Tworzenie stron internetowych

Szczawno Zdrój

Oceń naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje strony internetowe które przyciągną klientów w mieście Szczawno Zdrój. Zapewniemy profesjonalne podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i fachowe wykonanie zapewni Ci sukces. Strona internetowa jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, dobrze wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania z wysokiej półki jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Szczawno Zdrój - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Szczawno Zdrój" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Szczawno Zdrój warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Szczawno Zdrój" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Szczawno Zdrój" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Szczawno Zdrój i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Szczawno Zdrój

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Szczawno Zdrój)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szczawno-Zdrój
Centrum Szczawna-Zdroju
Centrum Szczawna-Zdroju
Herb Flaga
Herb Szczawna-Zdroju Flaga Szczawna-Zdroju
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Powiat wałbrzyski
Gmina gmina miejska
Aglomeracja wałbrzyska
Prawa miejskie 1945
Burmistrz Marek Fedoruk
Powierzchnia 14,74 km²
Wysokość 400–430 m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

5 680[1]
385,3 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 74
Kod pocztowy 58-310
Tablice rejestracyjne DBA
Położenie na mapie powiatu wałbrzyskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wałbrzyskiego
Szczawno-Zdrój
Szczawno-Zdrój
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Szczawno-Zdrój
Szczawno-Zdrój
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Szczawno-Zdrój
Szczawno-Zdrój
Ziemia50°47′58″N 16°15′18″E/50,799444 16,255000
TERC
(TERYT)
0221031
SIMC 0984574
Urząd miejski
ul. Kościuszki 17
58-310 Szczawno-Zdrój
Strona internetowa
BIP

Szczawno-Zdrój (niem. Bad Salzbrunn) – miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, położone w Górach Wałbrzyskich (Sudety Środkowe), leżące na Dolnym Śląsku.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego. Według danych z 31 marca 2011 r. miasto miało 5926 mieszkańców[2].

Położenie[edytuj]

Według danych z 1 stycznia 2010 r. powierzchnia miasta wynosiła 14,74 km²[3]. Miasto stanowi 2,89% powierzchni powiatu.

Miasto jest położone na wysokościach od 400 do 430 m n.p.m.[potrzebny przypis]

Według danych z 2002 Szczawno-Zdrój ma obszar 14,87 km², w tym: użytki rolne (grunty orne i trwałe użytki zielone) 36%, nieużytki i obszary leśne 64%[4].

Szczawno-Zdrój graniczy z dwoma miastami: Wałbrzych i Boguszów-Gorce oraz z gminą Stare Bogaczowice.

Toponimia[edytuj]

Ul/ Kościuszki 17 - Urząd miejski w Szczawnie-Zdroju

Do stycznia 1935 obowiązywała nazwa Ober Salzbrunn[5]. Na fali przydawania uzdrowiskom ze względów promocyjnych predykatu Bad, 9 stycznia 1935 r. zmieniono tę nazwę na Bad Salzbrunn[6]. W 1946 roku wprowadzono urzędowo nazwę Szczawno Zdrój, zastępując nazwę niemiecką[7], choć przez krótki czas po wojnie funkcjonowały także nazwy Słońsk[8] i Solice Zdrój[9].

Nazwa miejscowości Szczawno-Zdrój pisana z łącznikiem (dywizem) jest formą zatwierdzoną urzędowo. Forma nazwy pisana bez łącznika, tzn. Szczawno Zdrój, jest formą potoczną. Do niedawna forma Szczawno Zdrój była jednak podawana jako poprawna przez słowniki języka polskiego (np. przez „Nowy słownik ortograficzny PWN”). Powstawał przez to rozdźwięk pomiędzy formą urzędową nazwy tego miasta a formą słownikową. Jednak te różnice przestały istnieć w 2004, kiedy Rada Języka Polskiego uchwaliła taki sposób zapisu wieloczłonowych nazw miejscowych[10][11][12].

Ponadto w nazwach dwuczłonowych odmieniają się oba człony, dlatego należy odmieniać zarówno nazwę, jak i określenie Zdrój[13][14]. Brak odmiany predykatu Zdrój jest często spotykanym błędem nawet wśród samorządowców i dziennikarzy[6].

Historia[edytuj]

Pierwsza wzmianka o wtedy jeszcze wsi książęcej została zawarta w 1221[15], w „Księdze Henrykowskiej” (dokument Henryka I Brodatego). Od końca XIV wieku włączono ją do dóbr zamku Książ[15]. Losy wsi zmieniały się wraz z dziejami zamku. W 1392, po śmierci ks. Agnieszki, żony Bolka II, Szczawno przeszło w ręce króla czeskiego Wacława. W 1410 wykupił je Janko z Chociemic z rąk braci Conrada i Albrechta Salzbornów. Od 1464 Szczawno wraz z Książem ponownie przechodzi w ręce króla czeskiego[potrzebny przypis].

