Tworzenie stron internetowych

Wałcz

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje wyzytówki online które przyciągną klientów w mieście Wałcz. Zapewniemy indywidualne podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i z dbałością o detale wykonanie zapewni Ci sukces. Strona internetowa jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, ładnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania na czasie jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Wałcz - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Wałcz" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Wałcz warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Wałcz" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Wałcz" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Wałcz i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Wałcz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wałcz
Ratusz w Wałczu
Ratusz w Wałczu
Herb Flaga
Herb Wałcza Flaga Wałcza
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat wałecki
Gmina gmina miejska
Prawa miejskie 1303
Burmistrz Bogusława Towalewska
Powierzchnia 38,17 km²
Wysokość 109 m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

25 801[1]
675,9 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 67
Kod pocztowy 78-600
Tablice rejestracyjne ZWA
Położenie na mapie powiatu wałeckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wałeckiego
Wałcz
Wałcz
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Wałcz
Wałcz
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wałcz
Wałcz
Ziemia53°16′37″N 16°27′48″E/53,276944 16,463333
TERC
(TERYT)
3217011
SIMC 0967245
Urząd miejski
plac Wolności 1
78-600 Wałcz
Strona internetowa

Wałcz (niem. Deutsch Krone) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, siedziba władz powiatu wałeckiego oraz wiejskiej gminy Wałcz. Miasto położone jest w środkowej części Pojezierza Południowopomorskiego nad jeziorami Raduń i Zamkowym i rzeką Żydówką. Wałcz jest powiatowym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym, siedzibą urzędów i instytucji lokalnych oraz ósmym ośrodkiem miejskim województwa (pod względem liczby ludności).

Według danych z 30 czerwca 2016 r. miasto miało 25 801 mieszkańców[1].

W Wałczu stacjonuje 100 Batalion Łączności, 104 Batalion Zabezpieczenia, 1 Regionalna Baza Logistyczna, a także ma siedzibę 107 Szpital Wojskowy. Miasto jest także siedzibą dekanatu.

Miasto królewskie lokowane w 1303 roku położone było w XVI wieku w województwie poznańskim[2].

Położenie[edytuj]

Wałcz jest położony na Pojezierzu Wałeckim, jednak mniejsza północno-wschodnia część miasta znajduje się już na Równinie Wałeckiej – oba mezoregiony należą do Pojezierza Południowopomorskiego.

Według danych z 1 stycznia 2014 r. powierzchnia miasta wynosiła 38,17 km²[3]. Miasto stanowi 4,2% powierzchni powiatu.

Wałcz leży na południowo-wschodnich krańcach województwa zachodniopomorskiego. Najbliższe duże miasta to: Szczecin (144 km), Bydgoszcz (113 km), Piła (28 km), Poznań (132 km), Gorzów Wielkopolski (107 km), Koszalin (137 km)[4].

Wyróżnia się 4 wydzielone części miasta, które dawniej były osobnymi miejscowościami: Chrząstkowo, Morzyca, Olszynka, Sosnówka.

Warunki naturalne[edytuj]

Struktura użytkowania gruntów (2005)[5]
Rodzaj Powierzchnia  %
Użytki rolne 1545 ha 40,50%
Lasy i grunty leśne 682 ha 17,88%
Pozostałe grunty i nieużytki 1589 ha 41,65%
Razem (Σ) 3815 ha 100%

Miasto znajduje się na terenie płaskim, urozmaiconym jedynie niewielkimi wzniesieniami[6].

Wałcz usadowiony jest nad jeziorami: Raduń (pow. 227,12 ha) oraz Jeziorem Zamkowym (pow. 133,01 ha). Jeziora te znajdują się w granicach administracyjnych miasta. Przez miasto przepływa rzeka Żydówka. Na terenie miasta ok. 11,2% stanowią jeziora i rzeki, których powierzchnia łącznie wynosi 427 ha[6].

Park przy ul. Kilińszczaków, Jezioro Zamkowe

W niewielkiej odległości od miasta znajdują się także inne jeziora: Chmiel Duży, Chmiel, Raduń Mały, Ostrowiec, Lubianka, Jezioro Łabędzie. Akweny te położone są w zwartych kompleksach lasów o zróżnicowanym drzewostanie. Miasto z trzech stron (od zachodu, południa i wschodu) także otoczone jest lasami.

