Tworzenie stron internetowych

Stary Targ

Poznaj naszą ofertę w zakresie tworzenia stron www oraz sklepów internetowych. Nasza firma oferuje sklepy online które przyciągną klientów w mieście Stary Targ. Zapewniemy szczegółowe podejście do Twojego biznesu. Atrakcyjne ceny i profesjonalne wykonanie zapewni Ci sukces. Miejsce w internecie jest jedną z metod na pozyskanie klientów dla Twojego biznesu, profesjonalnie wykonana strona jest jednym z elementów który zachęcają oferenta do skorzystania z Twojej oferty. Rozwiązania z wysokiej półki jakie wykorzystujemy zapewniają skuteczne wykonanie naszej usługi.

Strony internetowe

Jeżeli chesz mieć własną stronę internetową, a Twoja firma znajduje się w miejscowości Stary Targ - dobrze trafiłeś. Projektujemy, wdrażamy i tworzymy strony internetowe dla każdego. Napewno chesz aby klient wpisując w wyszukiwarkę nazwę "Twojej firmy + Stary Targ" uzyskał informację o Twojej stronie oraz ofercie Twojej firmy. Dlatego jeżeli chcesz aby Twoja firma była dobrze widoczna kiedy wyszuka się informacje o mieście Stary Targ warto stworzyć stronę korzystająć z naszych usług.
Pamietaj! jeśli "Strony Internetowe Stary Targ" to tylko My.

Sklepy internetowe

Chcesz aby twój sklep był popularny i aby ludzie mogli go łatwo znaleźć, aby wpisując w wyszukiwarkę "sklep Stary Targ" mogli trafić do twojej witryny i szybko oraz wygodnie zrobić zakupy? Potrzebujesz wydajnego i profesjonalnie wykonanego sklepu internetowego? Napisz teraz do nas. Projektujemy profesjonalne sklepy internetowe, dzięki naszym usługom możesz sprzedawać szybko i wygodnie w Internecie, na terenie miasta Stary Targ i w całej Polsce!

Portfolio

Poniżej mozesz zobaczyć kilka nszych prac. Pamiętaj każdy sklep projektujemy indywidualnie pod konkretne potrzeby..

O mieście: Stary Targ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stary Targ
Stary Targ
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat sztumski
Gmina Stary Targ
Sołectwo Stary Targ
Liczba ludności (2015) 981
Strefa numeracyjna (+48) 55
Kod pocztowy 82-410
Tablice rejestracyjne GSZ
SIMC 0157486
Położenie na mapie gminy Stary Targ
Mapa lokalizacyjna gminy Stary Targ
Stary Targ
Stary Targ
Położenie na mapie powiatu sztumskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu sztumskiego
Stary Targ
Stary Targ
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Stary Targ
Stary Targ
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stary Targ
Stary Targ
Ziemia53°55′23″N 19°09′59″E/53,923056 19,166389
Strona internetowa miejscowości

Stary Targ (niem. Altmark[1]) – wieś w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Targ, której jest siedzibą. Miejscowość jest także siedzibą sołectwa Stary Targ, w którego skład wchodzą również Stary Dwór i Waplewo-Osiedle. Stary Targ jest położony przy drodze wojewódzkiej nr 517.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

W miejscowości znajdują się m.in.: kościół rzymskokatolicki św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza (główny kościół parafii, obejmującej również kościoły w Nowym Targu i Tropach Sztumskich), a także Zespół Szkół Publicznych (szkoła podstawowa oraz gimnazjum; obydwie placówki noszą imię Franciszka Jujki), Gminny Ośrodek Kultury, biblioteka publiczna, apteka, Zakład Opieki Zdrowotnej, placówka Ochotniczej Straży Pożarnej, cmentarz, urząd pocztowy, bank, stadion oraz kilka sklepów. Przez Stary Targ przepływa Młynówka Malborska (Kanał Juranda). Ulice znajdujące się w Starym Targu to (w kolejności pod względem liczby mieszkańców): Główna (do 2017 gen. K. Świerczewskiego), Nowotarska (do 2017 22 Lipca)[2], T. Kościuszki, B. Malinowskiego, Pocztowa, J. Kusocińskiego, Z. Sierakowskiego, S. Staszica, Polna, kpt. M. Szczepańskiego i Sportowa.

Nazwa[edytuj]

Najstarszą znaną nazwą miejscowości jest Aldemork. W 1410 po raz pierwszy użyta została polska nazwa Stary Targ (została wymieniona w kronice Jana Długosza).

12 listopada 1946 nadano miejscowości polską nazwę Stary Targ[1].

