Tworzenie stron internetowych

Tomaszów Lubelski

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy online które przyciągną klientów w mieście Tomaszów Lubelski. Zapewniemy szczególne podejście do Twojego biznesu. Atrakcyjne ceny i z dbałością o detale wykonanie zapewni Ci sukces. Strona internetowa jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, kreatywnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania z wysokiej półki jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Tomaszów Lubelski - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Tomaszów Lubelski" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Tomaszów Lubelski warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Tomaszów Lubelski" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Tomaszów Lubelski" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Tomaszów Lubelski i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Tomaszów Lubelski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tomaszów Lubelski
Centrum Tomaszowa Lubelskiego
Centrum Tomaszowa Lubelskiego
Herb
Herb Tomaszowa Lubelskiego
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Powiat tomaszowski
Gmina gmina miejska
Data założenia 1590
Prawa miejskie 1621
Burmistrz Wojciech Żukowski
Powierzchnia 13,29 km²
Wysokość 258 – 307 m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

19 550[1]
1 471,0 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 84
Kod pocztowy 22-600
Tablice rejestracyjne LTM
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Tomaszów Lubelski
Tomaszów Lubelski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Tomaszów Lubelski
Tomaszów Lubelski
Ziemia50°27′11″N 23°25′09″E/50,453056 23,419167
TERC
(TERYT)
0618011
SIMC 0988075
Urząd miejski
ul. Lwowska 57
22-600 Tomaszów Lubelski
Strona internetowa
BIP

Tomaszów Lubelskimiasto w województwie lubelskim, siedziba powiatu tomaszowskiego. Leży na Roztoczu Środkowym, nad Sołokiją.

Według danych GUS z 30 czerwca 2009 r. miasto miało 19 991 mieszkańców[2].

Przemysł środków transportu, spożywczy (przetwórstwo owoców i warzyw).

Węzeł dróg wojewódzkich nr 850 oraz nr 853, a także drogi krajowej nr 17. Miasto jest bazą wypadową na Roztocze.

Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1621 roku położone było w XVI wieku w województwie bełskim[3].

Położenie[edytuj]

Mapa Tomaszowa Lubelskiego z podziałem na dzielnice

Według danych z roku 2002[4] Tomaszów Lubelski ma obszar 13,33 km², w tym:

 • użytki rolne: 48%
 • użytki leśne: 9%.

Miasto stanowi 0,9% powierzchni powiatu. Miasto otacza (sąsiaduje) gmina wiejska Tomaszów Lubelski. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa zamojskiego.

Historia[5][edytuj]

Początki miasta Tomaszów[edytuj]

Początki miejscowości sięgają końca XVI w., kiedy to z inicjatywy kanclerza wielkiego koronnego Jana Zamojskiego powstała nad rzeką Sołokiją osada zwana – od herbu Zamojskich – Jelitowem. W 1613 została przemianowana na Tomaszów na cześć syna Zamoyskiego, Tomasza. Jej dalszemu rozwojowi sprzyjało korzystne położenie na szlaku handlowym łączącym centrum kraju z południowo-wschodnimi kresami. Już przed lokacją mieszkało w niej około 400 rodzin.

W 1621 osada uzyskała od Tomasza Zamojskiego prawa miejskie, co zostało zatwierdzone przez króla Zygmunta III Wazę, który nadał też miastu ważny wówczas przywilej: prawo składowania soli. Od tamtej pory nastąpił szybki rozwój miasta, które ok. 1630 miało już prawie 4 tys. mieszkańców i kilka cechów rzemieślniczych.

Rozwój został zahamowany w połowie XVII w. na skutek wojen ze Szwedami i z wojskami Chmielnickiego a panujące wówczas epidemie przetrzebiły mieszkańców miasta. Walki o sukcesję po zmarłym w 1665 III ordynacie zamojskim Janie pogorszyły tylko sytuację; w 1676 starosta jasielski Tomasz Brodecki splądrował miasto. W tym czasie w Tomaszowie jednak stale przybywało ludności żydowskiej. Pod koniec XVII w. Żydzi stanowili już około 50% ludności. Trudnili oni się głównie handlem.

