Tworzenie stron internetowych

Tułowice

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy internetowe które przyciągną klientów w mieście Tułowice. Zapewniemy dokładne podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i dobre wykonanie zapewni Ci sukces. Miejsce w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, ładnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają klienta do skorzystania z Twojej oferty. Aktualne rozwiązania jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Tułowice - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Tułowice" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Tułowice warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Tułowice" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Tułowice" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Tułowice i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Tułowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta (od 01.01.2018). Zobacz też: Tułowice (ujednoznacznienie).
Tułowice
Herb
Herb Tułowic
Kościół św. Rocha
Kościół św. Rocha
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo opolskie
Powiat opolski
Gmina Tułowice
Liczba ludności (31 grudnia 2016) 3858
Strefa numeracyjna 77
Kod pocztowy 49-130
Tablice rejestracyjne OPO
SIMC 0504090
Położenie na mapie gminy Tułowice
Mapa lokalizacyjna gminy Tułowice
Tułowice
Tułowice
Położenie na mapie powiatu opolskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu opolskiego
Tułowice
Tułowice
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Tułowice
Tułowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Tułowice
Tułowice
Ziemia50°35′36″N 17°39′18″E/50,593333 17,655000
Strona internetowa miejscowości

Tułowice (niem. Tillowitz) – wieś w Polsce, w województwie opolskim, w powiecie opolskim, siedziba gminy Tułowice. Miejscowość uzyska status miasta z dniem 1 stycznia 2018[1].

Tułowice leżą na Nizinie Śląskiej, w centrum województwa opolskiego, nad Ścinawą Niemodlińską (prawy dopływ Nysy Kłodzkiej). Miejscowość dzieli 6,5 kilometra od Niemodlina, a 28 km od Opola. Przez wieś przebiega droga krajowa nr 405 relacji Niemodlin - Korfantów - Prudnik, a wschodnią granicą gminy przebiega autostrada A4.

We wsi znajduje się stacja kolejowa Tułowice Niemodlińskie, leżąca na linii kolejowej 287.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie opolskim.

Historia[edytuj]

Polską nazwę miejscowości w formie Tyłowice w książce "Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej" wydanej w Głogówku w 1847 wymienił śląski pisarz Józef Lompa.[2]

Historia miejscowości łączy się z lokalnym przemysłem. W XIX wieku rozpoczęto wydobycie glinek ceramicznych i produkcję fajansu. Proceder rozpoczął graf Ludwik Praschma, a od 1889 roku produkcją ceramiki zajął się Erhard Schlegelmilch. Wówczas powstała nowoczesna fabryka porcelany produkująca porcelanę stołową, dekorowaną motywami kwiatowymi i plastycznymi. Po II wojnie światowej, produkcję rozpoczęto w 1946 roku. Zmiana władzy spowodowała zarzucenie produkcji naczyń porcelanowych na rzecz naczyń z porcelitu. Po 1990 roku przekształcono zakład państwowy w spółkę akcyjną, którą włączono do NFI Magna Polonia, w 2001 roku, zarząd spółki ogłosił upadłość[3]. Fabrykę przejęła prywatna firma. Na obszarze byłego Porcelitu powołano podstrefę Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Spowodowało to napływ kapitału zagranicznego i zagospodarowanie upadłego "Porcelitu Tułowice"[4].

W końcu 2016 miejscowe władze podjęły starania w sprawie nadania Tułowicom statusu miasta[5], uwieńczone sukcesem w 2017 (z mocą od 2018).

Zabytki[edytuj]

Pałac w Tułowicach, druga poł. XIX w.

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[6]:

  • zespół pałacowy, z XVIII-XX w.:
    • pałac, wzniesiony w 1879 roku przez hrabiego Fryderyka Frankenberg-Ludwigsdorf von Schellendorf. Neorenesansowy, z bogatym wystrojem architektonicznym. Obecnie w pałacu znajduje się internat Technikum Leśnego;
    • czworaki;
    • młyn wodny, stary, murowano-szachulcowy, z 1763 r.;
    • stajnia;
    • park;
    • willa dzierżawcy fabryki porcelany, tzw. Stara Willa, ul. Parkowa 7, z 1890 r.;
  • dom, ul. Pocztowa 6, z poł. XIX w.;
  • budynek administracyjny d. Fabryki Porcelany „RS Tillowitz”, obecnie ul. Świerczewskiego 2e, z 1904 r.;

poza rejestrem:

  • bażanciarnia;
  • staw.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2017 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedzib władz niektórych gmin (Dz.U. z 2017 r. poz. 1427)
  2. Józef Lompa, „Krótki rys jeografii Śląska dla nauki początkowej”, Głogówek 1847, str.28.
  3. Upadłość Fabryki Porcelitu w Tułowicach - spółki wiodącej NFI Magna Polonia. [dostęp 2015-09-27].
  4. Gospodarka w regionie. [dostęp 2015-09-27].
  5. Tułowice chcą być miastem. [dostęp 2017-01-18].
  6. Rejestr zabytków nieruchomych woj. opolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 7.1.2013]. s. 100.
'