Pomniki przyrody:

 • aleja lipowa „Raduń” składająca się z 27 lip (koło linii kolejowej, koło ulicy Ogniowej i Leśnej) o obwodach od 146 do 229 cm[7]
 • „Dąb Pokoleń” – dąb szypułkowy o obwodzie pnia 292 cm przy ul. Spokojnej 1[8]

Historia[edytuj]

W okresie powstawania państwowych organizacji plemiennych dzisiejsza ziemia wałecka leżała na pograniczu wpływów Pomorzan i Polan. Należy przyjąć, że do czasów przedpaństwowych Polski, ziemie te były pod kulturowym i politycznym wpływem Pomorzan i związane były z losem dziejowym Pomorza Zachodniego. Poprzez wyprawy wojenne na Pomorze organizowane w 1. połowie XII wieku przez Bolesława Krzywoustego okolice te zostały włączone do państwa polskiego, stanowiąc północne rubieże Wielkopolski[9].

Około 1300 r. tereny te opanowała Marchia Brandenburska. 23 kwietnia 1303 r. Ulrich Schoning i Rudolf Liebenthal otrzymali od margrabiów brandenburskich: Ottona, Konrada, Jana i Waldemara przywilej na założenie miasta Arnskrone koło jeziora Wolcen. Prócz praw miejskich Wałcz został także uposażony w 208 łanów ziemi ornej, łąki oraz dwa jeziora z wyspami i półwyspem, a także na 16 lat został zwolniony z podatków.

W 1368 r. na mocy układu zawartego przez króla PolskiKazimierza Wielkiego i margrabiegoOttona V Leniwego Ziemia Wałecka została przyłączona do Polski. Król potwierdził także przywilej miejski dla Wałcza, a w zamku osadził swojego starostę. Miasto w kwietniu 1378 r. spłonęło doszczętnie, wraz z otaczającym je ostrokołem i kościołem. W okresie I Rzeczypospolitej, Wałcz należał do woj. poznańskiego i był siedzibą starostwa grodowego.

W 1554 r. dla Ziemi Wałeckiej z siedzibą w Wałczu został utworzony urząd grodzki, który przetrwał do rozbiorów[10].

Od 1772 r. po I rozbiorze Polski miasto należało do prowincji państwa pruskiego zwanej Prusy Zachodnie. W XIX w. miasto odznaczało się szybkim rozwojem ekonomicznym. Działało tu kilku tartaków, odlewnia żelaza, fabryka maszyn, mebli, drukarnia, wapienniki, browar. W 1881 r. połączono Wałcz linią kolejową z Piłą, a w roku 1904 z Człopą, Złocieńcem i w 1914 ze Złotowem.

Traktat wersalski pozostawił zamieszkany w zdecydowanej większości przez Niemców Wałcz w Rzeszy Niemieckiej, w prowincji Marchii Granicznej Poznańsko-Zachodniopruskiej.

12 lutego 1945 r., po wcześniejszym przełamaniu umocnień obronnych Wału Pomorskiego miasto zostało wyzwolone. Miejscowa ludność niemiecka w większości opuściła miasto w obawie przed zbliżającym się frontem, pozostała została wysiedlona do Niemiec po zakończonej wojnie. Do miasta przybyli nowi osadnicy z różnych stron dawnej Polski, m.in. Polacy z Kresów Wschodnich, 7 maja 1946 zatwierdzono obecną nazwę[11]. W 1946 roku miasto zostało włączone do woj. szczecińskiego, by następnie w 1950 roku w wyniku podziału tego województwa znaleźć się w woj. koszalińskim. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa pilskiego. W wyniku reformy administracyjnej państwa od 1999 r. Wałcz należy do woj. zachodniopomorskiego.