W II połowie XVIII w., w wyniku rozbiorów, Tomaszów znalazł się pod jurysdykcją austriacką. Miasto zastało w dużej mierze zniszczone na skutek pożaru, który wybuchł w 1775. Pod koniec XVIII w. Andrzej Zamojski i jego syn Aleksander próbowali poprawić ekonomiczną kondycję dóbr ordynacji zamojskiej. W latach 1794–1830 w Tomaszowie istniała znana wytwórnia fajansów. W czasie, gdy trwały wojny napoleońskie, miasto znalazło się na pewien czas w obszarze Księstwa Warszawskiego, a po kongresie wiedeńskim – w Królestwie Kongresowym. Wskutek ostatniego zmieniły się również granice zaborów i Tomaszów znalazł się na terytorium zaborcy rosyjskiego.

Czasy zaborów i powstań w Tomaszowie Lubelskim[edytuj]

W XIX w. podczas powstania listopadowego w Tomaszowie formowano pułk ochotniczy pod nazwą „Złota Chorągiew Wolności”, a w czasie powstania styczniowego miasto było siedzibą terenowych władz powstańczych, tzw. Tomaszowskiego Rządu Wolności.

20 stycznia 1863 Polacy w ramach powstania styczniowego zajęli ważny strategicznie Tomaszów. Cztery dni później wkroczył do miasta płk Emanow.

Krwawy dzień w Tomaszowie Ordynackim i rzeź mieszkańców dokonana została przez rosyjski oddział Emanowa 5 lutego 1863 roku.

19 lutego 1863 przeprowadzono ekshumację ofiar rosyjskiej rzezi. Komisja stwierdziła, że w poniosło śmierć 23 mieszkańców Tomaszowa, zastrzelonych z broni palnej, zarąbanych szablami, zakłutych bagnetami, a niektóre z ofiar miały odcięte palce u rąk podczas rabunku pierścieni przez Kozaków. Zginął także dr Żelkowski, którego ciało zabójcy wrzucili do płonącego domu oraz Żydówka, Ruchla Malarzowa, zmarła w wyniku odniesionych ran.

Od 1866 Tomaszów nie był już miastem należącym do ordynacji. W 1867 został siedzibą władz powiatowych. W 1867 miasto liczyło zaledwie 3614 ludzi. W II połowie XIX wieku rozwój miasta przyśpieszył i w Tomaszowie w 1890 mieszkało już 7277 osób.

W XIX wieku rezydował tu garnizon straży granicznej, liczący pod koniec wieku 400 ludzi i 300 koni.

I wojna światowa w Tomaszowie Lubelskim[edytuj]

W 1915, podczas I wojny światowej, w okolicach Tomaszowa doszło do bitwy wojsk rosyjskich z austriackimi. Po odzyskaniu niepodległości i wojnie polsko-bolszewickiej miasto odwiedził marszałek Józef Piłsudski. Nastąpił rozwój gospodarczy i kulturalny miasta, rozbudowano szpital, powstały hale targowe, budynek sejmiku powiatowego i gimnazjum. Wychodziła lokalna gazeta samorządowa „Ziemia Tomaszowska”. W okresie międzywojennym 54 procent ludności stanowili Żydzi[6].

II wojna światowa w Tomaszowie Lubelskim[edytuj]

 Osobny artykuł: Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim.