Widok na na Szczawno-Zdój w XIX wieku. (rys. Ferdynand Kosk)

Uzdrowiskowy charakter Szczawna-Zdrój był znany od średniowiecza[15]. Bogate jest w wody lecznicze, szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo[15]. Po raz pierwszy właściwości lecznicze wód zbadał i potwierdził nadworny lekarz Hochbergów – Caspar Schwenckfeldt w 1597[16]. Skład chemiczny wód, medyczne ich zastosowanie oraz wyniki przeprowadzonych analiz, zostały opisane w wydanej we Wrocławiu w 1777 r. broszurze pt. Publiczne Uwiadomienie Zdroiów Zdrowych lub wód mineralnych leczących na Śląsku w Kodowie, Reynercu, Altwasser, Szarlotenbrun, Salcbrun i Flinsbergu się znaydujących. Był to dokonany przez Dawida Vogla przekład opublikowanej w 1774 r. książeczki Johanna Gotfrieda Morgenbessera, wrocławskiego lekarza i chemika[17]. Szczawno zyskało popularność w I poł. XIX wieku, kiedy to dzięki Augustowi Zemplinowi rozbudowano uzdrowisko i w miejscowości powstał teatr i park zdrojowy[18]. Hochbergowie byli właścicielami Szczawna do 1934[15].

W 1946 miejscowość została włączona do nowo powstałego województwa wrocławskiego na terenie powojennej Polski. W okresie od 1945 do 1946 funkcjonowała nazwa Solice Zdrój, ostatecznie przyjęto jednak obecną formę.

Zabytki[edytuj]

Ul. Kościuszki 14 - dawny hotel zdrojowy Grand Hotel w którym gościł m.in. Winston Churchill, obecnie Dom Zdrojowy im. dr J. Górskiego. Z lewej wieża Anny (zegarowa), wzniesiona w 1818 r.
Ul. Ratuszowa 1-2 - dawny pensjonat „Posthof”
Zakład Przyrodoleczniczy
Brama parku zdrojowego

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[19]:

 • historyczne założenie urbanistyczne, z XIII-XIX w./XX w.
 • zespół zabudowań zdrojowych, z l. 1822-1894:
  • pawilon handlowy
  • teatr zdrojowy
  • klub kuracjusza
  • „Biała Sala”
  • pijalnia wód
  • hala spacerowa
  • muszla koncertowa
  • altana nad źródłem
 • park „Szwedzki”, ul. Spacerowa-Nizinna, z pierwszej ćw. XX w.
 • wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina, z 1822 r.
 • willa, ul. Kolejowa 8, z 1901 r.
 • hotel zdrojowy „Grand Hotel”, obecnie Sanatorium Uzdrowiskowe nr 1 – „Dom Zdrojowy im. dr J. Górskiego”, z l. 1908-11: ogród, ogrodzenie metalowe, wybudowany przez Jana Henryka XV Hochberga, księcia von Pless jako „Grand Hotel”, duży wkład do aranżacji wystroju wnętrz obiektu wniosła była jego żona, Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, zwana księżną Daisy; w kilka lat później został przemianowany na Dwór Śląski – Kurhotel Schlesische Hof (1935-1945); był inspiracją dla architektów sopockiego Grand Hotelu, m.in. gościł Winstona Churchilla, ul. Kolejowa 14
 • pawilon usługowo-handlowy, drewniany, ul. Kościuszki 50, z 1935 r.
 • dawny pensjonat „Preussischer Zepter” z drugiej poł. XIX w., obecnie dom mieszkalno-handlowy, ul. Kościuszki 14,
 • dawny pensjonat „Dom Nauczycielek” z XIX w./XX w., obecnie szkoła sanatoryjna, ul. Ogrodowa 5,
 • dawny pensjonat „Posthof”, z poł. XIX w, obecnie biura, ul. Ratuszowa 1-2.
 • zakład kąpielowy „Łazienki Luizy”, ul. Sienkiewicza 1, z l. 1901-02, 1938 r.
 • dawny pensjonat „Kynast”, obecnie sanatorium „Zuch”, ul. Sienkiewicza 10, z drugiej poł. XIX w.
 • dom, ul. Sienkiewicza 44, z XVIII w.
 • willa, obecnie sanatorium „Dąbrówka”, ul. Wojska Polskiego 5, z 1904 r.
 • dawny pensjonat „Sans Souci”, ul. Wojska Polskiego 6, z 1891 r.
 • stajnia straży pożarnej, murowano-szachulcowa, ul. Nizinna, z 1913 r.

inne obiekty:

