Tworzenie stron internetowych

Zbąszynek

Oceń naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje wyzytówki online które przyciągną klientów w mieście Zbąszynek. Zapewniemy szczególne podejście do Twojego biznesu. Niskie ceny i dobre wykonanie zapewni Ci sukces. Miejsce w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, ładnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania z wysokiej półki jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Zbąszynek - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Zbąszynek" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Zbąszynek warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Zbąszynek" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Zbąszynek" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Zbąszynek i w całej Polsce!



Reklama internetowa - Marketing www

Chcesz aby Twoja strona/sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Zbąszynek" lub "pewna firma Zbąszynek" mogli trafić do twojej witryny? Poznaj ofertę Malinemarketing dla Zbąszynek. Zyskaj profesionalneą reklamę i promocję dla Twojej firmy w Zbąszynek.

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Zbąszynek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Zbąszynek (ujednoznacznienie).
Zbąszynek
Dom Kultury Kolejarz
Dom Kultury Kolejarz
Herb Flaga
Herb Zbąszynka Flaga Zbąszynka
Państwo  Polska
Województwo  lubuskie
Powiat świebodziński
Gmina Zbąszynek
gmina miejsko-wiejska
Data założenia 1923
Prawa miejskie 1945
Burmistrz Wiesław Czyczerski
Powierzchnia 2,76 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

5 022[1]
1 402,8 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 68
Kod pocztowy 66-210
Tablice rejestracyjne FSW
Położenie na mapie powiatu świebodzińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu świebodzińskiego
Zbąszynek
Zbąszynek
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Zbąszynek
Zbąszynek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zbąszynek
Zbąszynek
Ziemia52°14′32″N 15°48′59″E/52,242222 15,816389
TERC
(TERYT)
0808064
SIMC 0988649
Urząd miejski
Rynek 1
66-210 Zbąszynek
Strona internetowa

Zbąszynek (do 1945 niem. Neu Bentschen[2]) – miasto w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Zbąszynek. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. zielonogórskiego. Według danych z 31 grudnia 2014 miasto liczyło 5037 mieszkańców[3].

Historia[edytuj]

Zbąszynek powstał w latach 1923-1939 jako Neu Bentschen (Nowy Zbąszyń), niemiecka osada i placówka celna, przy stacji granicznej. Wiernie oddaje to serial "Szpiedzy w Warszawie" - czteroodcinkowy polsko-brytyjski miniserial historyczny produkcji BBC Films i Telewizji Polskiej. W pierwszym odcinku część akcji odbywa się w miejscowości granicznej Neu Bentschen.

Lokalizacja nie obyła się bez trudności, gdyż pierwotna koncepcja budowy stacji w okolicy Dąbrówki Wielkopolskiej została zmieniona na skutek problemów z wykupem gruntów pod zabudowę. Ostatecznie osadę wybudowano na polach wsi Kosieczyn. W okresie międzywojennym stworzono dużą i nowoczesną infrastrukturę kolejową oraz kolonię według koncepcji miasta-ogrodu (projektantem był Friedrich Veil). Neu Bentschen w tym okresie zamieszkiwali w przeważającej większości Niemcy pracujący na kolei. W osadzie istniały dwa kościoły (wzniesione w 1929 roku w stylu charakterystycznym dla okresu międzywojennego, drukarnia należąca do Carla Albrechta, dom kultury (Deutsches Haus), szkoła, poczta oraz bank. Administracyjnie kolonia należała do powiatu międzyrzeckiego.

W okresie II wojny światowej istniały w mieście obozy pracy przymusowej, w których pracowały (w różnych okresach) oddziały robocze złożone jeńców sowieckich, francuskich, włoskich a także Żydzi z łódzkiego Getta. W wyniku fatalnych warunków wielu z przymusowych robotników zmarło z wycieńczenia oraz chorób. Robotnicy przymusowi pracowali głównie przy rozbudowie infrastruktury kolejowej i jej dostosowaniu do obsługi transportów wojennych. Często dochodziło w trakcie tych prac do aktów sabotażu bezlitośnie karanego przez Niemców.

Kim Ir Sen na stacji kolejowej w Zbąszynku. Na pierwszym planie, tyłem, Tomasz Kotkowiak

Do ciekawostek można zaliczyć, że przez stację przejeżdżały takie osoby jak Adolf Hitler (podczas wojny), Józef Stalin (na konferencję w Poczdamie) i Kim Ir Sen (w latach 80).