7 września 1939, tuż po rozpoczęciu II wojny światowej miasto poniosło znaczne straty w wyniku niemieckiego bombardowania. W dniach 17–20 września 1939 zjednoczone armie „Kraków” i „Lublin” pod dowództwem gen. Tadeusza Piskora stoczyły pod Tomaszowem bitwę z wojskami niemieckimi zakończoną kapitulacją sił polskich. Spóźniona odsiecz wojsk dowodzonych przez gen. Stefana Dąb-Biernackiego także skapitulowała 27 września a miasto znalazło się pod długotrwałą okupacją niemiecką, podczas której wymordowano prawie połowę mieszkańców. W tym okresie tomaszowianie brali udział w walkach z Niemcami, zarówno w otwartych bitwach (pod Wojdą w 1942, pod Zaborecznem w 1943), jak i w działaniach partyzanckich. 21 lipca 1944 po zaciętych walkach, w których brało także udział zgrupowanie AK dowodzone przez płk Wilhelma Szczepankiewicza, miasto zostało zajęte przez oddziały 23. Armii Gwardii I Frontu Ukraińskiego. W latach 1944–1956 w Tomaszowie funkcjonowało więzienie NKWD i UB nazywane „Smoczą Jamą”.

Po wojnie miasto odbudowano, a w latach 60. i 80. XX w. rozbudowywano.

Zabytki[edytuj]

Lista zabytków chronionych prawem (rejestrowanych)[7]

 • układ urbanistyczny;
 • kościół parafialny pw. Zwiastowania NMP – drewniany kościół parafialny z 1627 roku, przebudowany w 1727 r., w ołtarzu umieszczony jest obraz Matki Bożej Szkaplerznej; obok kościoła zabytkowa drewniana dzwonnica zrębowa z XVIII w. oraz cmentarz kościelny (ul. Królewska 1);
 • cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja z 1889 roku (Rynek 13);
 • grobowiec rodziny Bujalskich i Bohlerów z przełomu XIX/XX wieku, na cmentarzu parafialnym;
 • willa z 1934 roku, obecnie stacja SAN-EPID (ul. Lwowska 51);
 • budynek Wydziału Powiatowego Sejmiku Tomaszowskiego – budynek z 1925 roku, obecnie Urząd Stanu Cywilnego i Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Obywatelskich (ul. Lwowska 53);
 • Dom Związku Ziemian, budynek z 1930 roku, obecnie sąd rejonowy (ul. Lwowska 55);
 • „Herbaciarnia” – dom drewniany z 1895 roku na Rynku;
 • szkoła, ob. Zespół Szkół Nr 2, budynek wybudowany w latach 1923–1925 (ul. Żwirki i Wigury 3).

Lista zabytków nierejestrowanych:

Zabytki Tomaszowa Lubelskiego
Drewniany kościół parafialny z 1627 r.
Grobowiec Rodziny Bujalskich i Bohlenów
Herbaciarnia, zwana też Czajnią

Turystyka[edytuj]

Atrakcje turystyczne:

Demografia[edytuj]

Dane z 30 czerwca 2004[8]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
Jednostka osób  % osób  % osób  %
Populacja 20 261 100 10 609 52,4 9652 47,6
Gęstość zaludnienia
[mieszk./km²]
1520 795,9 724,1
 • Piramida wieku mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego w 2014 roku[1].


Piramida wieku Tomaszow Lubelski.png

Religia[edytuj]

Tomaszów Lubelski ma 4 parafie rzymskokatolickie, wchodzące w skład 2 dekanatów: Tomaszów – Północ i Tomaszów – Południe, należących do diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

W Tomaszowie znajduje się parafialna cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, a także zbór Kościoła Zielonoświątkowego w RP. Mieści się tu także zbór Świeckiego Ruchu Misyjnego „Epifania” oraz dwa zbory Świadków Jehowy (w tym grupa języka migowego), korzystające z Sali Królestwa (ul. Gen. T. Piskora 56)[9][10].

