Tworzenie stron internetowych

Leżajsk

Sprawdź naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy www które przyciągną klientów w mieście Leżajsk. Zapewniemy szczegółowe podejście do Twojego biznesu. Konkurencyjne ceny i fachowe wykonanie zapewni Ci sukces. Strona internetowa jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają klienta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania z wysokiej półki jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Leżajsk - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Leżajsk" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Leżajsk warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Leżajsk" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Leżajsk" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Leżajsk i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Leżajsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Leżajsk (ujednoznacznienie).
Leżajsk
Dwór Starościński, aktualnie Muzeum Ziemi Leżajskiej
Dwór Starościński, aktualnie Muzeum Ziemi Leżajskiej
Herb
Herb Leżajska
Państwo  Polska
Województwo  podkarpackie
Powiat leżajski
Gmina gmina miejska
Prawa miejskie 1397
Burmistrz Ireneusz Stefański
Powierzchnia 20,58 km²
Wysokość 178 [1] m n.p.m.
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

14 064[2]
683,4 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 17
Kod pocztowy 37-300
Tablice rejestracyjne RLE
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Leżajsk
Leżajsk
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Leżajsk
Leżajsk
Ziemia50°15′40″N 22°25′10″E/50,261111 22,419444
TERC
(TERYT)
1808011
SIMC 0974400
Urząd miejski
Rynek 1
37-300 Leżajsk
Strona internetowa

Leżajskmiasto w Polsce, w północnej części województwa podkarpackiego, siedziba powiatu leżajskiego. Leży w dolinie Sanu, na skraju dawnej Puszczy Sandomierskiej.

Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 14 126 mieszkańców[3].

Miasto królewskie lokowane w 1397 roku położone było w XVI wieku w województwie ruskim[4].

Położenie[edytuj]

Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia miasta wynosiła 20,58 km²[5].

Według danych z roku 2006[6] Leżajsk ma obszar 20,6 km², w tym:

 • użytki rolne: 51%
 • użytki leśne: 23%

Miasto stanowi 3,48% powierzchni powiatu.

Miasto sąsiaduje z gminami: Kuryłówka i Nowa Sarzyna.

Przynależność administracyjna[edytuj]

Demografia[edytuj]

Dane z 30 czerwca 2009[7]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 14 172 100 7418 52,3 6754 47,7
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
698,5
 • Piramida wieku mieszkańców Leżajska w 2014 roku [2].


Piramida wieku Lezajsk.png

Historia[edytuj]

Ratusz i wieża obronna
Muzeum Regionalne w Leżajsku
Wejście do Bazyliki bernardynów w Leżajsku
Kościół parafialny św. Trójcy (fara)

Okolice te zasiedlało plemię Lędzian. Z 1346 roku pochodzi pierwsza historycznie potwierdzona informacja o istnieniu Leżajska[8]. 19 stycznia 1354 r. Kazimierz Wielki nadał Janowi Pakosławowi ze Strożyska – miasto Rzeszów z okolicą po Dąbrowę na północy, Czudec na zachodzie i wieś Leżajsk na wschodzie.

W XIV wieku Leżajsk należał do dóbr królewskich zgrupowanych w północno-wschodniej części województwa ruskiego. 28 grudnia 1397 r. otrzymał prawa miejskie z rąk Władysława Jagiełły. Według dokumentów „Codex diplomaticus Poloniae” król Władysław Jagiełło w 1409 r. ufundował w Leżajsku parafię, a następnie zatwierdził akt założenia wsi Giedlarowej, osadzonej przez Mikołaja Giedlara, potem sprzedał wójtostwo Leżajska Stanisławowi Jasińskiemu, mieszczaninowi z Przeworska.