Architektura[edytuj]

Zabytki[edytuj]

Kolegium pojezuickie
Budynek dawnego szpitala

Zabytki chronione prawem w Wałczu:

 • ratusz z 1890 r. – część średniowiecznego zespołu urbanistycznego
 • Kościół greckokatolicki Podwyższenia Krzyża Pańskiego z 1923-1924 (ul. 12 Lutego)
 • Kościół św. Mikołaja – budowla neogotycka z 1865 r.
 • Kościół św. Antoniego (ul. Sądowa) – budowla neogotycka zbudowana w latach 1902–1907 z cegły ceramicznej o wątkach krzyżowym i główkowym, na zaprawie wapiennej. Kościół wzniesiono na planie krzyża, z prostokątną nawą, przeciętą szerokim transeptem (nawą poprzeczną). Od wschodu dostawiono do nawy prostokątne prezbiterium i niewielką zakrystię, zaś od zachodu – smukłą czterokondygnacyjną wieżę nakrytą ostrosłupowym hełmem. Bryła kościoła opięta jest przyporami, wzbogacona południowym i północnym szczytem transeptu. Urozmaicona jest okrągłymi klatkami schodowymi, wiodącymi na poziom empor bocznych oraz osobną klatką na wieżę.
 • parafialna cerkiew prawosławna pw. Świętej Trójcy, dawna kaplica ewangelicka z XIX wieku (ul. Kujawska 15A)
 • klasycystyczny dwór z początku XIX w., będący obecnie Muzeum Ziemi Wałeckiej (ul. Pocztowa 14)
 • spichlerz (ul. Kilińszczaków 57)
 • szkoła znana jako Ateny Wałeckie z 1805 r. (ul. Kilińszczaków 59), dawniej kolegium jezuickie, obecnie Zespół Szkół nr 1
 • szkoła (ul. Sądowa 9)
 • poczta (ul. Kilińszczaków 30, Pocztowa 2) – budowla neogotycka z 1895 r.
 • dworzec kolejowy
 • cmentarz ewangelicki (ul. Kujawska 13, 15)
 • cmentarz katolicki (ul. Zdobywców Wału Pomorskiego 58)
 • cmentarz wojenny żołnierzy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego
 • budynek dawnego szpitala powiatowego, zlikwidowanego pod koniec 2007 roku (ul. Zdobywców Wału Pomorskiego 52-54)
 • zabytkowy bank (ul. Bankowa 3/5)
 • zabytkowe budynki (ul. Orla 35, ul. Sądowa 1)
 • zabytkowa willa (ul. Dąbrowskiego 18)
 • kamienica (ul. Wojska Polskiego 41), obecnie powiatowy urząd pracy
 • zabytkowa willa (ul. Wojska Polskiego 51)

Pomniki i miejsca pamięci narodowej[edytuj]

Demografia[edytuj]

Struktura demograficzna mieszkańców Wałcza według danych z 31 grudnia 2008[12]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
Jednostka osób  % osób  % osób  %
Populacja 26 003 100 13 681 52,61 12 322 47,39
Wiek przedprodukcyjny (0–17 lat) 4931 18,96 2457 9,45 2474 9,51
Wiek produkcyjny (18–65 lat) 17 307 66,56 8500 32,69 8807 33,87
Wiek poprodukcyjny (powyżej 65 lat) 3765 14,48 2724 10,48 1041 4

Mieszkańcy Wałcza stanowią 48,0% ludności powiatu wałeckiego (2013[13]).

Piramida wieku mieszkańców Wałcza w 2014 roku[1].
Piramida wieku Walcz.png

Gospodarka[edytuj]

Według danych z 2008 roku w mieście działało 3695 prywatnych podmiotów gospodarczych, z czego 3058 stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W 2008 r. działalność prowadziło 31 spółek handlowych z udziałem kapitału zagranicznego i 17 spółdzielni[14].

W 2007 r. na terenie miasta ustanowiono podstrefę Wałcz – Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, obejmującą 8 kompleksów o łącznej powierzchni 56,7961 ha. Są położone przy ul. Strefowej oraz przy ul. Kołobrzeskiej[15][16][17]. Przedsiębiorcy podejmujący działalność gospodarczą na terenie podstrefy mogą skorzystać ze zwolnienia z części podatku dochodowego CIT lub części dwuletnich kosztów pracy[18].

W Wałczu znajdują się zakłady produkujące: części rowerowe (piasty rowerowe i mechanizmy korbowe)[19], syropy i soki zagęszczane[20], preparaty biologiczne dla rolnictwa i leśnictwa[21].