 • park zdrojowy im. H. Wieniawskiego
  • wieża zegarowa Anny, wzniesiona w stylu neogotyckim w 1818 r. na skarpie na terenie Parku Zdrojowego dla uczczenia księżnej Anny von Hochberg (1770–1830) z rodziny Anhalt-Köthen-Pless. Wieżę wybudowano pobliżu miejsca, gdzie odkopano prehistoryczne ujęcie studzienne sprzed około dwóch tysięcy lat. Poniżej wieży, na skale umieszczona jest tablica upamiętniająca ten fakt
 • cmentarz żydowski
 • kościół parafialny Wniebowzięcia NMP z l. 1936-1937
 • kaplica parafialna M.B Częstochowskiej ul.Baczyńskiego 14, obszar parafii obejmuje Szczawno Zdrój z docelowym zadaniem budowy nowego kościoła na styku Wałbrzycha i Szczawna Zdroju przy cmentarzu komunalnym w Szczawnie Zdroju
 • krzyż jubileuszowy usytuowany u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Kolejowej.
Zespół zabudowań zdrojowych z lat 1822-1894
Hala spacerowa
Zespół zabudowań zdrojowych, (1822-1894)
Dom zdrojowy, dawny Grand Hotel
Pijalnia wód, (1894)
Teatr Zdrojowy, (1860)
Amfiteatr w Szczawnie-Zdroju

Edukacja i kultura[edytuj]

Zespół Szkół w Szczawnie Zdroju im. M. Skłodowskiej-Curie
 • Zdrojowe Centrum Kultury „Młyn”
 • Teatr Zdrojowy z 1860 z salą w stylu neorokoko, miejsce wielu koncertów, spektakli operowych i teatralnych.
 • Przedszkole Miejskie
 • Miejska Szkoła Podstawowa
 • Gimnazjum Publiczne
 • Zespół Szkół im. Marii Curie-Skłodowskiej
 • Miejska Biblioteka Publiczna
 • Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju

Zieleń miejska[edytuj]

Park Szwedzki

Zalesione zbocza otaczających wzniesień i dość głęboko wcięte dolinki stanowią o atrakcyjności terenów widokowych i wypoczynkowych. Około 60% powierzchni zajmują tereny zielone: lasy, pastwiska i łąki oraz sady.[potrzebny przypis] W uzdrowisku znajdują się dwa parki utrzymane w stylu angielskim (Zdrojowy i Szwedzki – 26,5 ha) z bogatą roślinnością rodzimą i aklimatyzowaną (ok. 180 gatunków) wśród której wiele drzew i krzewów to pomniki przyrody (127). Na uwagę zasługują różaneczniki i azalie – z kwiatami w okresie wiosennym. Parki powstały na przełomie XVIII i XIX. Od 1996 prowadzona jest rewaloryzacja parku Zdrojowego. Celem rewaloryzacji jest odtworzenie charakteru parku z końca XIX, kiedy to miał największą popularność.[potrzebny przypis]

Transport[edytuj]

Łączna długość dróg na terenie miasta wynosi 23,22 km. Z tego 6 km to drogi wojewódzkie[potrzebny przypis], podlegające Dolnośląskiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich we Wrocławiu. Są to ulice: Solicka, Kolejowa, Ułanów Nadwiślańskich, Mickiewicza, Sienkiewicza, Chopina i Łączyńskiego. Pozostałe drogi mają charakter dróg lokalnych a utrzymaniem ich zajmuje się Urząd Miejski.

Po Szczawnie kursują autobusy komunikacji miejskiej z Wałbrzycha[20][21].

Demografia[edytuj]

Wieża widokowa na Chełmcu

Dane z 30 czerwca 2004[22]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
Jednostka osób  % osób  % osób  %
Populacja 5544 100 2957 53,3 2587 46,7
Gęstość zaludnienia
[mieszk./km²]
372,8 198,9 174

Piramida wieku mieszkańców Szczawna-Zdroju w 2014 roku[1].
Piramida wieku Szczawno Zdroj.png

Szlaki turystyczne[edytuj]

Przez teren Szczawna Zdroju przebiegają następujące szlaki turystyczne[23]:

 1. szlak turystyczny niebieskiEuropejski długodystansowy szlak pieszy E3
 2. szlak turystyczny zielony – Marciszów Górny – Krąglak – Gostków – Trójgarb – Bacówka Pod Trójgarbem – Lubomin – Chełmiec -Boguszów PKP – Dzikowiec Wielki – Unisław Śląski – Sokołowsko-Schronisko Andrzejówka – Rybnica Leśna – Wałbrzych Główny PKP (Chełmiec znajduje się na terenie gminy Szczawno-Zdrój)
 3. szlak turystyczny żółtyBolkówPółwsieNagórnikŁysicaNowe BogaczowiceTrójgarbBacówka Pod TrójgarbemLubomin – Szczawno Zdrój
 4. szlak turystyczny żółto-niebieskiStrzegom PKSStawiskaDobromierzPietrzykówChwaliszówZamek CisyStrugaCzerwone Wzgórze – Szczawno Zdrój – Wałbrzych PodzamczeSiodełko Pod Starym KsiążemZamek KsiążWitoszJeziora Zielonego (Jeziorko Daisy)Witoszów GórnyŚwidnica Miasto PKP