Sport[edytuj]

Do 1999 roku w Tomaszowie Lubelskim funkcjonował Prywatny Klub Piłkarski Piekarni Kowalskiego Prywaciarz Tomaszów Lubelski – amatorski klub piłkarski, założony w 1992 roku. Klub jak burza przechodził poszczególne szczeble rozgrywek Zamojskiego OZPN, począwszy od klasy C, ale po sezonie 1996/97 klasy międzyokręgowej zatrzymał się na 11 miejscu IV ligi. W 1997 roku przed startem rozgrywek sezonu 1997/98 Prywaciarz Tomaszów Lubelski (klasa międzyokręgowa) i Roztok Pasieki (klasa A) połączyły się tworząc klub Prywaciarz/Roztok Pasieki, który występował w chełmsko-zamojskiej Klasie międzyokręgowej (IV liga) – 15 miejsce i spadek do zamojskiej klasy okręgowej. W sezonie 1998/99 w klasie okręgowej Prywaciarz/Roztok Pasieki zajął 15 miejsce, oznaczające spadek do klasy A, jednak jako Prywaciarz/Roztok Pasieki nie przystąpił do rozgrywek zamojskiej klasy A w sezonie 1999/2000 (drużyna została rozwiązana). Prywaciarz/Roztok Pasieki jako gospodarz rozgrywał mecze na Stadionie w Pasiekach. W 1999 roku drużyna została zgłoszona do rozgrywek zamojskiej Klasy B ponownie pod nazwą PKK Prywaciarz Tomaszów Lubelski, jednak po zajęciu 2. miejsca w grupie tomaszowskiej drużyna została wycofana z rozgrywek zamojskiej Klasy B po rundzie jesiennej, a jej wyniki zostały anulowane.

Kultura[edytuj]

Od 2006 roku odbywa się corocznie konwent fantastyczny Kreskon. Jest on organizowanym przez młodych fanów fantastyki (stowarzyszonych w Tomaszowskim Klubie Fantastyki „Szept Wschodu”) spotkaniem ludzi o podobnych zainteresowaniach, na którym przewidzianych jest wiele atrakcji – spotkania z autorami, konkursy, prelekcje, dyskusje i inne.

W 2008 roku odbyła się pierwsza rekonstrukcja bitew pod Tomaszowem. Udział w rekonstrukcji brały grupy Rekonstrukcji Historycznej z całej Polski. W 2009 odbyła się kolejna rekonstrukcja.

Edukacja[edytuj]

Zespół Szkół nr 2 „Ekonomik”
Państwowa Szkoła Muzyczna, dawniej budynek Straży Pożarnej

Szkoły podstawowe:

 • Szkoła Podstawowa nr 2 ul. Żołnierzy Września 1
 • Szkoła Podstawowa nr 3 ul. Żwirki i Wigury 6
 • Specjalna Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka

Gimnazja:

 • Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich ul. Kopernika 4
 • Gimnazjum nr 2 im. Papieża Jana Pawła II ul. Kościuszki 86

Szkoły ponadgimnazjalne:

 • Zespół Szkół nr 1 „Ogólniak” im. Bartosza Głowackiego
 • Zespół Szkół nr 2 „Ekonomik” w Tomaszowie Lubelskim
 • Zespół Szkół nr 3 „Budowlanka” w Tomaszowie Lubelskim
 • Zespół Szkół nr 4 „Mechanik” w Tomaszowie Lubelskim

Szkoły wyższe:

Ponadto w Tomaszowie działa Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w ramach którego funkcjonują szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła zawodowa. W centrum miasta działa Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia, zaś nieco dalej Medyczne Studium Zawodowe, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy i Świetlica Środowiskowa „Krokus”[11].

Media[edytuj]

W mieście ukazują się obecnie dwie gazety: od 1991 roku dwutygodnik samorządowy Rewizje Tomaszowskie[12], a od 15 listopada 2012 roku tygodnik Echa Roztocza (w latach 2007–2012 gazeta ukazywała się pod tytułem Tygodnik Tomaszowski)[13][14], wydawany aktualnie przez Wydawnictwo Agencja Rozwoju Roztocza. Nieregularnie ukazywała się w Tomaszowie także bezpłatna młodzieżowa gazetka „Πsemko” („Pisemko”) wydawana przez Stowarzyszenie Czajnia[15]. W okresie międzywojennym władze miasta wydawały gazetę „Ziemia Tomaszowska”[16], a w 2001 roku, przez krótki czas, wydawane było pismo o tej samej nazwie.