Według danych z 31 sierpnia 2014 liczba bezrobotnych mieszkańców Wałcza zarejestrowanych w urzędzie pracy obejmowała 1224 osób[22].

Transport[edytuj]

Przez Wałcz prowadzą drogi krajowe: nr 10 od granicy w Lubieszynie do Płońska, oraz nr 22 z Kostrzyna do okolic Braniewa, a także wojewódzkie: nr 163 z Kołobrzegu i nr 178 do Obornik Wlkp. W budowie jest obwodnica (w ramach S10), która ominie miasto od północy. Będzie to droga ekspresowa, dwujezdniowa, o dwóch pasach ruchu, długości 17,8 km. Planowe oddanie tego odcinka drogi do ruchu ma nastąpić w czerwcu 2018 roku[23].

Miasto posiada dworzec kolejowy przez który przechodzi linia kolejowa nr 403 biegnąca w kierunku Piły. Przez Wałcz kursują pociągi regionalne relacji Piła Główna - Szczecin Główny - Piła Główna oraz pospieszne do Warszawy i Szczecina.

Komunikację autobusową w rejonie Wałcza prowadzi przedsiębiorstwo PKS Wałcz.

Główne kierunki PKS Wałcz:

Koszalin, Piła, Tuczno, Człopa, Trzcianka.

Komunikację miejską w mieście obsługuje Zakład Komunikacji Miejskiej. Autobusy ZKM kursują na 14 liniach zapewniając połączenia zarówno wewnątrz miasta, jak i z przyległymi wsiami tj. Karsibór, Wałcz Pierwszy i Drugi, Różewo. Część kursów ma charakter typowo szkolny i wykonywane są jedynie w dni nauki szkolnej.

Linie autobusowe w Wałczu:

0: Dolne Miasto – Puls/Baza ZKM – Dolne Miasto; w częstotliwości od 30 do 120 minut, co czyni ją najczęstszą linią w Wałczu.

2: Karsibór – Wałcz Drugi – Karsibór; w częstotliwości od 36 do 180 minut.

2A: Bukowina COS – Karsibór; w częstotliwości od 60 minut do nawet 10 godzin.

itd.

Media[edytuj]

Na terenie Wałcza funkcjonuje kilka lokalnych mediów. W tym cztery tygodniki: największym jest „Extra Wałcz”, następnie regionalny „Tygodnik Nowy” oraz „Pojezierze Wałeckie” i „Super Pojezierze” oraz inne portale internetowe: m.in. extrawalcz.pl, pojezierze.com.pl.

Oświata[edytuj]

Gimnazjum nr 2

W mieście funkcjonują 4 przedszkola z czego 2 niepubliczne, 3 szkoły podstawowe, 3 gimnazja, oraz 1 gimnazjum dla dorosłych.

Szkoły ponadgimnazjalne w Wałczu:

 • II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Józefa Tischnera (ul. Bydgoska 52)
 • Zespół Szkół Nr 1, które obejmuje I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego
 • Zespół Szkół nr 2, w którego skład wchodzą: III Liceum Ogólnokształcące im. Profesora Wiktora Zina, Technikum Zawodowe nr 1 im. Profesora Wiktora Zina, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 im. Profesora Wiktora Zina
 • Zespół Szkół Nr 3 im. I Armii Wojska Polskiego
 • Zespół Szkół Nr 4 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Władysława Broniewskiego

Uczelnie:

Turystyka[edytuj]

Pozostałości niemieckich bunkrów w okolicy cegielni

Nad jeziorem Raduń usytuowany jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR), który dysponuje sprzętem sportowym, m.in. motorówkami, kajakami, rowerami wodnymi oraz statkiem spacerowym Delfin. Miejsce to służy też jako baza wypadowa do wędrówek pieszych, rajdów rowerowych oraz spływów kajakowych. Tu bierze swój początek tzw. Pętla Wałecka – szlak kajakowy, który przebiega przez sześć jezior, połączonych niewielkimi ciekami wodnymi i kończy się w jeziorze Bytyń Wielki. Z MOSiR-u biorą też swój początek szlaki piesze i rowerowe, które z obu stron oplatają jezioro Raduń oraz biegną okalającymi je lasami, aż do wsi letniskowej Strączno.