W styczniu 1945 roku mieszkańcy Neu Bentschen i okolicznych wsi ewakuowali się koleją za Odrę. O miasto nie toczyły się walki, więc pozostało niezniszczone (w znikomym stopniu dosięgły go dewastacje oraz szabrownicy) i mogło stanowić jeden z etapów w akcji repatriacyjnej. Od 1945 roku pod przejściową nazwą Nowy Zbąszyń (od 1946 pod obecną nazwą[4]) już w Polsce, uzyskał prawa miejskie. W latach 1945-1989 dominującą rolę w mieście odgrywała kolej, będąc głównym pracodawcą i przyczyniając się do wszechstronnego rozwoju infrastruktury miejskiej. W tamtym okresie Zbąszynek był jednym z ważniejszych węzłów kolejowych na trasie Berlin-Warszawa.

Obecnie największym zakładem w okolicy jest koncern IKEA i szereg zakładów kooperujących. W byłej lokomotywowni serwisowane są zespoły trakcyjne Kolei Wielkopolskich, m.in. typu Pesa Elf[5]. W pobliżu znajduje się rezerwat leśny Kręcki Łęg (pow. 65 ha) oraz wioski Chlastawa z zabytkowym drewnianym kościołem z 1637 roku, Kosieczyn z drewnianym kościołem (według najnowszych[kiedy?] badań dendrochronologicznych jednym z najstarszych w kraju) datowanym na ok. 1406 rok i dworem z XVII-XVIII wieku oraz Dąbrówka Wielkopolska znana z walki o polskość w okresie międzywojennym i działalności Związku Polaków w Niemczech.

Demografia[edytuj]

  • Piramida wieku mieszkańców Zbąszynka w 2014 roku[1].


Piramida wieku Zbaszynek.png

Zabytki[edytuj]

Urząd Miasta i Gminy w Zbąszynku

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[6]:

  • kościół filialny pod wezwaniem śś. Apostołów Piotra i Pawła, z lat 1929-30
  • zespół kościoła ewangelickiego, ul. Długa 29/30, z lat 1928-29:

inne zabytki:

  • dworzec kolejowy z 1923 r.
  • Urząd Miasta i Gminy z 1930 r.
  • dom kultury w stylu modernistycznym.

Kultura[edytuj]

Gimnazjum i Miejska Biblioteka Publiczna, 1925 r.
  • Miasto należy do Regionu Kozła kultywującego tradycje ludowe
  • Dom Kultury Kolejarz
  • Kino Muza
  • Biblioteka Miejska w Zbąszynku.

Oświata[edytuj]

  • Niepubliczne Przedszkole pod Muchomorkiem
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. II Armii Wojska Polskiego w Zbąszynku
  • Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Zbąszynku
  • Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Zbąszynku

Sport[edytuj]

  • Miejski Klub Sportowy „Syrena” Zbąszynek – klub piłkarski założony w 1945 roku i występujący w zielonogórskiej klasie okręgowej.
  • Semafor Zbąszynek - sekcja piłki nożnej, strzelecka i wędkarska
  • SPS Strefa Piłki Siatkowej Zbąszynek - sekcja piłki siatkowej dziewcząt i chłopców.
  • UKS Junior - sekcja piłki nożnej.

Transport[edytuj]

 Osobny artykuł: Zbąszynek (stacja kolejowa).
Parowóz Tp3 przy stacji Zbąszynek

Ważny węzeł kolejowy. Linie kolejowe łączą Zbąszynek bezpośrednio z wieloma miastami:

W pobliżu miasta przebiega droga wojewódzka nr 302 do Nowego Tomyśla.

Znane osoby związane ze Zbąszynkiem[edytuj]

Przypisy

  1. ab http://www.polskawliczbach.pl/Zbaszynek, w oparciu o dane GUS.
  2. Garbacz 2011 ↓, s. 187.
  3. http://www.zbaszynek.pl/PL/3157/Statystyki/, w oparciu o dane z urzędu miasta
  4. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. Nr 142, poz. 262)
  5. RAK, Przystań dla „elfów”, w: Monitor Wielkopolski, wrzesień 2015, s.6
  6. Rejestr zabytków nieruchomych woj. lubuskiego - stan na 31.12.2012 r.. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 20.2.13]. s. 80.

Bibliografia[edytuj]

  • Krzysztof Garbacz: Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego. T. 1. Zielona Góra: Agencja Wydawnicza „PDN”, 2011, s. 187-190. ISBN 978-83-919914-8-0.

Linki zewnętrzne[edytuj]

'