W 1394[9] bp Maciej Janina do Leżajska i Przeworska wprowadził kanoników regularnych św. Grobu. Ok 1439 zarząd parafii oddano bożogrobcom z Miechowa. W 1424 r. Leżajsk stał się siedzibą starostwa założonego przez Spytka z Tarnowa i Jarosławia herbu Leliwa, starostę generalnego ruskiego, późniejszego wojewodę sandomierskiego. Początkowy okres w dziejach miasta i całej królewszczyzny był związany z rodem Jarosławskich herbu Leliwa, który otrzymał tę królewszczyznę w 100-letnią dzierżawę. Począwszy od końca XV w. rozwój miasta był hamowany przez wyniszczające najazdy Tatarów i Wołochów – w 1498, 1500, 1509, 1519 i w 1524 r. W związku z tymi napadami Jagiellonowie – Aleksander i Zygmunt I Stary – wspomagali gospodarczo miasto, nadając mu kolejne przywileje i zwalniając okresowo od niektórych ciężarów. Po tragicznych wydarzeniach król Zygmunt I Stary wydał we Lwowie 23 września 1524 r. dokument, mocą którego przeniósł Leżajsk znad Sanu, na dzisiejsze, bardziej obronne miejsce, oddalone od poprzedniego o ok. 5 km w kierunku południowo-zachodnim, nadając mu jednocześnie nową nazwę: Leżajsk Zygmuntowski. Była to ponowna lokacja na prawie magdeburskim, która wraz z dogodnym położeniem na szlaku krzyżujących się dróg handlowych dała podstawę do ponownego rozwoju rzemiosła i handlu w mieście. 11 marca 1525 Zygmunt I Stary wydał kolejny przywilej.

 Zobacz też: Leżajsk (piwo).

Rozwój miasta był wspierany przez starostę leżajskiego Krzysztofa Szydłowieckiego herbu Odrowąż, kanclerza wielkiego koronnego i przez króla Zygmunta Augusta, wydającego szereg kolejnych przywilejów dla miasta i jego mieszkańców. W 1534 Królowa Bona za zezwoleniem Sejmu wykupiła wójtostwo Leżajska.

W 1592 r. na terenie boru leżajskiego powstała drewniana kaplica pw. św. Anny. W 1594 r. z ofiarności mieszczan i nawróconego z luteranizmu dzierżawcy leżajskiego Kacpra Głuchowskiego, przy poparciu przełożonego bożogrobców ks.Jana Teologa oraz szlachcica Rzeszotarskiego, wzniesiono drewniany kościół Zwiastowania NMP oraz świętych Jana Chrzciciela, Wawrzyńca, Sebastiana i Małgorzaty. W 1608 r. przybyli do Leżajska bernardyni, sprowadzeni z Przeworska za przyczyną biskupa przemyskiego Macieja Pstrokońskiego. W 1610 r. wybudowany został pierwszy murowany kościół. Obecną świątynię wzniesiono w latach 1618-1628 z fundacji marszałka wielkiego koronnego Łukasza Opalińskiego z Bnina (1581-1654) i jego żony Anny Opalińskiej z Pileckich, z wdzięczności za odniesione 14 sierpnia 1610 r. w Tarnawcu zwycięstwo nad rezydującym w Łańcucie rotmistrzem królewskim i starostą zygwulskim Stanisławem Diabłem Stadnickim, który w tym roku napadł na Leżajsk.

W 1624 r. miasto zostało złupione i spalone przez wojska Kantymira Murzy. Tatarzy w bestialski sposób wytopili starców i dzieci w pobliskich bagnach. Najazdy Szwedów w latach 1655-1656, przemarsze i grabieże obcych wojsk zrujnowały gospodarkę miejską. W 1656 r. miał się w mieście zatrzymać Karol Gustaw.

Okres rozbiorów[edytuj]

W wyniku pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. Leżajsk przeszedł pod panowanie austriackie, a ostatni starosta leżajski Józef Potocki, uzyskawszy zgodę władz zaborczych, przeniósł siedzibę starostwa do Łańcuta.

W 1809 r. wojska Księstwa Warszawskiego dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego na krótko wkroczyły do miasta, jednak miasto zajęli ponownie Austriacy. Od 1772 r. działał tu cadyk Elimelech z Leżajska. Jego leżajski ohel jest celem pielgrzymek Żydów z całego świata.

W 1848, w czasie Wiosny Ludów, powstaje Wolne Królewskie Miasto Leżajsk. Ważne znaczenie miało dla Leżajska wybudowanie w latach 1896-1900 linii kolejowej łączącej Leżajsk z Przeworskiem i Rozwadowem.

