolei, cegielnia oraz cechownia drewniana, od której pochodzi przyszła nazwa tej okolicy – „Cechówka”. W 1910 roku został uruchomiony kolejny przystanek kolejowy – Sulejówek, dla potrzeb wojskowych i dla coraz liczniej przybywających letników.

W grudniu 1919 roku Ignacy i Helena Paderewscy zakupili od rodziny Białobrzeskich willę „Białynia”, w której założyli Instytut Oświatowy, wsparty finansowo przez Józefa Piłsudskiego, późniejsze Ognisko „Helin”. W 1920 roku uruchomiona została pierwsza szkoła w Cechówce. W latach 1923-1926 w dworku powstałym z darów społeczeństwa oraz Komitetu Żołnierza Polskiego mieszkał Józef Piłsudski. W latach 30. XX w. Instytut Oświatowy rozbudowano wg projektu architekta Stefana Szyllera (m.in. dobudowano kaplicę Chrystusa Króla). W okresie II wojny światowej w budynkach instytutu mieściło się centrum hitlerowskiego wywiadu na Front Wschodni. Obecnie obiekty są bazą szkoleniową Ośrodka Rozwoju Edukacji (dawniej – Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli).

1 kwietnia 1939 roku Sulejówek uzyskał status samodzielnej gminy Sulejówek[9].

Podczas kampanii wrześniowej, 15 września 1939 roku, w odwecie za zabicie żołnierza Wehrmachtu (prawdopodobnie oficera), Niemcy dokonali pacyfikacji Cechówki, mordując ok. 100 osób (w tym 58 mieszkańców miejscowości)[10]. Ciała większości ofiar zostały spalone w podpalonych zabudowaniach, pozostałe pochowano na miejscowym cmentarzu w Miłośnie[10].

27 września 1939 roku gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba parafował w Szkole Podstawowej nr 1 (obecnie Miejskie Przedszkole nr 1) przy ul. Paderewskiego 47 warunki kapitulacji Warszawy[11]. Grupa młodzieży z gminy uczestniczyła w powstaniu warszawskim. 31 lipca 1944 roku do Sulejówka wkroczyli żołnierze 8. Gwardyjskiego Korpusu Pancernego 2. Armii Pancernej nacierającego na Warszawę od strony Dęblina przez Parysów i Pogorzel koło Mińska Mazowieckiego.

1 lipca 1952 roku Sulejówek stał się dzielnicą w nowym powiecie miejsko-uzdrowiskowym Otwock[12] a w 1958 roku został osiedlem miejskim w powiecie otwockim[13]. 18 lipca 1962 roku osiedle Sulejówek otrzymało prawa miejskie[14]. Po reformie administracyjnej kraju w 1975 roku, miasto znalazło się w województwie stołecznym warszawskim a 1 stycznia 1999 roku w województwie mazowieckim (powiat miński). Od 1 stycznia do 27 października 2002 roku miasto wchodziło w skład powiatu warszawskiego, a po jego zlikwidowaniu zostało przyłączone z powrotem do powiatu mińskiego.

W 2000 roku przyjęto nowe symbole miasta – flagę, godło, herb, sztandar, pieczęć i hejnał. W tym roku dworek „Milusin” zwrócono Fundacji Oświatowej Rodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego – Milusin.

Zabytki[edytuj]

Dworek „Siedziba” w Sulejówku, miejsce zamieszkania Moraczewskiego

W mieście znajdują się dwa zabytki wpisane do rejestru decyzją konserwatora:

  • Zespół willowy przy ulicy Oleandrów 5, wpisany do rejestru zabytków pod nr 1348 w 1988 roku, w skład którego wchodzą:
  • Dworek „Siedziba” zbudowany w 1911 roku, zamieszkiwany przez Zofię i Jędrzeja Moraczewskich, wpisany do rejestru zabytków pod nr 1299 w 1987 roku, znajdujący się przy ulicy 11 Listopada.

Transport[edytuj]

Sulejówek leży na trasie linii kolejowej E 20 MoskwaBerlin. Przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 637 WarszawaWęgrów, droga wojewódzka nr 638 Warszawa – Sulejówek, a także droga krajowa nr 2 ŚwieckoTerespol.

Z Warszawy można się dostać pociągiem Kolei Mazowieckich oraz SKM. Poza tym kursują autobusy prywatnych przewoźników oraz linie 173 (na krańcu zachodnim) i 704 (na krańcu południowym) obsługiwane przez ZTM.