Religia[edytuj]

Kaplica cmentarna w Szczawnie Zdroju

Na obszarze administracyjnym Szczawna-Zdroju funkcjonują cztery Rzymskokatolickie parafie, z czego aż trzy mają swoją siedzibę w Wałbrzychu, niektóre zaś ulice ze Szczawna-Zdroju należą do tychże parafii. I tak w granicach administracyjnych Szczawna Zdroju leżą parafie: św.Rodziny w Wałbrzychu wraz z ulicą Okrężną w Szczawnie-Zdroju; parafia św.Wojciecha w Wałbrzychu wraz z ulicą Szopena i Gałczyńskiego w Szczawnie-Zdroju; oraz parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Wałbrzychu wraz z ulicami: Baczyńskiego, Okólną i Popiełuszki w Szczawnie-Zdroju (na terenie Szczawna-Zdroju będzie wybudowany nowy Kościół tejże parafii). Rdzenną zaś parafią miejską w Szczawnie-Zdroju jest:

Działa także:

Ludzie związani ze Szczawnem-Zdrojem[edytuj]

Tablica pamiątkowa z roku 1966 na budynku Zakładu Przyrodoleczniczego z listą osób, które korzystały z wód zdrojowych w Szczawnie-Zdroju

Najbardziej znani kuracjusze uzdrowiska:

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Szczawno_Zdroj, w oparciu o dane GUS.
 2. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym. Stan w dniu 31 III 2011.
 3. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2013-07-26. ISSN 1505-5507.
 4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 5. Landkreis Waldenburg.
 6. ab Henryk Grzybowski. Zagadka nazwy Altheide/Polanica. „Ziemia Kłodzka”. 2013 (231), s. 16-17, paźdz. 2013. Wydawnictwo Ziemia Kłodzka, OKiS Wrocław. ISSN 1234-9208. OCLC 499751393 (pol.). 
 7. Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. (M.P. z 1946 r. Nr 44, poz. 85).
 8. Spis stacyj i przystanków Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych we Wrocławiu, Wrocław 1945, s. 20.
 9. Pierwsza powojenna mapa Polski wydana przez WIG Sztabu Generalnego w roku 1945.
 10. Użycie łącznika w wieloczłonowych nazwach miejscowych (pol.). Rada Języka Polskiego, 2007. [dostęp 2012-04-04].
 11. Wielki słownik ortograficzny. Wyd. II. Wydawnictwo Naukowe PWN SA, 2006. [dostęp 2012-04-04]. (pol.)
 12. Wykaz urzędowy nazw miejscowości w Polsce. Warszawa: 1980–1982. (pol.)
 13. Jak jest poprawnie: zawody odbywają się w Polanicy Zdrój czy w Polanicy Zdroju?. Poradnia językowa Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, 2008-08-30. [dostęp 2013-09-22].
 14. Np.: pociąg do Szczawna-Zdroju, kartka związana z Polanicą-Zdrojem, pozdrowienia z Cieplic-Zdroju; błędnie: do Szczawna-Zdrój, z Polanicą-Zdrój, do Buska-Zdrój, z Cieplic-Zdrój.
 15. abcde Czerwiński 1996 ↓, s. 156.
 16. Czerwiński 1996 ↓, s. 156-157.
 17. Marek Żukow-Karczewski, Pięknem urzeczeni (trzy zapomniane relacje), „Aura”, nr 1/1998 r.
 18. Czerwiński 1996 ↓, s. 157.
 19. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 2012-10-23]. s. 190, 191.
 20. Szczawno.hb.pl Szczawno-Zdrój: dojazd, dostęp: 29.09.2014.
 21. ŚKA Wabrzych: Rozkład jazdy i mapa komunikacyjna ZDKiUM Wałbrzych, dostęp: 29.09.2014.
 22. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
 23. Sudety Środkowe. Skala 1:40 000. Wyd. 6. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2011. ISBN 978-83-62917-84-6.
 24. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 15 stycznia 2017.

Bibliografia[edytuj]

 • Janusz Czerwiński: Sudety. Przewodnik. Warszawa: Sport i Turystyka, 1996, s. 156-158. ISBN 83-7079-677-X.
 • Marek Staffa (red.): Góry Wałbrzyskie, Podgórze Wałbrzyskie, Pogórze Bolkowskie, Słownik geografii turystycznej Sudetów. T. 10. Wrocław: 2005, s. 446-467.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'