Nad jeziorami wałeckimi znajdują się plaże i kąpieliska, a także pola namiotowe i wypożyczalnie sprzętu sportowego.

Most wiszący nad jez. Raduń zimą

Brzegi jeziora Raduń spięte są mostem wiszącym, będącym również tutejszą atrakcją. Pod koniec XIX wieku przez jezioro przerzucono most o konstrukcji drewnianej. W roku 1978 w tym samym miejscu postawiono Most Kłosowski o konstrukcji żelaznej. Most przeznaczony jest do ruchu pieszego.

Przy placu Polskim 3, na jeziorze Raduń zostało ustalone kąpielisko śródlądowe. W sezonie 2013 r. sezon kąpielowy obejmował okres od 15 czerwca do 31 sierpnia[24].

Na bezpośrednie okolice Wałcza składają się tereny leżące w gminie wiejskiej Wałcz. Dużą atrakcją (oprócz śródleśnych jezior) są tu pomniki przyrody. W niewielkiej odległości od Wałcza (przy drodze nr 163), między Kłębowcem, a Golcami znajduje się rezerwat leśny o powierzchni około 16 ha, w którym występują: buczyna, łęg wiązowy i grąd. Wysokość dwustuletnich buków i dębów przekracza tu 30 metrów, a obwód niektórych z nich wynosi około 5 metrów.[potrzebny przypis] Rezerwat zwiedzać można tylko po wyznaczonych ścieżkach.

Atrakcje turystyczne w Wałczu:

 • Park Linowy w Rudnicy – jeden z największych tego typu obiektów w Polsce.
 • dwie fontanny zlokalizowane na placu Wolności i Jeziorze Zamkowym
 • Most Kłosowski – most wiszący nad jeziorem Raduń
 • szlak kajakowy „Wałecka Pętla Kajakowa”
 • Czarodziejska Górka” – do końca niewyjaśnione zjawisko w pobliżu Wałcza – na drodze pomiędzy Strącznem i Rutwicą istnieje górka, pod którą przedmioty (w tym i samochody) wtaczają się „same”.
 • pozostałości schronów i umocnień Wału Pomorskiego
 • Muzeum Wału Pomorskiego przy ulicy Wojska Polskiego

Kultura i sport[edytuj]

Jez. Raduń (widok z lasu bukowego)

Nad jeziorem Raduń położony jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Wałczu, należący do Centralnego Ośrodku Sportu. Obiekt posiada: krytą pływalnię, tor wioślarsko-kajakowy, hale sportowe, wypożyczalnię sprzętu rekreacyjnego, siłownię, stadion z bieżnię mineralną, salę bokserską, trasa narto-rolkowa, korty tenisowe, zespół boisk, profesjonalną salę bokserską, salę z ergometrami[25].

Bezpośrednio po wojnie, za sprawą Nadleśniczego Lasów Miejskich Wałcza Winanda Osińskiego oraz trenera Jana Mulaka, rozpoczął tu trening polski lekkoatletyczny „Wunderteam”, jedna z najlepszych reprezentacji na świecie na przełomie lat 50. i 60. XX w.

Wałecką drużyną piłkarską jest KS „Orzeł” Wałcz. Obecnie gra w czwartej lidze. Zespół rozgrywa mecze na stadionie przy ulicy Wojska Polskiego 25A, dawniej przy ulicy Wolińskiej. Klub powstał w 1946 roku. „Orzeł” Wałcz posiada biało-czerwone barwy klubowe.

W mieście istnieje znany w kraju i zagranicą Klub Karate Tradycyjnego oraz inne kluby: klub sportowy „ŻAK” prowadzący sekcje akrobatyki oraz lekkoatletyki, Wałeckie Towarzystwo Wioślarskie „Orzeł”, Jacht Klub Wałcz, Wałeckie Towarzystwo Sportowe „Orzeł” oraz Wojskowy Klub Łączności i Sportu „SYGNAŁ”[26], który powstał w 2013 roku.

Na Dolnym Mieście znajduje się skatepark, czyli miejsce do jazdy na deskorolce.

Od 2005 roku w Wałczu odbywa się w sierpniu „Wałeckie Scrabblobranie”, otwarty turniej rankingowy, zaliczany do Grand Prix rozgrywek w scrabble w Polsce, organizowany pod patronatem Polskiej Federacji Scrabble[27].