Przed I wojną światową prowadzono regulację Sanu. Pracami koło Leżajska kierował późniejszy generał Władysław Sikorski. Tymczasowo zamieszkał w Leżajsku przy ul. Klasztornej. 15 listopada 1910 roku wygłosił przemówienie na patriotycznym wiecu z okazji rocznicy bitwy pod Grunwaldem[10]. Rocznicę bitwy uczczono ponadto budową szkoły męskiej, oddanej do użytku w roku 1911, oraz nadaniem nazwy ulicy przebiegającej przy nowej placówce.

I wojna światowa[edytuj]

I wojna światowa po raz kolejny ciężko doświadczyła miasto. Walki pomiędzy wojskami austro-węgierskimi i rosyjskimi toczyły się bezpośrednio nad Sanem, ale wiele budynków (w tym kościół i klasztor OO. Bernardynów) ucierpiało w wyniku walki artyleryjskiej. Między 18 września a 10 października 1914 oraz między 5 listopada 1914 a 14 maja 1915 miasto znajdowało się pod okupacją rosyjską[11].

 Zobacz też: Hufiec ZHP Leżajsk.

Leżajsk w II Rzeczypospolitej[edytuj]

W lipcu 1929 roku Leżajsk znalazł się na trasie wojewódzkiej podróży wizytacyjnej prezydenta Rzeczypospolitej prof. Ignacego Mościckiego.

II wojna światowa w Leżajsku[edytuj]

13 września 1939 r., w środę, rozpoczęła się w Leżajsku niemiecka okupacja. Za ostatnimi wycofującymi się za linię Sanu żołnierzami Armii „Kraków” do miasta weszły oddziały 28 Dywizji Piechoty Wehrmachtu[12]. 15 września 1939 r. oficjalną delegację armii niemieckiej z pierwszym Komendantem Miasta przyjął wraz z miejscowymi volksdeutschami w Zarządzie Miasta, ubrany w mundur członka SA, inż. Weissbrott – od 1939 r. zatrudniony w Leżajsku przez władze wojewódzkie w charakterze geodety. Do współpracy przystąpili także niektórzy Ukraińcy.

3 listopada 1939 r., przed Świętem Niepodległości, przeprowadzone zostały aresztowania, głównie przedstawicieli inteligencji. Aresztowani zostali m.in. burmistrz T. Niziński, profesorowie gimnazjalni S. Gdula, W. Klimek, J. Gröger. Kolejna akcja aresztowań miała miejsce w sierpniu 1940 roku. Aresztowano m.in. ks. Czesława Brodę oraz płk. Stanisława Eustachiewicza (1.11.1883 – 5.01.1948 – Pułk. Korp.Sąd. W.P., b. więzień polityczny Oranienburga).

15 września 1939 roku Niemcy spalili leżajską synagogę. W pierwszych dniach października 1939 r. poza linią demarkacyjną, przebiegającą 11 km od miasta, za San, do sowieckiej strefy okupacyjnej wypędzono większość Żydów. Pozostałych 350 Żydów zamknięto w 1941 roku w getcie i wielu zamordowano w egzekucjach na leżajskim cmentarzu. 1 maja 1942 r. getto zlikwidowano, część ludności przeniesiono do obozu przejściowego w Pełkiniach oraz do obozów pracy w Rozwadowie i Radymnie, a ok. 100 osób stracono na miejscu. Przy drodze z Leżajska do Wierzawic policja niemiecka rozstrzelała podczas II wojny światowej 22 Żydów. Niektórzy mieszkańcy Leżajska pomagali w getcie Żydom pomimo grożącej za to kary śmierci.

W wyniku nowego podziału administracyjnego Generalnego Gubernatorstwa Leżajsk znalazł się w starostwie jarosławskim. Przez powstałą w Jarosławiu placówkę Gestapo przeszło później wielu leżajszczan, zanim trafili do więzień, obozów koncentracyjnych lub miejsc straceń. Miejscowy posterunek żandarmerii niemieckiej policji granatowej i ukraińskiej, mający siedzibę w budynku sądu, przez całą okupację terroryzował mieszkańców. Stałymi gośćmi tej placówki byli znani z okrucieństwa jarosławscy gestapowcy.