Historia[edytuj]

W 1323 miejscowość została nazwana Aldemork, gdyż była prawdopodobnie osadą targową. Obszar ten zasiedlali wówczas zachodniobałtyjscy Prusowie. Pruski biskup misyjny Chrystian założył tu w latach 1215–1216 parafię. Prawdopodobnie w XIII wieku osada została zniszczona, a następnie w latach 1271–1276 ponownie zasiedlona na prawie chełmińskim. Znalazła się wówczas w komturii dzierzgońskiej (w granicach państwa krzyżackiego).

W 1325 został zbudowany gotycki kościół parafialny św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

Starotarski kościół św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

26 września 1629 w Starym Targu królowie Polski Zygmunt III Waza oraz Szwecji Gustaw II Adolf podpisali rozejm w Altmarku (używano wówczas niemieckiej nazwy Altmark), kończący wojnę pomiędzy tymi krajami. W latach 1655–1660 podczas II wojny północnej żołnierze króla szwedzkiego Karola X Gustawa ograbili i zniszczyli miejscowość oraz kościół, który wkrótce odbudowano. Od 1772 Stary Targ znajdował się na obszarze zaboru Królestwa Prus.

W 1807 w wyniku wielkiego pożaru miejscowości, została zniszczona górna, drewniana część kościoła. W 1821 została ona naprawiona, a w 1869 wzniesiona nowa – drewniana. Od 1887 w miejscowości istniała poczta ze stacją telefoniczną, bank i dwuklasowa szkoła katolicka, a główna ulica była brukowana. 11 maja 1905 rozpoczęto budowę nowego, obecnego kościoła. 6 sierpnia 1906 odbyła się jego konsekracja. Na początku XX wieku miejscowość zamieszkiwali głównie katolicy narodowości polskiej. W plebiscycie w lipcu 1920 większość mieszkańców głosowała za przynależnością do Polski (jednak w gminie było inaczej, toteż miejscowość pozostała w granicach Niemiec). W latach 1929–1930 zbudowano w Starym Targu kościół ewangelicki, który istniał do 1945. W 1929 otwarto w miejscowości polską szkołę, której pierwszym kierownikiem był Antoni Sarnowski, a jego następcą Franciszek Jujka (aktualnie patron Zespołu Szkół, ojciec urodzonego w Starym Targu dziennikarza i satyryka Zbigniewa Jujki). W okresie międzywojennym istniały w Starym Targu 2 szkoły, a także 3 cmentarze: katolicki, ewangelicki i żydowski. W miejscowości znajdowało się też m.in. kilka sklepów kolonialnych, 2 zajazdy, stacja benzynowa, dom kultury, dom opieki społecznej, 2 młyny, wiatrak i młyn o napędzie elektrycznym, 3 kuźnie, 2 piekarnie i 2 domy podcieniowe.

Budynek Urzędu Gminy w Starym Targu

Od 1945 miejscowość znajduje się w Polsce. Początkowo wraz z całym powiatem sztumskim wchodziła w skład mazurskiego okręgu administracyjnego, a od 7 lipca 1945 w skład województwa gdańskiego. Uchwałą z 4 grudnia 1972 powołana została gmina Stary Targ, która po reformie administracyjnej w 1975 znalazła się w granicach województwa elbląskiego, a od 1999 wchodzi w skład województwa pomorskiego. Od 2002 gmina należy do powiatu sztumskiego (po wydzieleniu go z powiatu malborskiego, reaktywowanego w 1999).

Sport[edytuj]

Stadion w Starym Targu

W miejscowości działa klub piłkarski GKS Powiśle Stary Targ[3], aktualnie należący do A-klasy. Jego prezesem jest Waldemar Gutjar[4]. Klub powstał w 1992, kontynuując tradycje klubu Iskra Stary Targ, funkcjonującego w latach 1948–1991. W latach 1986–1991 działał także młodzieżowy klub Pionier Stary Targ (zajął on m.in. 7. miejsce w ogólnopolskim turnieju „Piłkarska Kadra Czeka”, wychowankiem klubu był m.in. Sylwester Wyłupski)[5]. W ramach obiektu sportowego, oprócz płyty głównej stadionu, znajduje się również bieżnia, a także – od 2009 – boisko wybudowane w ramach programu Orlik 2012.

Przypisy

  1. ab Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. Nr 142, poz. 262).
  2. Jowita Machcińska, Nowe nazwy ulic w Starym Targu, naszemiasto.pl, 9 stycznia 2009.
  3. Oficjalna strona Powiśla Stary Targ.
  4. Informacje w wyszukiwarce podmiotów KRS.
  5. Historia klubu na nieoficjalnej stronie Powiśla Stary Targ.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

'