Sport[edytuj]

Korty Tenisowe Topspin Sulejówek

W mieście działa Miejski Ludowy Klub Sportowy Victoria Sulejówek, założony w 1957 roku i mający siedzibę przy ulicy Krasińskiego 6, oraz od 1994 roku UKS Herkules, prowadzący 3 sekcje: lekkiej atletyki, siatkówki i koszykówki. W 2012 roku, po generalnym remoncie obiektu przy ulicy Paderewskiego 29, otwarte zostały Korty Tenisowe Topspin Sulejówek.

Ochrona zdrowia[edytuj]

W Sulejówku działają 2 przychodnie miejskie, 3 niepubliczne, pogotowie ratunkowe, a także 7 aptek. W 2010 roku oddano do użytku nowy budynek Przychodni Miejskiej nr 1, która wcześniej mieściła się w zabytkowym budynku przy ulicy Paderewskiego 94 (willa „Bzów”).

Religia[edytuj]

Oświata[edytuj]

Pomnik Piłsudskiego z córkami

Szkoły podstawowe:'

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego]]
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Czarnieckiego z oddziałami integracyjnymi
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Piłsudskiego
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka
  • Prywatna Szkoła Podstawowa im. Zofii i Jędrzeja Moraczewskich
  • Prywatna Szkoła Podstawowa im. Rodziny Moraczewskich

Szkoły ponadgimnazjalne:

Inne:

  • Miejskie Przedszkole nr 1
  • Miejskie Przedszkole nr 2
  • Prywatna Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego
  • Społeczna Szkoła Specjalna „Otwartych Serc”

Muzeum Józefa Piłsudskiego[edytuj]

Ludzie[edytuj]

  • Józef Piłsudski - polski działacz społeczny i niepodległościowy; polityk, żołnierz, mąż stanu
  • Stanisław Grabski - polski polityk, ekonomista; poseł na Sejm Ustawodawczy oraz poseł I kadencji Sejmu II RP
  • Jędrzej Moraczewski - polski polityk i publicysta; działacz PPSD i PPS; członek Stowarzyszenia Przyjaciół Sulejówka
  • Maciej Rataj - polski polityk, działacz ludowy i publicysta; w latach 20.-40. XX wieku właściciel dóbr ziemskich w Sulejówku, od których swoją nazwę wzięła jedna z części miasta - Ratajewo
  • Kasia Kowalska – polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów piosenek, urodziła się tutaj[17].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Od czasu przyłączenia Sulejówka do powiatu mińskiego.
  2. http://www.bip.sulejowek.pl/plik,4176,xxxi-285-2016-uchwala-budzetowa-na-rok-2017-miasta-sulejowek.pdf
  3. UM Sulejówek: Miasta partnerskie - Viimsi. sulejowek.pl, 2017-08-23. [dostęp 2017-08-23].
  4. UM Sulejówek: Miasta partnerskie - Bourg-la-Reine. sulejowek.pl, 2017-08-23. [dostęp 2017-08-23].
  5. UM Sulejówek: Miasta partnerskie - Yalvac. sulejowek.pl, 2017-08-23. [dostęp 2017-08-23].
  6. Bank Danych Lokalnych, bdl.stat.gov.pl [dostęp 2016-10-29].
  7. http://www.polskawliczbach.pl/Sulejowek, w oparciu o dane GUS.
  8. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze, Warszawa 1895, s. 252.
  9. Dz.U. z 1939 r. Nr 28, poz. 188
  10. ab Irmina Matyjasek-Jałowiecka: Historia mojego miasta. Sulejówek – część III. 2002: Sulejówek, s. 133. ISBN 83-907212-2-8.
  11. Irmina Matyjasek-Jałowiecka: Historia mojego miasta. Sulejówek – część III. 2002: Sulejówek, s. 34, 36–37. ISBN 83-907212-2-8.
  12. Dz.U. z 1952 r. Nr 27, poz. 185
  13. Dz.U. z 1957 r. Nr 39, poz. 176
  14. Dz.U. z 1962 r. Nr 41, poz. 188
  15. Liturgiczny Kalendarz Mariawicki na rok 2017 (Felicjanów).
  16. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 5 kwietnia 2015.
  17. Kasia Kowalska

Linki zewnętrzne[edytuj]

'