Tomaszowscy „Żołnierze wyklęci” AK/WiN[edytuj]

 • Jan Leonowicz ps. „Burta” Dowódca Oddziału AK/WiN w rejonie Tomaszowa Lubelskiego
 • Stefan Kobos ps. „Wrzos”, ostatni komendant Samodzielnego Obwodu WiN Tomaszów Lubelski

Komunikacja[edytuj]

Rynek – rondo z drogą krajową nr 17
Ulica Lwowska

Obecnie Tomaszów jest przystankiem na drodze krajowej nr 17 łączącej Warszawę z Hrebennem. W okolicy miasta znajduje się przejście graniczne Hrebenne – Rawa Ruska. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku istnieją plany budowy obwodnicy Tomaszowa, które są jednak systematycznie odkładane. Według obecnych planów obwodnica ma być częścią drogi ekspresowej S17. Realizację inwestycji zaplanowano na okres po 2013 roku[17].

Istnieje tu rozwinięta komunikacja autobusowa obsługiwana przez PKS „Wschód”, PT Tomaszów Lubelski oraz licznych przewoźników prywatnych[18]. 11 stycznia 2012 roku podjęto decyzję o wydzieleniu z PKS „Wschód” oddzielnych spółek – tomaszowskiej i hrubieszowskiej[19]. W ten sposób PKS Tomaszów odzyskał samodzielność.

Ruch kolejowy odbywa się dzięki stacji kolejowej Bełżec, ok. 8 kilometrów od centrum miasta. 13 grudnia 2009, po zmianach w kolejowym rozkładzie jazdy, Tomaszów i cały region Roztocza zostały pozbawione połączeń pasażerskich, co pociągnęło za sobą protesty mieszkańców[20]. W czerwcu 2011 roku spółka Przewozy Regionalne uruchomiła pociągi REGIO relacji Lublin-Bełżec kursujące dwa razy dziennie[21]. Obecnie pasażerski ruch kolejowy odbywa się przez część roku (weekendy majowe i wakacje).

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Miasta i gminy partnerskie:

Związani z Tomaszowem Lubelskim[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Tomaszow_Lubelski, w oparciu o dane GUS.
 2. Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2009 r.). , 2009-11. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1734-6118 (pol.). 
 3. Zenon Guldon, Jacek Wijaczka, Skupiska i gminy żydowskie w Polsce do końca XVI wieku, w: Czasy Nowożytne, 21, 2008, s. 174.
 4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 5. Historia miasta Tomaszowa Lubelskiego w serwisie internetowym Urzędu Miasta.
 6. Andrzej Krajewski, O pożytkach płynących z niepodległości „Dziennik Gazeta Prawna” 104 (3745).
 7. Według rejestru KOBiDZ.
 8. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
 9. Sala Królestwa, powiat tomaszowski, Internetowa Książka Telefoniczna (www.ditel.pl).
 10. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 15 stycznia 2017.
 11. Lista szkół na stronie Urzędu Miasta.
 12. Praca zbiorowa: Tomaszów Lubelski. Monografia miasta. Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne, 2011, s. 502. ISBN 978-83-931302-5-2.
 13. Portal Press.pl, informacja o starcie „Tygodnika Tomaszowskiego”.
 14. Informacja o zmianie tytułu na stronie „Tygodnika Tomaszowskiego”.
 15. http://independent.pl/stowarzyszenie_czajnia Notatka o działalności stowarzyszenia na portalu Independent.pl.
 16. Wzmianka o prasie międzywojennej na stronie Urzędu Miasta.
 17. Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011–2015.
 18. PKS Wschód. web.pkswschod.pl. [dostęp 17 grudnia 2011].
 19. Dziennik Wschodni, PKS „Wschód” ma dwie spółki córki.
 20. List protestacyjny przeciwko likwidacji pociągów na Roztoczu.
 21. MMLublin.pl, Szynobusy z Lublina do Bełżca wróciły po dwóch latach.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'