Na zbiorowej mogile zamordowanych znajduje się pamiątkowa tablica. Przed pacyfikacją Leżajska, na początku maja 1943 r. podziemie zlikwidowało Michała Wania. 4 maja 1943 r. Jan Raźnikiewicz ps. „Konik” w ostatniej chwili uniknął aresztowania opuszczając zagrożony teren, 20 maja na folwarku w Wierzawicach Gestapo aresztowało kpt. Tadeusza Nowakowskiego ps. „Sęp”, 21 maja zlikwidowano w lesie k. Stojadła groźnego konfidenta K. Trybkę. Mimo wielokrotnych ostrzeżeń nie zaprzestał kolaboranckiej działalności i sporządzał listy członków organizacji niepodległościowych, ich sympatyków oraz podejrzanych o współpracę z ruchem oporu. 24 maja zastrzelono koło Stojadła Waleriana Mirka, sprawcę pacyfikacji.

28 maja 1943 r. dokonano pacyfikacji miasta. W jej wyniku hitlerowcy rozstrzelali w podmiejskim wąwozie 43 mieszkańców Leżajska, w tym 28 członków leżajskiego ugrupowania AK.

27 lipca 1944 Leżajsk został zajęty przez wojska radzieckie.

W nocy z 18 na 19 lutego 1945 oddział podziemia narodowego pod dowództwem Józefa Zadzierskiego "Wołyniaka"[13] zamordował 9 osób z ocalałej z Holocaustu żydowskiej ludności miasta i 78 Ukraińców[14].

Gospodarka[edytuj]

W mieście i okolicach znajduje się kilka zakładów przemysłowych. np. Browar LeżajskGrupa Żywiec S.A., HORTINO Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Leżajsk Sp. z o.o., Fabryka Maszyn, Zakład Silikatowy, Zakład Tytoniowy PHILIP MORRIS.

Zabytki[edytuj]

Bazylika Zwiastowania NMP i klasztor oo. bernardynów w Leżajsku
Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Leżajsku
Budynek dawnego Towarzystwa Oświatowego „Proświta” czyli „Narodnyj Dim” – obecnie Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Leżajsku

Klęski i kataklizmy, które rujnowały rozwój miasta[edytuj]

 • 1498, 1500, 1503, 1509, 1519, 1524 – najazd Tatarów.
 • 1635 – olbrzymia powódź.
 • 1655-1656 – najazd Szwedów.
 • 1657 – najazd węgierskich oddziałów Jerzego Rakoczego II.
 • 1672 – pożar miasta i ponowny najazd Tatarów.
 • 1705, 1710, 1712, 1717, 1718, 1721 – katastrofalne pomory.
 • 1768-1772 – grabież przez zaborcze oddziały ścigające wojska konfederackie (Konfederacja barska).
 • 1809 – wojska rosyjskie korpusu księcia Golicyna dokonały rabunku w mieście i okolicy.
 • 1811 – pożar drewnianych zabudowań miasta.
 • 1812-1813 – rekwizycje żywności i paszy, kradzieże i rozboje wojsk rosyjskich.
 • 1831 – epidemia cholery.
 • 1846 – lata nieurodzaju, zaraza ziemniaka, epidemia cholery.
 • 1873 – spłonęła rzeźnia miejska, wiosną powódź zniszczyła pola nad Sanem, latem plony zniszczyło gradobicie, epidemia cholery. Spłonęła północna część miasta, ratusz, szkoła.
 • 1903, 1906 – pożar miasta.

Ludzie związani z miastem[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Leżajskiem.
Honorowi obywatele Leżajska

Tytuł Honorowego obywatela miasta Leżajska nadawano osobom głównie wpływowym, które mogły popierać korzystne dla miasta rozstrzygnięcia władz krajowych i państwowych. Osoby takie wpisywano do księgi honorowych obywateli, wystawiano im na pergaminie ozdobny dyplom. Zwyczajowo uhonorowany przeznaczał na fundusz dla ubogich tego miasta pewną sumę pieniędzy.

 Z tym tematem związana jest kategoria: Honorowi obywatele Leżajska.