W Wałczu znajduje się także uczniowski klub sportowy UKS Volley, o profilu siatkarskim[28].

Religia[edytuj]

Wałcz podzielony jest pomiędzy 3 parafie rzymskokatolickie, które podlegają pod dekanat Wałcz. Ponadto w mieście istnieje jedna parafia wojskowa[29].

Największą świątynią w mieście jest kościół św. Antoniego.

Miasto i jego okolice obejmuje także parafia greckokatolicka pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Pańskiego oraz prawosławna parafia pod wezwaniem Świętej Trójcy, której cerkiew jest dawną ewangelicką kaplicą cmentarną z XIX w. Do protestanckich tradycji Wałcza nawiązuje działający w mieście zbór zielonoświątkowy. Na terenie miasta działalność religijną prowadzi także miejscowy Zbór Świadków Jehowy posiadający własną Salę Królestwa[30].

Administracja i samorząd[edytuj]

Wałcz ma status gminy miejskiej – mieszkańcy terenów wiejskich wokół Wałcza tworzą odrębny samorząd (gmina wiejska Wałcz). Mieszkańcy wybierają do Rady Miasta Wałcza 21 radnych[31]. Organem wykonawczym władz jest burmistrz. Siedzibą władz jest ratusz na placu Wolności.

Burmistrzowie Wałcza:

 • Janusz Wojciech Klukowski (1990–1992)[32]
 • Władysław Polcyn (1992 – lipiec 1994)
 • Zdzisław Józef Tuderek (od 1994-2012)[33]
 • Bogusława Towalewska (od listopada 2012)

W 2016 r. wykonane wydatki budżetu samorządu Wałcza wynosiły 90,6 mln zł, a dochody budżetu 97,6 mln zł. Zobowiązania samorządu (dług publiczny) według stanu na koniec 2016 r. wynosiły 28 mln zł, co stanowiło 28,7% poziomu dochodów[34].

Miasto jest także siedzibą władz powiatowych. Starostwo Powiatu Wałeckiego mieści się na ul. Dąbrowskiego.

Miasto jest obszarem właściwości Sądu Rejonowego w Wałczu, gdzie w 2017 r. pracowało 8 sędziów[35]. Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych i sprawy gospodarcze są rozpatrywane Sąd Rejonowy w Koszalinie, a z zakresu prawa pracy przez Sąd Rejonowy w Szczecinku[36]. Wałcz jest obszarem właściwości Sądu Okręgowego w Koszalinie[37]. Wałcz (właśc. powiat wałecki) jest obszarem właściwości miejscowej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie[38].

Mieszkańcy Wałcza wybierają 8 z 17 radnych do Rady Powiatu w Wałczu[39], a radnych do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w okręgu nr 3. Posłów na Sejm wybierają z okręgu wyborczego nr 40, senatora z okręgu nr 99, a posłów do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 13.

W mieście znajduje się siedziba Rejonu Wałcz oddziału GDDKiA Szczecin, który jest odpowiedzialny za odcinki drogi krajowej nr 10 i nr 22[40].

Współpraca samorządowa[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. abc http://www.polskawliczbach.pl/Walcz, w oparciu o dane GUS.
 2. Zenon Guldon, Jacek Wijaczka, Skupiska i gminy żydowskie w Polsce do końca XVI wieku, w: Czasy Nowożytne, 21, 2008, s. 177.
 3. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2014 r.. , 2014-07-24. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1505-5507. 
 4. Według [maps.google.pl Google Maps].
 5. Dane roczne – Wałcz (1), Rolnictwo (pol.). W: Bank Danych Lokalnych [on-line]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2009-07-08].
 6. ab Lokalny Plan Rewitalizacji miasta Wałcz na lata 2007–2013, Warszawa luty 2007 r., wyginternational (IMC Polska).
 7. Uchwała Nr VI/sXIX/117/12 Rady Miasta Wałcz z dnia 31 stycznia 2012 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2012 r. poz. 442).
 8. Uchwała Nr VI/SXXVII/153/12 Rady Miasta Wałcz z dnia 18 września 2012 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2012 r. poz. 2338).
 9. Leszek Jóźwik, Historia miasta Wałcz.
 10. M. Pawlikowski, Sądownictwo grodzkie w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, Strzałków 2012.
 11. Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. (M.P. z 1946 r. Nr 44, poz. 85).
 12. Dane roczne – Wałcz (1), Ludność (pol.). W: Bank Danych Regionalnych [on-line]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2009-07-08].
 13. Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym w 2013 r. (Stan w dniu 31 XII 2013 r.). , 2014-06-05. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1734-6118. 
 14. Dane roczne – Wałcz (1), Podmioty gospodarcze (pol.). W: Bank Danych Regionalnych [on-line]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2009-07-08].
 15. (Dz.U. z 2007 r. Nr 179, poz. 1270).
 16. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 marca 2012 r. zmieniające rozporządzenie (Dz.U. z 2012 r. Nr 232, poz. 360).
 17. Podstrefa „Wałcz”. Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego SA. [dostęp 2014-10-27].
 18. Korzyści podatkowe. Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego SA. [dostęp 2014-10-27].
 19. O firmie. Fabryki Części Rowerowych „ROMET-WAŁCZ”. [dostęp 2013-01-26].
 20. Zakład Produkcyjno Handlowy Victoria Cymes. Krajowy Rejestr Sądowy. [dostęp 2013-01-26].
 21. O firmie. Biofood s.c.. [dostęp 2013-01-26].
 22. Robert Juszkiewicz: Urząd Pracy » Statystyki bezrobocia » Gminy – Sierpień 2014. Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu. [dostęp 2014-10-27].
 23. Obwodnica Wałcza, www.obwodnicawalcz-dk10.pl [dostęp 2017-01-25] (pol.).
 24. Uchwała Nr VI/sXXXVII/210/13 Rady Miasta Wałcz z dnia 28 maja 2013 r. ws. określenia Wykazu Kąpielisk (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2013 r. poz. 2566).
 25. Folder COS wersja polska. Centralny Ośrodek Sportu. [dostęp 2013-01-26].
 26. WKŁiS SYGNAŁ dostęp 2014-01-13.
 27. V Mistrzostwa Wałcza „Wałeckie Scrabblobranie” (pol.). Polska Federacja Scrabble. [dostęp 2009-07-08].
 28. strona UKS Volley Wałcz
 29. Garnizon Wałcz. 2brygada.walcz.paak.net. [dostęp 2015-02-21].
 30. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 6 czerwca 2014.
 31. Zarządzenie Nr 69/2014 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 4 marca 2014 r. ws. ustalenia liczby radnych (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2014 r., poz. 1084).
 32. JW Klukowski w encyklopedii Solidarności ([1]).
 33. Burmistrz Wałcza nie żyje. Zmarł w niedzielę w swoim domu. Polskapresse Sp. z o.o., 2012-08-20. [dostęp 2014-10-27].
 34. Działalność informacyjno-szkoleniowa » Analizy budżetów jednostek samorządu terytorialnego » Archiwum » 2016 r. » Analizy budżetów JST » Wykonanie budżetów jst IV kwartał 2016 r. /Tabele: 5, 6, 7. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie. [dostęp 2017-08-19].
 35. Lista sędziów wraz z podziałem czynności. Sąd Rejonowy w Wałczu. [dostęp 2017-09-17].
 36. Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 czerwca 2012 r. w sprawie utworzenia wydziałów w sądach rejonowych (Dz. Urz. Min. Sprawiedliwości z 2012 r. poz. 95, s. 19)
 37. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 października 2012 r. ws. ustalenia siedzib i obszarów właściwości sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych (Dz.U. z 2012 r. Nr 0, poz. 1223)
 38. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2003 r. ws. obszarów właściwości miejscowej samorządowych kolegiów odwoławczych (Dz.U. z 2003 r. Nr 198, poz. 1925)
 39. Uchwała Nr XXXI/245/2002 Rady Powiatu w Wałczu z dnia 25 kwietnia 2002 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2002 r. Nr 38, poz. 828).
 40. Rejon Wałcz. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. [dostęp 2011-07-22].
 41. Podpisanie umowy partnerskiej ze szwedzkim Miastem Astorp (pol.). UM Wałcz. [dostęp 2009-07-09].

Linki zewnętrzne[edytuj]

'