Edukacja[edytuj]

Przedszkola[edytuj]

 • Przedszkole Miejskie nr 2 „Promyczek”, ul. Mickiewicza 27
 • Przedszkole Miejskie nr 3 „Bajka”, ul. Braci Śniadeckich 8
 • Przedszkole Miejskie nr 4 , ul. M.C.Skłodowskiej 8
 • Przedszkole Niepubliczne im. bł. Edmunda Bojanowskiego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP. ul. Furgalskiego 4
 • Spółdzielnia Socjalna „Bajkolandia”, ul. Leśna 22

Szkoły Podstawowe[edytuj]

Gimnazja[edytuj]

Szkoły Średnie[edytuj]

Szkoły muzyczne[edytuj]

Szkoły językowe[edytuj]

 • Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, ul. M.C.Skłodowskiej 6
 • Promar-International. Ośrodek kursów, ul. Mickiewicza 67
 • The Best Szkoła języków obcych Gnidka G., ul. Franciszkańska 1

Sport[edytuj]

 • Klub Piłkarski MZKS „POGOŃ” Leżajsk – Podkarpacka klasa okręgowa, grupa: Stalowa Wola (2016/2017)
 • Klub piłki siatkowej dziewcząt UKS „Trójka” Leżajsk
 • Klub piłki siatkowej „Feniks” Leżajsk
 • Klub szachowy UKS SP1 Leżajsk – IV liga podkarpacka
 • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, w ramach którego funkcjonuje basen, zalew rekreacyjny i stadion miejski.
 • Klub tenisa stołowego UKS SP1 Leżajsk – V liga podkarpacka
 • Klub karate kyokushin

Kultura[edytuj]

Komunikacja[edytuj]

Przez Leżajsk przebiega linia kolejowa nr 68 częściowo zelektryfikowana, łącząca stację Lublin ze stacją Przeworsk.

Handel[edytuj]

Leżajsk jest ośrodkiem usługowym dla mieszkańców regionu. Sieć handlowa:

Wspólnoty religijne[edytuj]

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Miasta partnerskie:

Zobacz też[edytuj]

Przypisy[edytuj]

 1. Mapa wysokości n.p.m.
 2. ab http://www.polskawliczbach.pl/Lezajsk, w oparciu o dane GUS.
 3. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2010 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2011-06-10. ISSN 1734-6118.
 4. Zenon Guldon, Jacek Wijaczka, Skupiska i gminy żydowskie w Polsce do końca XVI wieku, w: Czasy Nowożytne, 21, 2008, s. 169.
 5. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2013-07-26. ISSN 1505-5507.
 6. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 7. Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2009 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2009-11. ISSN 1734-6118. (pol.)
 8. [http://pddm.kultura.lezajsk.pl/index.php/kalendarium
 9. [1]
 10. Almanach Leżajski” nr 4 z 1984 r.
 11. S. Kułacz, Okolice Leżajska i Sieniawy w przededniu i podczas I wojny światowej, Leżajsk 2008, s. 18-19.
 12. S. Kułacz, Zajęcie Leżajska przez wojska niemieckie w 1939 roku w świetle monografii niemieckich, [w:] Almanach Leżajski, zeszyt 6/2010, s. 83.
 13. Grzegorz Motyka "Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła" Wydawnictwo Literackie 2011 str. 365 ​ISBN 978-83-08-04576-3
 14. Paweł Smoleński, Miało być cicho i spokojnie, [w:] tegoż, Pochówek dla rezuna, Czarne, Wołowiec 2001, ​ISBN 8387391425​.
 15. Rocznik Przemyski. Przemyśl: TPN, 1923.
 16. Kronika. „Kuryer Rzeszowski”, s. 2, Nr 37 z 12 września 1897. 
 17. Kronika. „Kuryer Rzeszowski”, s. 3, Nr 41 z 10 października 1897. 
 18. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 15 stycznia 2017.

Bibliografia[edytuj]

 • Józef Depowski; Leżajsk i okolice, Warszawa 1959
 • Wiesław Ziobro; Leżajsk i wokół Leżajska; Przewodnik, Rzeszów 2009

Linki zewnętrzne[edytuj]

'